Kanadyjski system emerytalny jest oceniany przez analityków jako jeden z najstabilniejszych na świecie. Ile wynosi emerytura w Kanadzie i jaki wiek emerytalny obowiązuje na terenie tego kraju? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Emerytura-w-Kanadzie

Jeszcze kilka lat temu szacowano, że w Kanadzie mieszka ponad milion Polaków. Spora część z tych osób pracuje i odkłada swoje fundusze na kanadyjskie emerytury. A do wyboru jest kilka opcji. Można liczyć na podstawę lub oszczędzać na prywatnych ubezpieczeniach, co w dłuższej perspektywie przynosi sporo korzyści zarówno emerytom, jak i całemu systemowi. Jak wygląda emerytura w Kanadzie? Jakie filary ma system emerytalny? Na jakich zasadach wypłacane są świadczenia?

System emerytalny w Kanadzie – jeden z najlepszych?

Według badań firmy konsultingowej Mercer system emerytalny w Kanadzie to prawdziwa gwarancja bezpieczeństwa. Zdaniem analityków należy on do najstabilniejszych na świecie, podobnie jak emerytura w Szwecji czy emerytura w Holandii.

Choć i Kanadyjczycy nie mają złotej recepty na problem starzejących się społeczeństw, udało im się zbudować system, w którym na świadczenie mogą liczyć nawet osoby, które nigdy nie pracowały zawodowo. Myślicie, że taka taktyka wiąże się z ogromnym obciążeniem kasy państwa? Bynajmniej nie w tym przypadku.

Pomimo wypłat emerytury obywatelskiej w Kanadzie ich odpowiednik ZUS-u finansuje się bez konieczności uzupełniania corocznych deficytów z dotacji budżetowych, co notorycznie ma miejsce w Polsce. Jak działa system emerytalny w Kanadzie i kto może liczyć na świadczenia w tym kraju?

Emerytura w Kanadzie – filary

Emerytura w Kanadzie składa się z trzech, podstawowych filarów. Zaliczamy do nich:

  • Old Age Security (OAS) – I filar;
  • CPP – Canada Pension Plan lub Quebec Pension Plan (QPP) – II filar;
  • indywidualne plany emerytalne (dobrowolne ubezpieczenia prywatne) – III filar.

Emerytura-w-Kanadzie-filary

Emerytura obywatelska w Kanadzie – pierwszy filar emerytalny

Najwięcej kontrowersji wzbudza oczywiście emerytura obywatelska w Kanadzie. Niecodziennym zjawiskiem jest fakt wypłacania wszystkim, spełniającym kryterium zamieszkania na terenie kraju osobom minimalnego świadczenia emerytalnego.

Ile wynosi emerytura obywatelska w Kanadzie? Aby otrzymać pełną wartość świadczenia, należy mieszkać na terenie Kanady przez okres minimum 40 lat. Na proporcjonalnie mniejszą część emerytury obywatelskiej mogą liczyć ci, którzy mieszkają w tym kraju od minimum 10 lat.

Prawo do jej poboru zyskuje się po ukończeniu 65. roku życia, a wszystkie świadczenia opłacane są z bieżących wydatków budżetu państwa. Oznacza to, że wartości emerytur nie należą do przesadnie wysokich. Zazwyczaj nie przekraczają ok. 1/3 minimalnego wynagrodzenia w kraju. Jeszcze w 2011 roku pełna wartość emerytury wyniosła niewiele ponad 540 dolarów kanadyjskich, co daje kwotę ok. 1700 zł.

CPP (Canada Pension Plan) – drugi filar emerytalny

Kolejnym filarem emerytury w Kanadzie jest fundusz CPP, czyli Canada Pension Plan. Obowiązkowy, pokoleniowy fundusz działa na podobnych zasadach, co ZUS, będąc finansowany ze składek wszystkich aktywnych zawodowo obywateli.

Tu jednak podobieństwo do ZUS się kończy. System, na jakim opiera się CPP, uwzględnia nie tylko określenie maksymalnej, rocznej kwoty odprowadzanych składek na ubezpieczenie emerytalne, ale i maksymalnej wysokości świadczenia, jakie może otrzymać przyszły emeryt.

Do programu obowiązkowo zapisywany jest każdy w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat, wszyscy na tych samych zasadach. Dzięki temu Kanada oszczędza też na zazwyczaj kosztownych, dodatkowych przywilejach dla poszczególnych grup zawodowych, co ma miejsce np. w przypadku emerytur we Francji.

Ile wynosi składka emerytalna w Kanadzie?

Składka pobierana co miesiąc na rzecz CPP wynosi 9,9% wynagrodzenia. Gdy suma rocznych zebranych wkładów od pracownika przekroczy kwotę 2 217 kanadyjskich dolarów, składka przestaje być pobierana. Maksymalną kwotę świadczenia ustalana jest z kolei na podstawie zmian średniego dochodu. Dodatkowo kapitał składkowy jest raz do roku indeksowany o aktualny wskaźnik inflacji.

Emerytura w Kanadzie – jak działa CPP?

Dzięki takiej budowie CPP oraz metodach jego regulacji fundusz nie generuje żadnych deficytów. Mało tego, jego utrzymanie ocenia się na trzykrotnie tańsze, niż ZUS-u. Warto wspomnieć również i o tym, że CPP jest jedynie po części tzw. funduszem repartycyjnym.

Do takich należy właśnie ZUS, gdzie całość opłacanych aktualnie przez pracowników składek wydawana jest na wypłatę bieżących emerytur. Podobnie jest w przypadku emerytury we Włoszech, gdzie od dawna mówi się o nieskuteczności systemu, powodującego olbrzymie zadłużenie państwa.

