Reklama

Praca za granicą — jak znaleźć bezpieczną i dobrze płatną pracę za granicą?

Praca za granicą to w Polsce bardzo popularna forma zarabiania. Dla wielu osób to także jedyna możliwość, aby móc wygodnie żyć, zapewnić rodzinie utrzymanie, wybudować dom lub kupić samochód. Jak wygląda praca za granicą? Jak znaleźć bezpieczne zatrudnienie?

Praca za granicą - mężczyzna z torbą na rozdrożu

Wyjazdy za granicę w celach zarobkowych są w Polsce obecne od wielu, wielu lat. Poniekąd wiążą się już ze stereotypami dotyczącymi naszego kraju — w końcu pracownicy z Polski znani są w większości państw ościennych. Wokół pracy za granicą narosło wiele mitów i opowieści — czasami będących na skraju realności. Wiele kontrowersji narosła także wokół polskich pracowników, którzy nie cieszą się zbyt dobrą opinią wśród zagranicznych społeczeństw, a jednocześnie zagraniczni pracodawcy nie wyobrażają sobie prowadzenia firmy bez oddanych, szybkich i pracowitych Polaków, którzy nie tylko pracują za mniejszą stawkę, ale także pracują znacznie dokładniej i sprawniej niż Niemcy, czy Holendrzy na tych samych stanowiskach. Jak tak naprawdę wygląda praca za granicą? Czy możliwe jest stabilne zatrudnienie i atrakcyjne wynagrodzenie? Jak współpracować z pośrednikami, tak, aby nie zostać oszukanym?

Praca za granicą — jak wygląda?

Doświadczenie pracy za granicą wiąże się przede wszystkim z ciężką pracą oraz wielomiesięczną rozłąką z rodziną. O ile pierwszy czynnik jest dla do przejścia, o tyle drugi całkowicie przekreśla opcję pracy za granicą dla wielu osób. Podjęcie zatrudnienia za granicą wiąże się zazwyczaj z rozłąką na dłuższy okres, choć wiele zależy także od wyboru kraju i lokacji. Osoby pracujące tuż przy granicy w Niemczech mogą pozwolić sobie w wielu przypadkach na coweekendową obecność w domu, natomiast pracownicy, którzy za cel obrali dalsze rejony Niemiec lub Holandię, zazwyczaj zjeżdżają do domu raz na kilka miesięcy.

Dla wielu osób praca poza granicami kraju kojarzy się z pracą dodatkową. W Polsce również można znaleźć ten rodzaj zatrudnienia w wielu miastach. Wystarczy wybrać lokalizację i poszukać internetowych ofert — np. oferty pracy dodatkowej w Kaliszu lub praca dodatkowa we Wrocławiu. Wiele osób jednak decyduje się podjąć pracę za granicą jako jedyne źródło dochodu, nawet jeśli nosi ona znamiona pracy sezonowej.

Przed pojęciem decyzji warto jednak wiedzieć kilka podstawowych rzeczy o pracy za granicą:

  • w znacznej większości jest to praca fizyczna jako pracownik produkcji, pracownik magazynu lub pracownik szklarniowy,
  • pracuje się na zlecenie zagranicznego klienta przez agencję pracy,
  • w większości wypadków wypłaty są co tydzień, rzadziej co miesiąc,
  • większość agencji pracy oferuje zatrudnienie z zakwaterowaniem, można jednak korzystać z własnego zakwaterowania i wynająć pokój lub mieszkanie,
  • agencje pracy oferują również dojazd do pracy — tak samo, jak w przypadku zakwaterowania, można mieć własny dojazd do pracy (samochód, rower bądź skuter).

Podejmując zatrudnienie za granicą, możesz zarobić duże pieniądze, odłożyć na wymarzony cel i przeżyć przygodę życia. Jednak będąc nieostrożnym, nieprzygotowanym i nieodpowiedzialnym z pewnością nie doświadczysz happy endu. Co jakiś czas pojawiają się informacje o osobach, dla których praca za granicą skończyła się tragedią — bezdomność, brak środków na powrót do kraju, obozy pracy, wypadki lub zaginięcia. W wielu przypadkach można ograniczyć możliwości doświadczenia takich nieszczęść — warto więc być przygotowanym i podejmować racjonalne, odpowiedzialne decyzje, mając świadomość, że jesteśmy w obcym, nieznanym państwie.

Praca za granica: gdzie szukają pracowników z Polski?

Praca za granicą jeszcze niedawno kojarzyła się przede wszystkim z Niemcami oraz Wielką Brytanią. Od czasu wyjścia Anglii z Uni Europejskiej ten kierunek stał się zamknięty dla pracowników tymczasowych z Polski. Obecnie najpopularniejsze trasy to Niemcy, Holandia, Belgia lub Szwecja.

Jeśli chodzi o sektor związany z pracami fizycznymi, to właśnie w tych krajach możemy zaobserwować największe zapotrzebowanie na polskich pracowników. Przeszukując oferty pracy za granicą, znajdziemy pełno ogłoszeń dotyczących pracy jako:

  • elektryk,
  • magazynier,
  • pracownik produkcji,
  • pracownik szklarniowy,
  • pracownik budowlany
  • team leader z językiem
  • hydraulik
  • monter instalacji budowlanych
  • monter fotowoltaiki
  • opiekunka osób starszych
  • robotnik kładący kable światłowodowe
  • operator wózków widłowych
  • sprzątacz/sprzątaczka

Pośrednictwo pracy: czy istnieją agencje, które nie oszukują?

Zagłębiając się w oferty pracy, nietrudno zauważyć, że znaczna większość z nich, jak nie wszystkie, wystawiona została przez agencje pracy tymczasowej. Czym właściwie są te agencje? To pośrednicy, którzy łączą zagranicznych pracodawców z polskimi pracownikami.

Do ich głównych zadań należy znalezienie, zrekrutowanie i wysłanie do pracy odpowiednich kandydatów odpowiadających wymaganiom stawianym przez pracodawcę. Aby zachęcić jak największą ilość potencjalnych pracowników, agencje oferują:

  • stabilną pracę z atrakcyjnym wynagrodzeniem,
  • stałą ilość godzin (w przypadku pracy w oparciu o stawkę godzinową),
  • tanie zakwaterowanie,
  • pracę w miłych warunkach,
  • transport do pracy,
  • opiekę polskojęzycznego koordynatora,
  • pomoc przy załatwianiu niezbędnych formalności
  • brak ukrytych opłat.

Mimo wszystko na rynku obecnych jest kilka agencji, które wykorzystują niewiedzę ludzi oraz brak znajomości języka angielskiego lub innego języka obcego i starają się uzyskać jak największe przychody, jak najniższym kosztem i nakładem pracy wiele razu zapominając, że pracują z drugim człowiekiem. Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli posiadasz doświadczenie oraz posługujesz się językiem obcym, to Twoja wartość na rynku pracy znacznie wzrasta, tak jak Twoje wynagrodzenie. Wykorzystaj to, w sytucji gdy agencja pracy nie zachowa się odpowiednio.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek współpracy z agencją pracy tymczasowej musisz zapoznać się z informacjami zawartymi na stronie internetowej oraz zagłębić się w opinie pozostawione w Internecie. Część z nich napisana została przez osoby, które rozstały się z agencją pracy ze swojej winy np. z powodu unikania pracy lub zniszczeń dokonanych w miejscu zakwaterowania — wtedy możemy spodziewać się braku merytorycznych treści. Jednak wiele opinii, tych negatywnych, jak i pozytywnych, przekazuje istotne informacje, które z pewnością warto wziąć pod uwagę.

Na co uważać?

Jest jednak jedno „ale”. Hasła te to przede wszystkim zachęta do przyjazdu utrzymana w reklamowym tonie. Oczywiście większość agencji rzeczywiście oferuje wszystkie te udogodnienia, warto jednak brać wszystko z przymrużeniem oka i tam, gdzie się da, stawiać na siebie.

  • Stabilna praca może okazać się ciężką pracą fizyczną na szklarni ze zmieniającymi się co kilka dni lokalizacjami filii tej samej firmy.
  • Stała ilość godzin zależy przede wszystkim od tego, czy jesteś dobrym i stałym pracownikiem — inaczej może okazać się, że przez małą ilość godzin tygodniu dostaniesz znacznie mniejszą wypłatę, która starczy tylko na pokrycie najważniejszych opłat.
  • Zakwaterowanie może być w korzystnej cenie, jednak często płaci się za miejsce w pokoju dwuosobowym — jedynki są dość rzadkie. Trafisz wtedy do pokoju z osobą, której zupełnie nie znasz. Jest jednak na to rozwiązanie — wyjazd we dwójkę, to w wielu agencjach pewność zakwaterowania w pokoju z partnerem bądź przyjaciółką.
  • Miłe warunki pracy zależą przede wszystkim od atmosfery panującej w zakładzie pracy. Niestety panuje tam często wyścig szczurów o wyższą stawkę godzinową, o stałe zatrudnienie lub o awans.
  • Transport do pracy może odbywać się busem pracowniczym, samochodem osobowym wraz z innymi pracownikami z lokacji lub np. rowerem, który jest bardzo popularnym środkiem transportu w Holandii (rower może zostać przydzielony osobie, która ma nie więcej jak 10 km do miejsca pracy). Niestety w wielu przypadkach wiąże się to z bardzo wczesnym wstawaniem — nawet 3 godziny przed rzeczywistym rozpoczęciem pracy. Kierowca musi zabrać kilku pracowników z różnych punktów, przez co czas podróży znacznie się wydłuża. Również po pracy można spodziewać się dłuższego powrotu do domu oraz czekania, aż wszyscy pasażerowie skończą zmianę.
  • Opieka polskojęzycznego koordynatora oraz pomoc w załatwianiu formalności jest w wielu agencjach standardem, jednak warto mieć na uwadze, że często osoba na tym stanowisku ma pod sobą kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu pracowników tymczasowych. Oznacza to, że czas oczekiwania na niezbędne dokumenty może znacznie się wydłużyć, a kontakt może być znacznie utrudniony.
  • Wiele dodatkowych opłat nie jest zaznaczonych wprost, choć znajdują się one w umowie. Warto więc za każdym razem dokładnie przestudiować umowę jeszcze przed jej podpisaniem, a w razie wątpliwości dopytać koordynatora. Pamiętaj także, że masz prawo podpisywać umowę w Twoim ojczystym języku, ponieważ każdy jej punkt musi być dla Ciebie zrozumiały.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicą?

