Rozrusznik serca a praca zawodowa – jaki wpływ może mieć jego wszczepienie na przebieg naszej kariery? Tłumaczymy, czy z rozrusznikiem serca można pracować i co radzą w tej kwestii kardiolodzy.

 rozrusznik serca a praca fizyczna

Życie po wszczepieniu stymulatora serca ulega zmianie. Czasami jest ona niewielka, innym razem dotyczy całkowitej rezygnacji z dotychczasowych zajęć. Sporym wyzwaniem w tej sytuacji jest praca fizyczna. Wiele osób zastanawia się, czy stymulator serca wyklucza podjęcie takiego zajęcia. Choć taka osoba ma pewne ograniczenia, w rzeczywistości nie zawsze przekreśla karierę zawodową. Czy wszczepiony stymulator serca uniemożliwia pracę fizyczną? Jakie są ograniczenia w tej kwestii?

Rozrusznik serca a praca zawodowa – jaki wpływ na karierę może mieć choroba?

Problemów z pracą serca lepiej nie ignorować. Zaburzenia pracy serca różnego rodzaju to dziś coraz powszechniejszy problem. Coraz częściej spotykamy rozrusznik serca u osób starszych, ale także u ludzi młodych. Dlatego tak ważne jest okresowe wykonywanie rutynowych badań, w tym zwłaszcza kontrolnego EKG, które będzie kontrolować, czy rytm serca jest właściwy.

Jeśli lekarz pierwszego kontaktu dostrzeże jakiekolwiek nieprawidłowości, możecie zostać skierowani na wykonanie badania echa serca, którego wyniki pozwolą specjaliście dobrać odpowiednie leki kardiologiczne.

Bywa jednak i tak, że problemy nie ustępują, a zaczynają się pogłębiać i w wyniku różnych schorzeń układu krążenia dochodzi do coraz poważniejszych zaburzeń rytmu serca. W takich sytuacjach konieczna może być operacja wszczepienia rozrusznika serca (stymulatora), którego zadaniem jest pobudzanie pracy serca. Czy z rozrusznikiem serca można pracować i jakie są tu wskazania kardiologów?


Szukasz pracy w Poznaniu? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


rozrusznik-serca-a-praca

Czy z rozrusznikiem serca można pracować?

Życie z rozrusznikiem wcale nie musi oznaczać końca kariery i normalnego życia. Urządzenie wspomagające pracę serca ma właśnie za zadanie nam je umożliwić. Aktywność fizyczna nie jest w tej sytuacji surowo zabroniona. Z rozrusznikiem można pracować, podróżować, a nawet uprawiać sport czy seks. Istnieją jednak pewne ograniczenia, o których warto pamiętać.


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Praca fizyczna po operacji kręgosłupa – czy jest możliwa?


Rozrusznik serca – czego nie wolno?

Życie z rozrusznikiem serca nakłada pewne ograniczenia, jednak nie są one bardzo uciążliwe. Głównie skupiają się na ochronie przed urządzeniami, które mogłyby powodować zakłócenia. Należy też uważać na sporty ekstremalne i takie, których duże prawdopodobieństwo upadku mogłoby uszkodzić rozrusznik.

Poniżej przedstawiamy zasady, których muszą przestrzegać osoby ze stymulatorem serca również w kwestii życia zawodowego.

1. Rozrusznik serca a urządzenia

Choć rozrusznik serca posiada zabezpieczenia, chroniące go przed polem elektromagnetycznym wytwarzanym przez urządzenia takie jak np. sprzęt biurowy, w przypadku niektórych musicie pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu od nich. Dotyczy to zwłaszcza głośników w kolumnach stereo (min. 15 cm odstępu) czy płyty indukcyjnej (min. 60 cm odstępu).

Osoby ze wszczepionym rozrusznikiem serca powinny również unikać niektórych urządzeń przemysłowych (pilarki łańcuchowe, sprzęt spawalniczy), zachować odpowiednią odległość od anten nadajników radiowych (np. radia morskie, krótkofalowe), masztów radiowych, czy transformatorów.

