Komu i kiedy należą się posiłki regeneracyjne w pracy? Posiłki regeneracyjne dla pracowników to nie benefit pozapłacowy, a Wasze prawo! Dowiedzcie się, czy przysługują Wam posiłki regeneracyjne i na jakich zasadach.

Posiłki regeneracyjne – bezpłatny obiad w pracy

Bezpłatny obiad na koszt pracodawcy? Kto by pogardził… Jeśli jednak to hasło kojarzy Wam się jedynie z ekskluzywnymi ofertami pracy w korporacji i kartą benefitową do biurowej kafeterii, jesteście w sporym błędzie!

Posiłki regeneracyjne – dla kogo są przeznaczone? To nic innego jak uzupełniający kalorie, ciepły posiłek, zapewniany podczas pracy w ciężkich warunkach atmosferycznych (np. ekstremalne temperatury) lub podczas pracy wymagającej wzmożonej aktywności fizycznej.

Najczęściej więc posiłek regeneracyjny otrzymują ci pracownicy, których wydatek energetyczny podczas pracy wynosi ponad 2 tys. kalorii u mężczyzn i ponad 1100 kalorii u kobiet.

Oczywiście taki posiłek nie może być lekką sałatką, czy zbożowym ciasteczkiem. Wartość kaloryczna posiłku regeneracyjnego nie może być mniejsza, niż 1 tys. kalorii, a do tego jego skład powinien być następujący:

  • 50-55% węglowodanów
  • 30-35% tłuszczów
  • 15% białek

Posiłek powinien więc być zdrowy, pożywny a przede wszystkim – gorący!

Posiłki regeneracyjne dla pracowników

Posiłki pozwalające na nadrobienie straconych w pracy kalorii są więc dosyć powszechnie spotykane. Zasady dotyczące wspomnianego wyżej wydatku energetycznego oraz rodzaju posiłków regeneracyjnych dla pracowników budowlanych i innych pracowników zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów.

Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracodawca musi też pamiętać, że sposób wydawania posiłków regeneracyjnych w danym miejscu pracy musi być opracowany w porozumieniu z organizacjami związkowymi. Wszystkie organizacyjne szczegóły należy potem spisać w regulaminie zakładu pracy. Jest to o tyle ważne, że taki dokument będzie później podstawą do zwolnienia z opodatkowania (ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych). 

Posiłki regeneracyjne a VAT

Kiedy pracodawcy przysługuje możliwość odliczenia VAT-u od posiłków regeneracyjnych dla pracowników? Przede wszystkim nie mogą to być zapewniane przez pracodawcę dobrowolnie darmowe posiłki w pracy. VAT odliczymy tylko wtedy, kiedy to według prawa firma ma obowiązek je zapewnić!

Dodatkowo warto pamiętać o tym, że prawo do odliczenia VAT będzie przysługiwać pracodawcy tylko i wyłącznie w przypadku zakupu posiłków regeneracyjnych w postaci usługi cateringowej.

Jeśli więc zamiast zamówić taką usługę dla pracowników, zapewnimy im posiłek regeneracyjny do spożycia w lokalu gastronomicznym, prawo do odliczenia podatku nie będzie się aplikować.

Dlaczego tak się dzieje? Wszystko przez to, że wykupienie puli posiłków w restauracji zalicza się już nie do usług cateringowych, a gastronomicznych. Problematyczne może też być odliczenie VAT od zamawianych gotowych posiłków „na wynos”!

Kiedy należą się posiłki regeneracyjne?

Co więcej, o ile latem możemy liczyć na rzadsze posiłki regeneracyjne, o tyle ich liczba wzrasta wraz z nadejściem zimy.

Według aktualnych przepisów za okres zimowy uważamy czas od 1 listopada do 31 marca kolejnego roku. Podczas zimy darmowych posiłków regeneracyjnych będzie więcej! Niższy jest też podczas tego okresu wydatek energetyczny, jaki pracownik musi ponieść, aby móc otrzymać obiad w pracy.

Dla mężczyzn jest to:

  • powyżej 1500 kalorii

Dla kobiet jest to:

  • powyżej 1000 kalorii

Uwaga! Jeśli z kolei praca jest wykonywana przez zespół na świeżym powietrzu, a temperatura danego dnia nie przekracza 10 stopni, pracodawca ma również prawny obowiązek zapewnić pracownikom posiłek regeneracyjny oraz ciepłe napoje.

Pracujecie w kopalni lub przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych? W tym wypadku posiłki regeneracyjne należą Wam się niezależnie od temperatury czy okresu. Możecie śmiało zgłosić, jeśli ich nie otrzymujecie!

Pracodawca jest również zobowiązany zapewnić Wam jak najlepsze (higieniczne) warunki do spożycia obiadu. Smacznego!