Będzie trudniej o pracę w Wielkiej Brytanii. Jak zdobyć pracę w Anglii?

Brexit a wyjazd do Anglii jest tematem spędzającym sen z powiek wielu osobom, które planowały wyjechać z kraju w celu zarobkowym. Od 1 stycznia 2021 roku na brytyjski rynek pracy mają trafiać tylko najbardziej potrzebne osoby. Czy o pracę w Wielkiej Brytanii będzie trudniej niż do tej pory?

Brexit a wyjazd do Anglii

Wielka Brytania to od wielu lat jeden z najbardziej popularnych kierunków emigracji zarobkowej. Niestety w związku z brexitem dojdzie do zmian, które znacznie utrudnią Polakom wyjazd do pracy na wyspach. Brexit a wyjazd do Anglii – dlaczego znalezienie pracy w Wielkiej Brytanii będzie trudniejsze? Wszystko z powodu specjalnego systemu punktowania imigrantów. Od 1 stycznia 2021 roku osoby marzące o pracy w UK będą musiały udowodnić swoją przydatność, znajomość języka angielskiego i faktyczną chęć podjęcia uczciwej pracy zarobkowej. Ile punktów potrzeba, aby zostać przyjętym do pracy w Wielkiej Brytanii? Jak zwiększyć szanse na wyjazd do Anglii do pracy po brexicie? Sprawdź!

Szukasz pracy? Znajdź nowe oferty pracy na GoWork.pl

Brexit a wyjazd do Anglii – trzeba ubiegać się o wizę?

Praca w UK po brexicie będzie zdecydowanie mniej dostępna. Na rynek pracy mają trafiać osoby najbardziej potrzebne gospodarce, bez względu na dotychczasowe miejsce zamieszkania. Przyszli pracownicy będą musieli udowodnić, że posiadają odpowiednie kompetencje, umiejętności językowe i wykształcenie. Praca w Wielkiej Brytanii ma być dostępna tylko dla tych imigrantów, którzy są potrzebni na brytyjskim rynku pracy.

Od początku jasno mówiliśmy, że swobodny przepływ osób z UE skończy się wraz z końcem okresu przejściowego 31 grudnia 2020 roku, zatem wprowadzamy nowy punktowy system obowiązujący osoby ze wszystkich krajów. Uważamy, że ocenianie osób na podstawie umiejętności, które mają, niezależnie od tego, gdzie ich paszport został wydany, jest sprawiedliwe – powiedział Kevin Foster, minister do spraw imigracji.

Brexit a wiza – czy inni odwiedzający odczują zmiany? Warto wiedzieć, że system punktowy dla imigrantów zarobkowych nie wpłynie znacząco na innych odwiedzających. Wszyscy turyści i ludzie odwiedzający swoje rodziny, będą mogli bez przeszkód pojawić się na terenie Wielkiej Brytanii. Jednakże, jeśli pobyt będzie dłuższy niż 6 miesięcy – trzeba będzie się postarać o zdobycie wizy. Na czym polega system punktowy, o którym mówił Kevin Foster?

Brexit a praca w UK – system punktowy dla imigrantów

Od pierwszego stycznia 2021 roku mieszkańcy państw członkowskich UE będą musieli zdobyć odpowiednią ilość punktów. Brexit a wyjazd do Anglii – ile punktów trzeba zdobyć? Uzyskanie prawa do pracy w Wielkiej Brytanii będzie możliwe po osiągnięciu 70 punktów. System jest podzielony na kryteria obowiązkowe oraz dodatkowe, które odróżnią pracownika od pozostałych emigrantów. Obowiązkowymi wartościami, za które przysługuje 50 punktów, są:

  • oferta pracy od oficjalnego sponsora programu i stanowisko kwalifikujące się do rekrutacji punktowanej;
  • kompetencje adekwatne do pozyskanej oferty pracy;
  • znajomość języka angielskiego.

Kolejne punkty przyznaje się za osiągnięte wykształcenie, ilość wakatów w danej branży i zarobki przewidziane w ofercie. Dopiero gdy przyszły imigrant osiągnie pułap 70 punktów, będzie mógł ubiegać się o przyznanie wizy pracowniczej. 

Trzeba jednak podkreślić, że o wizę należy się ubiegać przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii i gdy skończy się okres przejściowy, nie będzie już możliwe przyjechanie do Wielkiej Brytanii i rozpoczęcie pracy bez uzyskania wcześniejszego zezwolenia – podkreślił minister ds. imigracji.

Czy ostatnio zniesiona ulga abolicyjna i problemy z wyjazdem do Wielkiej Brytanii nakłonią Polaków do pozostania w kraju?

Oceń artykuł
5/5 (1)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora