Reklama

Kariera w finansach: stanowiska, wymagania i zarobki

Kariera w finansach, czyli w szeroko rozumianej branży finansowej kojarzy się z wysokimi zarobkami, garniturami, drogimi samochodami i korporacjami. Jednak jak naprawdę wygląda praca na rynku finansowym?

Kariera w finansach - kobieta siedząca na krześle i trzymajaca nogi na wielkim budziku, pada na nią deszcze pieniędzy

Praca w finansach od zawsze kojarzy się z dużymi pieniędzmi, szybkim tempem kariery oraz szerokimi możliwościami. Co więcej, filmy ukazujące życie elit finansowych na Wall Street skutecznie ugruntowały ten obraz. Społeczeństwo z jeden strony podziwia osoby, które potrafią obracać się w branży finansowej, a z drugiej strony doszukują się w ich działaniach machlojek finansowych oraz przekrętów podatkowych. Praca doradcy dla biznesowych monopolistów rządzi się swoimi prawami.

Czy tak właśnie wygląda robienie kariery w finansach? Nie jesteśmy w stanie zaprzeczyć, ponieważ pewnie znajdą się egzemplarze, które powielają te stereotypy. Pewne jest natomiast to, że praca w banku lub praca w księgowości niewiele ma wspólnego z tym wyobrażeniem. Jakie jeszcze stanowiska zaliczają się do branży finansowej? Jakich zarobków można się spodziewać? Oraz najważniejsze pytanie – jak rozpocząć karierę w finansach?

Kariera w finansach – opisy popularnych stanowisk

Najczęściej w zawodach związanych z branżą finansową można znaleźć zatrudnienie w księgowości i rachunkowości. Wybranie tej drogi wiąże się często ze stabilnością zatrudnienia oraz łatwością znalezienia posady. Na rynku pracy mnożą się oferty, z dużych i małych firm, o wakatach dla księgowych.

Popularna jest również kariera w audycie np. w audycie sprawozdań finansowych, która daje duże możliwości rozwoju oraz wysokie zarobki. Zadania audytu to przeprowadzanie kontroli min. finansowej danego przedsiębiorstwa i poprawa jego działalności. Praca ta wiąże się z częstymi wyjazdami służbowymi oraz daje możliwości poznania największych korporacji od środka. 

Ubezpieczenia to również odnoga branży finansowej. Zaliczają się do niej zarówno doradcy ubezpieczeniowi, brokerzy jak i rzeczoznawcy. Praca w ubezpieczeniach daje duże możliwości awansu, jednak wiąże się z bezpośrednią pracą z klientem. Jest to także związane z presją odnośnie realizowania wyników sprzedażowych.

Osoby, które ukończyły studia związane z finansami lub ekonomią bez problemu znajdą również zatrudnienie w bankowości, analityce finansowej lub doradztwie finansowym. Warto wspomnieć, że finanse to także oferty pracy dla osób zajmujących się obrotem papierów wartościowych.

Księgowy

Księgowość to dziedzina, która odnotowuje bardzo wysokie zapotrzebowanie na nowych pracowników. Praktycznie każda firma, nieważne czy mała, czy duża potrzebuje w swoich szeregach osoby odpowiedzialnej za prowadzenie czynności związanych z prowadzeniem ksiąg rachunkowych danego przedsiębiorstwa. W zakres obowiązków na tym stanowisku zalicza się także księgowanie faktur oraz rozliczanie zobowiązań podatkowych pracodawcy. Zatrudnienie można znaleźć bezpośrednio w konkretnej firmie z każdej branży, w biurze rachunkowym oraz na własnej działalności gospodarczej.

Doradca podatkowy

Na rynku pracy możemy także zauważyć sporo ofert dla doradców podatkowych. Zajmuje się on w dużej mierze doradztwem w zakresie prawa podatkowego. Do jego obowiązków należy także przeprowadzanie przeglądów finansowych oraz reprezentowanie pracodawców przed organami podatkowymi. Umiejętności i wiedza, jaką posiadają osoby na tym stanowisku, pożądane są w kancelariach prawnych, podatkowych, a także w wielu firmach doradczych. W najbliższych latach można się spodziewać znacznego wzrostu zapotrzebowania na doradców podatkowych w związku z szybkim tempem wzrostu gospodarczego.

Doradca finansowy

Usługi świadczone przez doradców finansowych polegają na pomocy osobom fizycznym lub przedsiębiorstwom w dokonaniu dobrej decyzji finansowej, która zazwyczaj ma związek z decyzją kredytową. Wielu kandydatów na stanowisko doradcy finansowego nie musi posiadać wykształcenia wyższego, choć jest ono zdecydowaną pomocą w tej branży. Jednak tutaj dużo bardziej liczy się rozeznanie na rynku bankowości, ofert kredytowych oraz ubezpieczeniowych. Wielu pracowników tego sektora prowizję za wykonaną pracę rozliczają z bankami lub firmami ubezpieczeniowymi. W ten sposób klient nie płaci za usługi doradcy finansowego.