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w pracy za granicą, warto dokładnie przygotować się do wyjazdu. Jak to zrobić? Przede wszystkim przygotować się finansowo. Można wziąć ze sobą gotówkę, w takim wypadku trzymamy większą część przy sobie, jednak nie w portfelu, z którego korzystamy codziennie.

Dobrym pomysłem jest również założenie karty walutowej lub Revoluta. Takie rozwiązanie pozwoli na lepsze zarządzanie pieniędzmi, a co więcej umożliwi Ci otrzymywanie wynagrodzenia od zagranicznego pracodawcy. Agencje oferują pomoc przy zakładaniu zagranicznego konta na miejscu, jednak szybszym i pewniejszym sposobem jest dopilnowanie tej kwestii samemu. Kwota, jaką powinieneś zgromadzić przed wyjazdem, powinna wystarczyć na kilka dni w tanim hotelu, jedzenie oraz powrót do Polski bądź wyjazd do innej części kraju. To konieczność, która uchroni Cię przed ryzykiem nawet krótkotrwałej bezdomności w przypadku utraty pracy i konieczności zwolnienia miejsca w zakwaterowaniu.

Poznaj kulturę, obyczaje i specyfikę kraju, do którego wyjeżdżasz. Poczytaj o nim w Internecie, skorzystaj z książek, pooglądaj kilka filmów. Poznaj lepiej topografię kraju i charakterystykę jego regionów. Możesz róznież nauczyć się kilku podstwowych zwrotów – to z pewnością sprawi, że nie tylko lepiej poczujesz się w nowym miejscu, ale także między innymi Twój potencjaly pracodawca może spojrzeć na Ciebie z uśmiechem. Warto także posługiwać się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym.

Zadbaj także o konydcję swojego sprzętu jakim jest telefon. W dzisiejszym świecie, mając telefon w ręku możesz wszystko. Wykup najwiekszy pakiet Internetu do wykorzystania za granicą, dzięki temu możesz korzystać z map, aplikacji komunikacyjnych, translatora lub innych przydatnych funkcji, które mogą uchronić Cię między innymi przed ryzykiem zbugienia się w dużym, zagranicznym mieście bez znajomosci języka.

Inne oblicze pracy za granicą

Istnieje jeszcze jedno oblicze pracy za granicą. Są to pracownicy z Polski, którzy posiadają konkretnych fach w ręku bądź wykształcenie wyższe, znają język i pragną związać swoją przyszłość z pracą i życiem za granicą. Zazwyczaj motorem napędowym do podjęcia decyzji o wyjeździe jest chęć odkrywania świata, spróbowania czegoś nowego bądź pragnienie rozwoju. Często osoby młode bardziej identyfikują się z wartościami kreowanymi w innych państwach, dlatego decydują się na stałe wyjechać z ojczyzny.

W takich wypadkach praca za granicą to własne mieszkania bądź domy (wynajmowane lub kupowane na własność), nauka języka używanego w dany państwie i dopełnienie wszelkich formalności, związanych z legalnym stałym pobytem. Często takie osoby podejmują również studia za granicą, bądź decydują się na założenie rodziny. Do Polski przyjeżdżają na wakacje lub święta.

Rodzaj emigracji zależy przede wszystkim od tego jak bardzo czujemy się związani z ojczyną, na jakie poświęcenie jesteśmy w stanie przystać oraz na jaki rodzaj pracypozwalają nasze kompetencje zawodowe.

Oceń artykuł
3/5 (2)