Holandia to coraz popularniejszy kierunek emigracji dla wielu Polaków. Zastanawiacie się, ile wynosi emerytura w Holandii, jakiego wieku emerytalnego dotyczy i po ilu latach pracy zaczyna przysługiwać? W tym tekście wytłumaczymy Wam, jak działa system emerytalny w Holandii i co to jest emerytura AOW.

Emerytura-w-Holandii

Rodzaj emerytur w Holandii

W Holandii pracuje i mieszka już ponad 220 tys. Polaków. Wy również wybraliście ten kraj, jako kierunek emigracji i zastanawiacie się, na jakich zasadach możecie ubiegać się o emeryturę w Holandii? Z tego tekstu dowiecie się, ile wynosi wiek emerytalny i czy przyznanie emerytury AOW przysługuje wszystkim. Jak wygląda korzystanie z funduszy emerytalnych i otrzymanie socjalnej emerytury w Holandii?

Filary emerytalne w Holandii

Holenderski system emerytalny jest oceniany przez ekspertów jako jeden z najlepiej rozwiniętych na świecie. Składa się on z trzech podstawowych filarów emerytalnych:

1) emerytura podstawowa (Algemene Ouderdomswet), czyli tzw. emerytura AOW;

2) emerytalne programy pracownicze;

3) indywidualne programy emerytalne (np. dla samozatrudnionych).


SPRAWDŹ TEŻ: Emerytura w Niemczech – ile wynosi?


Emerytury AOW w Holandii

Podstawowa emerytura w Holandii

Co składa się na podstawową emeryturę AOW w Holandii i od czego zależna jest jej wysokość?

Algemene Ouderdomswet (AOW)

Do opisania podstawowej emerytury socjalnej służy skrót AOW. Takie świadczenie to rodzaj emerytury w Holandii, należnej wszystkim mieszkańcom po osiągnięciu wieku emerytalnego, niezależnie od wysokości osiąganych przez nich dochodów. Otrzymać ją mają prawo wszyscy ubezpieczeni w AOW – zarówno Ci aktywni zawodowo, jak i te osoby, które zrezygnowały z kariery np. na rzecz wychowywania dzieci. Prawo do świadczenia mają osoby, które spełniają podane kryteria:

  • mieszkały w Holandii między 15. a 65. rokiem życia;
  • mają co najmniej 65 lat;
  • są ubezpieczeni z tytułu AOW.

Uwaga, ten rodzaj emerytury przysługuje także osobom, które tylko przez pewien okres życia pracowały i mieszkały na terenie Holandii. Jednak kwestia prawa do jej przyznania i wysokości świadczenia są tu za każdym razem rozpatrywane indywidualnie.

Należy mieć również na uwadze, że poza składkami na podstawową emeryturę AOW w Holandii trzeba również odprowadzać składki na branżowe fundusze emerytalne. Stanowi ona część procentową wynagrodzenia przekazywanego przez pracodawcę do StiPP. Część świadczeń odkładanych na fundusz emerytalny może trafić do współmałżonka po śmierci osoby ubezpieczonej.

Najniższa emerytura w Holandii

Wartość AOW dla osób, które osiągną wiek emerytalny, nie jest stała i zależy m.in. od aktualnej wysokości minimalnego wynagrodzenia na terenie kraju i indywidualnej sytuacji personalnej emeryta. Za każdy rok opłacania ubezpieczenia nabywa się prawo do 2% emerytury AOW.

Od 1 lipca 2023 roku płaca minimalna w Holandii wynosiła dla osób w wieku 21 lat i więcej:

  • 1995,00 euro na miesiąc,
  • 460,40 euro na tydzień,
  • 92,08 euro na dzień.

Podstawowa emerytura w Holandii – ile wynosi?

Jeśli chodzi o emeryturę AOW od 1 lipca 2023 roku dla osób w związku małżeńskim lub mieszkających z inną osobą wynosiła ona 993,16 euro brutto, czyli z uwzględnieniem ulgi podatkowej 939,24 euro netto (bez ulgi 750,91 euro netto).

