Tynkarz: ile zarabia, co robi? Przykładowe CV tynkarza

Na temat tego, ile zarabia tynkarz, krążą różne pogłoski. Jedni uważają, że w tym zawodzie można liczyć na bardzo wysokie pensje, inni z kolei twierdzą, że fachowcy otrzymują za niskie wynagrodzenia. Gdzie leży prawda? Przedstawiamy zakres obowiązków tynkarza i najistotniejsze informacje na temat tej profesji.

Tynkarz podczas pracy

Jeśli poszukujesz zatrudnienia w branży budowlanej, Twojej uwadze zapewne nie umknął fakt, że największe serwisy pracy pełne są ofert pracy dla specjalistów oraz fachowców, w dużej mierze z branży budowlanej. Jednym z takich zawodów jest tynkarz. Prawdziwy fachowiec jest na wagę złota – poszukują go i firmy budowlane, i inwestorzy.

Zanim uzyskasz odpowiedź na pytanie, ile zarabia tynkarz, warto skupić się na opisie zawodu oraz wymagań. Co wchodzi w zakres czynności tynkarza i jak nim zostać? Jak stworzyć CV, które otworzy Ci drzwi do pracy tynkarza?

Tynkarz: opis zawodu

W ostatnich latach można zauważyć dynamiczny rozwój sektora budowlanego, co przekłada się na zapotrzebowanie na pracowników. Pracownik budowlany, jakim jest tynkarz, musi posiadać fachową wiedzę oraz umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu. 

Określając w skrócie, co należy do obowiązków tynkarza, można byłoby rzec: nakładanie warstw tynkarskich i suchych tynków. Warto jednak rozwinąć ten temat i wyjaśnić szczegółowo, na co trzeba się przygotować, podejmując się pracy w zawodzie. 

Tynkarz: zakres obowiązków 

Skupmy się na szerszym opisaniu tego, co robi tynkarz. W zakres czynności tynkarza wchodzi: 

 • przygotowywanie podłoża,
 • określanie powierzchni tynkowania,
 • wykonywanie obrzutki, 
 • wykonywanie narzutu, 
 • wykonywanie gładzi, 
 • wykonywanie faktury.

Dla laika powyższe określenia mogą brzmieć obco – wyjaśnijmy, czym się zajmuje tynkarz, precyzując każde z nich. Przygotowywanie podłoża to np. zamurowanie otworów, wykonanie podkładu. Następnie fachowiec wyznacza pole swojej pracy, wykonując na krawędziach pasy z zaprawy tynkarskiej albo przymocowując listewki. Później następuje właściwy etap prac tynkarza. Zakres obowiązków przedstawiciela tego zawodu przewiduje nakładanie kolejnych warstw tynku (z uwzględnieniem przerw na wyschnięcie każdej z nich). 

Wśród dodatkowych obowiązków tynkarza znajduje się również m.in. zacieranie, spoinowanie murów.

Warstwy tynkarskie mogą być wykonane z różnych materiałów, np. wapna, cementu, alabastru czy żywicy, zaś suche tynki to po prostu płyty gipsowe, które nakładane są na stropy oraz ściany konstrukcji. 

Jakich narzędzi potrzebuje tynkarz? 

Praca po budownictwie zazwyczaj wymaga używania specjalistycznych narzędzi. Nie inaczej jest w tym przypadku. Jakich narzędzi potrzebuje tynkarz, by móc wykonywać to, co do niego należy? Oto jego podstawowe narzędzia pracy: 

 • kielnia, 
 • pace, 
 • gwoździe i listwy tynkarskie, 
 • poziomica libelkowa,
 • łata murarska, 
 • pion murarski, 
 • mieszarka.

Niektórzy tynkarze korzystają również z agregatów tynkarskich, zacieraczek oraz pistoletów natryskowych.

Zawód: tynkarz – warunki pracy

Rozważając wybór opisywanego zawodu, należy mieć na uwadze, że nie wystarczy wiedza teoretyczna. Specjaliści muszą pamiętać o specyficznych warunkach pracy – to nie profesja dla każdego. 

