Rozrusznik serca a praca zawodowa – jaki wpływ może mieć jego wszczepienie na przebieg naszej kariery? Tłumaczymy, czy z rozrusznikiem serca można pracować i co radzą w tej kwestii kardiolodzy.

Rozrusznik serca a praca zawodowa – jaki wpływ na karierę może mieć choroba?

Problemów z pracą serca lepiej nie ignorować. Zaburzenia pracy serca różnego rodzaju to dziś coraz powszechniejszy problem, dotyczący nie tylko osób starszych. Dlatego tak ważne jest okresowe wykonywanie rutynowych badań, w tym zwłaszcza kontrolnego EKG! Jeśli lekarz pierwszego kontaktu dostrzeże jakiekolwiek nieprawidłowości, możecie zostać skierowani na wykonanie badania echa serca, wyniki którego pozwolą specjaliście dobrać odpowiednie leki kardiologiczne.

Bywa jednak i tak, że problemy nie ustępują, a zaczynają się pogłębiać i w wyniku różnych schorzeń układu krążenia dochodzi do coraz poważniejszych zaburzeń rytmu serca. W takich sytuacjach konieczna może być operacja wszczepienia rozrusznika serca (stymulatora), którego zadaniem jest pobudzanie pracy serca. Czy z rozrusznikiem serca można pracować i jakie są tu wskazania kardiologów? Tego dowiecie się poniżej!

Szukasz pracy w Poznaniu? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!

Czy z rozrusznikiem serca można pracować?

Życie z rozrusznikiem serca wcale nie musi być oznaczać końca kariery i normalnego życia! Urządzenie ma właśnie za zadanie nam je umożliwić. Z rozrusznikiem można pracować, podróżować, a nawet uprawiać sport czy seks. Istnieją jednak pewne ograniczenia, o których warto pamiętać!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Praca fizyczna po operacji kręgosłupa – czy jest możliwa?

Rozrusznik serca – ograniczenia

  • Choć rozrusznik serca posiada zabezpieczenia, chroniące go przed polem elektromagnetycznym wytwarzanym przez urządzenia takie jak np. sprzęt biurowy, w przypadku niektórych musicie pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu od nich. Dotyczy to zwłaszcza głośników w kolumnach stereo (min. 15 cm odstępu!) czy płyty indukcyjnej (min. 60 cm odstępu!)
  • Osoby ze wszczepionym rozrusznikiem serca powinny również unikać niektórych urządzeń przemysłowych (pilarki łańcuchowe, sprzęt spawalniczy), zachować odpowiednią odległość od anten nadajników radiowych (np. radia morskie, krótkofalowe), masztów radiowych, czy transformatorów
  • Warto także pamiętać o nietrzymaniu telefonu komórkowego np. w kieszeni w pobliżu serca. Kiedy go używacie, trzymajcie go po przeciwnej stronie ciała, niż jest wszczepiony rozrusznik!
  • Jeśli pracujecie w sklepie, lepiej też nie zatrzymujcie się na dłużej przy bramkach antykradzieżowych. Choć rozrusznik nie uruchomi alarmu, nie powinien znajdować się w pobliżu zbyt długo. Może to zakłócić pracę urządzenia!
  • O rozruszniku dobrze jest informować obsługę np. lotniska podczas podróży służbowych – jeśli korzystają z ręcznych wykrywaczy metalu, poproście, aby trzymali go z dala od Waszego implantu!

SPRAWDŹ TEŻ: Praca fizyczna dla kobiet – jaka będzie odpowiednia?

Jak sami widzicie, nie musicie zaczynać planować kariery od nowa, jeśli czeka Was operacja. Rozrusznik serca i praca zawodowa wcale nie muszą wchodzić sobie w drogę! Wystarczy, że będziecie stosować się do zaleceń po wszczepieniu rozrusznika serca i pamiętać o kontrolnej wizycie u lekarza min. raz na pół roku! Baterie w rozruszniku są zazwyczaj wymieniane co 4 – 7 lat.

Rozrusznik serca a praca fizyczna – czy nadal jest możliwa po wszczepieniu stymulatora?

Czy z rozrusznikiem serca można pracować fizycznie? To już nieco bardziej skomplikowana kwestia. Zdaniem wielu lekarzy wszystko zależy od rodzaju dolegliwości, na wskutek których wszczepienie rozrusznika stało się niezbędne. Zazwyczaj operację wykonuje się u osób, których serce pracuje zbyt wolno, lub u których występuje tzw. trwałe migotanie przedsionków (arytmia). Z tego względu niektórzy pacjenci nawet po wszczepieniu rozrusznika nadal wykazują małą tolerancję wysiłku fizycznego. A wtedy pracę lepiej z fizycznej zmienić na biurową lub chociaż wymagającą mniejszej intensywności ruchu. 


Szukasz pracy fizycznej? Na GoWork.pl mamy jej mnóstwo! Sprawdź najlepsze oferty pracy: praca fizyczna, budownictwo, ochrona


Rozrusznik serca i praca fizyczna słabo łączą się również wtedy, kiedy zadania wykonywane są w otoczeniu wspomnianych wyżej urządzeń przemysłowych. Jeśli więc przed operacją byliście świetnymi spawaczami, niestety może okazać się, że będziecie zmuszeni do zmiany ścieżki kariery. 

Lekarze podkreślają jednak, że implanty kardiologiczne są bezpieczniejsze, niż nam się wydaje i nie mają „przykuć pacjenta do łóżka”. Dlatego najlepiej, kiedy skonsultujecie ze swoim kardiologiem kontynuację pracy fizycznej po zabiegu! W niektórych przypadkach korzystne może okazać się np. zmniejszenie liczby godzin pracy.