Agent ubezpieczeniowy

Finanse to także praca w branży ubezpieczeń. Agent ubezpieczeniowy odpowiedzialny jest za pozyskiwanie klientów, doradztwo ubezpieczeniowe oraz za podpisywanie umów w zakresie ubezpieczeń. Od kandydatów na to stanowisko wymaga się rozbudowanych kompetencji miękkich, ponieważ praca ta opiera się na bezpośrednim kontakcie z klientem. Prawa i obowiązki zawodowe są ściśle określone w Ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Co ciekawe doradca ubezpieczeniowy prowadzi działalność agencyjną, co oznacza, że podpisuje umowę agencyjną z zakładem ubezpieczeniowym. Dodatkowo profesja ta wiąże się ze wpisaniem do rejestru agentów ubezpieczeniowych.

Analityk biznesowy

Umiejętności analityka biznesowego uznaje się obecnie za umiejętności deficytowe, zawód deficytowy. Oznacza to, że dla wielu pracodawców znalezienie dobrego analityka, jest jak wygranie 6 w LOTTO. No może trochę nas poniosło, jednak na rynku pracy można zauważyć wyraźne zapotrzebowanie na analityków biznesowych. Wiąże się to z innym spojrzeniem na prowadzenie firmy niż jeszcze kilka lat temu. Praca na stanowisku analityka biznesowego polega na zdefiniowaniu potrzeb biznesowych pracodawcy i znalezieniu rozwiązań, które najbardziej odpowiadają działalności przedsiębiorstwa. Pracę w tym zawodzie oferują banki, firmy konsultingowe oraz duże firmy produkcyjne.

Analityk finansowy

Wielu pracodawców poszukuje także kandydatów na stanowiska ekspertów w dziedzinie analityki finansowej. Osoba ta bierze udział w planowaniu oraz prowadzeniu budżetu firmy. Praca polega na stałej analizie wydatków i zysków. Do jego obowiązków zalicza się także opracowanie raportów oraz analiz finansów przedsiębiorstwa. Dzięki odpowiedniej wiedzy o obszarach finansowych w działalności firmy analityk zajmuje się przygotowaniem „konta” firmy do biznesowej rentowności. Kariery analityków finansowych związane są z działami takimi jak księgowość, bankowość lub nieruchomości.

Doradca inwestycyjny

Doradca inwestycyjny, najprościej mówiąc, pomaga inwestować. Jednak inwestowanie inwestowaniu nierówne a analityk finansowy zajmuje się inwestowaniem na wysokim szczeblu. Pomaga on klientom budować portfele aktywów. Powszechnie przyjmuje się, że aby korzystać z usług doradcy, należy posiadać minimum 2 miliony aktywów. Osoba na tym stanowisku, to swoisty przewodnik, który wprowadza swojego pracodawcę w procedury i reguły związane z inwestowaniem. Korzystając ze swojej wiedzy oraz znajomości rynku aktywów, doradca finansowy stara się przedstawić swojemu pracodawcy szczegółowy obraz wszystkich możliwych decyzji inwestycyjnych. Co ważne, decyzje klienta są w pełni dobrowolne i samodzielne, ponieważ zawód ten polega analizie oraz doradztwie.

Makler papierów wartościowych

Pełnienie funkcji maklera papierów wartościowych jest obarczone dużą odpowiedzialnością. To właśnie on, w imieniu pracodawcy bądź klienta, sprawuje pieczę nad papierami wartościowymi na giełdzie. Wszystkie działania maklerów oparte są o ścisłą współpracę z klientem, ponieważ to właśnie w jego imieniu prowadzi on operacje giełdowe. Co ciekawe przyjmuje się, ze maklerzy nie mogą sami inwestować na giełdzie. Zatrudnienie można znaleźć na giełdzie, w domach maklerskich, domach inwestycyjnych lub w bankach.

Jak zacząć karierę w finansach i rachunkowości?

Karierę w finansach najlepiej rozpocząć od podjęcia studiów na uczelni wyższej. Pożądane są takie kierunki jak finanse i rachunkowość, ekonomia lub kierunki związane z księgowością. Warto wybrać uczelnię cieszącą się pewnym prestiżem oraz taką, która posiada akredytację ACCA, czyli Association of Chartered Certified Accountants. Jest to organizacja zrzeszająca specjalistów z branży finansowej, której misją jest kształcenie przyszłych liderów finansowych.

Warto także szlifować języki obce – szczególnie angielski, którym kandydaci do pracy w finansach i bankowości powinni posługiwać się płynnie i swobodnie prowadzić rozmowy przy użyciu specjalistycznego słownictwa.