Tynkarz pracuje na placu budowy albo w remontowanym budynku. Obowiązki tynkarza wymuszają niekiedy prace wysokościowe na rusztowaniach. Praca często odbywa się w zespole, jednak każdy ze specjalistów ma wyznaczony swój zakres zadań – własną powierzchnię tynkowania, z której jest rozliczany. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że obowiązki często wykonuje się w niewygodnej, głównie stojącej pozycji. 

Samodzielny tynkarz lub majster w zespole budowlanym bierze odpowiedzialność za wykonane przez siebie prace, jakość zapraw tynkarskich i tynków. Jeśli pojawią się jakiekolwiek zastrzeżenia do jego pracy, będzie musiał wykonać ją jeszcze raz.

Tynkarz: kod zawodu

Jeśli planujesz otworzenie własnej działalności gospodarczej, musisz pamiętać o właściwym określeniu PKD. Kod zawodu tynkarza to 712303, a murarza-tynkarza: 711204. Dokładnie przeanalizuj, jakie zadania zawodowe zamierzasz wykonywać, a następnie sprawdź, czy pokrywają się one z opisem PKD tynkarza (kodu zawodu). 

Jak zostać tynkarzem?

Wiesz już, kim jest tynkarz i na czym polega jego praca. Słyszałeś, że w zawodzie tynkarza wynagrodzenie może być stosunkowo wysokie, więc zastanawiasz się nad tym, czy spróbować swoich sił w branży budowlanej. Czy to takie proste?

Wszystko zależy od tego, co dokładnie chcesz robić i dla kogo pracować. Jeśli planujesz założenie własnej firmy – zanim będziesz mógł się tego podjąć, czeka Cię długa droga. Jeśli jednak zadowoli Cię praca na etacie, będzie nieco łatwiej.

Chcąc wykonywać proste prace, wystarczy posiadać doświadczenie lub co najmniej przyuczenie, niepotrzebne są dodatkowe kwalifikacje czy kursy. Jednak jeśli zamierzasz się rozwijać, musisz brać pod uwagę konieczność dokształcania się.

Praca tynkarza – wymagania

Interesuje Cię praca w zawodzie i zastanawiasz się, jakie warunki musisz spełniać, by być dobrym kandydatem dla przyszłych pracodawców? Przede wszystkim musisz być silny i sprawny fizycznie. 

Analizując opis zawodu tynkarza, zakres obowiązków i warunki pracy w tej profesji, można również odnotować, że potrzebna będzie wiedza dotycząca materiałów tynkarskich, m.in. kruszyw, barwników, gipsu czy cementu. Nieodzowne okażą się także cierpliwość czy też zdolności manualne oraz umiejętność wykonywania zapraw (dobieranie proporcji, kolorów). 

Pracodawcy najczęściej wymagają kierunkowego wykształcenia zawodowego – ukończenia branżowej szkoły budowlanej I stopnia, czyli dawnej zasadniczej szkoły zawodowej, choć niekiedy wystarczy odpowiednie przyuczenie lub szkolenie.

Tynkarz: kurs zawodowy. Czy jest niezbędny?

W sieci można znaleźć bogatą ofertę szkoleń oraz kursów zawodowych. Zastanawiasz się zapewne, czy musisz ukończyć kurs tynkarza, by móc rozpocząć pracę w zawodzie. 

Jeśli chcesz zostać tynkarzem, kurs nie będzie Ci niezbędny. Może się jednak przydać w przypadku, gdy planujesz rozwijać się w tym zawodzie lub otworzyć własną działalność. Wybierz kwalifikacyjny kurs zawodowy – przydatny będzie kurs w zakresie kwalifikacji BD.14, tj. wykonywanie robót murarskich i tynkarskich.

Egzamin zawodowy tynkarza

Czy warto jest zdawać egzamin zawodowy? Tynkarz poszukujący zatrudnienia czy nawet posiadający własną działalność gospodarczą może w ten sposób uzyskać tytuł czeladnika lub mistrza w zawodzie murarz-tynkarz. 

Z pewnością posiadanie kwalifikacji zawodowych będzie jego dużym atutem, choć nie są one wymagane. Warto rozważyć podejście do egzaminu, który składa się z dwóch części: pisemnej oraz praktycznej. 

