Jak działa system emerytalny we Francji? Z tego tekstu dowiecie się, jaki jest wiek emerytalny we Francji oraz ile wynosi przeciętna francuska emerytura. Po ilu latach pracy możemy się o nią ubiegać i czy musimy w tym celu składać wniosek?

emerytura-we-francji

System emerytalny we Francji – jak działa?

Choć francuski system emerytalny jest oceniany jako jeden z najbardziej kosztownych na świecie, zapewnia przywileje, do których Francuzi są bardzo przywiązani. Stosunkowo niski wiek emerytalny, czy możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę we Francji nawet na 10 lat przed jego osiągnięciem, to tylko jedne z nich.

Wskazywanym minusem francuskiego sposobu rozliczania emerytur jest fakt, że funkcjonuje w nim ponad 40 planów emerytalnych dla różnych zawodów. Każdy z nich, zależnie od wykonywanej pracy czy danego przedsiębiorstwa, inaczej rozstrzyga kwestię naliczania punktów niezbędnych do obliczenia finalnej wartości świadczenia emerytalnego.

Na jakich zasadach można ubiegać się o emeryturę we Francji, jeśli żyliśmy lub pracowaliśmy w tym kraju? W tym tekście wytłumaczymy Wam działanie francuskiego systemu emerytalnego, a także to, gdzie i kiedy musicie złożyć wniosek, aby móc liczyć na wypłatę należnego Wam świadczenia!


SPRAWDŹ TEŻ: Emerytura w Niemczech – po ilu latach pracy się należy?


Emerytura we Francji – filary

Emeryturę we Francji dzielimy na 3 podstawowe filary. Należą do nich:

  • emerytura publiczna,

  • emerytura pracownicza,

  • emerytura indywidualna.

Francuska emerytura podstawowa: jak się ją oblicza?

Co wchodzi w skład emerytury publicznej? Jest to tzw. emerytura podstawowa, do której wypłaty prawo nabiera każdy, kto legalnie pracuje na terenie Francji. Wysokość świadczenia jest tu równa średniemu rocznemu wynagrodzeniu (pod uwagę brane jest 25 lat najwyższych osiąganych dochodów) pomnożonemu przez stopę emerytalną, do której uprawniony jest dany pracownik oraz przez czas trwania ubezpieczenia podzielony przez okres wymagany do uzyskania pełnej wartości emerytury.

Ile wynosi minimalna emerytura we Francji?

Tak skomplikowany system obliczeń ma gwarantować, że wyliczona na koniec wartość świadczenia emerytalnego nie przekroczy połowy kwoty tzw. pułapu zabezpieczenia społecznego obowiązującego w roku przejścia na emeryturę danego pracownika. Aktualnie minimalna emerytura państwowa we Francji wynosi ok. 1240 euro miesięcznie.

Tu warto wspomnieć także o tym, że aktualnie pobieranie państwowej emerytury we Francji jest opłacane ze składek osób, które wciąż są aktywne zawodowo, co samo w sobie stanowi już dosyć duże obciążenie dla budżetu państwa.

Dodatek do francuskiej emerytury podstawowej: komu przysługuje?

Jeśli wartość najniższej emerytury francuskiej jest zbyt niska, aby zapewnić nam godne życie, istnieje możliwość ubiegania się również o dodatek do emerytury podstawowej. Takie prawo przysługuje osobom, które:

  • kontynuują pracę po przekroczeniu ustawowego wieku emerytalnego;

  • posiadają co najmniej 3 dzieci;

  • są niepełnosprawne;

  • mają na swoim utrzymaniu współmałżonka.

Francuska emerytura pracownicza – jak jest obliczana?

Wszyscy francuscy pracownicy są zapisani nie tylko do emerytury podstawowej, ale i pracowniczej. Tu, co ciekawe, pracowników dzieli się od razu na dwie grupy: kadrę kierowniczą oraz pozostałych. Ci pierwsi mają zapewnioną na start większą liczbę punktów emerytalnych.

