Reklama

Podatek od pracy za granicą wzrośnie? Czym jest ulga abolicyjna?

Ulga abolicyjna ma zostać zniesiona. Według “Rzeczypospolitej” Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt uszczelniania podatków, które dotyczą osób pracujących za granicą. Sprawdź, co się zmieni i jak wpłynie to na polskich obywateli? Czym dokładnie jest ulga abolicyjna?

ulga abolicyjna

Już na początku września br. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy, w którym znajduje się zapis o podniesieniu podatków od pracy za granicą i likwidacji ulgi abolicyjnej. Nie wskazano jednak konkretnej przyczyny takiej decyzji. Ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2021 roku. Likwidację ulgi odczują osoby pracujące za granicą. Co się zmieni? Jakie będą skutki zniesienia ulgi abolicyjnej?

Szukasz zatrudnienia w Anglii, Belgii czy USA? Sprawdź nasze oferty pracy za granicą!

Podatek dla pracujących za granicą wzrośnie – ulga abolicyjna zniesiona

Wzrost podatku od pracy za granicą dotyczy między innymi podatku CIT. Limit przychodów uprawniających do korzystania z obniżonej 9-proc. stawki podatku zostanie podwyższony z 1,2 mln do 2 mln euro.

Co w przypadku ulgi abolicyjnej? Ulga została uregulowana w art. 27g ustawy PIT. Dotyczy osób, które mieszkają na terytorium Polski i podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce źródła przychodu.

Obecnie każda osoba pracująca w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, USA, Belgii lub Anglii i uzyskująca tam swoje dochody, podlega jedynie podatkowi dochodowemu. Bez obowiązku rozliczania się z podatku w Polsce. Niestety, w związku z nowym projektem ustawy Ministerstwa Finansów, ulga abolicyjna zostanie zniesiona. Co za tym idzie? Każdy podatnik pracujący za granicą będzie musiał zapłacić w Polsce różnicę między podatkiem w Polsce a podatkiem zapłaconym np. w Belgii.

– Po zniesieniu ulgi możliwe będzie, by polski rezydent zapłacił w danym kraju np. 15 proc. podatku, a w Polsce jeszcze 17 proc., czyli różnicę między stawką podatku za granicą a stawką 32 proc. wynikającą z polskiej skali podatkowej – wyjaśnia w rozmowie z “Rzeczypospolita” Grzegorz Grochowina, starszy menedżer w KPMG w Polsce.

Praca za granicą a podatek – co na to eksperci?

Anna Misiak – doradca podatkowy, partner, szef zespołu podatków osobistych i doradztwa dla pracodawców w MDDP w rozmowie z “Rzeczypospolita” wyjaśnia, że likwidacja ulgi abolicyjnej i wzrost podatków za granicą nie jest dobrym rozwiązaniem. Wiele lat temu, przed wprowadzeniem ulgi Polacy ukrywali swoje dochody bojąc się wysokich dopłat do podatków w Polsce. Natomiast po jej wprowadzeniu wszystko się unormowało. Misiak uważa, iż usunięcie ulgi abolicyjnej, bez przedstawienia konkretnego mechanizmu niwelującego negatywne skutki opodatkowania dochodów osób pracujących za granicą, może wiązać się z unikaniem podatków oraz szybszą decyzją o zmianie rezydencji podatkowej.

Jakie jest twoje zdanie na ten temat? Czy dalej poszukujesz zatrudnienia za granicą? Sprawdź nasze oferty pracy i znajdź tam coś dla siebie!

Oceń artykuł
5/5 (3)