Czy po operacji kręgosłupa można pracować fizycznie?

Czy praca fizyczna po operacji kręgosłupa jest możliwa? Taki zabieg często kojarzy się z trwałym ograniczeniem sprawności. Jednak przy odpowiedniej rekonwalescencji da się powrócić do w miarę normalnego funkcjonowania. Czy po operacji kręgosłupa można pracować fizycznie? Zapraszamy do lektury!

praca fizyczna po operacji kręgosłupa

Operacja kręgosłupa wymaga długiej rekonwalescencji, a także systematycznego kontrolowania swojego stanu zdrowia u lekarza specjalisty. W tym czasie należy unikać wszelkiego wysiłku fizycznego, pochylania, dźwigania, a nawet siedzenia. Osoby siedzące długo przy komputerze muszą więc przestawić się na zupełnie inny tryb życia.

Natomiast co z pracą fizyczną? Czy praca fizyczna po operacji kręgosłupa jest w ogóle możliwa? Jak długo trzeba odczekać, zanim wróci się do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych w takiej sytuacji?

Praca fizyczna po operacji kręgosłupa: czy to możliwe?

Według wielu lekarzy i chirurgów, ciężka praca fizyczna po operacji kręgosłupa musi niestety poczekać. Wszystko jednak zależy od choroby, rodzaju zabiegu i okresu rekonwalescencji.

Specjaliści ze strony Skolioza.org wyjaśniają, że pacjenci, u których operacja nie miała na celu usztywnienia kręgosłupa, mogą wrócić do rekreacyjnej aktywności fizycznej już po 6 lub 12 miesiącach od zabiegu. Muszą jednak do końca życia unikać wszelkich przeciążeń grzbietu, czyli na przykład: dźwigania, pochylania czy długotrwałego siedzenia, które ewentualnie mogłoby spowodować wypadek przy pracy. To niestety wyklucza ich z ciężkiej, fizycznej pracy w przyszłości oraz pracy siedzącej, która wymagałaby 8-godzinnego lub 12-godzinnego siedzenia przed komputerem.

Czy po operacji kręgosłupa można pracować fizycznie?

Pacjenci po operacji kręgosłupa ze stabilizacją muszą regularnie kontrolować swój stan zdrowia. Jest to zabieg, który za wykorzystaniem implantów kręgosłupowych ma podnieść komfort życia pacjenta bez konieczności noszenia specjalnego gorsetu, a także uzyskać odpowiedni zrost kostny i zapewnić “ciszę biomechaniczną” w obszarze usztywnionym. Osoba po takim zabiegu nie może poddać się żadnej rehabilitacji w okresie od 6 do 12 miesięcy od zabiegu (poza ćwiczeniami oddechowymi). Zabronione jest również uprawianie sportu.

Czy po operacji kręgosłupa można zatem pracować fizycznie? Mamy tutaj jasną odpowiedź, że na jakąkolwiek aktywność długotrwale obciążającą nasz organizm trzeba będzie długo poczekać, jednakże nie jest to niemożliwe. Warto jednak pamiętać, że o powrocie do pracy powinien zdecydować tylko lekarz prowadzący.

Jaka praca fizyczna po operacji kręgosłupa?

Według specjalistów powrót do pracy po operacji kręgosłupa jest bardzo indywidualną kwestią. Każdy lekarz prowadzący pacjenta po zabiegu powinien przedstawić mu, jak wygląda dany okres rekonwalescencji, późniejsze ograniczenia i przede wszystkim, jaka praca po operacji kręgosłupa będzie najwłaściwsza.

Operacja kręgosłupa lędźwiowego a powrót do pracy

Zgodnie z wypowiedzią specjalisty na stronie Fizjologika.pl, w przypadku powrotu do pracy po operacji kręgosłupa lędźwiowego wszystko zależy od naszych obowiązków zawodowych. Pacjent powinien jednak skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na minimum 3 miesiące, podczas których będzie mógł się w miarę odpowiednio zregenerować.

Kiedy powrót do pracy po operacji kręgosłupa w odcinku lędźwiowym? Dopiero po czterech lub sześciu miesiącach rekonwalescencji. To samo w przypadku pracy siedzącej. Osoby długo pracujące przy komputerze będą musiały co 30 minut iść na przerwę i spędzić cały czas chodząc lub stojąc w miejscu. Lekarze polecają również zainwestowanie w biurko z regulacją wysokości i możliwością pracy na stojąco.

Sprawdź również nasze propozycje krótkich ćwiczeń w pracy stojącej i biurowej! Jak zadbać o swój kręgosłup podczas długotrwałego stania lub siedzenia? Zapraszamy na naszego Bloga!


Szukasz pracy w Częstochowie? Aplikuj na nasze oferty -> Praca Częstochowa 

Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora