Reklama

Praca Rybnik — czy łatwo znaleźć pracę w Rybniku?

Praca w Rybniku to dla wielu osób możliwość zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego lub poszerzenia swoich kompetencji zawodowych. Jednak czy warto szukać pracy w Rybniku? Czy rybnicki rynek pracy jest w stanie zagwarantować zatrudnienie?

Praca Rybnik - kopalnia w Rybnickim Okręgu Węglowym

Poszukiwania pracy w Rybniku należy zacząć przede wszystkim od odpowiedzi na najważniejsze pytanie — jakiej pracy szukasz? Mimo że pewnie dla większości kandydatów odpowiedź wydaje się banalna, to jednak łączy się ona z dokładną analizą swojego doświadczenia, wykształcenia i umiejętności. Dopiero wtedy można podać odpowiedź, która może mieć zastosowanie w rzeczywistości. Gdy to już mamy ustalone, można pochylić się nad rybnickim rynkiem pracy i przeanalizować jego możliwości. Czy łatwo znaleźć pracę w Rybniku? Gdzie najlepiej szukać pracy w Rybniku i jak wygląda gospodarka miasta?

Rynek pracy w Rybniku

Zaczajmy od przyjrzenia się rynkowi pracy w Rybniku. Mimo restrukturyzacji miasto ciągle opiera dużą część własnej gospodarki na kopalniach, które dają zatrudnienie tysiącom osób. Obecnie w mieście znajdziemy dwie duże, działające kopalnie węgla kamiennego, które stały się ośrodkami przemysłu ciężkiego. Jest to sektor, który ma stale miejsce w tradycji Rybnika związanego właśnie z górnictwem i przemysłem ciężkim. Istotny jest fakt, że Rybnik jest centrum Rybnickiego Okręgu Węglowego oraz należy do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Kopalnie generują ciągle nowe miejsca pracy, co ma ogromne znaczenie dla wskaźnika stopy bezrobocia w mieście. Na terenie miasta działa również elektrownia, która odnotowuje znaczne zapotrzebowanie na specjalistów i przedstawicieli kadry kierowniczej.

Ta miejscowość położona w województwie śląskim stawia także na rozwój. Jej stabilne, górnicze fundamenty dają możliwości do rozwoju inwestycji z innych dziedzin — niezwiązanych z kopalniami. Obecnie w Rybniku działa ponad 13 tysięcy podmiotów gospodarczych. Zaliczamy do nich zarówno mikroprzedsiębiorstwa jak i kilka tysięcy średnich przedsiębiorstw oraz kilka dużych firm. Zapewnia to różnorodność miejsc pracy oraz wielowarstwowość rybnickiego rynku pracy.

Miasto uznawane jest także za ważny ośrodek handlowo-usługowy oraz edukacyjny w regionie. Dzięki dużym inwestycjom, takim jak galerie handlowe czy uczelnie nauczania wyższego, Rybnik stał się ważnym punktem na mapie województwa.

Na terenie miasta oraz w jego okolicach działają także fabryki, które niejedno miejsce pracy oferują zarówno na stanowisku pracownik fizyczny jak i manager lub kierownik działu. W tym miejscu warto wspomnieć o Rybnickiej Fabryce Maszyn RYFAMA S.A., która systematycznie ogłasza nowe miejsca pracy związane z poszerzaniem działalności firmy.

Stopa bezrobocia w Rybniku

Stopa bezrobocia w Rybniku jest najniższa w województwie. Z racji tego wiele osób uważa Rybnik za idealny przykład dobrze przeprowadzonej restrukturyzacji, która doprowadziła do szybkiego rozwoju miasta, również w innych dziedzinach, a nie spowodowała stagnacji gospodarczej. Niska stopa bezrobocia to również zasługa przedsiębiorców działających na terenie miasta, którym udało się przetrwać obecne perturbacje ekonomiczne.

Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku udostępnił dane informujące o tym, że stopa bezrobocia w 2022 w sierpniu wynosiła 2,7 %. Dodatkowo możemy zauważyć tendencję spadkową, ponieważ ten rok rozpoczął się wynikiem 3,2%.

