Praca fizyczna dla kobiet jest możliwa, ale tylko na wybranych stanowiskach. Kodeks pracy jasno określa wykaz prac ciężkich, które nie są dozwolone kobietom. Jakie to zawody? Czym jest lekka praca fizyczna dla kobiet? Dowiedz się, jakie są zasady zatrudnienia i poznaj przepisy prawa pracy.

Praca fizyczna dla kobiet: możliwości

Zwykle pracę przy taśmie produkcyjnej lub stanowisko, które wymaga odpowiedniej siły i warunków kojarzymy z mężczyznami. Obecnie jednak lekka praca fizyczna dla kobiet jest oferowana przez wiele zakładów pracy. Panie mają możliwość korzystania z równouprawnienia w takim stopniu, w jakim tego oczekują. Do pracy na produkcji oraz do innych prac fizycznych również są zatrudniane, a do wykonywania niektórych zadań – wręcz preferowane.

Gdzie szukać ofert pracy fizycznej dla kobiet?

Panie są szczególnie mile widziane na stanowiskach związanych z dokładnym i precyzyjnym wykonywaniem czynności niewymagających dużej siły. O tyle, o ile w fabryce samochodów czy przestawianiu dużych przedmiotów kobiecie może być trudno, w produkcji np. niewielkich elementów metalowych bądź fabryce słodyczy czy kosmetyków sprawdzą się one doskonale.

Jaka praca fizyczna dla kobiet jest dozwolona?

Najczęściej za lekką pracę fizyczną dla kobiet uchodzi sprzątanie mieszkań, domów, biurowców, hal czy hoteli. Do tego należy zaliczyć również opiekowanie się mieszkaniem czy robienie zakupów. Praca fizyczna to również zatrudnienie przy taśmach produkcyjnych – tutaj najczęściej oferowane jest pakowanie kosmetyków, produkcja makaronów oraz deserów, niewymagająca sporej siły fizycznej, a jedynie odporności na stanie przez dłuższy czas w jednej pozycji. 

Lekka praca fizyczna dla kobiet

Oferty pracy fizycznej dla kobiet często obejmują czynności, gdzie potrzebne są zdolności manualne. Zatrudnienie można znaleźć też lepienie pierogów czy pracę w introligatorni, wymagającej zręcznych dłoni i drobnych, kobiecych palców.

Praca fizyczna dla kobiety w ciąży

Czy praca fizyczna dla kobiety w ciąży jest dopuszczalna? Zgodnie z art. 176 § 1 Kodeksu pracy, kobiety w ciąży i karmiące nie mogą wykonywać prac niebezpiecznych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, które mogą mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży, lub karmienie dziecka piersią. Dziennik ustaw zawiera wykaz prac szkodliwych, które nie powinny być wykonywane przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. 

Kobieta w pracy fizycznej: ile może dźwigać?

Ciężarne kobiety w pracy nie mogą wykonywać niektórych zadań. Wśród nich znajdą się te, które wymagają podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ile może dźwigać kobieta? Przepisy BHP określają, normy dźwigania dozwolone w miejscu pracy. Zgodnie z rozporządzeniem:

  • Kobiety nie mogą podnosić przedmiotów ważących więcej niż 12 kilogramów przy pracy stałej.
  • Kobiety nie mogą przenosić pod górę przedmiotów o wadze przekraczającej 8 kilogramów. 
  • Kobiety w pracy fizycznej nie powinny również przewozić, na przykład na jednośladowych taczkach, ciężarów większych niż 50 kilogramów. 

Ograniczenia dotyczące dźwigania są inne w przypadku prac dorywczych – mimo wszystko jednak mogą negatywnie odbić się na zdrowiu pracownic, o czym należy pamiętać i przestrzegać obowiązujących przepisów BHP i Kodeksu pracy.

Oceń artykuł
5/5 (1)