Australijski system emerytalny należy do jednych z najlepiej ocenianych na świecie. Z czego to wynika i na jakich zasadach przyznawana jest emerytura w Australii? Tłumaczymy, na jaką wysokość świadczeń można liczyć i ile wynosi wiek emerytalny w Australii.

Australia – emerytura „na bogato”

Emerytura w Australii to nie tylko satysfakcjonująca wysokość świadczeń, ale i stabilność samego systemu. Jest on powszechnie uważany za jeden z najlepszych systemów emerytalnych na świecie, podobnie jak emerytury w Kanadzie.

Australijczykom udaje się utrzymać sytuację, w której krajowe wydatki na państwowe emerytury należą do najniższych wśród krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Wynika to także i z postawy samych mieszkańców. Znacząca większość australijskich seniorów stawia na dywersyfikację dochodów, a także pozostaje aktywna zawodowo również po osiągnięciu wymaganego wieku emerytalnego.

Skąd bierze się tak wysoka wydajność tego systemu? Poniżej przyjrzymy się jego poszczególnym filarom i działaniu.

Emerytura w Australii – filary

Kto może ubiegać się o emeryturę w Australii i z jakich filarów się ona składa? Aktualnie są to trzy filary, w tym również tzw. emerytura obywatelska, stanowiąca podstawowe zabezpieczenie bytu tych seniorów, którym nie udało się zgromadzić pokaźnego majątku, podobnie jak w przypadku emerytur w Szwecji.

Emerytura obywatelska w Australii: Age Pension – I filar

Pierwszym filarem australijskiego systemu emerytalnego jest emerytura Age Pension, mająca stanowić wsparcie dla najbardziej potrzebujących. Emerytura obywatelska w Australii przysługuje wszystkim, którzy ukończyli 67. rok życia oraz mieszkają na terenie kraju.

Ile wynosi najniższa emerytura w Australii? Jej wysokość zależna jest od uzyskiwanych w trakcie życia dochodów lub posiadanych przez niego aktywów. W przypadku ustalania świadczenia emerytalnego wybierany jest ten z dwóch podanych wariantów, który daje wynik w postaci niższej kwoty emerytury.

Oczywiście świadczenie to jest dedykowane osobom, których aktualna sytuacja materialna tego wymaga. Dlatego, jeśli wartość naszych aktywów przekroczy równowartość ok. 250 tys. dolarów australijskich (ok. 700 tys. zł), wysokość świadczenia spadnie do zera.

Emerytura składkowa w Australii: Superannuation – II filar

Drugim filarem emerytury w Australii jest ta składkowa, zwana „Superannuation”. Wprowadzono ją dopiero na początku lat 90., jednak od tamtego czasu zdążyła już dowieść swojej wydajności.

Pieniądze lokowane są tu w funduszach inwestycyjnych, jednak większość składek opłacana jest nie przez pracownika, a pracodawcę. To właśnie główna różnica pomiędzy tym systemem a stosowanym w Polsce PPK.

Aktualna wysokość składek to 9,5% wynagrodzenia brutto, warto jednak wspomnieć, że wartość ta ma stopniowo wzrastać aż do osiągnięcia 12% pensji w 2026 roku.

Kolejną zaletą „superfunduszy” jest to, że rozwiązuje popularny problem wypłaty świadczeń dla osób samozatrudnionych. Te również są bowiem na terenie Australii zobowiązane do odprowadzania na niego składek, choć mogą one także być przy tym całkowicie odpisywane od podatku.

Australijski „Superfundusz” – ubezpieczenie od następstw wypadków lub śmierci

Dodatkowy benefitem oferowanym przez „superfundusze” jest także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków lub śmierci. Np. jeśli na wskutek wypadku lekarz orzeknie o naszej niezdolności do pracy, większość polis zapewni nam wypłatę do nawet 75% ostatniego wynagrodzenia przez określoną liczbę lat.

Emerytura prywatna w Australii: RSA – III filar

Ostatnim filarem emerytury w Australii jest ten dobrowolny. Pieniądze oszczędzać tu można za pomocą funduszy oszczędnościowych Retirement Savings Accounts (RSA). Działając na podobnych zasadach, co „superfundusze”, są nie tylko niskokosztowe, ale i oferują korzyści podatkowe.

Emerytura w Australii – zasady

Jakie warunki należy spełnić, aby móc ubiegać się o świadczenie emerytalne w Australii? Warunkiem koniecznym, aby pobierać emeryturę w Australii, jest z pewnością osiągnięcie wymaganego wieku emerytalnego.

Wiek emerytalny w Australii

Jaki jest wiek emerytalny w Australii? Aktualnie wynosi on 67 lat. Tu warto jednak pamiętać o tym, że ma być on regularnie podwyższany, aby zapewnić stabilność systemu, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku emerytur w Niemczech.

Emerytura w Australii – po ilu latach pracy się należy?

Kolejnym warunkiem, jaki należy spełnić, aby móc pobierać świadczenie emerytalne w Australii, jest posiadanie australijskiego lub nowozelandzkiego obywatelstwa, wizy stałej lub przebywanie na terenie kraju od minimum 10 lat.

Ile wynosi emerytura w Australii?

Ten, kto chciałby ubiegać się o uzyskanie świadczenia Age Pension, musi liczyć się ze szczegółową kontrolą posiadanego majątku (także współmałżonka) przez państwo. To od jego wartości będzie bowiem zależeć wysokość świadczenia.

Z kolei to, ile będzie wynosić świadczenie z pozostałych dwóch filarów, zależeć będzie kolejno od wysokości wpłacanych na „superfundusze” składek, a także prywatnych oszczędności zgromadzonych na kontach RSA.


Szukasz pracy w Krakowie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Emerytura z Australii w Polsce – na jakich zasadach?

A jak przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o emeryturę australijską w Polsce? Jeśli na swoim koncie macie okresy stałego pobytu w Australii w wieku produkcyjnym (od 16. do 67. roku życia), świadczenia z obu krajów będzie można połączyć.

Emerytura australijska w Polsce – jak się o nią ubiegać?

System wnioskowania o wypłatę emerytury z Australii jest tu stosunkowo prosty. Odpowiedni formularz wystarczy bowiem zgłosić w polskim oddziale ZUS-u, który prześle wymagane informacje do dedykowanych organów w drugim państwie.

Przepisy umowy z Australią na ten temat dopuszczają też odmienną sytuację, kiedy chcemy starać się o emeryturę polską w Australii.

Wniosek o polską emeryturę w Australii – gdzie złożyć?

Jeśli więc obecnie mieszkacie na terenie Australii, a chcecie wnioskować o wypłatę świadczenia emerytalnego z Polski, wniosek analogicznie składacie jedynie do australijskiej instytucji ubezpieczeniowej.

To oni będą już bezpośrednio kontaktować się w tej sprawie z ZUS-em. Przyznane świadczenie może bez problemu trafiać na Wasze zagraniczne konto.

Oceń artykuł
4/5 (8)