System punktów emerytalnych we Francji

Wszystkim pracownikom oblicza się bowiem wartość świadczenia według systemu punktowego. Punkty są naliczane za:

  • długość stażu pracownika na rynku pracy,

  • wiek, w jakim pracownik zdecydował się przejść na emeryturę.

Dodatkowo, w niektórych przedsiębiorstwach funkcjonują uzupełniające programy pracownicze, działające w oparciu o tzw. system zdefiniowanej składki (defined contribution). Nie spotkacie ich jednak w wielu firmach, bowiem większość z nich prowadzi jedynie obowiązkowe programy.

Jak wspominaliśmy, obowiązkowych programów jest we Francji całkiem sporo. Na chwilę obecną jest to już ponad 40 planów emerytalnych, uzależnionych od rodzaju wykonywanego zawodu lub branży. Kierowane są do grup takich jak m.in. pracownicy sektora prywatnego i publicznego, przedstawiciele wolnych zawodów, rolnicy, rzemieślnicy itp. Każdy z nich inaczej definiuje sposób naliczania punktów emerytalnych.

Francuska emerytura indywidualna: jak na nią oszczędzać?

Choć więc wartość emerytury we Francji jest zazwyczaj wyższa niż w Polsce, tu również nie można liczyć na zawrotne kwoty. Zwłaszcza jeśli na emeryturę chcemy przejść od razu po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego. Wielu Francuzów decyduje się więc na prywatne oszczędzanie na przyszłość z wykorzystaniem indywidualnych planów emerytalnych.

Ile wynosi emerytura we Francji i od czego jest to zależne?

Skoro wiemy już, jak działa system emerytalny we Francji, warto dowiedzieć się, od czego zależy finalna wysokość naszego świadczenia emerytalnego.

Jak wspominaliśmy, wartość minimalnej emerytury we Francji to aktualnie ok. 1240 euro miesięcznie, podczas gdy wysokość średniej emerytury we Francji to ok. 1650 euro. Od czego zależna jest wysokość emerytury, jaką będziemy otrzymywać w tym kraju? Są to trzy elementy:

  • nasze wynagrodzenie roczne lub średnie wynagrodzenie podstawowe,

  • poziom rozliczenia zależny od okresu ubezpieczenia,

  • okres, w jakim były odprowadzane składki społeczne.

Kto wypłaca emeryturę?

Wypłatami francuskich emerytur podstawowych zajmuje się CNAV (La Caisse nationale d’assurance vieillesse). Za wypłatę pozostałych świadczeń odpowiedzialne są kasy, do których pracodawca odprowadzał składki na obowiązkową emeryturę pracowniczą. Rodzaj takiej kasy zależy od zawodu wykonywanego przez danego pracownika. Mogą być to np.:

  • ARRCO (Association des régimes de retraite complementaire) –  kasa pracowników sektorów prywatnych,

  • AGIRC (Régimes des cadres) – kasa osób na stanowiskach kierowniczych,

  • IRCANTEC (Institution de retraite complémentaire des agents non titulaires de L`État et de collectivés publiques) – kasa pracowników sektorów państwowych.


Szukasz pracy w Krakowie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Wiek emerytalny we Francji – ile wynosi?

Co jakiś czas, w ramach debaty parlamentarnej, rozważa się szeroko zakrojoną reformę emerytalną – kolejne rządy Francji domagały się podwyższenia wieku emerytalnego. W ostatnim czasie premier Borne ogłosiła projekt ustawy emerytalnej zakładający podniesienie progu wieku emerytalnego. Premier przypomniała przy tym, że we Francji odsetek osób pracujących w wieku 60-64 lata, należy do najniższych w Europie, a taki stan systemu emerytalnego rodzi obawy dotyczące jego wydajności jak i kondycji całej gospodarki.

