Mechanik samochodowy – kim jest i czym się zajmuje? Zarobki i wymagania na stanowisku

Mechanik samochodowy to fachowiec, do którego zgłaszamy się z wszelkimi usterkami samochodu. Jego praca jest niezwykle ważna, ponieważ dba on nie tylko o sam samochód, ale także nasze poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Dowiedz się, ile zarabia mechanik samochodowy i jak nim zostać.

mechanik

Jeszcze nie tak dawno samochody były czymś rzadko spotykanym na ulicach. Dopiero od lat 90 powszechne posiadanie samochodu zaczęło być uznawane za standard, a obecnie właścicielem auta jest prawie każdy Polak. Zgodnie ze statystykami Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) na 1000 mieszkańców w Polsce przypada 747 samochodów. Polacy chętnie korzystają z tego środka transportu, lecz umiejętność jazdy to nie wszystko, potrzebna jest również fachowa opieka samochodu.

Technologia stale ewoluuje, wyposażenie samochodów ulega wielu zmianom – na lepsze – samochody są coraz bezpieczniejsze. Jednak wciąż nie są niezawodne. Wiedza i doświadczenie mechanika samochodowego są więc niezbędne do zachowania dobrego stanu pojazdów i bezpieczeństwa jazdy. Jak wygląda praca mechanika samochodowego?

Mechanik samochodowy – kim jest?

Mechanik samochodowy jest pracownikiem fizycznym, który trudni się głównie naprawą samochodów i dokonywaniem oceny ich stanu technicznego. Wykonuje także kompleksową obsługę w zakresie regulacji różnych parametrów pojazdów. Może działać z różnymi markami samochodów lub specjalizować się tylko w jednej. Działa w pełnym zakresie napraw samochodowych lub koncentruje się wyłącznie na jednym obszarze.

Mechanik – czym się zajmuje?

Osoba zatrudniona stanowisku “mechanik pojazdów samochodowych” kontroluje sprawność pojazdu. W przypadku wykrycia usterek podejmuje działania dążące do ich wyeliminowania. W zakres obowiązków mechanika samochodowego może wchodzić wykonywanie wysokiej jakości usług w zakresie naprawy wybranych elementów pojazdu, np. silnika, układu zawieszenia czy też kontroli i usprawniania działania konkretnych modeli samochodów. Jest to zależne od przydzielonych przez przełożonego zadań.

Obowiązki mechanika samochodowego

Do obowiązków mechanika samochodowego przykładowo należy:

  • ocena stanu technicznego pojazdów samochodowych;
  • montaż i demontaż zespołów i układów samochodowych;
  • regulacja układów mechanicznych;
  • wymiana wadliwych części;
  • wykrywanie wad i uszkodzeń pojazdach;
  • konserwacja podwozia;
  • wymiana płynów.

Mechanik samochodowy – wymagania na stanowisku

Pracodawcy wymagają zdolności manualnych, potwierdzonych np. podczas praktyk zawodowych, oraz doskonałej znajomości budowy pojazdów, oraz wiedzy w zakresie mechaniki ich działania. Zawód mechanika to gotowości do działania w niekorzystnym środowisku. Większość warsztatów to gwarancja kontaktu z olejami czy smarami i lakierami. W zawodzie mechanika samochodowego może się okazać przydatna także umiejętność spawania, frezowania, szlifowania, czy toczenia. Oczywiście niezbędne jest również posiadanie prawa jazdy na pojazdy, których naprawą mechanik ma docelowo się zajmować. Aby sprawdzić, czy wszystko działa, jak należy, sam musi wykonać jazdę próbną. Mechanik pojazdów samochodowych powinien znać odpowiednie programy diagnostyczne i wykazywać się wiedzą teoretyczną w zakresie części samochodowych.

Mechanik samochodowy – ile zarabia?

Zgodnie z informacjami z portalu Wynagrodzenia.pl mediana zarobków mechanika samochodowego wynosi 3559 zł brutto. 25% Mechaników zarabia poniżej 3000 zł brutto, a drugie tyle zarabia powyżej 4400 zł brutto. Na taką pensję może liczyć starszy mechanik samochodowy z wieloletnim doświadczeniem. Zarobki mechanika samochodowego uzależnione są od jego doświadczenia, wykształcenia, czy stażu pracy. Znaczenie ma również wielkość firmy, jak i województwo. Województwie mazowieckim blisko stolicy mechanik zarobi znacznie więcej niż na przykład na wsi pod małym miastem.

Ile zarabia mechanik samochodowy w Niemczech?

Wielu polskich mechaników decyduje się na pracę za granicą. Często za kierunek wyjazdu wybierają naszych zachodnich sąsiadów, czyli Niemcy. Wymiana sprzęgła za granicą, nie różni się niczym od wymiany sprzęgła w Polsce. W Niemczech mechanik samochodowy zarobi średnio ponad 2800 €. Starsi mechanicy z dużym doświadczeniem mogą zarobić nawet ponad 3000 € miesięcznie, co w przeliczeniu na polskie złotówki daje ponad 13 000.

Mechanik samochodowy – jak zostać mechanikiem?

