Co robi project manager i jak nim zostać? Jakie są zarobki project managera?

Zachęcony tym, ile zarabia project manager, postanowiłeś dowiedzieć się czegoś więcej o tym zawodzie? Jeśli tak – świetnie trafiłeś! W poniższym tekście wyjaśniamy, czym zajmuje się project manager. Od czego zacząć, chcąc zrobić karierę w tej profesji? Sprawdź!

jak zostać project managerem

Pracownikiem odpowiedzialnym za odpowiednią i terminową realizację projektu jest kierownik projektu. Profesja ta kojarzy się z prestiżem – jest to bowiem stanowisko wyższego szczebla. Co robi project manager? Mówiąc w skrócie: odpowiada on za zarządzanie projektem na każdym etapie. Przedstawiciel wspomnianej profesji powinien przede wszystkim posiadać odpowiednie wykształcenie wyższe. Praca na stanowisku project managera możliwa jest w wielu miastach na terenie kraju. Ile zarabia project manager w Polsce? Jakie studia powinien skończyć? Sprawdź! 

Project manager: kto to? 

Project manager nazywany jest inaczej kierownikiem projektu, jego liderem lub koordynatorem, a także zarządzającym projektem. Czym zajmuje się project manager? Najogólniej ujmując – do jego zadań należy zarządzanie projektami oraz podległym mu zespołem. Osoba zatrudniona na tym stanowisku współpracuje zazwyczaj z działem marketingu, sprzedaży, a także kierownictwem. Project manager to jedno z kluczowych stanowisk w firmie. 

Praca na tym stanowisku jest ciekawym doświadczeniem, ponieważ każdy z realizowanych projektów jest inny. Każdy kierownik projektu nieustannie zdobywa nowe umiejętności. 

Zakres obowiązków project managera

Należące do project managera obowiązki potrafią być różne – są bowiem zależne od oczekiwań pracodawcy. Można jednak wymienić kilka podstawowych zadań, które pozostają niezmienne. Według informacji o zawodzie opracowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy należą do nich: 

 • opracowywanie biznesplanów,
 • planowanie strategii działań,
 • kontrolowanie postępów dotyczących projektu, 
 • tworzenie raportów oraz sprawozdań, 
 • budżetowanie. 

Kierownik projektu odpowiedzialny jest za przydzielony mu projekt od początku do końca. Do jego zadań należy również m.in. współpraca z innymi działami oraz osobami pracującymi przy danym przedsięwzięciu. Określając zakres obowiązków project managera, nie należy zapominać, że jest on odpowiedzialny za zespół, który tworzy, i organizację pracy. Stoi na czele grupy, zarządza nią i motywuje pozostałych pracowników, przydziela zadania, układa harmonogramy. Pełni także funkcję reprezentacyjną – uczestniczy w spotkaniach jako przedstawiciel zespołu.

Jak zostać project managerem?

Niezwykle ważną cechą, jaką powinien posiadać project manager, jest komunikatywność. Kolejne umiejętności miękkie niezbędne do pracy na tym stanowisku to:

 • umiejętność planowania,
 • dobra organizacja pracy, 
 • umiejętność pracy w stresujących warunkach, pod presją, 
 • odpowiedzialność, 
 • zdolności przywódcze, 
 • samodzielność, 
 • znajomość technik negocjacyjnych, 
 • kreatywność. 

Zdecydowanym atutem będzie również charyzma. Niezwykle przydatna w tej pracy jest także znajomość języka angielskiego oraz posiadanie analitycznego umysłu.

Jak zostać project managerem? Przydatne będzie doświadczenie w realizacji projektów, choć niektóre firmy zapewniają przeszkolenie nowym pracownikom. Należy jednak pamiętać, że nie obejdzie się bez studiów i/lub szkoleń. Podczas nauki warto korzystać również z literatury branżowej.

Project manager w IT: jak nim zostać?

Stanowisko project managera w sektorze IT jest nieco mniej wymagające niż np. profesja programisty – większość osób ma lub miała do czynienia z jakiegoś rodzaju projektem, choćby organizacją wydarzenia. Można zaangażować się w innego rodzaju projekty, a po czasie zająć się koordynacją ich i w ten sposób zdobywać doświadczenie (nawet przy np. zadaniach kulturalnych czy edukacyjnych). 

