Reklama

Ile zarabia ksiądz? Jaka jest wysokość jego emerytury?

Jesteś ciekaw, ile zarabia ksiądz? Jaka jest wysokość jego emerytury? Otóż na pewno o wiele wyższa, niż zwykłych seniorów. Przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór najciekawszych informacji dotyczących pensji księży.

Ile zarabia ksiądz - ksiądz ze złożonymi dłońmi

Ile zarabia ksiądz? Jak dobrze wiemy, kościół katolicki już od wielu lat jest finansowany przez państwo, czyli z podatków Polaków. Temat ten od zawsze wzbudza sporo kontrowersji, dlatego postanowiliśmy bliżej mu się przyjrzeć. Bycie duchownym to nie tylko trwanie w posłudze kapłańskiej, ale również zawód. Osoba, która chce służyć kościołowi, musi przede wszystkim ukończyć wyższe seminarium duchowe, które trwa sześć lat. Na piątym roku alumni przyjmują święcenia pierwszego stopnia, a na szóstym – święcenia kapłańskie. Od tego czasu młody debiutant może odprawiać msze w mniejszych parafiach, z których otrzymuje pieniądze. Co ciekawe, księża po 75. roku życia mogą liczyć na wyższe świadczenia emerytalne od zwykłych emerytów. Sprawdźmy więc ile wynosi pensja księdza oraz jaka jest wysokość jego emerytury!

Chcesz zarabiać więcej? Sprawdź nasze oferty pracy na stronie GoWork.pl!

Ile zarabia ksiądz? Stopnie kapłańskie

Zanim przejdziemy do omówienia kwestii zarobków i emerytury księdza, sprawdź najpierw, od czego zależy jego pensja i jakie stopnie musi przejść, aby prawnie wykonywać posługę.

Pierwszym etapem jest dostanie się do wyższego seminarium duchowego. Aplikanci muszą mieć przede wszystkim zdaną maturę, przejść rozmowę kwalifikacyjną oraz zdać egzamin z wiedzy religijnej. Poza tym przy rekrutacji powinni dostarczyć dokumenty takie jak:

 • Metryka chrztu świętego
 • Świadectwo bierzmowania
 • Świadectwo ślubu kościelnego rodziców
 • Opinia księdza proboszcza i katechety

Jak już wyżej wspomnieliśmy, ksiądz musi ukończyć sześcioletnie seminarium duchowne. Następnie alumni muszą obronić swoją pracę magisterską, która pozwoli im uzyskać tytuł Magistra Teologii oraz przyjąć święcenia prezbiteriatu.

Ciekawostka! Z roku na rok liczba osób aspirujących na stanowisko księdza coraz bardziej maleje. Na stan z 2019 roku do polskich seminariów wstąpiło 498 osób, czyli aż o 122 mniej niż rok przedtem. Już w 2022 r. tylko 338 kandydatów. W Polsce mamy około 25 tysięcy księży katolickich i ponad 10 tys. parafii.

Prezbiteriat jest jednym ze stopni w hierarchii święceń Kościoła Katolickiego. To właśnie tych księży najczęściej spotykamy w parafiach i to właśnie oni chodzą po kolędzie lub udzielają ślubów. Sprawdźmy więc ile wynosi miesięczna pensja księdza na takim stopniu.

Od czego zależą zarobki duchownych?

Zarobki księży to tematy, które od zawsze budziły w społeczeństwie kontrowersje. To ile zarabiają księża w Polsce, wiąże się często bowiem ze sporami politycznymi oraz tym, czy państwo powinno finansować zarobki księży i utrzymanie kościołów czy nie.

Na podstawie informacji z programu publicystycznego pt. “Dla pieniędzy”, którego autorem jest Paweł Swinarski, wiemy, iż pensja księdza zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich są:

 • Liczba i zamożność parafian
 • Pobożność liczona jako procent uczęszczającą na msze święte
 • Liczba chrztów, ślubów, pogrzebów czy dzieci przystępujących do komunii świętej i bierzmowania
 • “Ofiary” w kopertach za posługę (czyli za odprawienie mszy świętej, odczytanie wypominków, udzielenie ślubu, a nawet za wygłoszone kazanie czy poświęcenie domu – okazji do przekazania “datków” może być naprawdę wiele)

Dzielenie kwoty z “ofiar” zależy od polityki danej parafii. Istnieją dwa warianty. W pierwszym ksiądz odprawiający mszę otrzymuje całą kwotę, którą udało mu się zebrać, w drugim zaś pieniądze wrzucane są do wspólnego worka i rozdzielane pomiędzy duchownych według ustalonych wcześniej proporcji.

