Dodatki do emerytur są świadczeniami pieniężnymi, które mają pomóc seniorom w codziennym funkcjonowaniu. Aby móc otrzymać finansowy bonus, trzeba spełniać określone kryteria wymienione w ustawach. Jakie są rodzaje dodatków do emerytur? Co trzeba zrobić, żeby je otrzymać?
[News archiwalny]
Wysokość emerytur większości Polaków pozostawia wiele do życzenia. Osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny, mogą dorabiać sobie do emerytury bez przeszkód. Natomiast osoby na wcześniejszej emeryturze obowiązują limity. Nie każdy jednak ma siłę na dalszą pracę. Na szczęście w kilku określonych przypadkach emeryci mogą liczyć na różne dodatki do emerytur. Prawa do świadczeń zwiększających świadczenia określa ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń społecznych i kilka innych obowiązujących w szczególnych sytuacjach. W 2020 roku seniorzy mogą liczyć na kilka podwyżek, znacznie ułatwiających ich życie codzienne. To między innymi dodatkowe 200 zł dla emerytów i tzw. trzynastka, czyli jednorazowa dopłata w wysokości minimalnej emerytury. Sprawdź, czy spełniasz kryteria do otrzymania dodatku do emerytury i dowiedz się, ile pieniędzy Ci przysługuje.
Chcesz dorobić do emerytury? Sprawdź oferty pracy na GoWork.pl
Dodatki do emerytur 2020
Od 1 marca 2020 roku obowiązuje zmieniona kwota dodatków do emerytur i innych świadczeń. Wszystko przez mechanizm waloryzacji emerytur i rent, pozwalający na dostosowanie wysokości świadczeń do sytuacji gospodarczej w kraju. Podczas ponownego obliczania podstawowej emerytury bierze się pod uwagę ceny towarów na półkach sklepowych i zmiany w średnich zarobkach osiąganych przez Polaków. W związku z aktualizacją świadczeń zmianom ulegają także dodatki do emerytur.
Istnieje wiele dodatków, które mogą pomóc seniorom w codziennym funkcjonowaniu. Aby otrzymać konkretne świadczenie, trzeba spełniać warunki zawarte w dotyczącej go ustawie. To może być funkcja sprawowana w przeszłości, wiek, urodzenie dzieci lub np. praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia.
Dodatek do emerytury po 65. roku życia
Dodatek do emerytury po 65. roku życia można otrzymać w wielu formach:
- Świadczenie kombatanckie – przysługuje osobom pobierającym emeryturę lub rentę, które są kombatantami lub ofiarami represji. (229,91 zł)
- Dodatek kompensacyjny – otrzymają osoby, które pobierają emeryturę lub rentę i są wdowcami po kimś, kto był uprawniony do otrzymywania dodatku kombatanckiego. (34,49 zł)
- Ryczałt energetyczny – przysługuje kombatantom, będącym byłymi żołnierzami zastępczej służby wojskowej, którzy pracowali w kopalniach węgla, kamienia lub zakładach wydobywania rud uranowych. (171,41 zł)
- Dodatek do renty inwalidy wojennego – otrzyma weteran, który został skierowany do wzięcia udziału w działaniach zbrojnych za granicą i doznał uszczerbku na zdrowiu w trakcie ich wykonywania. (880,26 zł)
- Dodatek dla sierot zupełnych – przysługuje osobom, które pobierają rentę rodzinną po stracie obojga rodziców. (432,12 zł)
- Ekwiwalent pieniężny dla byłych pracowników kolejowych – otrzymają byli pracownicy kolejowi, którzy korzystali z tzw. deputatu węglowego. Wysokość takiego świadczenia to równowartość 1800 kg węgla kamiennego rocznie.
Dodatek do emerytury po 80. roku życia
Dodatki do emerytury przysługują też osobom, które prowadziły tajne zajęcia w okresie wojennym, były odsyłane do pracy przymusowej i obozów pracy na terenie III Rzeszy lub ZSRR:
- Dodatek za tajne nauczanie – świadczenie otrzymywane w ramach karty nauczyciela, przysługujące osobom, które w czasie okupacji zajmowały się tajnym nauczaniem lub przed 1 września 1939 roku uczyły języka polskiego na terenie III Rzeszy.
- Świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy przymusowo zatrudnionych – przysługuje byłym żołnierzom zastępczej służby wojskowej, którzy w latach 1949 – 1959 zostali zmuszeni do pracy w kopalniach kamienia, węgla i zakładach pozyskiwania rud uranowych.
Dodatki do emerytury za urodzenie dzieci
Kolejną grupą świadczeń są dodatki do emerytury za urodzenie dzieci . Program “Mama 4 Plus” jest specjalną pomocą dla mam, które urodziły i wychowały bądź tylko wychowały przynajmniej czwórkę dzieci. Dodatek przysługuje rodzicom, którzy w związku z koniecznością opieki nad dziećmi nie nabyli prawa do pełnej emerytury. Emerytura matczyna ma podnieść wysokość świadczenia matki z czwórką dzieci do poziomu emerytury minimalnej.
Inne dodatki do emerytury
Dodatek pielęgnacyjny jest najbardziej popularnym dodatkiem do emerytur w Polsce. Świadczenie w wysokości niemal 230 złotych miesięcznie jest automatycznie przyznawane wszystkim seniorom, którzy ukończyli 75. rok życia. Drugą możliwością zdobycia finansowania jest zdobycie zaświadczenia lekarskiego o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnego życia.
W przypadku inwalidy wojennego, który w związku z zaświadczeniem lekarskim został uznany za osobę niezdolną do pracy i samodzielnej egzystencji – kwota wzrasta do prawie 345 złotych miesięcznie.
Warto na bieżąco śledzić informacje na temat emerytur, ponieważ rząd stara się poprawić sytuację emerytów.