Jak zostać project managerem w IT? Zdobyć doświadczenie przy pracy w projektach, choćby udzielając się w organizacji studenckiej. Przydatna będzie także znajomość metod i narzędzi project managerów. Warte uwagi są m.in.: PRINCE, PMI, PMP, Scrum, Agile, Kanban, Jira, Excel, Trello. 

W IT zazwyczaj nie wymaga się ukończenia studiów magisterskich z zarządzania projektami. Dużo większe znaczenie mają certyfikowane szkolenia oraz umiejętności, znajomość narzędzi i wykorzystywanych w pracy metod. W przypadku project managera w IT nie można jednoznacznie określić, który certyfikat jest najlepszy. Wszystko zależy od firmy, do której planujesz aplikować, i jej podejścia. Część firm zwraca również uwagę na to, czy project manager zna daną branżę oraz ma pojęcie o produkcie, przy którym będzie pracować.

Jeżeli chcesz pracować jako project manager, ale nie masz doświadczenia, możesz zacząć od stanowisk juniorskich. Postaraj się zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej. Jako junior project manager możesz nauczyć się wszystkiego, co niezbędne, a z czasem – starać się o awans.

Jakie studia powinien ukończyć project manager?

Wielu pracodawców ma określone wymagania od kandydatów na to stanowisko. Należą do nich nie tylko doświadczenie i określone cechy oraz umiejętności, ale i nierzadko wykształcenie wyższe kierunkowe. Jeśli chcesz zostać project managerem, jakie studia powinieneś ukończyć? 

Coraz więcej uczelni proponuje studia na kierunku zarządzanie projektami (lub – z angielskiego – project management). Nie jest to jedyna słuszna droga do zostania project managerem. Studia, które mogą przydać się do pracy na tym stanowisku, wcale nie muszą być związane z zarządzaniem. Wielu kierowników projektu posiada wykształcenie wyższe związane z branżą, w której pracują (np. ukończone studia informatyczne czy techniczne), i ukończone podyplomowe studia project managera.

Zamiast studiów możesz zainteresować się również szkoleniami. Mogą to być szkolenia akredytowane, certyfikowane czy merytoryczne. Niektórzy pracodawcy wymagają certyfikatów, np. PRINCE2, CAPM, IPMA D, PMP, jednak zwykle bardziej istotne są umiejętności i wiedza (oraz doświadczenie).

Warte uwagi są także webinary, dzięki którym poszerzysz swoje kompetencje i zbliżysz się do celu, jakim jest zostanie project managerem, oraz branżowa literatura (polsko- i anglojęzyczna).

Praca jako project manager. Jak zacząć?

Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem pracy na tym stanowisku, z pewnością nurtuje Cię jedno ważne pytanie dotyczące pracy project managera: jak zacząć? Nie ma jednej określonej ścieżki, a wymagania pracodawców są bardzo różne. 

Jedną z możliwości jest ukończenie studiów związanych z zarządzaniem (np. zarządzanie projektami). Jeżeli posiadasz już wykształcenie wyższe, na uwagę zasługują studia podyplomowe (wybierz taką uczelnię, która oferuje najwięcej zajęć praktycznych). 

Kolejną ścieżką jest ukończenie kursu lub zdobycie certyfikatu, np. CAPM (dla początkujących) oraz PMP (choć tu wymagane jest doświadczenie w pracy kierownika projektu). 

Jeszcze inną drogą prowadzącą do tego samego celu – zostania project managerem – jest nauka we własnym zakresie. Z pomocą przyjdą Ci specjalistyczna literatura oraz kursy online. Możesz znaleźć pracę na jednym ze stanowisk juniorskich – część firm nie wymaga doświadczenia. Od juniora do specjalisty niewiele brakuje. Gdy będziesz na to gotowy, możesz starać się o awans. Doświadczenie w zarządzaniu projektami jest obecnie cenniejsze niż ukończone studia kierunkowe. Jeżeli chcesz być project managerem, bacznie obserwuj, jakie są wymogi pracodawców oraz pojawiające się możliwości – jest to stosunkowo nowy zawód cechujący się dużą dynamiką zmian. 

Warte uwagi oferty pojawiają się na łamach serwisów pracy (np. GoWork.pl), portali ogłoszeniowych i branżowych. Spróbuj także samodzielnie szukać kontaktów, dołącz do grup zrzeszających pracowników zdalnych – można tam znaleźć atrakcyjne oferty pracy. Jeżeli interesuje Cię praca w określonej firmie – skontaktuj się z nią bezpośrednio. Zatrudnienie znajdziesz nie tylko w korporacji, ale również w urzędzie czy też małej lub średniej firmie. 

