Na jaką emeryturę mogą liczyć mieszkańcy Wielkiej Brytanii? Jeśli zastanawiasz się, ile wynosi emerytura w UK i komu przysługuje, tu znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje. Sprawdź, jak wyglądają warianty brytyjskiej emerytury.

Najniższa-emerytura-w-Anglii

Jak działa system emerytalny w Wielkiej Brytanii?

Brytyjski system emerytalny jest nieco inny od niż obowiązujący w Polsce – z tego względu można tu liczyć także na wyższe świadczenia. Główną różnicą jest to, że emerytura w Wielkiej Brytanii nie należy się nam automatycznie! Aby ją otrzymać, sami musimy zadbać o niezbędne formalności. W tym celu należy udać się do urzędu pracy i załatwić sprawy związane ze świadczeniami emerytalnymi. Kiedy to się już uda, na 4 miesiące przed możliwością rozpoczęcia pobierania emerytury otrzymamy list ze wszystkimi potrzebnymi informacjami i instrukcjami.


Szukasz pracy w Wielkiej Brytanii? Najlepsze oferty czekają na Ciebie na GoWork.pl!


Reforma emerytury w Wielkiej Brytanii. Co zmieniło New State Pension?

Kolejnym problemem ze zrozumieniem systemu emerytalnego w Wielkiej Brytanii stała się wprowadzona w 2016 roku reforma, która wprowadziła New State Pension. Wprowadzenie jej nie oznacza bowiem, że od teraz dotyczą nas tylko nowe zasady przyznawania emerytur.

Nowe zasady obejmują wyłącznie:

  • mężczyzn urodzonych po 6 kwietnia 1951 roku;
  • kobiet urodzonych po 6 kwietnia 1953 roku.

Osoby, które urodziły się przed podanymi datami, obowiązują stare zasady przyznawania emerytur w Wielkiej Brytanii (Basic State Pension & Additional State Pension).


SPRAWDŹ TEŻ:

Emerytura w Norwegii – komu i na jakich zasadach przysługuje?

Emerytura w Niemczech – ile wynosi i od jakiego wieku obowiązuje?

Emerytura w Austrii – na jakich zasadach?


System emerytalny w UK

Emerytura w UK – rodzaje

Osoby pracujące w Wielkiej Brytanii otrzymują emeryturę, która jest zależna przede wszystkim od wieku i stażu pracy.

Zgodnie z obowiązującym w Wielkiej Brytanii systemem istnieją trzy rodzaje emerytur.

State Pension – podstawowa emerytura państwowa

State Pension najłatwiej porównać do podstawowego świadczenia emerytalnego, wypłacanego przez polski ZUS. Ten rodzaj emerytury państwowej jest wypłacany praktycznie wszystkim obywatelom Wielkiej Brytanii i jest równą dla wszystkich kwotą. Jednak warunkiem jej otrzymania jest:

  • regularne opłacanie składek NI (National Insurance);
  • osiągnięcie swojego wieku emerytalnego;
  • uzyskanie odpowiednio długiego stażu pracy;
  • przepracowanie minimum 10 lat na terenie UK.

Emerytura w Wielkiej Brytanii po 10 latach (nie musi być to dekada z rzędu!), które uprawniają nas już do pobierania State Pension, nie będzie jednak wypłacana w całości. Do poboru takiej kwoty uprawnieni będziemy bowiem dopiero po przepracowaniu 35 lat na terenie Wielkiej Brytanii.

Jak starać się o emeryturę prywatną w UK

Najniższa emerytura w Anglii – State Pension

Tu warto wziąć więc pod uwagę, że otrzymane po 10 przepracowanych latach świadczenie nie będzie należeć do zbyt wysokich. Wysokość świadczenia wynikająca z niskich składek na ubezpieczenie społeczne zapewnia minimum egzystencjalne.

Ile wynosi emerytura w UK po 10 latach?

Obecnie całościowa kwota State Pension wyniosła ok. 141.85 funtów tygodniowo. Jeśli więc przysługuje nam tylko część tej kwoty, otrzymana emerytura wyniosłaby zaledwie 48 funtów tygodniowo. To właśnie dlatego wielu pracowników decyduje się na dodatkowe odkładanie na emeryturę firmową oraz prywatną.

Personal Pension – emerytura prywatna

Personal Pension, czyli emerytura prywatna, to dodatkowa forma zabezpieczenia na spokojną starość. Pieniądze na to świadczenie pracownicy mogą oszczędzać w funduszach emerytalnych, a także towarzystwach ubezpieczeniowych. Jak działają firmy tego typu? Powierzone im na przyszłe emerytury w Wielkiej Brytanii środki inwestują w nieruchomości, akcje i obligacje, aby jak najbardziej je pomnożyć!

