Zróżnicowanie systemów emerytalnych na świecie jest bardzo duże. Kraje starają się dopasować regulacje do własnej specyfiki gospodarczej. Firma Mercer prowadzi coroczne rankingi systemów emerytalnych, dzięki czemu można sprawdzić, gdzie jest on najlepszy, a w których państwach sytuacja ulega pogorszeniu. Tym razem Polska uzyskała dalekie miejsce w drugiej połowie stawki.
Wyniki 15 edycji badania Mercer CFA Intitute Global Pension Index nie są zaskakujące dla Polski. Nasz kraj, mimo że otrzymał więcej punktów, w całościowej klasyfikacji spadł o jedną pozycję.
Kraje z najlepszym systemem emerytalnym
Jak informuje serwis analizy.pl, w czołówce stawki zaszły niewielkie zmiany. Na czele rankingu znalazła się Holandia z wynikiem 85 pkt. Na taką liczbę złożyło się uzyskanie przez nią 87,7 punktów za adekwatność świadczeń, 85,6 za stabilność oraz 82,4 za integralność i bezpieczeństwo prawne. Na kolejnym miejscu znalazła się Islandia, która przez ostatnie dwa lata utrzymywała pozycję lidera. W tym roku uzyskała 83,5 pkt. Trzecie miejsce przypadło Danii (81,3 pkt), a ostatnia pozycja klasyfikowana jako grupa A z najwyższymi notami przypadła Izraelowi (80,8 pkt).
Na kolejnych miejscach w nieco słabszej grupie B+ znalazły się kraje, takie jak:
- Australia – 77,3 pkt,
- Finlandia – 76,6 pkt,
- Singapur – 76,3 pkt.
Nieco liczniejsza była grupa B, w której znalazła się Norwegia (74,4 pkt), Szwecja (74 pkt), Wielka Brytania (73 pkt), Szwajcaria (72 pkt), Kanada (70,2 pkt), Irlandia (70,2 pkt), Chile (69,9 pkt), Urugwaj (68,9 pkt) Belgia (68,6 pkt), Nowa Zelandia (68,3 pkt), Portugalia (67,4 pkt) i Niemcy (66,8 pkt).
Polski system emerytalny na tle innych krajów
Jeśli chodzi o Polskę, w tym roku z wynikiem 57,6 punktów zajęła ona dość dalekie, 29 miejsce na 47 analizowanych systemów emerytalnych. W zeszłym roku nasz kraj otrzymał nieco mniej punktów 57,5 punktów, ale był na wyższej pozycji (28 miejsce).
Ile punktów przyznano Polsce za poszczególne czynniki? Za integralność systemu 71,2 pkt (tak jak rok temu), za stabilność 45,4 pkt (również tak jak rok temu), a za adekwatność systemu 59,8 pkt (we wcześniejszym rankingu było to 59,5 pkt).
Polska zajęła miejsce w grupie C, gdzie systemy emerytalne wyróżniają się pewnymi dobrymi cechami, jednocześnie mają pewne braki i ryzyka. Ich neutralizowanie powinno być priorytetem, ponieważ może zagrażać wypłacalności systemu.
Globalne badanie systemów emerytalnych
Global Pension Index tworzy światowy ranking systemów emerytalnych, biorąc pod uwagę adekwatność świadczeń, stabilność (wypłacalność systemu w dłuższym okresie) czy integralność oraz bezpieczeństwo prawnego systemu. Analiza, której wynikiem jest lista krajów, pozwala na wskazanie konkretnych niedociągnięć w systemach emerytalnych i określenie obszarów, które powinny być poddane reformom, aby poprawić sytuację świadczeń w przyszłości.