Reklama

Centralna Baza Ofert Pracy – poznaj rządowe narzędzie do szukania pracy

Centralna Baza Ofert Pracy działa już od wielu lat, jednak wciąż nie wszyscy wiedzą o jej istnieniu. Osoby poszukujące pracy powinny stale monitorować serwis, ponieważ stanowi on szansę na znalezienie zatrudnienia. Dowiedz się jakie możliwości oferuje CBOP.

Centralna Baza Ofert Pracy - kandydat przeglądający ogłoszenia na telefonie

Poziom bezrobocia w Polsce wynika z analizy danych pochodzących z rejestrów urzędów pracy. Choć wydaje się niski, to ciężko jest faktycznie oszacować jego prawdziwą skalę. Nie każdy bezrobotny jest zarejestrowany, a wielu z tych, którzy są, pracuje “na czarno”. Urząd pracy i inne instytucje państwowe angażują się w zapewnienie obywatelom możliwości zarobkowania. Kilka lat temu do życia powołano także narzędzie, które ma wspierać instytucje w ich działaniach na rzecz redukcji bezrobocia. Narzędzie, o którym mowa, czyli Centralna Baza Ofert Pracy została stworzona dla osób poszukujących pracy, jak i przedsiębiorców, którzy poszukują pracowników.

Centralna Baza Ofert Pracy (CBOP)

Centralna Baza Ofert Pracy (CBOP) powołana została na mocy Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. 2004 nr 99 poz. 1001 z późn. zm.). Narzędzie to pośredniczy między potencjalnym pracownikiem a pracodawcą. Pomaga w zdobyciu pracy, która jest zgodna z wykształceniem, doświadczeniem i kompetencjami kandydata. Dostęp do narzędzia mają wszyscy, którym może się ono przysłużyć. By skorzystać z możliwości bazy, wystarczy mieć komputer lub inne urządzenie z dostępem do Internetu.

Czym jest Centralna Baza Ofert Pracy?

Centralna Baza Ofert Pracy jest ogólnopolską bazą ogłoszeń dostarczanych przez powiatowe urzędy pracy (i wojewódzkie). Baza jest darmowa, a by móc korzystać z jej zasobów nie trzeba zakładać konta i podawać danych osobowych. Są tam głównie oferty zatrudnienia oraz innych forma zarobkowania. Można przeglądać propozycje z wybranej lokalizacji, np. wpisując w miejsce lokalizacji, jaką ma mieć praca: Radom, czy Częstochowa. Dlatego bezrobotny może szybko znaleźć pracę, jaka odpowiada jego kryteriom. Z kolei pracodawca może znaleźć pracownika o predyspozycjach, jakich oczekuje. Oprócz ofert w CBOP można również znaleźć informacje o targach pracy, giełdach, czy szkoleniach.

Kto i jak prowadzi CBOP?

Centralna Baza Ofert Pracy jest oficjalną stroną internetową działającą pod kierownictwem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej (MRPiPS). Zatem w przeciwieństwie do innych popularnych serwisów z ofertami pracy jest to rządowa baza ofert. Narzędzie można znaleźć pod adresem oferty.praca.gov.pl. Serwis działa na komputerze, jak i na urządzeniach mobilnych. Zatem pracy lub pracownika można szukać dosłownie wszędzie i o każdej porze, np. w komunikacji miejskiej. Baza ofert CBOP stale jest aktualizowana, więc znajdują się tam świeże oferty pracy. Plany wobec serwisu są obiecujące. Jego funkcjonalność z czasem ma być poszerzana.

Co zawiera Centralna Baza Ofert Pracy?

Na stronie Centralnej Bazy Ofert Pracy znajduje się informacja o dostępności blisko 25 tys. ofert pracy z całego kraju. Co przekłada się na ponad 70 tys. wakatów. W Centralnej Bazie Ofert Pracy prezentowane są informacje dotyczące zarówno ofert pracy, jak i innych propozycji współpracy. W CBOP można znaleźć dane na temat stażów unijnych, czy tych z Funduszu Pracy. Studenci mogą znaleźć w bazie propozycje praktyk. Oferty pochodzą nie tylko z Polski, lecz dotyczą także propozycji zatrudnienia za granicą.

