Diagnosta samochodowy — zakres obowiązków

Diagnosta samochodowy posiada uprawnienia do wykonywania badań technicznych pojazdów. Co to oznacza? Jak wygląda praca diagnosty samochodowego? Jaki ma on zakres obowiązków?

Diagnosta samochodowy - diagnosta samochodowy podczas pracy

Każdy właściciel samochodu z pewnością uwielbia czas, gdy zbliża się termin uaktualnienia przeglądu samochodowego. Bez tej pieczątki odbitej w dowodzie rejestracyjnym pojazd nie zostanie dopuszczony do ruchu drogowego. Poruszanie się takim samochodem, w przypadku kontroli policyjnej skutkuje wysokim mandatem, zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, a w przypadku, gdy policjant uzna, że pojazd nie nadaje się do jazdy, wezwaniem lawety — oczywiście na koszt kierowcy. Nie brzmi za ciekawie, prawda? Dlatego lepiej pilnować terminów i na czas udać się do stacji kontroli pojazdów, w której diagnosta samochody przeprowadzi badanie techniczne naszego auta.

Diagnosta samochodowy: na czym polega praca diagnosty samochodowego?

Pracownik stacji kontroli pojazdów, czyli diagnosta samochodowy jest odpowiedzialny za dokładne zbadanie stanu zawieszenia, elektryki oraz poszczególnych części całego auta. Robi to w celu wykonywania badań technicznych, które są obowiązkiem każdego kierowcy w przypadku posiadania auta. Samochody używane powinny przejść badanie techniczne raz do roku, natomiast nowe, kupione z salonu lub od osoby prywatnej, muszą przejść pierwsze badanie po 3 latach, później po 2 latach, a następnie już co roku.

Osoba pracująca na stacji kontroli pojazdów sprawdza także stan poszczególnych układów i podzespołów. To właśnie w kompetencjach diagnosty samochodowego leży decyzja, czy dany pojazd może brać udział w ruchu drogowym, czy może wymaga naprawy. W swojej codziennej pracy korzysta zarówno z przeglądów ręcznych, jak i wykorzystuje specjalne narzędzia, które pozwalają mu dokładnie rozeznać się w stanie technicznym pojazdu.

Zakres obowiązków diagnostów samochodowych jest taki sam we wszystkich stacjach kontroli pojazdów. Pracując na takiej stacji kontroli pojazdów diagnosta samochodowy, musi spełniać szereg wymagań, które umożliwiają mu wykonywanie codziennych zadań. Do takich głównych obowiązków zaliczamy między innymi:

  • sprawdzanie stanu technicznego pojazdów — m.in. nadwozia, zawieszenia, układ napędowy, elektryka, hamulce,
  • wychwytywanie i diagnozowanie ewentualnych części lub systemów, które nie działają prawidłowo,
  • korzystanie ze specjalistycznych urządzeń pozwalających na dokładną analizę stanu samochodu,
  • podejmowanie decyzji o dopuszczeniu pojazdu do ruchu,
  • podbijanie dowodu rejestracyjnego w przypadku przejścia przeglądu,
  • raportowanie usterek wykrytych na stanowisku kontroli pojazdów.

Jak zostać diagnostą samochodowym?

Aby zostać diagnostą samochodowym, należy ukończyć szkołę zawodową lub technikum w zakresie diagnostyki samochodowej na profilu mechanicznym. Wystarczy już średnie wykształcenie techniczne lub wykształcenie średnie branżowe, żeby podjąć pracę w zawodzie, jednak mile widziane są także studia wyższe w obszarze nauk technicznych o specjalności samochodowej. Pracodawcy, czyli stacje kontroli pojazdów najczęściej w swoich ogłoszeniach zamieszczają informację, że jest wymagane wykształcenie techniczne lub inne w obszarze nauk technicznych na specjalności samochodowej.

W zawodzie diagnosty samochodowego niezwykle ważne jest także doświadczenie, dlatego jeśli chcesz pracować w tym zawodzie, musisz odbyć obowiązkową praktykę w stacji kontroli pojazdów lub w warsztacie samochodowym. Co ciekawe w tym wypadku im wyższe wykształcenie, tym krótszy okres wymaganej praktyki.