Egzamin zawodowy tynkarza można zdawać, ucząc się tej profesji w szkole policealnej, technikum oraz szkole branżowej, a także po ukończeniu kwalifikacyjnego kursu zawodowego.

Zawód: tynkarz. Etat czy własna działalność?

Wiesz już, jak zostać tynkarzem, i planujesz spróbować swoich sił w branży budowlanej. Lepiej zatrudnić się na etacie czy otworzyć własną działalność?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jeśli Twoje doświadczenie w zawodzie jest skromne, na początek zostań pomocnikiem tynkarza, dzięki czemu lepiej nauczysz się fachu. Jeśli jednak masz już wykształcenie kierunkowe i zdobyłeś doświadczenie, możesz rozważać założenie firmy.

Wybór umowy o pracę wiąże się ze stałą, pewną pensją, ale i mniejszą samodzielnością – musisz dostosować się do wymogów i zasad określonych przez pracodawcę. W tym przypadku nie musisz jednak martwić się o większość formalności czy wyszukiwanie zleceń.

Jeśli nie zrażają Cię wspomniane utrudnienia – pomyśl o własnej działalności.

Ocena ryzyka zawodowego tynkarza

Analiza oceny ryzyka zawodowego tynkarza pozwala na określenie najważniejszych niebezpieczeństw związanych z wykonywaniem zawodu. Wymienia się wśród nich: 

 • ryzyko upadku, np. potknięcia lub upadku z wysokości – rusztowania czy drabiny, 
 • ryzyko urazów, np. przez skaleczenie o ostre elementy, 
 • ryzyko powstawania chorób skóry, oczu i uczuleń na skutek styczności z cementem oraz wapnem,
 • ryzyko porażenia prądem elektrycznym przy używaniu maszyn. 

Pozostałe niedogodności to również narażenie na hałas oraz oddziaływanie czynników chemicznych, konieczność pracy w wymuszonej pozycji ciała, stres oraz konieczność noszenia dużych ciężarów.

Czy tynkarz to ciężka praca?

Odpowiedź na pytanie, czy tynkarz to ciężki zawód, wydaje się być oczywista. Biorąc pod uwagę możliwe ryzyko zawodowe oraz fakt, że jest to jednocześnie praca fizyczna, która wymaga zdolności manualnych, dużego skupienia i precyzji, można jednoznacznie określić: bycie tynkarzem jest ciężką pracą. 

Tynkarz: zarobki

W dokumencie „Informacja o zawodzie – Tynkarz 712303” przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Departament Rynku Pracy podano ważne dane na temat pracy tynkarza: ile zarabia osoba zatrudniona na tym stanowisku. 

Dane za luty 2018 r. wskazywały, że mediana wynagrodzeń tynkarzy wynosiła 3390 zł brutto. Jak wygląda sytuacja w 2021 roku – czy pensje w zawodzie wzrosły?

Z odpowiedzią na pytanie, ile zarabia tynkarz, przychodzą eksperci z portalu Wynagrodzenia.pl. Przeprowadzone przez nich badania wskazują, że obecnie mediana zarobków tynkarzy to 4100 zł brutto. 

Wśród połowy tynkarzy zarobki wynoszą między 3200 zł brutto a 5390 zł brutto. 25% najlepiej wynagradzanych fachowców zarabia powyżej 5390 zł brutto, a pensje pozostałych 25% tynkarzy to poniżej 3200 zł brutto.

Zarobki tynkarza zależne są od jego kwalifikacji, stażu pracy, wielkości firmy, w której pracuje, oraz lokalizacji.


Zapraszamy też do wątku na forum: Zarobki tynkarza -> przekonaj się, co piszą specjaliści pracujący w tym zawodzie!


Tynkarz maszynowy: zarobki

Ile zarabia tynkarz maszynowy i czy jego pensja jest wyższa niż tynkarza ręcznego? Obserwując aktualne oferty pracy, można zauważyć, że zarobki tynkarza maszynowego mogą wynosić od 3000 zł brutto do nawet 12000 zł brutto. Przedsiębiorcy często proponują pracownikom rozliczenia akordowe lub godzinowe, a niekiedy oferują stałe miesięczne wynagrodzenia. 