Tymczasem CPP posiada również część kapitałową. Aktualnie aż do 20% pobieranych składek jest inwestowanych na rynkach finansowych, a zyski księgowane na indywidualnych kontach uczestników systemu.

Indywidualne plany emerytalne – trzeci filar emerytalny

Kanadzie udała się także trudna sztuka przekonania obywateli do samodzielnego oszczędzania na emeryturę. Rząd zachęcał do tego swoich obywateli m.in. poprzez oferowanie form oszczędności zwolnionych od podatku od zysków kapitałowych, jak i limitów umożliwiających skorzystanie z ulg podatkowych. Dodatkowo władze kraju dbają o regularne kampanie społeczne, namawiające do kontynuacji pracy zawodowej jak najdłużej.

Dzięki temu najwyższą wartość świadczeń emerytalnych obywatele Kanady zapewniają sobie sami przez dobrowolne ubezpieczenia prywatne, a także pracownicze programy typu Registered Retirement Saving Plan (RRSP) czy Registered Pension Plans (RPP). Są oferowane m.in. przez:

  • firmy prywatne,
  • fundusze inwestycyjne,
  • banki,
  • agencje ubezpieczeniowe.

Sprawdź też: Kanada kolejnym państwem testującym dochód podstawowy


Dodatkowe świadczenia dla emerytów

W Kanadzie dużą popularnością cieszą się program wsparcia dla najuboższych, czyli Guaranteed Income Supplement (GIS). Aby świadczenie mogło pokryć niezbędne koszty, jego wysokość jest wyższa od emerytury Old Age Security.

Kanadyjski emeryt będący osobą samotną, w 2023 z tytułu GIS mógł uzyskać kwotę 1 043,45 dolarów. Warunkiem przyznania wsparcia jest limit rocznych dochodów, który nie mógł być wyższy niż 21 168 dolarów. Poza tym programem w Kanadzie dostępne są inne formy typu zasiłki dla niepracujących żon lub mężów, wdów i wdowców, a także dla emerytów, którzy ukończyli 70 lat.

Ile wynosi średnia emerytura w Kanadzie?

Łączna wartość średniej emerytury w Kanadzie z dwóch pierwszych filarów daje około 1 tys. dolarów kanadyjskich miesięcznie. Nie jest to duża kwota, dlatego to właśnie prywatne oszczędności odgrywają dużą rolę w wypłacie wyższych świadczeń emerytalnych.

Według strony rządowej średnia emerytura dla osób pobierających świadczenia w wieku 65 lat w Kanadzie w 2023 roku wynosiła 772,71 dolarów kanadyjskich.

Ile wynosi emerytura olimpijska w Kanadzie?

Choć w Polsce funkcjonuje emerytura olimpijska w formie świadczenia państwowego, które od 2000 roku wypłacane jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, w Kanadzie próżno szukać takich programów. Kanadyjscy olimpijczycy nie mają przewidzianej emerytury za udział w igrzyskach. Za osiągnięcia sportowe są im za to oferowane świadczenia finansowe typu nagrody, stypendia czy umowy sponsorskie.


Szukasz pracy w Warszawie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Emerytura-w-Kanadzie-wiek-emerytalny

Wiek emerytalny w Kanadzie

Prawo do poboru emerytury w Kanadzie zdobywa się po osiągnięciu wymaganego wieku emerytalnego. Wynosi on 65 lat, przy czym należy pamiętać, że z racji pogłębiającego się problemu starzejących się społeczeństw ma być on stale podnoszony.

Mieszkańcy Kanady mają także możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę w wieku 60 lat, jednak oznacza to proporcjonalne zmniejszenie wartości wypłacanego świadczenia o 0,5% za każdy miesiąc pozostały do osiągnięcia przez emeryta wieku 65 lat.

Z drugiej strony przechodząc na emeryturę w późniejszym terminie, nawet kilka lat po osiągnięciu wieku emerytalnego, można otrzymywać świadczenie wyższe nawet o 30%. Pobierając je w wieku 70 lat, można otrzymać nawet 42% więcej pieniędzy na emeryturze.

Przejście na emeryturę w Kanadzie

Ze względu na to, że w Kanadzie przechodzi się na emeryturę w wieku 65 lat, jeszcze przed ukończeniem tego wieku otrzymuje się pocztą specjalne dokumenty z Service Canada Application for the Old Age Security Pension and Guaranteed Income Supplement. Choć zainteresowany otrzymuje je prawie rok przed ukończeniem wieku emerytalnego i ma obowiązek zgłoszenia chęci pobierania emerytury przynajmniej sześć miesięcy wcześniej, powinien je wypełnić i jak najszybciej odesłać, aby uniknąć opóźnienia w wypłacie świadczenia.

Praca w Kanadzie a emerytura w Polsce – emerytura kanadyjska w Polsce

Jeśli pracowaliście na terenie Kanady, a obecnie mieszkacie w Polsce, przysługiwać Wam będzie zarówno kanadyjska emerytura, jak i polska.

Wypłata świadczenia z Kanady jest możliwa dzięki Umowie o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Kanadą, która weszła w życie 1 października 2009 roku.

Aby uzyskać prawo do poboru świadczenia, należy spełnić ustawowo wymagane warunki w obu krajach. Nie jest za to konieczne oddzielne składanie wniosku o emeryturę w Kanadyjskim odpowiedniku ZUS-u. Wystarczy złożyć go w polskim oddziale, który prześle odpowiednie informacje do kanadyjskiej instytucji ubezpieczeniowej.

Oceń artykuł
4/5 (24)