Reklama

Czy jest trudniej o pracę w Wielkiej Brytanii? Jak zdobyć pracę w Anglii?

Brexit a wyjazd do Anglii jest tematem spędzającym sen z powiek wielu osobom, które planowały wyjechać z kraju w celu zarobkowym. Od 1 stycznia 2021 roku na brytyjski rynek pracy mają trafiać tylko najbardziej potrzebne osoby. Czy o pracę w Wielkiej Brytanii jest trudniej niż wcześniej?

Brexit a wyjazd do Anglii - strzałki z flagą UE i Anglii
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_67126281_brexit-brytania-leave-unia-europejska-quit-referendum-concept.html

Wielka Brytania przez lata stanowiła jeden z najbardziej popularnych kierunków emigracji zarobkowej. Niestety w związku z brexitem doszło do zmian, które utrudniły Polakom wyjazd do pracy na wyspach. Brexit a wyjazd do Anglii – dlaczego znalezienie pracy w Wielkiej Brytanii jest trudniejsze? Wszystko z powodu specjalnego systemu punktowania imigrantów. Od 1 stycznia 2021 roku osoby marzące o pracy w UK muszą udowodnić swoją przydatność, znajomość języka angielskiego i faktyczną chęć podjęcia uczciwej pracy zarobkowej. Ile punktów potrzeba, aby zostać przyjętym do pracy w Wielkiej Brytanii? Jak zwiększyć szanse na wyjazd do Anglii do pracy po brexicie? Sprawdź!

Szukasz pracy? Znajdź nowe oferty pracy na GoWork.pl

Brexit a wyjazd do Anglii – trzeba ubiegać się o wizę?

Praca w UK po brexicie jest mniej dostępna. Na rynek pracy mają trafiać osoby najbardziej potrzebne gospodarce, bez względu na dotychczasowe miejsce zamieszkania. Przyszli pracownicy muszą udowodnić, że posiadają odpowiednie kompetencje, umiejętności językowe i wykształcenie. Praca w Wielkiej Brytanii ma być dostępna tylko dla tych imigrantów, którzy są potrzebni na brytyjskim rynku pracy.

Od początku jasno mówiliśmy, że swobodny przepływ osób z UE skończy się wraz z końcem okresu przejściowego 31 grudnia 2020 roku, zatem wprowadzamy nowy punktowy system obowiązujący osoby ze wszystkich krajów. Uważamy, że ocenianie osób na podstawie umiejętności, które mają, niezależnie od tego, gdzie ich paszport został wydany, jest sprawiedliwe – powiedział Kevin Foster, minister do spraw imigracji.

Brexit a wiza – czy inni odwiedzający odczuwają zmiany? Warto wiedzieć, że system punktowy dla imigrantów zarobkowych nie wpływa znacząco na innych odwiedzających. Wszyscy turyści i ludzie odwiedzający swoje rodziny, mogą bez przeszkód pojawić się na terenie Wielkiej Brytanii. Jednakże, jeśli pobyt jest dłuższy niż 6 miesięcy – trzeba się postarać o zdobycie wizy. Na czym polega system punktowy, o którym mówił Kevin Foster?

Wiza dla pracujących w UK

System punktowy służy klasyfikacji osób ubiegających się o wizę. Praktycznie każda osoba, która chce zarabiać na terenie UK, musi ubiegać się o wizę. O wizę można zacząć się starać na ok. 3 miesiące przed datą wyjazdu. By uzyskać wizę, należy przygotować certyfikat, który potwierdzi, że podmiot brytyjski chce zatrudnić osobę ubiegającą się o wizę, dokument potwierdzający znajomość języka i paszport. 

W Wielkiej Brytanii dostępnych jest kilkanaście rodzajów Wiz m.in. Skilled Worker Visa wydawana na 5 lat dla wykwalifikowanych pracowników, czy Global Talents Visa dla osób o wyjątkowych kwalifikacjach. W przypadku pracowników sezonowych pracujących nie dłużej niż pół roku przewidziano Temporary Seasonal Worker Visa.

Brexit a praca w UK – system punktowy dla imigrantów

Od pierwszego stycznia 2021 roku mieszkańcy państw członkowskich UE muszą zdobyć odpowiednią ilość punktów. Brexit a wyjazd do Anglii – ile punktów trzeba zdobyć? Uzyskanie prawa do pracy w Wielkiej Brytanii jest możliwe po osiągnięciu 70 punktów. System jest podzielony na kryteria obowiązkowe oraz dodatkowe, które odróżnią pracownika od pozostałych emigrantów. Obowiązkowymi wartościami, za które przysługuje 50 punktów, są:

  • oferta pracy od oficjalnego sponsora programu i stanowisko kwalifikujące się do rekrutacji punktowanej;
  • kompetencje adekwatne do pozyskanej oferty pracy;
  • znajomość języka angielskiego.

Kolejne punkty przyznaje się za osiągnięte wykształcenie, ilość wakatów w danej branży i zarobki przewidziane w ofercie. Dopiero gdy przyszły imigrant osiągnie pułap 70 punktów, może ubiegać się o przyznanie wizy pracowniczej. 

Trzeba jednak podkreślić, że o wizę należy się ubiegać przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii i gdy skończy się okres przejściowy, nie będzie już możliwe przyjechanie do Wielkiej Brytanii i rozpoczęcie pracy bez uzyskania wcześniejszego zezwolenia – podkreślił minister ds. imigracji.

Czy ostatnio zniesiona ulga abolicyjna i problemy z wyjazdem do Wielkiej Brytanii nakłonią Polaków do pozostania w kraju?

Jak widać, wyjazd do Anglii po brexicie jest trudniejszy. Wiąże się z większą ilością formalności i zwyczajnie może zniechęcać. Jednak Wielka Brytania wciąż stanowi popularny kierunek wyjazdów i legalnej pracy dla Polaków. 

Oceń artykuł
3/5 (2)