Zarobki project managera

Oto jeden z czynników, który sprawia, że coraz więcej osób interesuje się stanowiskiem project managera: zarobki. Pensje na tym stanowisku potrafią być naprawdę wysokie. Jak wysokie? Sprawdźmy to analizując wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Ile zarabia project manager w Polsce?

Mediana zarobków osób zajmujących stanowiska juniorskie to 5150 zł brutto. 25% najgorzej opłacanych młodszych kierowników projektu zarabia poniżej 4140 zł brutto, z kolei 25% pracowników znajdujących się powyżej średniej rynkowej – ponad 6390 zł brutto.

Przeciętna pensja project managera (specjalisty) wynosi 6810 zł brutto. 25% najmniej zarabiających osób na tym stanowisku otrzymuje wynagrodzenie wynoszące mniej niż 5300 zł brutto, a 25% najlepiej opłacanych – ponad 8570 zł brutto.

Doświadczony, będący starszym specjalistą project manager może liczyć na jeszcze wyższe zarobki. W tym przypadku mediana pensji to 8780 zł brutto. Wynagrodzenia 25% najgorzej opłacanych starszych kierowników projektu wynoszą poniżej 6720 zł brutto, zaś 25% najlepiej zarabiających – ponad 12040 zł brutto.

Oczywiście pensja project managera zależna jest nie tylko od jego doświadczenia, ale i wykształcenia. Dużą rolę odgrywa także wielkość firmy oraz lokalizacja – zazwyczaj na wyższe zarobki można liczyć głównie w większych miastach.

Ile zarabia project manager w IT?

Zarobki project managerów mogą różnić się w zależności od branży. Sprawdźmy zatem, ile zarabia project manager w branży IT. Czy są to kwoty wyższe niż w innych sektorach?

Portal Wynagrodzenia.pl podaje, że mediana wynagrodzeń kierowników projektu w branży IT to 11630 zł brutto. 25% najgorzej opłacanych project managerów zarabia mniej niż 8270 zł brutto, zaś 25% najlepiej wynagradzanych – więcej niż 15540 zł brutto. 

Dane pochodzące z portalu Nofluffjobs.com wskazują z kolei, że project managerowie w IT zarabiają znacznie więcej, jeśli zdecydują się na współpracę na zasadzie B2B – średnia pensja wynosi wówczas 14018,65 zł brutto.

Zarobki zależne są od wykształcenia przedstawicieli tej profesji, ich stażu pracy, a także lokalizacji i wielkości firmy. Warto zauważyć, że aż 60% pracodawców umożliwia swoim pracownikom pracę zdalną, a spora część firm oferuje także dodatkowe benefity pozapłacowe: prywatną opiekę medyczną oraz karnety na siłownie.

Czy warto zostać project managerem?

Oferowane project managerom zarobki brzmią kusząco, jednak warto zaznaczyć, że nie powinny być one jedyną motywacją do podjęcia pracy na tym stanowisku. Jak ustaliliśmy, kierownik projektu ponosi dużą odpowiedzialność za swój zespół i nadzorowane przez siebie działania. Odpowiedzmy zatem na najważniejsze pytanie, które zaprząta myśli osób rozważających kształcenie w zawodzie project managera: czy warto nim zostać? 

To zależy. Praca przy projektach jest bardzo różnorodna, wymaga ciągłego dokształcania się, poszerzania swoich kompetencji. Ponadto trzeba zdawać sobie sprawę ze stresu, jaki jej towarzyszy. Igor Mróz, który posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami, w wywiadzie dla Fundacji Dobra Porażka określił to następująco: „specyfika pracy project managera jest taka, że on ma przeciętnie 3-4-5 razy za dużo zadań”. Zwrócił on również uwagę na fakt, że kierownik projektu mierzy się z wieloma wyzwaniami. 

Jeżeli interesuje Cię ta praca, zdajesz sobie sprawę z jej zalet i wad, jesteś gotowy na ciągłe kształcenie się, chcesz zarządzać zespołem, jesteś osobą odporną na stres i lubiącą kontakt z ludźmi – project manager może być zawodem dla Ciebie. Jeżeli jednak Twoim jedynym motywatorem są zarobki – przemyśl, czy na pewno jesteś na to gotowy.

Oceń artykuł
5/5 (4)