W przypadku osób mieszkających samotnie była to kwota 1 458,15 euro brutto – z uwzględnieniem ulgi podatkowej 1 378,98 euro netto (bez ulgi 1 101,56 euro netto).


Szukasz pracy w Lublinie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!

Holenderska emerytura

Po ilu latach pracy w Holandii należy się emerytura?

Ważnym czynnikiem, wpływającym na wysokość wypłacanego świadczenia, jest czas zamieszkiwania oraz pracy na terenie Holandii. Obliczając wysokość AOW, bierze się bowiem pod uwagę ostatnie 50 lat poprzedzające osiągnięcie wieku emerytalnego. Za każdy rok pracy przysługuje naliczenie 2% wartości świadczenia.

Emerytura w Holandii po 5 latach pracy

Aby zatem zyskać prawo do wypłaty 100% podstawowej emerytury w Holandii, musielibyśmy przepracować aż 50 lat! Za to emerytura w Holandii po 5 latach pracy, jaka będzie się nam należeć, to 10% wartości świadczenia.


ZOBACZ TEŻ:


Dopłata do emerytury AOW

Możliwe jest jednak dopłacenie do świadczenia w ciągu pierwszej dekady pracy w kraju tak, aby w przyszłości sięgnęło ono swojej pełnej wartości. Wysokość owej dopłaty zależna jest głównie od:

1) wieku wpłacającego;

2) daty rozpoczęcia pracy w Holandii.

Emerytura z Holandii a stan cywilny

Warto wspomnieć także o tym, jaki wpływ na wysokość emerytury socjalnej w Holandii ma nasz stan cywilny. Obecnie emeryt w tym kraju, pozostający w związku małżeńskim, otrzymuje świadczenie w wysokości połowy aktualnego minimalnego wynagrodzenia netto. Osoby samotne mogą za to liczyć na 70% wartości tej kwoty.


ZOBACZ TEŻ: Emerytura w Szwecji – po ilu latach pracy się należy?


Holenderska emerytura a wiek emerytalny

Jaka emerytura w Holandii? To zależy od opłacanych składek!

Kolejnym filarem systemu emerytalnego w Holandii są wspomniane emerytalne programy pracownicze. Drugi filar emerytalny w tym kraju to świadczenie, należne z tytułu zatrudnienia wyłącznie osobom odprowadzającym składki. Jedną z jego części są ubezpieczenia emerytalne.

Emerytalne programy pracownicze

Drugi holenderski filar emerytalny to bardzo popularne wśród mieszkańców tego kraju rozwiązanie. Korzysta z niego blisko 90% zatrudnionych! Ile pieniędzy możemy otrzymać w ramach tego typu świadczenia? Tego dowiemy się najprawdopodobniej już w momencie przystępowania do programu.

Część pracodawców w Holandii m.in. z branży hotelarskiej, transportowej lub budowlanej, a także wszystkie biura pośrednictwa pracy są wręcz zobowiązani do tworzenia tego typu pracowniczych programów emerytalnych oraz funduszy pracy. Uczestnictwo w nich w firmach z tego segmentu rynku również jest zazwyczaj obowiązkowe dla pracowników.

Emerytura w Holandii: indywidualne konta emerytalne

Ostatnim filarem holenderskiego systemu emerytalnego są indywidualne programy emerytalne. Ich oferta jest skierowana głównie do tych osób, które nie mogą skorzystać ze świadczenia drugiego filaru, czyli emerytalnych programów pracowniczych.

Świadczenia emerytalne z tym filarem jest najpopularniejszym rozwiązaniem wśród osób samozatrudnionych, a także tych, które nie pracują zawodowo, a chcą nadal móc liczyć na wyższe świadczenie, niż sama emerytura podstawowa.


POLECAMY TEŻ: Emerytura w Wielkiej Brytanii – co z emeryturą po Brexicie?


Jak ubiegać się o emeryturę w Holandii?

Czy emerytura w Holandii jest nam przyznawana automatycznie? Aby zostać objętym świadczeniem, należy osiągnąć wskazany wiek emerytalny w Holandii, a także złożyć odpowiedni wniosek!