Jeśli pracujecie w sklepie, lepiej też nie zatrzymujcie się na dłużej przy bramkach antykradzieżowych. Choć rozrusznik nie uruchomi alarmu, nie powinien znajdować się w pobliżu zbyt długo. Może to zakłócić pracę urządzenia.

2. Rozrusznik serca a telefon komórkowy

Warto także pamiętać o nietrzymaniu telefonu komórkowego np. w kieszeni w pobliżu serca. Kiedy go używacie, trzymajcie go po przeciwnej stronie ciała, niż jest wszczepiony rozrusznik.

3. Rozrusznik serca a podróże

O rozruszniku dobrze jest informować obsługę np. lotniska podczas podróży służbowych – jeśli korzystają z ręcznych wykrywaczy metalu, poproście, aby trzymali go z dala od Waszego implantu.

4. Rozrusznik serca a badania

Po wszczepionym urządzeniu osoba z rozrusznikiem serca może przechodzić różne badania typu USG, mammografia, czy RTG. Największym problemem jest za to rezonans magnetyczny (MRI), w którym magnes wywołuje zakłócenia. Z drugiej strony nowoczesne modele rozruszników są czasami wyposażone w opcję przeprogramowania na czas badania. Nie zmienia to jednak faktu, że przy każdym badaniu należy powiadomić personel medyczny o rozruszniku.


SPRAWDŹ TEŻ: Praca fizyczna dla kobiet – jaka będzie odpowiednia?


Jak sami widzicie, nie musicie zaczynać planować kariery od nowa, jeśli czeka Was operacja. Rozrusznik serca i praca zawodowa wcale nie muszą wchodzić sobie w drogę. Wystarczy, że będziecie stosować się do zaleceń po wszczepieniu rozrusznika serca i pamiętać o kontrolnej wizycie u lekarza minimum raz na pół roku. Baterie w rozruszniku są zazwyczaj wymieniane co kilka bądź kilkanaście lat w zależności od potrzeby.


Może Cię zainteresować również:


Rozrusznik-serca-czego-nie-wolno

Rozrusznik serca a praca fizyczna – czy nadal jest możliwa po wszczepieniu stymulatora?

Czy z rozrusznikiem serca można pracować fizycznie? To już nieco bardziej skomplikowana kwestia. Zdaniem wielu lekarzy wszystko zależy od rodzaju dolegliwości, na skutek których wszczepienie rozrusznika stało się niezbędne. Zazwyczaj operację wykonuje się u osób, których serce pracuje zbyt wolno, lub u których występuje tzw. trwałe migotanie przedsionków (arytmia).

Z tego względu niektórzy pacjenci nawet po wszczepieniu rozrusznika nadal wykazują małą tolerancję wysiłku fizycznego. A wtedy pracę lepiej z fizycznej zmienić na biurową lub chociaż wymagającą mniejszej intensywności ruchu.


Szukasz pracy fizycznej? Na GoWork.pl mamy jej mnóstwo! Sprawdź najlepsze oferty pracy: praca fizyczna, budownictwo, ochrona


Rozrusznik serca i praca fizyczna słabo łączą się również wtedy, kiedy zadania wykonywane są w otoczeniu wspomnianych wyżej urządzeń przemysłowych. Jeśli więc przed operacją byliście świetnymi spawaczami, niestety może okazać się, że będziecie zmuszeni do zmiany ścieżki kariery.

Lekarze podkreślają jednak, że implanty kardiologiczne są bezpieczniejsze, niż nam się wydaje i nie mają „przykuć pacjenta do łóżka”. Dlatego najlepiej, kiedy skonsultujecie ze swoim kardiologiem kontynuację pracy fizycznej po zabiegu. W niektórych przypadkach korzystne może okazać się np. zmniejszenie liczby godzin pracy.

Podsumowując, praca fizyczna z rozrusznikiem serca jest możliwa, jednak wiele zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Jedni znoszą taką zmianę dobrze, inni będą wymagali dodatkowych ograniczeń ze względu na gorszy stan, czy warunki w miejscu pracy. Bez względu jednak, czy pracownik ma takie urządzenie, czy nie, trzeba zawsze pamiętać o tym, aby dbać o swoje zdrowie.

Oceń artykuł
1.9/5 (17)