Zawody deficytowe w Rybniku

W Rybniku możemy zaobserwować kilkanaście zawodów deficytowych. Co oznacza ten termin? Są to zawody, które aktualnie są najbardziej pożądane przez pracodawców w danym powiecie. Zawody deficytowe tworzą tzw. rynek pracy pracownika, co w uproszczeniu oznacza, że w tych branżach pracownik może pozwolić sobie na dyktowanie warunków i negocjowanie między innymi wynagrodzenia.

Badanie przeprowadzane przez Barometr Zawodów oprócz zawodów deficytowych pokazuje również zawody w normie oraz zawody nadwyżkowe. Jednak dla osób szukających pracy, to właśnie zawody deficytowe są jedną z ważniejszych informacji. Jak zatem wygląda sprawa w Rybniku? Na kogo czeka miejsce pracy?

Oto lista zawodów deficytowych w Rybniku:

  • Analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych
  • Dekarze i blacharze budowlani
  • Fizjoterapeuci i masażyści
  • Fryzjerzy
  • Instruktorzy nauki jazdy
  • Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
  • Kosmetyczki
  • Lekarze
  • Murarze i tynkarze
  • Pracownicy służb mundurowych
  • Psycholodzy i psychoterapeuci
  • Ratownicy medyczni
  • Robotnicy budowlani

Co ciekawe, Barometr Zawodów uwzględnił jeszcze dwa dodatkowe zawody skatalogowane pod hasłem „duży deficyt”. Są to:

  • Pielęgniarki i położne
  • Pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie

Gdzie szukać pracy w Rybniku?

Szukając zatrudnienia w Rybniku, najlepiej rozpocząć od sprawdzenia ogłoszeń zamieszczanych w Internecie. To właśnie tam, na portalach zrzeszających pracodawców i pracowników można znaleźć informacje o wakatach dostępnych lokalnie, a nawet znacznie oddalonych od Rybnika jednak z formą home office (praca zdalna).

Bardzo często portale te oferują możliwość filtrowania ogłoszeń pod względem:

  • lokalizacji: Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Rybnik i okolice do 10 km
  • rodzaj umowy: umowa o pracę, umowa zlecenie
  • forma pracy: praca zdalna, praca hybrydowa, praca stacjonarna
  • wymagania: prawo jazdy kat. B, język angielski poziom min. B2

Dzięki temu łatwo można posortować oferty pracy, co znacznie przyspiesza i ułatwia cały proces. Kandydat skupia się wtedy tylko na ofertach, które naprawdę go interesują i które są odpowiednie do jego kompetencji zawodowych. Dodatkowo od razu można zorientować się, czy dany pracodawca może zaoferować nam to, czego oczekujemy od firmy, czyli np. umowa o pracę po okresie próbnym.

Kolejnym miejscem, gdzie możesz znaleźć ogłoszenia o pracę, jest urząd pracy. Do Powiatowego Urzędu Pracy może zgłosić się każda osoba bezrobotna. Instytucja ta pomaga znaleźć zatrudnienie między innymi w Rybniku. Rybnik to miasto, które prężnie wspiera aktywizację zawodową osób bezrobotnych właśnie poprzez działania i inicjatywy podejmowane przez organy urzędu pracy. W ofercie znajdziesz nie tylko darmowe kursy i szkolenia, ale również ciekawe staże lub programy wspierające przedsiębiorców, takie jak dofinansowania własnej działalności.

Praca bez doświadczenia w Rybniku

W Rybniku z łatwością pracę znajdą osoby posiadające konkretne wykształcenie i doświadczenie, co jednak z osobami, które chcą podjąć pierwszą pracę i nie posiadają jeszcze znaczącego doświadczenia w zawodzie? Dla kandydatów bez doświadczenia czeka również kilka ciekawych propozycji. Najczęściej łączą się one z pracami fizycznymi, magazynowymi lub produkcyjnymi.

Praca bez doświadczenia czeka na operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników budownictwa drogowego, sprzedawców, magazynierów czy pracowników produkcyjnych. Wielu pracodawców z branży gastronomicznej również podejmuje się zatrudnienia pracowników nieposiadających doświadczenia na stanowiskach kelnerskich lub pomocy kuchennej. Otwarci na taki rodzaj współpracy są również pracodawcy z dziedziny usług lub hotelarstwa.

Oceń artykuł
3/5 (2)