Tak o to posiadając:

  • wykształcenie wyższe techniczne o specjalności samochodowej — udokumentowane 6 miesięcy praktyki na stanowisku kontroli pojazdów lub naprawy pojazdów (z tego okresu zwolnieni są kandydaci, którzy odbyli praktykę w ramach studiów jeśli uczelnia ma zawartą umowę ze stacją kontroli pojazdów),
  • średnie wykształcenie techniczne lub wykształcenie średnie branżowe o specjalności samochodowej — udokumentowany rok praktyki na stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie naprawy pojazdów,
  • wyższe wykształcenie techniczne o specjalności innej niż samochodowa — udokumentowany rok praktyki w warsztacie lub na stacji kontroli pojazdów,
  • średnie wykształcenie techniczne lub branżowe o specjalności innej niż samochodowa- udokumentowane 2 lata praktyki w stacji kontroli lub zakładzie naprawy pojazdów.

Ponadto jest wymagane szkolenie oraz zdanie egzaminu kwalifikacyjnego. Szkolenia takie przygotowują do zdania egzaminu państwowego, do którego można podejść, posiadając udokumentowaną praktykę zawodową oraz wnosząc opłatę egzaminacyjną. Warto zaznaczyć, że z obowiązku odbycia szkolenia zwolniona jest osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku w obszarze nauk technicznych obejmujących wiedzę i umiejętności w zakresie diagnostyki samochodowej.

Diagnosta samochodowy — praca

Praca diagnostów samochodowych zazwyczaj ściśle związana jest ze stacjami kontroli pojazdów oraz warsztatami samochodowymi. Często zatrudnienie można kontynuować po odbyciu praktyk w tym samym zakładzie. Jeśli jednak chcesz szukać pracy w innym mieście lub innej części Polski, wtedy warto przeszukać dokładnie serwisy z ogłoszeniami o pracę. Można tam często znaleźć informacje o wakatach, również tych w zakładach naprawy pojazdów i stacjach kontroli pojazdów. Warto także poszukać ofert umieszczonych bezpośrednio na stronie konkretnej stacji. Zazwyczaj takie informacje pojawiają się w zakładce „praca”.

Wymagania na stanowisku diagnosty samochodowego

Praca diagnosty samochodowego stawia przed tobą wiele wyzwań, dlatego oprócz odpowiedniego wykształcenia i uprawnień warto posiadać wachlarz umiejętności miękkich, dzięki którym decyzja o podjęciu akurat tej drogi zawodowej może stać się łatwiejsza.

Zacznijmy od tego, że diagnosta pracuje z klientem. A wiadomo, że tam, gdzie po drugiej stronie stoi człowiek, tam może być różnie. Dlatego na tym stanowisku liczy się przede wszystkim cierpliwość. Klient, którego auto jest sprawne, z pewnością okaże się bezproblemowy. Ciekawie może zacząć robić się, gdy podejmiesz decyzję o niedopuszczeniu auta do ruchu drogowego. Warto wtedy zachować spokój i nie dać się sprowokować, a co gorsza przekupić.

Oprócz tego diagnosta powinien być dokładny i skrupulatny. Musisz w pełni skupić się na swojej pracy, ponieważ po części to od Ciebie zależy bezpieczeństwo na drogach. Osoba na stanowisku diagnosty powinna także znać się na obsłudze komputera, bo obecnie to właśnie na nim zapisywane są wszystkie informacje.

Diagnosta samochodowy — zarobki

Zarobki diagnosty samochodowego zależne są od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest wielkość stacji na, której podejmuje on zatrudnienie. Kolejnym istotnym czynnikiem jest doświadczenie i wykształcenie kandydata. Co więcej, pod uwagę musimy także brać województwo, ponieważ często płace zależne są także od tego, w której części Polski leży twoja firma.

Jak podaje portal Wynagrodzenia.pl mediana zarobków na stanowisku diagnosty samochodowego to 4400 zł brutto. Warto zauważyć, że mediana nie jest równa średniej. Wynika to z faktu, że mediana to środkowa wartość wyjęta z szeregu liczb, ustawionych od najmniejszej do największej. W ten sposób uzyskujemy informację, że 50% diagnostów zarabia mniej od tej środkowej wartości, natomiast drugie 50% diagnostów zarabia więcej.

Oceń artykuł
0/5 (0)