Workplace Pension: emerytura firmowa

Zwany też czasem Occupational Pension lub Company Pension, ten rodzaj emerytury w UK pochodzi z firmowego funduszu emerytalnego. Do jego organizacji zobowiązany, według przepisów, jest pracodawca, który odprowadza na niego określony procent miesięcznego wynagrodzenia. Zgodnie z prawem Workplace Pension musi automatycznie objąć pracowników, którzy:

  • są w wieku od 22 lat do wieku emerytalnego;
  • pracują na terenie Wielkiej Brytanii;
  • zarabiają ponad 10 tys. funtów rocznie.

Jeśli Wasze zarobki plasują się poniżej tej kwoty, emerytura firmowa nie obejmie Was automatycznie. Jeśli jednak chcielibyście zacząć na nią oszczędzać z własnej woli, musicie w tym celu wystosować odpowiednie pismo do pracodawcy z prośbą o dopisanie do programu Workplace Pension Scheme.


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: PPK – Pracownicze Plany Kapitałowe. Na czym to polega?


Workplace Pension – jak zrezygnować?

O ile pracodawca nie może się wycofać z opłacania Workplace Pension, Wy tak! Musicie jednak w tym celu samodzielnie wypisać się z systemu. Większość ekspertów nie poleca jednak tego rozwiązania. Warto dodać, że składki w ramach tego świadczenia nie ulegają opodatkowaniu, co jest wkładem państwa w zabezpieczenie Waszej przyszłej emerytury w Wielkiej Brytanii.

Emerytura w UK - ile wynosi

Wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii: ile wynosi?

Skoro poznaliście już wszystkie rodzaje emerytur w UK, czas dowiedzieć się, komu i na jakich warunkach przysługują. Mogą na nią liczyć wszyscy, którzy legalnie pracują na terenie Wysp. To, kiedy ją otrzymacie, zależy już natomiast od Waszego wieku oraz stażu pracy.

W 2023 roku brytyjską emeryturę można uzyskać w wieku 66 lat. Ta zasada dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Rząd jednak planuje dalsze zmiany. Świadczenie w latach 2026-2028 będzie możliwe po osiągnięciu wieku emerytalnego, który wtedy będzie wynosić już 67 lat.

Wielka Brytania to jeden z krajów poważnie dotkniętych problemem starzejącego się społeczeństwa. Tworzy to problem, który władze starają się rozwiązać, podwyższając wiek emerytalny w UK. Docelowo ma on wynosić 68 lat.

Przy czym ten sam wiek emerytalny ma obejmować zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Przejście na emeryturę w wieku 68 lat ma dotyczyć osób urodzonych po 5 kwietnia 1978 roku. Te osoby będą mogły przejść na emeryturę w 2046 roku.

Kalkulator emerytalny w Wielkiej Brytanii

Jak wspominaliśmy, stosunkowo niedawna reforma systemu emerytalnego w UK wprowadziła odrobinę zamieszania. Aby jednoznacznie dowiedzieć się, w jakim roku możemy przejść na emeryturę w Wielkiej Brytanii, najlepiej jest więc skorzystać ze specjalnego kalkulatora emerytalnego, dostępnego na stronie brytyjskiego rządu. Narzędzie jest bardzo proste w obsłudze. Wystarczy podać podstawowe dane, aby dowiedzieć się, jaka jest data przejścia na emeryturę w Wielkiej Brytanii.


Szukasz pracy w Poznaniu? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Jak zdobyć emeryturę państwową w UK

Ile wynosi emerytura w Wielkiej Brytanii?

Wysokość podstawowej emerytury dzieli się na tę Basic Stane Pension oraz New State Pension.

Basic State Pension

Aktualna wysokość Basic State Pension (należnej osobom urodzonym przed 6 kwietnia 1951 lub 1953 roku) wynosi 141,85 funtów. Dodatek ten wypłacany jest co tydzień.

New State Pension

New State Pension (dodatek należny osobom urodzonym po 6 kwietnia 1951 lub 1953 roku) to emerytura w wysokości dokładnie 185,15 funtów tygodniowo. Ostateczna kwota jest jednak zależna od składek społecznych.

Wysokość świadczenia emerytalnego w pozostałych typach emerytur jest zależna od różnych kwestii. Personal Pension, czyli prywatna emerytura jest wypadkową dochodów, opłacanych składek społecznych czy planów emerytalnych.

