Reklama

Co to jest IKZE? Warto się tym zainteresować? Zadbaj o swoją emeryturę!

IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to dodatkowy sposób na zapewnienie sobie dostatniej jesieni życia. Dlaczego warto odkładać pieniądze na własną rękę? Czym różni się IKZE od innych popularnych sposobów oszczędzania? Sprawdź!

człowiek czytający o IKZE

Jak się okazuje, wiele lat uczciwej pracy może nie wystarczyć do zapewnienia sobie godnej emerytury. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje pokolenie obecnych 30-latków na najgorsze, sugerując, że ich przeciętne świadczenia będą stanowić mniej niż 30% średniej krajowej w 2060 roku. To dlatego tak wiele osób, zaczyna się interesować alternatywnymi sposobami oszczędzania. IKZE jest jednym z mniej popularnych, jednak może stanowić doskonałe uzupełnienie przyszłych świadczeń emerytalnych. Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to alternatywa dla samodzielnego inwestowania w najróżniejsze fundusze, która pozwala uniknąć niesławnego “podatku Belki” i skorzystać z wysokiej ulgi podatkowej. Jak to działa? Czy lepiej wybrać IKZE, czy IKE? Jak rozliczyć zwrot z IKZE w PIT-37? Sprawdź! 

Szukasz pracy? Praca w Poznaniu jest na wyciągnięcie ręki!

IKZE – czy warto?

IKZE to dobrowolny produkt emerytalny. Oszczędzanie w tej formie może nieść wiele zalet, przy znikomym poziomie ryzyka. Dodatkowo odkładane środki są kumulowane na specjalnym rachunku oszczędnościowym, który można rozwiązać w każdej chwili. Warto zaznaczyć, że najbardziej atrakcyjne będzie wypłacenie pieniędzy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dlaczego? Jeśli posiadacz rachunku odkładał pieniądze przez co najmniej 5 lat i ukończył 65. rok życia – uniknie podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki). Po spełnieniu powyższych warunków posiadacz rachunku będzie musiał zapłacić jedynie zryczałtowany podatek w wysokości 10% całości. Świadome oszczędzanie na emeryturę może przynieść też wyraźne korzyści podczas corocznego rozliczania PIT. Wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego pozwalają skorzystać z ulgi podatkowej, zależnej od sumy wpłat i średniej krajowej w danym roku podatkowym. Odliczenie IKZE rozwiniemy w dalszej części artykułu.  

Co to jest IKZE?

IKZE to rodzaj programu oszczędnościowego. Posiadacz takiego rachunku zawiera pewnego rodzaju umowę z podmiotem uprawnionym do jego prowadzenia. Ów podmiotem może być bank, towarzystwo ubezpieczeniowe, TFI zarządzające funduszami inwestycyjnymi lub np. firma maklerska. Prowadzenie konta IKZE może polegać na kupowaniu obligacji skarbowych, korporacyjnych, giełdowych, jednostek funduszy inwestycyjnych lub gromadzenia środków na koncie oszczędnościowym. Najczęściej to podmiot, z którym podpisaliśmy umowę, zajmuje się prowadzeniem owych czynności. 

W tym przypadku nie można zapomnieć o IKZE dla samozatrudnionych. Osoba zatrudniona może odkładać dodatkowe środki w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), samozatrudnieni muszą samodzielnie zadbać o dodatkowe oszczędności. Dowolny IKZE ranking pozwoli im wybrać najlepszą opcję dla siebie i korzystać z corocznej ulgi podatkowej. 

IKZE – zasady i wypłata środków

Jak rozliczyć zwrot z IKZE w PIT-37? Kiedy najlepiej wypłacić środki? Jakie zasady obowiązują podczas wypłacania pieniędzy i jaki jest limit IKZE w 2020 roku? W tym miejscu rozwiniemy kwestię gromadzenia środków i zasad korzystania z ulgi podatkowej. IKZE jest dobrowolnym rachunkiem oszczędnościowym, na który można wpłacać pieniądze na poczet emerytury. Pierwszą kwestią, o której warto wiedzieć, jest roczny limit wpłat na rachunek IKZE. Ustawa określa, że maksymalną kwotą rocznej wpłaty jest 1,2 krotność prognozowanej przeciętnej pensji brutto w gospodarce narodowej w 2020 roku. To znaczy, że w tym roku można wpłacić maksymalnie 6272,40 zł. Część tej kwoty można odliczyć od podatku PIT z tytułu oszczędzania na IKZE. Zwrot podatku zależy od tego, ile pieniędzy udało się wpłacić w danym roku podatkowym, oraz progu podatkowego, który osiągnął odkładający. 

Ile można odliczyć w przypadku osiągnięcia limitu wpłat?

Rodzaj opodatkowaniaStawka opodatkowaniaMaksymalna ulga podatkowa 2020
Pierwszy próg podatkowy17%1066,30 zł
Podatek liniowy19%1191,57 zł
Drugi próg podatkowy32%2007,16 zł

 

Wypłaty środków z IKZE można dokonać w dowolnym momencie, jednak trzeba spełniać określone kryteria, aby uniknąć tzw. “podatku Belki”. Żeby oddać tylko 10% całej kwoty, trzeba odkładać środki przez co najmniej 5 lat i dokonać wypłaty po osiągnięciu 65 roku życia. Co wybrać, IKZE, czy IKE?

IKZE a IKE – co je różni?

Gdy mówi się o samodzielnym oszczędzaniu na emeryturę, nie sposób uniknąć porównania między IKZE a IKE. Indywidualne Konto Emerytalne to bardziej popularny sposób zabezpieczenia przyszłości, który różni się nieco od prowadzenia rachunku IKZE. Gromadząc środki na IKE, nie odlicza się wpłat od podatku dochodowego od osób fizycznych w każdym roku podatkowym. W tym przypadku ulga jest kumulowana i przekazywana właścicielom rachunku podczas wypłaty środków. W IKE maksymalny limit wpłat wynosi ponad 15 tysięcy złotych rocznie, a wypłaty należy dokonać po przekroczeniu 60. roku życia i spełnieniu warunków dotyczących okresu oszczędzania. Gdzie ulga, o której mowa? 

W przeciwieństwie do IKZE nie można odliczać ulgi w każdym roku podatkowym, jednak wypłacona kwota (po spełnieniu warunków) jest zwolniona z podatku Belki i zryczałtowanego podatku w wysokości 10%. To znaczy, że IKZE a IKE to wybór między coroczną ulgą i 10% podatkiem a wypłatą na konto całej uzbieranej kwoty.

Oceń artykuł
4/5 (4)