Wiek emerytalny w Holandii – ile wynosi?

W 2022 roku wiek emerytalny w Holandii wynosił 66 lat i 7 miesięcy, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Wiek emerytalny zostaje jednak stale podnoszony wraz ze wzrostem średniej długości życia mieszkańców kraju. Od 2028 roku będzie to już 67 lat i 3 miesiące. Według nieoficjalnych doniesień i kalkulacji emerytalnych nowy wiek emerytalny w Holandii miałby wynosić 71 lat.

To, że osiągnęliście wymagany wiek emerytalny, nie oznacza także, że nie możecie nadal pracować! Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, aby zwiększyć swoje przyszłe świadczenie emerytalne.

Wcześniejsza emerytura VUT – Vergelijkbare uitkering

Jeśli spełniacie określone przez SVB (Sociale Verzekeringsbank, instytucja realizująca ubezpieczenia społeczne w Holandii) warunki, macie prawo przejść także na wcześniejszą emeryturę w Holandii, zwaną także pomostową (w skrócie VUT). Program ten ma się jednak zakończyć z końcem 2024 roku. Wtedy nie będzie już możliwości wypłacenia świadczeń wcześniej niż przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Kiedy złożyć wniosek o holenderską emeryturę?

Wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego zostaniemy automatycznie dopisani do emerytury podstawowej AOW. Jeśli aktualnie mieszkacie na terenie Holandii, na 4 miesiące przed osiągnięciem wieku emerytalnego AOW powinniście otrzymać pismo informujące o konieczności złożenia wniosku w SVB o przystąpienie do poboru świadczenia.

Jeśli chodzi zaś o drugi filar emerytalny w Holandii, informacje na temat rozpoczęcia poboru świadczeń i procesu składania odpowiedniego wniosku otrzymacie od pracodawcy, w którego funduszu pracowniczym uczestniczyliście, podobnie jak jest to w przypadku emerytury w Norwegii.

Ile wynosi holenderska emerytura

Praca w Holandii a emerytura w Polsce

Czy jeśli pracowaliśmy w Holandii, ale obecnie mieszkamy znowu w Polsce, oznacza to, że mamy szansę na holenderską emeryturę socjalną? Zarówno w naszym kraju, jak i w Holandii obowiązuje unijna koordynacja systemów emerytalno-rentowych.

Co w przypadku, gdy osoba pracowała w Holandii, ale chce otrzymywać świadczenia emerytalne w Polsce? Okres ten wlicza się do stażu pracy niezbędnego do polskiej emerytury. ZUS dolicza do niego także okresy równorzędne np. urlop macierzyński.

Emerytura w Holandii: wniosek do SVB czy ZUS?

Po osiągnięciu holenderskiego wieku emerytalnego, aby otrzymać przysługującą nam podstawową emeryturę AOW, nie musimy wcale mieszkać na terenie Holandii, ani być tam zameldowanymi.

Mieszkając poza krajem, ale dysponując stażem pracy w Holandii, należy złożyć wniosek nieco wcześniej, niż robią to mieszkańcy Holandii – nie na 4, a 6 miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W tym celu nie musicie kontaktować się bezpośrednio z holenderskim SVB! Zrobi to za Was polski ZUS, który prześle wniosek w Waszym imieniu. To u nich złożycie wniosek, jak i otrzymacie na niego odpowiedź w sprawie Waszej emerytury w Holandii.


TO WARTO WIEDZIEĆ: OFE – jak sprawdzić składki i sumę odłożonych środków?


Emerytura z Holandii, opodatkowanie w Polsce – konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania

Czy jako podatnicy, pobierający emeryturę AOW na terenie Polski, mamy prawo odliczyć od polskiego podatku kwotę tego zapłaconego w Holandii? Jak najbardziej! Wynika to z zawartej przez oba kraje konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W praktyce oznacza to tyle, że należny podatek dochodowy z emerytury AOW oraz składkę na ubezpieczenia społeczne odprowadza holenderski SVB, lub podatek może być odprowadzony w Polsce zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Oceń artykuł
3.7/5 (10)