Blacharz samochodowy: wymagania, umiejętności, zarobki

Blacharz samochodowy zajmuje się naprawą aut powypadkowych, bądź zniszczonych. Potrafi wrak zamienić w auto najwyższej klasy – przynajmniej z zewnątrz. Czym zajmuje się blacharz? Jaki jest zakres obowiązków blacharza samochodowego? I jak nim zostać?

blacharz samochodowy -uśmiechnięty mężczyzna w niebieskim kombinezonie na tle warsztatu samochodowego

Blacharstwo samochodowe to zawód, o którym niezbyt wiele wiemy, niezbyt się nim interesujemy, dopóki sami nie potrzebujemy skorzystać z usług blacharza. Niestety, zazwyczaj przychodzi nam zacieśnić znajomość z blacharzem samochodowym w niesprzyjających warunkach, jakim jest wypadek bądź stłuczka samochodowa. To właśnie wtedy zaczynamy zagłębiać się w świat mechaników, blacharzy i lakierników. Jakie umiejętności powinien mieć dobry blacharz samochodowy? Ile zarabia i jak można dostać pracę w tym zawodzie? Oraz najważniejsza kwestia – czy praca na tym stanowisku jest niebezpieczna dla zdrowia?

Blacharz samochodowy – opis stanowiska/opis zawodu

Blacharz samochodowy zajmuje się wszystkimi naprawami nadwozia. Wytwarza i montuje jego części. Dodatkowo zdarza się, że podejmuje się również drobnych napraw mechanicznych i lakierniczych. Jednak nie należy to do zakresu jego obowiązków. Zazwyczaj w kwestiach tych ściśle współpracuje z mechanikiem samochodowym i lakiernikiem, szczególnie w autoryzowanych stacjach obsługi pojazdów, gdzie można uzyskać kompleksową pomoc w naprawie auta.

Do codziennych zadań blacharza samochodowego zalicza się także wykorzystanie narzędzi mechanicznych oraz ręcznych. Są to spawarki, zgrzewarki, nitownice oraz przecinaki. Dodatkowo blacharz korzysta z wyciągarki do wgnieceń, a także bardziej zwyczajnych narzędzi takich jak młotek lub klin.

Blacharz samochodowy – zakres obowiązków

Obowiązki blacharza samochodowego są w każdym zakładzie jednakowe. Wynika to z faktu, że osoba zajmująca to stanowisko zazwyczaj nie jest w stanie zrobić nic ponad to, co zrobi kolega po fachu. Różnica polega na jakości oraz kunszcie wykonania. Większość blacharzy samochodowych korzysta z tych samych narzędzi przeznaczonych do naprawy pojazdu, dlatego zakres ich obowiązków jest bardzo podobny.

Blacharz samochodowy:

 • przygotowuje pojazd do naprawy nadwozia,
 • naprawia wgniecenia i ubytki w nadwoziu samochodu (spawanie i montowanie elementów),
 • różne prace produkcyjne oraz remontowo-modernizacyjne,
 • wykonuje prace blacharskie (szpachlowanie i malowanie karoserii pojazdów),
 • wykonuje czynności w zakresie obróbki i kształtowania elementów z blach i profili kształtowych oraz części samochodowych,
 • powinien umieć czytać rysunki techniczne oraz wykonywać szkice prostszych części,
 • prowadzi konserwację antykorozyjną auta.

Oprócz w zakresie obróbki zawiera się także wykonywanie podstawowych operacji ślusarskich.

Blacharz samochodowy: gdzie szukać pracy?

Współcześnie rynek pracy ma ogromne zapotrzebowanie na specjalistów z fachem w ręku. Dlatego szukając pracy jako blacharz samochodowy, możesz się spodziewać przynajmniej kilku interesujących, lokalnych ofert. Blacharz pracować może w autoryzowanych serwisach, warsztatach samochodowych lub na własnej działalności.

Jeśli zdecydujesz się podjąć pracę na etat, warto przeszukać serwisy z ogłoszeniami o pracy. W Internecie bez problemu znajdziesz najnowsze oferty pracy z twojej okolicy lub z terenu całej Polski. Dodatkowo możesz osobiście udać się do kilku zakładów i porozmawiać z właścicielem. Przedstaw krótko swoje umiejętności oraz opowiedz o przygotowaniu do zawodu. Posiadanie dobrego blacharza samochodowego znacząco podnosi prestiż warsztatu, dlatego Twoja kandydatura może spotkać się z zainteresowaniem.

