Czym jest ciężka praca fizyczna? Nie tylko ma ona swoją oficjalną definicję, ale i determinuje to, ile i co powinniśmy jeść, aby móc ją wykonywać! Jakie są przeciwwskazania do ciężkiej pracy fizycznej i w jakich zawodach mamy z nią do czynienia? Tego dowiecie się z tego tekstu!

Czym jest ciężka praca fizyczna?

Co rozumiemy przez pojęcie „ciężka praca fizyczna”? Ma ona swoją definicję, a także wiążące się z nią prawa pracownicze i wskazówki, kto i jak może ją wykonywać. W tym tekście przyjrzymy się tej kwestii nieco bliżej!

Ciężka praca fizyczna – definicja

Ciężką pracą fizyczną nazywamy, zgodnie z definicją, „pracę fizyczną, która w ciągu zmiany roboczej powoduje u pracownika efektywny wydatek energetyczny, który u mężczyzn wynosi minimum 6300 kJ (kilodżuli – przyp.red), a u kobiet minimum 4200 kJ”.

Aby daną pracę móc określić jako średnio ciężką pracę fizyczną, lub ciężką, muszą zostać również spełnione poniższe warunki:

 • pracownik do wykonywania pracy używa narzędzia, którego masa przewyższa 3 kg;
 • pracownik do wykonywania pracy używa narzędzi takich jak np. łopata, szpadel, szufla czy motyka, które wymagają korzystania z dużej ilości siły do ciągnięcia lub wyciągania;
 • pracownik przenosi lub dźwiga różnego rodzaju ciężkie przedmioty, ważące powyżej 40 kg;
 • pracownik wykonuje pracę określoną jako średnio ciężką, lecz robi to w niewygodnej lub utrudnionej pozycji.

Szukasz ofert pracy fizycznej? Najlepsze znajdziesz na GoWork.pl!


Ciężkie prace fizyczne – przykłady

Jeśli znamy już definicję ciężkiej pracy fizycznej, możemy poznać też przykłady i rodzaje pracy fizycznej, które się do niej zaliczają. Należą do nich m.in.:

 • prace spawalnicze;
 • prace na wysokości;
 • prace z niebezpiecznymi substancjami;
 • prace narażające na kontakt z wysokim napięciem.

Wszystkie te rodzaje prac są nie tylko wymagające fizycznie, ale i narażają pracowników na kontakt z toksycznymi substancjami lub na potencjalnie ryzykowne sytuacje.

Ciężka praca fizyczna – co jeść, aby jej podołać?

Ile kalorii, wykonując ciężką pracę fizyczną, trzeba spożywać dziennie, aby móc efektywnie wykonywać swoje obowiązki? Jak wspominaliśmy na początku, ciężka praca fizyczna wiąże się ze sporym wydatkiem energetycznym dla organizmu. Dlatego, aby go nie przeciążyć, ważne jest dbanie nie tylko to, ile jemy, ale i to, jakie produkty lądują na naszym stole.


SPRAWDŹ TEŻ: Co jeść w pracy?


Co ważne, o posiłek w pracy nie powinniście się martwić. Według Kodeksu pracy, to obowiązek pracodawcy, aby go Wam zapewnić podczas wykonywania ciężkiej pracy.

Ciężka praca fizyczna – posiłek regeneracyjny

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, bezpłatny posiłek regeneracyjny w trakcie ciężkiej pracy fizycznej zapewnić musi pracownikom pracodawca. Najczęściej więc obiad w pracy otrzymują ci pracownicy, których wydatek energetyczny podczas pracy wynosi ponad 2 tys. kalorii u mężczyzn i ponad 1100 kalorii u kobiet.

Uwaga, nie może to być mała kanapka czy lekka sałatka – wartość kaloryczna posiłku regeneracyjnego nie może być mniejsza, niż 1 tys. kalorii! Do tego jego skład powinien być następujący:

 • 50-55% węglowodanów
 • 30-35% tłuszczów
 • 15% białek

Więcej o tym, komu i na jakich zasadach przysługuje bezpłatny posiłek regeneracyjny w pracy, dowiecie się na GoWork.pl!


Ciężka praca fizyczna wymaga regeneracji, dlatego o wysoką zawartość składników odżywczych w codziennej diecie warto dbać i w pracy i poza nią!

Ciężka praca fizyczna a zdrowie – jaki ma na nie wpływ?

Utarło się myśleć, że to właśnie ciężka praca fizyczna ma najbardziej negatywny wpływ na nasze zdrowie. Często może zdarzyć się, że pojawią się nawet przeciwwskazania do pracy fizycznej. Wiele zależy jednak od tego, jak dbamy o swój organizm na co dzień!

Aby uniknąć dolegliwości związanych z kontuzjami, jakich doświadczyliśmy w pracy, dobrze też zaplanować regularne wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Okresowe wykonywanie standardowych badań diagnostycznych, np. morfologii krwi, pomoże na bieżąco monitorować nasz stan zdrowia i przeciwdziałać negatywnym skutkom ciężkiej pracy fizycznej.

Jak jeszcze wspomóc swoje ciało, które codziennie pomaga nam wykonywać niełatwe obowiązki? Ciężka praca fizyczna a siłownia nie muszą się wykluczać! Regularny ruch, uzupełniony o rozciąganie mięśni, może wbrew pozorom pomóc nam ochronić się przed kontuzjami.

Bardzo ciężka praca fizyczna: suplementy

Nie macie na to siły po skończeniu pracy? W takim razie być może warto rozważyć włączenie do codziennej diety suplementów dla ciężko fizycznie pracujących osób. Jakie odżywki powinni stosować górnicy, pracownicy magazynów czy budowlańcy?

 • odżywki węglowodanowe – dodają energii i można pić je w pracy!
 • napoje izotoniczne – szczególnie polecane na ciężka pracę fizyczną w wysokich temperaturach;
 • batony i zamienniki posiłków – nie pozwolą na to, abyście nagle w trakcie pracy opadli z sił;
 • aminokwasy rozgałęzione BCAA – wydłużają zdolność organizmu do wysiłku;
 • kreatyna – stosowana codziennie przy dużym wysiłku wzmocni organizm.

Przeciwwskazania do ciężkiej pracy fizycznej – jakie są?

Choć przy odpowiednim dbaniu o swój organizm możemy wzmocnić go na tyle, aby nie doświadczać wielu negatywnych skutków ciężkiej pracy fizycznej, to nie wystarczy, jeśli nasze zdrowie na nią nie pozwala.

Choć o tym, czy jesteśmy zdolni do wykonywania danego zawodu, najczęściej decyduje już lekarz pracy, jedno badanie to zbyt mało, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Dlatego, jak wspominaliśmy, ważne jest, aby regularnie i na bieżąco reagować na niepokojące sygnały, jakie może nam dawać własne ciało. Jakie są przeciwwskazania do ciężkiej pracy fizycznej?


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:


O tym za każdym razem indywidualnie decyduje lekarz. Jeśli wyda nam orzeczenie, według którego istnieją przeciwwskazania do ciężkiej pracy fizycznej, lub wręcz zaleci nam wykonywanie lekkich prac, lepiej nie ryzykować i nie nadwerężać swojego zdrowia.

Poważne zwyrodnienia kręgosłupa czy choroby serca (np. wszczepiony rozrusznik) po prostu nie pozwalają na tego typu pracę! Kobietom w ciąży ciężka praca fizyczna także może zaszkodzić i jest stanowczo odradzana przez lekarzy.

Oceń artykuł
0/5 (0)