Jeśli kandydat na mechanika samochodowego podjął decyzję o swojej przyszłości już w wieku szkolnym, to najlepszym wyborem będzie ukończenie szkoły zawodowej o profilu mechanik samochodowy. W szkole uczeń uzyskuje wiedzę teoretyczną oraz bierze udział w praktykach, na których uczy się prawdziwej naprawy samochodów. Jeśli decyzja o zostaniu mechanikiem wyjdzie w późniejszym czasie, to kandydat może udać się na kwalifikacyjny kurs zawodowy. Aby zostać mechanikiem, możesz także wybrać się na studia wyższe dotyczące budowy maszyn i mechaniki pojazdów.

Cechy dobrego mechanika samochodowego

Mogłoby się wydawać, że po ukończeniu szkoły mechanik wie wszystko na temat samochodów i musi jedynie doszlifować swoją wiedzę w warsztacie. Nie jest to jednak prawda. Rynek samochodowy stale ewoluuje, dynamicznie pojawiają się i rozwijają nowe technologie. Z tego względu mechanik musi nieustannie aktualizować swoją wiedzę. Do wymagań na stanowisko mechanika samochodowego można więc zaliczyć potrzebę rozwoju. Ze względu na operowanie często małymi elementami mechanik musi mieć dobrą koncentrację i podzielność uwagi. Dobry mechanik pojazdów samochodowych powinien być dociekliwy i spostrzegawczy oraz wykazywać się zdolnością logicznego myślenia. Te kompetencje zawodowe sprawią, że bez problemu odkryje powód usterki w każdym samochodzie.

Mechanik powinien być dokładny, tak by wykonana szybka naprawa nie była ponowną przyczyną wizyty w warsztacie już za krótki czas. By przekonać się o zapotrzebowaniu na mechaników samochodowych, wystarczy spróbować umówić się na wizytę u któregoś z nich. Terminy są często odległe, ponieważ mają wielu klientów. Aby obsłużyć jak najwięcej z nich, dobry mechanik powinien radzić sobie z pracą w szybkim tempie i pod presją czasu. Do zawodu mechanika trzeba mieć po prostu predyspozycje. Pracodawcy bardzo cenią kandydatów, dla których mechanika samochodowa to pasja, a wykonywanie zleconych zadań stanowi przyjemności i okazję do polepszenia swojej wiedzy. Takie zestawienie gwarantuje pełen profesjonalizm obsługi, szybkie terminy dostępne dla klientów oraz wysoką jakość wykonania usługi.

Przeciwwskazania do pracy mechanika samochodowego

Niestety zawód mechanika samochodowego nie jest dobry dla każdego, ponieważ wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami. Kandydat na mechanika samochodowego powinien odznaczać się dobrym stanem zdrowia i być sprawny ruchowo. Dlatego osoby, które myślą o zawodzie mechanika samochodowego, powinny ćwiczyć swoją koordynację ruchową, a także dbać o wzrok. Do przeciwwskazań zdrowotnych należą zaburzenia koordynacji, uczulenia, alergie, choroby skóry, czy zaburzenia słuchu. W zależności od środowiska pracy możliwe jest zatrudnienie osób niepełnosprawnych, jeśli są one zdolne do wykonywania zadań określonych na danym stanowisku, a sama miejsce pracy zostanie dostosowane do ich potrzeb. Aby zatrudnić osobę niepełnosprawną, najpierw należy skonsultować się z lekarzem medycyny pracy.

Mechanik samochodowy – gdzie szukać pracy?

Praca na stanowisku mechanika samochodowego jest potrzebna w zakładach produkcji pojazdów drogowych, warsztatach mechanicznych, firmach transportowych – w zasadzie wszędzie tam, gdzie wymagana jest umiejętność naprawy pojazdów. Mechaników samochodowych poszukują także warsztaty samochodowe i stacje serwisowe, czy zakłady komunikacji publicznej. Pracy można szukać w Centralnej Bazie Ofert Pracy, czy na popularnych portalach z ofertami pracy dla mechanika.

Doświadczeni mechanicy często decydują się na własny serwis, w którym oferują swoje usługi, czyli dokonują przeglądów i napraw.

Mechanik – własny warsztat samochodowy czy praca na etacie?

Wielu mechaników samochodowych pracuje w cudzych warsztatach, lecz po zdobyciu doświadczenia myślą o pracy we własnym warsztacie. Trzeba jednak pamiętać, że otwarcie własnego warsztatu jest kosztowne i ryzykowne. Trzeba przyjąć odpowiedzialność za pracowników, pamiętać o ich prawach i wynagrodzeniach, a także starać się spełniać potrzeby klientów, chociażby takie jak profesjonalna obsługa. Aby nie brać na siebie zbyt dużej odpowiedzialności warto zacząć od małego warsztatu samochodowego funkcjonującego jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Jednak takie rozwiązanie sprawia, że fachowiec nie jest w stanie przyjąć wielu klientów. Trzeba się zatem zastanowić czy warto otworzyć własny warsztat, mając na uwadze stres, jak i kosztorys narzędzi niezbędnych do naprawy samochodów, czy może jednak lepiej zostać na etacie u innego przedsiębiorcy, który także oferuje dobre zarobki.

Oceń artykuł
5/5 (1)