Tynkarz: ile na godzinę?

Niektórzy pracodawcy w sektorze budowlanym proponują swoim pracownikom stawkę godzinową. Jeśli planujesz pracę w zawodzie, powinieneś wiedzieć o tym, jakie są zarobki tynkarza: ile na godzinę to dobra stawka?

Portal Wielkiebudowanie.pl podaje, że w 2021 roku pomocnik tynkarza może liczyć na średnio 17 zł netto za godzinę pracy, zaś wykwalifikowany pracownik zarobi średnio 27 zł netto za roboczogodzinę. 

Umowa z tynkarzami

Każdy inwestor powinien zadbać o sporządzenie umowy z tynkarzami. Dokument ten ma za zadanie chronić obie strony. Umowa powinna zawierać dane obu stron, określać zakres prac, metodę wykonania tynków, ceny oraz warunki zapłaty (np. zaliczki, płatności etapowe, terminy zapłaty), terminy wykonania prac oraz podpisy. 

Umowa powinna być jasna i przejrzysta, a także regulować wszystkie najważniejsze elementy współpracy tynkarzy i inwestora, ponieważ w razie jakichkolwiek niejasności stanowi ona podstawę do dochodzenia swoich praw przez stroną poszkodowaną. Dokument ten może stanowić dowód w przypadku konieczności wystąpienia na drogę sądową. 

CV tynkarza

Jeśli zależy Ci na znalezieniu pracy w zawodzie, powinieneś przygotować CV tynkarza, które zainteresuje Twojego przyszłego pracodawcę. Podkreśl wszystkie swoje zalety, doświadczenie, wykształcenie i przydatne w zawodzie umiejętności. Możesz wykorzystać gotowy szablon CV tynkarza w formacie PDF lub stworzyć unikalny życiorys. 

Wzór CV – tynkarz

 

CURRICULUM VITAE

Arkadiusz Szczygieł

Numer telefonu: 987-654-321

Adres e-mail: arkadiusz.szczygiel@mail.pl

Profil social media: pl.linkedin.com/in/arkadiusz-szczygiel-01342356

Języki:

 • Angielski B2
 • Rosyjski B1

Kursy, szkolenia:

 • Ukończony kurs murarz-tynkarz 

Zainteresowania:

 • Turystyka
 • Piłka nożna

Doświadczenie zawodowe

Data: od 11.2019 do 05.2021 

Nazwa stanowiska: Tynkarz maszynowy

Nazwa firmy: BudoMax

 • Nakładanie warstw tynkarskich
 • Montowanie płyt gipsowych
 • Obsługa maszyn tynkarskich
 • Przygotowywanie zapraw tynkarskich

Umiejętności twarde:

 • Prawo jazdy kat. B
 • Umiejętność obsługi maszyn tynkarskich
 • Umiejętność czytania rysunków budowlanych

Umiejętności miękkie:

 • Umiejętność pracy w zespole
 • Odporność na stres
 • Komunikatywność

Edukacja:

Data: od 2014 do 2018 (ukończone)

Nazwa uczelni/szkoły: Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1 w Warszawie

Profil/kierunek nauczania: Murarz-tynkarz

Data: od 2011 do 2014

Nazwa uczelni/szkoły: Gimnazjum nr 43 im. Wojska Polskiego w Warszawie

Zlecenia dla tynkarzy

Jeśli wybierzesz pracę na etacie, nie musisz przejmować się koniecznością wyszukiwania prac, jednak w przypadku, gdy zdecydujesz się na prowadzenie własnej działalności, musisz wiedzieć, w jaki sposób pozyskiwać zlecenia dla tynkarzy

Z pomocą przychodzą największe serwisy pracy oraz serwisy ze zleceniami – ogólne lub branżowe. Dobry fachowiec po pewnym czasie zwykle nie musi już wyszukiwać zleceń – zadowoleni klienci będą polecać go innym zleceniodawcom.

Oceń artykuł
5/5 (1)