Rządowy plan reformy emerytalnej ma wejść w życie w pełni od roku 2030, o ile w ogóle rząd zdoła pozyskać dla tego projektu większość parlamentarną. Jak donosi Reuters, o ile pozyskanie publicznej aprobaty nie leży w zasięgu władz, a podniesienie wieku emerytalnego wywoła protesty związków zawodowych i lewicowej opozycji, to choć projekt nie przejdzie głosami rządzącej koalicji, to najprawdopodobniej członkowie centroprawicowej partii Republikanie poprą projekt ustawy emerytalnej, torując mu drogę do wejścia w życie.

Wiek emerytalny Francja

Obecny wiek emerytalny podniesiono po ostatniej reformie emerytalnej we Francji w 2010 roku. Pomimo masowych protestów ponad 8 milionów pracowników jego wysokość ustalono aktualnie na:

  • 62 lata (dla osób urodzonych po 1955 roku)

Wiek emerytalny we Francji jest taki sam dla kobiet, jak i mężczyzn, a także jeden z niższych w Europie. Dlatego już od kilku lat mówi się o konieczności jego ponownego podwyższenia, aby odciążyć francuski system emerytalny. Prawo do pełnej emerytury nabywa się za to po osiągnięciu wieku 65 – 67 lat.

Wcześniejsza emerytura we Francji – kto może na nią przejść?

Jeśli jednak okres odprowadzania przez nas składek jest odpowiednio długi lub jesteśmy osobami niepełnosprawnymi, istnieje możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Mogą dokonać tego osoby, które:

  • nie ukończyły jeszcze 60. roku życia;

  • odprowadzały składki przez okres od 162 do 172 kwartałów składkowych.

Po ilu latach pracy należy się emerytura?

Prawo do pobierania świadczeń emerytalnych we Francji nabywa się, zbierając tzw. trymestry do emerytury. Aby trymestr naszej pracy został wliczony, nasze wynagrodzenie z tego okresu musi wynosić co najmniej 1800 euro brutto. Aby móc ubiegać się o emeryturę, z takich trymestrów trzeba uzbierać 41 lat pracy. Liczba ta jednak ciągle rośnie i już niebawem może osiągnąć 41 lat i dwa trymestry.

Osoby, którym nie udało się przepracować zgodnie z systemem 41 lat, mogą otrzymywać jedynie proporcjonalną dla nich część świadczenia.

Francuska emerytura dla Polaka – jak się o nią ubiegać?

Emeryturą we Francji, podobnie jak w przypadku emerytury w Holandii, nie zostaniemy objęci automatycznie. W tym celu musimy złożyć odpowiedni wniosek. To, gdzie i w jaki sposób musimy to zrobić, będzie zależeć głównie od naszego aktualnego miejsca zamieszkania.

Kto i gdzie powinien złożyć swój wniosek o emeryturę we Francji? Poniżej znajdziecie pełną listę:

  • Osoby mieszkające w Polsce posiadające okresy ubezpieczenia w Polsce i we Francji – wniosek do ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) lub KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego);

  • Osoby mieszkające we Francji posiadające okresy ubezpieczenia w Polsce i Francji – wniosek do CNAV;

  • Osoby mieszkające we Francji posiadające wyłącznie okresy ubezpieczenia w Polsce – wniosek do ZUS lub KRUS;

  • Osoby mieszkające we Francji nieposiadające okresów ubezpieczenia we Francji, lecz posiadające okresy w innych państwach członkowskich UE – wniosek do właściwiej instytucji w kraju, w którym ostatnio podlegaliśmy ubezpieczeniu.

Reforma emerytalna we Francji

Po wdrożeniu jesienią rządowej reformy wiek emerytalny we Francji będzie stopniowo podnoszony do 64 lat. Podwyższenie wieku emerytalnego o 2 lata będzie dotyczyło zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Do tej pory ustawowy wiek emerytalny wynosił 62 lata. Jednak w praktyce to, w jakim wieku można odejść na emeryturę, zależy tak naprawdę od okresu składkowego. Teraz jest to obowiązkowo 42 lata, a po wejściu w życie reformy – 43 lata. Wynika z tego, że emerytura we Francji po 5 latach pracy nie jest ani nie będzie możliwa.

Oceń artykuł
3.5/5 (18)