Emeryturę pracowniczą, czyli Workplace Pension stanowi procent pobierany z bieżących dochodów i odprowadzany na fundusz emerytalny. Wysokość tego typu świadczenia uzależniona jest od pensji pracownika.

Wysokość swojej łącznej, przewidywanej emerytury w Wielkiej Brytanii można również sprawdzać na specjalnej stronie rządowej.

Czy na świadczenie emerytalne mogą liczyć osoby spoza Wysp, które nie przepracowały tam 10 lat?

Jeśli przepracowałeś kilka lat w Wielkiej Brytanii, a resztę w Polsce, za wybrany okres możesz starać się o brytyjską emeryturę. Jest to możliwe, ponieważ Wielka Brytania mimo wyjścia z Unii Europejskiej zgodziła się na obowiązywanie „europejskiej koordynacji systemów emerytalnych” w swoim kraju.


Sprawdź też: Jak legalnie pracować w Wielkiej Brytanii po Brexicie?


Świadczenia emerytalne w UK

Jak złożyć wniosek o emeryturę w UK?

Osoby, które pracowały w Wielkiej Brytanii i osiągnęły wiek emerytalny, mogą starać się o brytyjską emeryturę. Jak to zrobić? Wniosek o brytyjską emeryturę można zgłosić zarówno z UK, jak i z Polski lub innego kraju UE. Jaki sposób można złożyć wniosek? Jest tu kilka możliwości:

  • wypełniając formularz online na stronie rządowej;
  • po wydrukowaniu formularza ze strony rządowej przesłać go do odpowiedniego urzędu związanego z emeryturami;
  • skontaktować się telefonicznie pod numerem: 0800 731 7898.

Co jest potrzebne przy wniosku o emeryturę w UK?

Poprawnie złożony wniosek o brytyjską emeryturę wymaga odpowiednich dokumentów. Przede wszystkim jest to wypełniony wniosek, numer ubezpieczenia społecznego oraz dokument tożsamości, który będzie potwierdzeniem, że dana osoba osiągnęła wiek emerytalny.

Wniosek w sprawie brytyjskiej emerytury w Polsce należy złożyć w odpowiednim oddziale ZUS. Stamtąd zostanie on w tym wypadku przesyłany do Wielkiej Brytanii. Tutaj trzeba dostarczyć jednak zdecydowanie więcej dokumentów m.in. ZUS Rp-1E7, Formularz E 207 PL, dokument potwierdzający opłacanie składek społecznych czy potwierdzenie prawa do nabycia emerytury w Polsce.

Jak wyliczyć przyszłą emeryturę w UK

Emerytura w Wielkiej Brytanii po Brexicie

Brexit, który wraz z rozpoczęciem 2021 roku oficjalnie wszedł w życie, wzbudza wiele obaw dotyczących tego, co stanie się z emeryturami Polaków pracujących na terenie Wielkiej Brytanii.


TO WARTO WIEDZIEĆ: Brexit a wyjazd do Anglii. System punktowy utrudni pracę?


Zabezpieczeniem są w tej sytuacji umowy sporządzone między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Na jej podstawie osoby spełniające kryteria, których wymaga przyznanie emerytury w UK, mogą starać się o przyznanie świadczenia mieszkając w kraju UE, EEA lub w Szwajcarii.

Co ze składkami? Osoby, które mieszkały oraz płaciły składki emerytalne w Wielkiej Brytanii przed 31 grudnia 2020 roku, mogą zliczyć je do emerytury. Składki z kraju UE liczą się do brytyjskiej emerytury, a składki z UK będą brane pod uwagę również w przypadku emerytury w kraju UE.

Ile-wynosi-najniższa-emerytura-w-Anglii

Emerytura dla Polaków po Brexicie

Osoby (w tym również Polacy), które mieszkały i pracowały (odprowadzają składki) w UK przed 31 grudnia 2020 roku oraz pracowały, ale już tam nie mieszkają, będą mogły starać się o brytyjską emeryturę przysługującą za dany okres.

Aby móc dysponować brytyjską emeryturą nie trzeba przepracować 35 lat w UK. Trzeba to jednak zrobić w jednym z krajów, z którym Wielka Brytania ma podpisaną umowę o ubezpieczeniach społecznych, czyli tzw. social security agreement. Wśród nich znajdziemy państwa takie jak m.in. Polska, Austria, Belgia, Bułgaria, Francja, Finlandia, Niemcy, Włochy, czy Szwecja. Listę pozostałych krajów można sprawdzić na stronie rządowej. Wysokość emerytury brytyjskiej będzie przeliczona względem lat, w których opłacano National Insurance Contribution.

Oceń artykuł
4.4/5 (5)