Gdy posiadasz już doświadczenie, możesz podjąć się prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Przed podjęciem tej decyzji, zbadaj lokalny rynek i sprawdź konkurencję. Gdy wybierzesz miejsce, w którym nie ma zakładu blacharskiego, własna firma z pewnością okaże się sukcesem.

Jak zostać blacharzem samochodowym?

Zawód blacharza wymaga szeregu umiejętności, które kandydaci na to stanowisko zdobywają podczas edukacji w szkole zawodowej mechanicznej. Dodatkowo na rynku dostępnych jest kilka kursów zawodowych, które zagwarantują Ci kształtowanie się w kierunku zawodu blacharza samochodowego. Warto mieć na względzie, podnoszenie kwalifikacji zawodowych poprzez uczestnictwo w kursach z możliwością otrzymania certyfikatu. Często takie szkolenia organizowane są przez producentów poszczególnych marek samochodowych.

Umiejętności blacharza samochodowego

Wymagania, jakie stawia przed kandydatami zawód blacharza, opierają się w głównej mierze o zdolności manualne, które umożliwiają wykonywanie czynności związanych z naprawianiem nadwozia. Ponadto blacharz powinien posiadać szereg innych umiejętności:

 • fachowa ocena stanu karoserii,
 • czytanie rysunku technicznego,
 • wykonywanie prostych szkiców elementów nadwozia,
 • orientowanie się w dokumentacji technicznej pojazdu,
 • odpowiednie przygotowywanie i wykorzystanie maszyn blacharskich,
 • łączenie poszczególnych elementów nadwozia.

Warto zaznaczyć, że blacharz, który prowadzi własny zakład, musi także wykazać się umiejętnościami pracy z klientem. Odpowiednie nastawienie owocuje budowaniem długotrwałych relacji z klientami i trafnymi odpowiedziami na aktualne potrzeby zarówno klientów jak i współpracowników.

Ile zarabia blacharz samochodowy?

Blacharz samochodów, to obecnie bardzo dobrze opłacany zawód. W związku z podniesieniem kwalifikacji przez wielu blacharzy, a także dzięki skutecznym próbom przełamania złych stereotypów, blacharze samochodowi mogą liczyć na pokaźne wynagrodzenia, które rosną znacząco wraz z doświadczeniem lub rozwojem własnej działalności gospodarczej. Mediana zarobków na tym stanowisku wynosi w przybliżeniu 5,5 tysiąca brutto.

Warto zaznaczyć za granicą również czeka wiele ogłoszeń pod hasłem „blacharz samochodowy”. Miejsce pracy to wtedy Niemcy, Holandia lub Belgia. Zatrudnienie jest na warunkach zagranicznych, czyli z uwzględnieniem tamtejszej najniższej płacy oraz dodatków (np. zatrudnienie na warunkach holenderskich). Wtedy zarobki wahają się od 11,5 do 14 EUR netto na godzinę.

Czy zawód blacharza samochodów jest niebezpieczny dla zdrowia?

Wbrew temu co sądzi ogół społeczeństwa, praca na stanowisku blacharza może być niebezpieczna dla zdrowia. Użycie maszyn blacharskich, w razie nieuwagi, grozi zmiażdżeniem lub obcięciem najbardziej narażonych części ciała, czyli nóg lub rąk. Z powodu wystawienia na promieniowanie nadfioletowe i podczerwone, blacharzom grozi utrata wzroku lub uszkodzenia skóry.

Dodatkowo w zakładach blacharskich wskaźnik wystąpienia pożaru jest bardzo wysoki, ze względu na użycie środków łatwopalnych. Ważne jest także zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie dróg oddechowych, ponieważ zanieczyszczenie powietrza tlenkami cynku oraz oparami kwasu solnego (wykorzystywanego do czyszczenia blachy) podczas prac blacharskich jest bardzo duże.

Oceń artykuł
5/5 (1)