Jaką pracę można wykonywać po budownictwie? Który zawód wybrać? Prezentujemy różne ścieżki zawodowe związane ze studiami na kierunkach budowlanych. Czy warto studiować budownictwo i ile można zarobić w takiej pracy? Wszystkiego dowiesz się poniżej.

Dostępne zawody w branży budowlanej

Czy warto studiować budownictwo?

Czy budownictwo zapewnia pracę po studiach? Oczywiście! Choć doświadczeni specjaliści w tej dziedzinie nie ukrywają, że wybór takiej ścieżki kariery może wiązać się np. z pracą za granicą, to dobry kierunek dla osób, które posiadają „zmysł techniczny”.

Czy warto studiować budownictwo i ubiegać się o tytuł inżyniera? Tak, jeśli czujecie, że to coś dla Was, a także szukacie kierunku, który zapewni Wam satysfakcjonujące zarobki. Jak wygląda ścieżka takiej edukacji i jakie wymagania należy spełnić, aby móc zacząć podbijać rynek pracy swoimi umiejętnościami? Tego dowiecie się z tego tekstu!

Na co mogą liczyć absolwenci budownictwa?

Jakie są perspektywy zawodowe dla studenta budownictwa?

Perspektywy w branży budowlanej i rozwój absolwentów są monitorowane na bieżąco przez specjalistów od rynku pracy. W tym wypadku są oni przekonani, że pracy dla absolwentów uczelni technicznych, zwłaszcza takich kierunków jak budownictwo, w przyszłości na pewno nie zabraknie. Mogą oni liczyć także na wynagrodzenie adekwatne do swoich umiejętności i doświadczenia.


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jak wygląda praca inżyniera budownictwa?


Praca po studiach budowlanych – jakie wymagania trzeba spełnić, aby móc ją podjąć?

Zanim dotrzemy do momentu, w którym będziemy mogli zacząć szukać pracy po studiach budowlanych, niezbędne będzie spełnienie kilku wymogów. Pierwszym będzie ukończenie studiów na kierunku budowlanym.

Budownictwo ogólne zapewnia możliwość podjęcia pracy w budownictwie po studiach zarówno jako projektant, jak i wykonawca budowlany. Absolwenci wydziałów budowlanych mogą podjąć zatrudnienie także w budownictwie:

  • wodnym

  • inwestorskim

  • ziemnym

  • przemysłowym

Budownictwo – kierunek wymagający ciągłego uczenia się

Opcji do wyboru więc nie brakuje! Studia to jednak nie wszystko. Aby móc rozpocząć pracę w zawodzie, konieczna jest także przynależność do Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Zdobycie w ten sposób pełnych uprawnień staje się przepustką do podjęcia samodzielnej pracy np. jako wspomniany już inżynier budowy.


SPRAWDŹ TEŻ:


Co można robić po budownictwie? Projektant budowlany, kierownik budowy

Jaką pracę po budownictwie wybrać, aby dalej rozwijać się zawodowo i dobrze zarabiać? Jeśli marzy nam się kariera projektanta budowlanego, niezbędne będzie:

  • odbycie 2-letniego stażu w biurze projektowym

  • odbycie rocznej praktyki na budowie

Po odbyciu wszystkich praktyk będziemy już mogli przystąpić do egzaminu przed Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa.

Czy chciałbyś zostać kierownikiem budowy?

Komu i na jakich zasadach przysługuje bezpłatny posiłek regeneracyjny w pracy?  Tego dowiecie się na GoWork.pl!


Jeśli z kolei to zawód kierownika budowy brzmi, jak coś dla nas konieczne będzie:

  • odbycie 2-letniej praktyki na budowie

Jej zakończeniem powinien być dziennik praktyk, który umożliwi przystąpienie do egzaminu przed Okręgową Izbą Budownictwa. Ta sama Izba udziela uprawnień budowlanych do projektowania i do kierowania robotami budowlanymi lub łącznie do obu tych rzeczy.

Dla kogo praca w biurze projektowym?

Przed osobami, które nie chcą pracować w warunkach typowych dla budowy, czyli w hałasie, pyle, deszczu czy upale istnieją inne zawody związane z budownictwem. Jedną z opcji jest zostanie wspomnianym projektantem budowlanym i szukanie stanowiska w biurze projektowym.