Z jakich modułów składa się Centralna Baza Ofert Pracy?

Baza prezentuje propozycje zatrudnienia u prywatnych pracodawców, lecz także w administracji rządowej i jednostkach jej podległych. W serwisie znajduje się także kalendarz targów, który pozwala zaznajomić się z nadchodzącymi wydarzeniami. Dostępnych jest wiele bardzo różnorodnych stanowisk pracy. Zatrudnienie za pośrednictwem portalu znajdzie zarówno programista, jak i pracownik fizyczny, czy nawet osoba, która chce się rozwijać w służbie więziennej. Wszystkie oferty są dokładnie opisane. Zawierają informacje o rodzaju umowy, stanowisku, wysokości wynagrodzenia, czy wymaganiach wobec kandydata. Na stronie znajdziemy konkretnie takie moduły jak:

  • oferty pracy, stażów, praktyk;
  • kalendarz targów, szkoleń, czy giełd,
  • zakładka do wyszukiwania pracowników.

Jak szukać pracy poprzez CBOP?

W serwisie CBOP szukanie pracy przebiega w bardzo prosty i intuicyjny sposób. Osoba, która ma konkretne oczekiwania wobec ofert może skorzystać z wyszukiwarki. Można w niej filtrować wyniki poprzez miejscowość, wymiar etatu, rodzaj umowy, czy nazwę stanowiska. Ciekawą opcją jest filtr dotycząca wysokości wynagrodzenia. Każda z ofert jest jasna i szczegółowo opisana. Znajdują się w niej dane kontaktowe, zatem o więcej informacji na temat stanowiska można spytać samego pracodawcę. Osoby, które nie znajdą stanowiska dla siebie, mogą zapisać się do newslettera. Wówczas dostaną powiadomienie o aktualnych ofertach pracy. Jak szukać pracy w CBOP krok po kroku?

  • Należy wejść na stronę oferty.praca.gov.pl.
  • Z lewej strony wybieramy filtry, takie jak:
      • rodzaj oferty (praca, staż, praktyka),
      • stanowisko,
      • lokalizacja,
      • typ umowy,
      • etat,
      • wynagrodzenie.
  • Strona zawróci wyniki pasujące do kryteriów. Wówczas wystarczy je dokładnie przejrzeć.

Wiele ofert zatrudnienia dotyczy pracy fizycznej. Można znaleźć zatrudnienie w produkcji, czy na magazynie. Jednak jest również wiele ofert pracy w administracji.

Centralna Baza Ofert Pracy (CBOP) dla pracodawców

Pracodawca, który poszukuje pracowników na terenie Polski, może sam zgłosić swoje oferty pracy przyjmowane następnie do CBOP. Może tego dokonać bezpośrednio w urzędzie lub za pomocą listu czy online. Oferty zgłaszane do powiatowego urzędu pracy są publikowane w bazie. Ta sama oferta może być zgłoszona tylko w jednym urzędzie pracy. Pracodawca musi przedstawić w urzędzie takie informacje, jak np.:

  • nazwa, adres, numer telefonu, numer identyfikacji podatkowej,
  • informacja o ukaraniu lub skazaniu za naruszenia prawa pracy,
  • nazwa stanowiska, liczba miejsc, miejsce pracy, rodzaj umowy, proponowane wynagrodzenie, data rozpoczęcia pracy, wymiar czasu pracy,
  • oczekiwania kwalifikacyjne i wykształcenia wobec kandydata.

Zgłaszane przez pracodawców oferty pracy są weryfikowane. Z tego względu też urząd nie przyjmie oferty, która np. narusza zasady równego traktowania w pracy. Dodanie oferty jest bezpłatne, a samo ogłoszenie zwykłe jest dostępne już kolejnego dnia.

Centralna Baza Ofert Pracy jest zatem narzędziem skierowanym do obu grup rynku pracy. Pracodawców i pracowników. Ilość i charakter ofert pracy jest na tyle różnorodny, że każdy może znaleźć tam coś dla siebie. Korzystanie z bazy jest intuicyjne, a ogłoszenia transparentne.

Oceń artykuł
1/5 (1)