Manager – czym się zajmuje i jakie są jego zarobki?

Manager to stanowisko, które charakteryzuje się ogromną odpowiedzialnością oraz umiejętnością zarządzania pewną grupą ludzi. Zawód ten wymaga specyficznych cech osobowości i nie każdy jest w stanie go wykonywać. Sprawdź, kim jest menedżer i jakie są jego obowiązki.

manager

Jak zostać managerem? Czy zarządzanie zespołem jest proste? Jakie umiejętności musi mieć menedżer? W artykule wyjaśniamy kilka podstawowych cech idealnego kierownika. Dowiesz się również, jakie studia musisz ukończyć, żeby otrzymać ofertę współpracy oraz idealnie spisać się w roli menedżera zespołu. Sprawdź również, ile wynoszą zarobki kierownika. W jakiej branży może otrzymać najwyższe wynagrodzenie?

Kim jest menedżer?

Do głównych obowiązków menedżera należy zarządzanie zespołem. Ustala on jego priorytety, cele, rozdziela zadania oraz ocenia efekty. Musi również kontrolować działania swoich pracowników, tak aby wszystko udało się zrobić zgodnie z założonym wcześniej planem.

Menadżer powinien wykorzystywać techniki motywacyjne do pracy, które pomogą grupie osiągać coraz to lepsze wyniki oraz ułatwiać rozwiązywanie wszelkich konfliktów. Stanowisko managerskie powinno być wsparte studiami lub kursami, na których otrzyma się specjalistyczną wiedzę na temat odpowiedniego zarządzania ludźmi.

Szukasz pracy? Aplikuj na nasze oferty pracy w Katowicach

Jak zostać menedżerem?

Dobry kierownik powinien ukończyć studia wyższe lub podyplomowe na kierunku zarządzanie. Nie jest to jednak konieczność, aby móc wykonywać ten zawód. Pracodawcy najczęściej oczekują od przyszłych menedżerów wyższego wykształcenia związanego ze specyfiką działu w firmie oraz umiejętności miękkich, takich jak:

 • dobra organizacja czasu,
 • umiejętność nawiązywania kontaktów międzyludzkich,
 • umiejętność zarządzania zespołem,
 • umiejętność trafnego wyznaczania celów i zadań.

Dobry menadżer powinien również być asertywny i nie dać wejść sobie na głowę. Do skutecznych realizacji swoich celów powinien także umieć podejmować decyzję i być konsekwentnym.

Jak zostać managerem? Rodzaje stanowisk

Menedżerowie mogą pracować w różnych obszarach w zależności od ich specjalizacji, na przykład:

 1. Projekt Manager – zajmuje się zarządzaniem i realizowaniem danego projektu. Najczęściej pracuje on w branży reklamowej.
 2. HR Manager – to stanowisko obejmuje działania związane z zarządzeniem zasobami ludzkimi w danej organizacji. HR Manager ma pod sobą kilku rekruterów, którzy zajmują się szukaniem ludzi do pracy i przeprowadzaniem rozmów kwalifikacyjnych.
 3. IT Manager – zajmuje się zarządzaniem pracownikami z działu IT.
 4. Account Manager – opiekuje się klientami.
 5. Product Manager – bierze udział w rozwoju marki danego produktu.

Cechy dobrego managera – co jeszcze powinno go wyróżniać w pracy?

Do najistotniejszych cech dobrego managera zaliczamy również wysokie umiejętności z zakresu zarządzania, asertywności, odporności na stres, komunikatywności i dobrej pracy zespołowej. Bardzo przydatna jest także umiejętność skutecznego motywowania i zachęcania do lepszej i efektywniejszej pracy. Kierownik w pracy, który potrafi mobilizować grupę, podnosi jej kompetencje i wprowadza dobrą atmosferę, zyskując aprobatę wśród swoich pracowników.

Manager – ile zarabia?

Według raportu z 2018 roku, znajdującego się na stronie pracuj.pl, zarobki menedżera sięgają nawet do 15 500 zł brutto. Jednak ich wysokość wynagrodzeń jest bardzo zróżnicowana, ponieważ zależy od wykształcenia i rodzaju branży, w której pracuje.

Obecnie dział IT jest jednym z najbardziej opłacalnych zawodów ze względu na wchodzące w życie coraz to nowsze technologie. Zaraz po nim jest Finance Manager z pensją 15 500 zł brutto oraz Supply Chain Manager, którego zarobki wynoszą 14 000 zł brutto. Następnie:

 • Kierownik zakładów produkcyjnych oraz sprzedaży z branży farmaceutycznej lub medycznej – 12 500 zł brutto,
 • E-commerce Manager – 9 800 zł brutto,
 • Kierownik restauracji – 6 400 zł brutto.

Powyższe kwoty są opodatkowane. Wynagrodzenie, jakie otrzymamy “na rękę” będzie mniejsze od kwoty brutto. Sprawdź zarobki managera netto w naszym kalkulatorze płac.

Oceń artykuł
4.8/5 (5)