Średnia pensja księży za posługę (według danych Fakt.pl) wynosi między 2000 zł a 3500 zł brutto miesięcznie. Co stanowią ofiary? Są to kwoty, które wierni ofiarują za posługę kapłańską. To m.in.:

 • chrzciny (ok. 300 zł)
 • ślub (do ok. 1000 zł)
 • pogrzeb (zwykle kilkaset złotych)

Jednak powyższe kwoty potrafią być bardzo zróżnicowane. Podczas gdy ksiądz w jednej parafii jest w stanie zrealizować np. ceremonię pogrzebu za 50 zł, w innej jest to już kwota rzędu 800, a nawet powyżej 1000 zł. Jak wskazuje Fakt.pl, nawiązując do rozmowy proboszcza w „Tygodniku Powszechnym” ksiądz może sobie także dorobić. Zarobki księży mogą wzrosnąć o wspominki (ok. 2 tys. zł), kolędy (ok. 20% podziału od zebranej kwoty), czy dochody z najmu nieruchomości.

Z obliczeń specjalistów na portalu Pomorska.pl, wynika, iż początkujący wikary w np. województwie mazowieckim może zarobić 800 zł netto miesięcznie, starszy wikary – 1400 zł netto miesięcznie, a notariusze kurii Biskupskiej – 2000 zł netto miesięcznie. Kapelan więzienny za swoją posługę może otrzymać pensję w wysokości 2200 zł netto miesięcznie, kapelan w policji – 2300 zł netto miesięcznie, a ksiądz proboszcz w parafii w większych miastach – 2400 zł netto miesięcznie.

Duchowni pracują również jako kapelanii w szpitalach lub hospicjach. W związku z tym ile zarabia ksiądz w szpitalu? Otóż za swoją posługę na ½ etatu może otrzymać nawet 1100 zł netto miesięcznie.

Ile zarabiają księża w szkole?

Niektórzy księża dorabiają do swojej pensji, ucząc w szkołach religii. Ich płace są wtedy takie same, jak zwykłe zarobki nauczycieli oraz zależą od stażu pracy, stopnia mianowania, a także od tego, czy pracują na cały lub pół etatu.

W związku z tym ile zarabia ksiądz w szkole? Duchowny po seminarium może otrzymać ponad 2000 zł netto miesięcznie za cały etat, ksiądz nauczyciel religii dyplomowany nawet 800 zł więcej.

Pensje księży a podatki

Księża rozliczają się z podatków. Różnią się one jednak od tych pobieranych od zwykłych pracowników. Ich podatki przeznaczane są głównie na rzecz diecezji, misje i seminaria duchowe, spłatę kosztów swojego kształcenia w seminarium, fundusz wspierania księży emerytów i chorych kapłanów oraz składki ZUS.

Jak czytamy na stronie Pomorska.pl, podatki księży są zryczałtowane i ustalane co roku przez urząd skarbowy na podstawie wielkości parafii, w której urzęduje. Przykładowo proboszcz parafii liczącej powyżej 20 tys. mieszkańców w 2023 uiszcza ponad 1500 zł co kwartał. Księża pracujący na umowę o pracę w szkole, opłacają ZUS w pełnym wymiarze. Natomiast pełniący wyłącznie działalność duszpasterską już 20% składki ZUS. Reszta pochodzi z Funduszu Kościelnego. Warto zaznaczyć, że księża mają także inne koszty w postaci opłacenia gospodyni i pracowników zakrystii.

Natomiast ile wynosi emerytura księdza?

Emerytura księdza: ile wynosi?

Księża mogą liczyć na coraz wyższe świadczenia emerytalne, czyli podwójną waloryzację i niższe podatki.

Przeciętny emeryt w Polsce może liczyć na tylko jedną waloryzację emerytur w roku, która zawsze odbywa się 1 marca. W 2023 roku zastosowano waloryzacje kwotowo-procentową. Wskaźnik waloryzacji wyniósł 14,8 proc. a najniższa podwyżka gwarantowana 250 zł. Emerytura księży jest uzależniona od zarobków i składek emerytalno-rentowych. Oprócz podstawowego świadczenia emerytalnego z ZUS (od 65. roku życia), duchowni, którzy ukończyli 75. rok życia, otrzymują również pieniądze z Funduszu Kościelnego. W związku z tym wysokość emerytury księży pochodzi z dwóch źródeł.

Wysokość emerytury księdza nie jest oficjalnie znana. Wiemy jedynie tyle, iż otrzymują oni więcej pieniędzy niż zwykli seniorzy po 65. roku życia. Według nieoficjalnych informacji, na które powołuje się portal Money.pl, proboszcz parafii może otrzymywać emeryturę w wysokości nawet 5 tys. zł. Warto jednak zaznaczyć, że nie są to oficjalne dane i wynikają z informacji podanych przez anonimowych i informatorów, w związku z tym mogą stanowić tylko niewielki procent prawdziwej wysokości świadczeń emerytalnych księży. Jednocześnie księża emeryci często mieszkają w przyparafialnych ośrodkach lub z rodziną, co nie oznacza, że nie muszą organizować swoich wydatków tak jak inni emeryci.

Oceń artykuł
3.2/5 (15)