Reklama

Urzędnicy będą pracować dłużej. Urzędy mogą być otwarte także w sobotę

Dłuższa praca urzędów umożliwi obywatelom realizację ważnych spraw po godzinach pracy. Koniec z pracą w stałych godzinach od 8 do 16. Od 17 listopada obowiązują nowe przepisy, które wymuszają działanie urzędów przynajmniej jeden dzień w tygodniu do godziny 18. Niektóre placówki będą otwarte także w sobotę. To oznacza reorganizację godzin pracy dla wielu urzędników. 

Dłuższa praca urzędów - dłoń pracownika urzędu wskazująca na ekran komputera

Koniec z pracą od 8 do 16. Urzędy będą otwarte dłużej 

W sieci często można spotkać się z opiniami obywateli, którzy krytykują fakt działania urzędów w godzinach pracy większości obywateli. W końcu urzędy są dla ludzi, a pracownicy często muszą brać dzień wolny w pracy, by móc dokonać urzędowych formalności. Niektóre urzędy mają w tygodniu dyżury. Wówczas urzędnicy pracują np. do godziny 18. Jednak nie wszędzie tak jest. Standardowe godziny urzędów to np. od 7.00 do 15.00, czy od 8.00 do 16.00. Od 17 listopada w życie wchodzą nowe przepisy. Urzędy będą musiały 1 dzień w tygodniu zapewnić pracę placówki do godziny 18

Zarządzenie nr 525 Prezesa Rady Ministrów z 26 października 2023 r. w sprawie sposobu organizacji czasu pracy urzędów wskazuje, jak ma wyglądać organizacja pracy urzędów. To dyrektor generalny urzędu jest odpowiedzialny za ustalenia czasu pracy urzędy i rozkład czasu pracy członków korpusu służby cywilnej, tak, by praca wykonywana była każdego dnia przez 8 godzin oraz rozpoczynała się nie wcześniej niż o godzinie 7.00 i nie później niż o 10.00. Z kolei urzędy, które zajmują się obsługą interesantów, muszą przynajmniej 1 dzień w tygodniu pracować między godziną 8.00 a 18.00. 

Czasem urzędy będą otwarte także w sobotę

Urzędnicy mogą także odpracowywać dni wolne w soboty. W zarządzeniu wskazano: 

„Dyrektor generalny urzędu informuje członków korpusu służby cywilnej oraz interesantów o wyznaczeniu soboty dniem, w którym wykonuje się pracę w zamian za dzień wolny, z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem, w sposób przyjęty w danym urzędzie”.

Źródło: Infor.pl

Oceń artykuł
0/5 (0)