Kto najlepiej się tutaj odnajdzie? Na pewno będzie to dobre zajęcie dla osób, które lubią ustalone godziny pracy, rzadkie delegacje oraz ciszę i spokój. Obowiązywać będą jednak także spotkania z inwestorami, narady z innymi projektantami, tzw. burze mózgów oraz współpraca z przedstawicielami innych zawodów. Przyda się więc komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu znajomości.

Zawód projektanta budowlanego wymaga również ciągłego doskonalenia i poszerzania wiedzy np. z zakresu najnowszych przepisów, uwarunkować zabudowy, nowinek technicznych oraz trendów w branży.

Co potrzeba do ukończenia studiów na kierunku budownictwa?

Dla kogo praca w terenie?

Jeśli natomiast naszym marzeniem jest zostać wykonawcą lub kierownikiem budowy, musimy być przygotowani na dość specyficzne warunki pracy. Niezbędne w tym wypadku będą takie kompetencje miękkie jak stanowczość, charyzma, pewność siebie, zdolności przywódcze, doskonała wydolność, umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami i hart ducha.

Czasami, jeśli zatrudniająca nas firma wygra przetarg o wykonawstwo w sporej odległości od naszego miejsca zamieszkania, musimy być także gotowi przenieść się tam nawet na kilka miesięcy. Te niedogodności zrekompensują nam oczywiście odpowiednie zarobki.

Ponadto kierownik budowy bierze na siebie sporą odpowiedzialność i musi być gotowy do pozostawaniu na miejscu przez cały czas trwania robót, by móc reagować na bieżące problemy. Po ukończeniu studiów na tym kierunku powinien być więc zdecydowany na pracę w nienormowanych godzinach i opuszczaniu swojego stanowiska jako ostatni członek załogi.

Siła charakteru potrzebna na budowie

Jak widać, bez względu na to, jaką specjalizację wybierzemy, niezbędne jest nam nie tylko przygotowanie teoretyczne, ale też szereg kompetencji miękkich. Za kluczowe uważa się:

  • elastyczność,

  • opanowanie,

  • umiejętność szybkiego reagowania w sytuacjach stresowych,

  • wysoko rozwinięte zdolności komunikacyjne.

O takie zdolności interpersonalne nie zawsze pada pytanie na rozmowach kwalifikacyjnych, ale posiadanie powyższych cech może zaważyć na tym, czy sprawdzimy się w pracy na budowie, czy nie.

Inżynier budownictwa

Inne zawody dostępne po budownictwie

Studia trwają 5 lat i są podzielone na dwa etapy: studia inżynierskie i magisterskie.

Studenci budownictwa mogą wybrać jedną z wielu innych ciekawych specjalizacji jak na przykład:

  • inżynierię kolejową,

  • inżynierię mostową,

  • budowę dróg i autostrad,

  • budownictwo wodne i morskie,

  • budownictwo lądowe,

  • budownictwo energooszczędne,

  • technologię i organizację budownictwa,

  • konstrukcje budowlane.

Po obraniu odpowiedniego kierunku możemy pracować w następujących zawodach:

  • Jako inspektor nadzoru budowlanego. Na tym stanowisku konieczne będzie łączenie pracy stacjonarnej z delegacjami. Natomiast nadzorowanie kilku budów jednocześnie sprawi, że dużą część dnia wypełnią nam przejazdy, a resztę wizytacje i praca biurowa.

  • Jako pracownik badawczo-techniczny. To zajęcie wiąże się głównie z pracą laboratoryjną. W zakres obowiązków pracownika badawczo-technicznego wchodzi wizytowanie budów i zbieranie materiału badawczego (przede wszystkim materiału budowlanego) oraz badanie go w laboratorium, analizowanie i opisywanie.

  • Jako inżynier ds. przygotowania produkcji. Osoba zatrudniona na tym stanowisku pracuje przez przeważającą część dnia w biurze i wykonuje działania administracyjne niezbędne do tego, żeby budowa mogła rozpocząć się o czasie oraz aby spełniała wszelkie wymagania formalne. Inżynier ds. przygotowania produkcji odpowiedzialny jest również za analizę dokumentacji technicznej, kontakt z dostawcami i podwykonawcami, przygotowywanie umów i tym podobnych rzeczy.

Dzięki tak szerokim możliwościom absolwenci mogą w przyszłości zajmować się projektami o bardzo wąskiej specjalizacji. A to z kolei uczyni ich na rynku pracy wysoce poszukiwanymi specjalistami. Przypomnieć tu należy, że aby otrzymać uprawnienia budowlane na każdym z tych kierunków, konieczne jest odbycie obowiązkowej praktyki zawodowej pod kierownictwem osoby, która posiada odpowiednie uprawnienia oraz pozytywny wynik egzaminu państwowego.

Istotna rola doświadczenia

Doświadczenie zawodowe zdobyte w pracy na budowie jest niezbędne do uzyskania uprawnień wykonawczych i projektowych. Praca w tym charakterze pozwala też szybciej uzyskać szerszy pogląd na temat zagadnień technicznych, rozwiązań stosowanych w budownictwie i doświadczyć procesów budowlanych na własnej skórze.

Jako inżynier budowy można pracować na przykład przy budowie zwykłych budynków mieszkaniowo-usługowych, hal, magazynów, ale też w tych bardziej skomplikowanych projektach tj. budowa mostów, tuneli, kolei, stadionów, lotnisk czy wieżowców.

Praca po budownictwie – zarobki

Zastanówmy się teraz, co robić po budownictwie, aby dobrze na tym zarobić .Choć wiele zależy tu od zajmowanego stanowiska, a także kraju, w którym podejmiemy zatrudnienie, branża budowlana oferuje całkiem wysokie zarobki.


Oferty pracy: budownictwo – najlepsze wybraliśmy dla Ciebie na GoWork.pl!


Zarobki w pracy po budownictwie

Oto przykładowe zarobki w różnych zawodach:

  • Projektant konstrukcji budowlanych – średnio 8 tysięcy złotych brutto miesięcznie,

  • Kierownik budowy (z jednym jęz. obcym) – średnio 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie,

  • Kierownik budowy oraz kierownik budownictwa kubaturowego (bez znajomości języków) – ok. 9,5 tys. zł mies.

  • Kierownik projektu (znający proces inwestycyjny i mający doświadczenie w zarządzaniu projektem i budżetem) oraz Project Manager – nawet do 30 tysięcy złotych brutto miesięcznie,

  • Kierownik robót mostowych – ok. 11 500 tysięcy brutto miesięcznie,

  • Kierownik budowy dróg – ok. 11 tysięcy złotych brutto miesięcznie,

  • Kierownik robót drogowych – średnio 9 250 złotych brutto miesięcznie,

  • Kierownik robót elektrycznych – średnio 9 650 złotych brutto miesięcznie,

  • Kierownik robót instalacji sanitarnych – średnio 9 630 złotych brutto miesięcznie.

Jak sami widzicie, praca dla osób znających się na budownictwie potrafi być bardzo opłacalna!

Czy po budownictwie jest praca? Najwięcej ofert za granicą

Jeśli chcemy rozpocząć studia na kierunku budownictwo, pewnie zastanawiamy się, czy po budownictwie jest praca. Tu zdania są podzielone. Nie brakuje inżynierów budownictwa, którzy narzekają na małą liczbę dobrze płatnych ofert pracy w Polsce, a także zbyt małą liczbę inwestycji, aby zapewnić zatrudnienie wszystkim absolwentom.

Jak jednak podkreślają, praca po budownictwie zawsze się znajdzie, a rynkowe zapotrzebowanie na studentów kierunków technicznych będzie jedynie rosło.

Ciekawą i zdecydowanie lepiej płatną alternatywą jest praca za granicą, gdzie zapotrzebowanie na inżynierów, zwłaszcza w budownictwie przemysłowym, jest stanowczo większe, niż w naszym kraju. Doświadczeni specjaliści dodają również, że to doskonała okazja do podnoszenia kwalifikacji zawodowych i nauki języków obcych. A te bezpośrednio przełożą się na wzrost wynagrodzenia.

Oceń artykuł
2.7/5 (12)