Ważne jest także odbycie stażu lub praktyki. To prosta droga do zdobycia przydatnych kwalifikacji oraz doświadczenia, które pracodawca bardzo ceni podczas procesu rekrutacji. Jest to także możliwość nawiązania relacji z potencjalnym pracodawcą, ponieważ wiele praktyk oraz staży kończy się zatrudnieniem.

Pamiętaj, że decydując się na karierę w finansach musisz to po prostu kochać. Rynek finansowy zmienia się z godziny na godzine, dlatego osoba, która chce podjąć pracę w jednym z wymienionych wyżej zawodów, powinna interesować się tym co się dzieje na świecie. Ciągłe dokształcanie się w wolnych chwilach oraz śledzenie branżowej prasy lub forów z pewnością przyniesie wiele korzyści. Finansowiec lub ekonomista, który „trzyma rękę na pulsie” ma możliwości na zrobienie kariery w świecie finansów.

Kariera w finansach – zarobki i perspektywy

Zarobki oraz perspektywy rozwoju zawodowego w branży finansowej są wysokie. Tam, gdzie duża odpowiedzialność oraz duże pieniądze wielu pracodawców oferuje pensje, które kilkukrotnie wykraczają poza średnią krajową. Warto mieć jednak na uwadze, że wszystko zależy od stanowiska, kwalifikacji, doświadczenia oraz miejscowości.

Z pewnością zarobki księgowej w średniej wielkości firmie rodzinnej w małym mieście nie mogą równać się z zarobkami oferowanymi w warszawskich korporacjach. Wynika to z faktu, że zarówno poziom wykształcenia, doświadczenia jak i obycia zawodowego jest zupełnie inny.

Tak więc średnie zarobki analityka finansowego to około 7,5 tysiąca brutto, natomiast księgowa może liczyć na pensję około 5,5 tysiąca brutto. Mediana zarobków audytora finansowego to 8,5 tysiąca brutto. Wynagrodzenie maklera papierów wartościowych to około 9 tysięcy brutto. Należy zaznaczyć, że wielu pracodawców oferuje niższe wynagrodzenie dla pracowników na stanowiskach junior. Natomiast górna granica tak naprawdę nie jest określona. Jeśli ktoś jest ekspertem w swojej pracy, może spodziewać się zarobków min. 10 tysięcy brutto. Warto nadmienić, że korporacyjni dyrektorzy finansowi inkasują zazwyczaj od 15 tysięcy brutto.

Gdzie szukać pracy w finansach?

Jeśli jesteś studentem jednego z kierunków umożliwiających podjęcie pracy w finansach, z pewnością się zastanawiasz, gdzie szukać ofert pracy w zawodzie. Otóż najlepiej zacząć od przeszukania Internetu. Wielu pracodawców właśnie tam umieszcza informacje o wakatach. W naszym serwisie oraz naszej bazie gromadzącej najciekawsze oferty pracy znajdziesz ogłoszenia na wiele stanowisk związanych z branżą finansową.

Warto też odwiedzić strony potencjalnych pracodawców. Można często spotkać tam takie zakładki jak  „kariera, dołącz do nas lub praca”. W ten sposób dowiesz się nie tylko o ofertach pracy ale takze o stażach, praktykach lub spotkaniach dla studentów i targach pracy.

Załóż profil na Linkelin lub wykorzystaj Facebook, które mają związek z interesującą cię firmą lub stanowiskiem. W ten sposób możesz pozostawić po sobie ślad zawodowy na potrzeby rekrutacji. Często, to własnie social media są pierwszym miejscem, w którym pracodawca zamieszcza swoje oferty.

Kariera w finansach a CV i list motywacyjny

Przygotowywanie CV oraz listu motywacyjnego do pracy w finansach jest szalenie istotne. To własnie te dwa dokumenty odpowiadają za pierwsze wrażenie jakie wywrzesz na pracodawcy.

Proces rekrutacji rozpoczyna się własnie od przeanalizowania CV oraz listu motywacyjnego. Na tej podstawie rekruterzy decydują kogo zaprosić na rozmwę rekrujtacyjną.

Zadbaj o to, aby twoje CV:

  1. Było dostosowane do oferty pracy.
  2. Zawierało podsumowanie zawodowe.
  3. Wyglądało profesjonalnie.

W CV podkreśl swoje doświadczenie oraz wykształcenie. Wszystkie kursy oraz szkolenia również warto wpisać do CV – działają na twoją korzyść.

Natomiast list motywacyjny to dokument, który powinien spełnić funkcję „reklamową”. W naszej bazie znajdziesz wiele przydatnych artykułów, które pokarzą ci jak napisać dobry list motywacyjny, który przybliży cię do wym arzonej pracy.

Pamiętaj, żeby w liście opisać swoje umiejętności zdobyte na drodze doswiadczenia zawodowego, kompetencję miękkie oraz informacje o sukcesach i zdobytych kwalifikacjach zawsodowych.

W tych dwóch dokumentach aplikacyjnych musisz zawrzeć wszystkie korzyści, które jesteś w stanie przynieść firmie.

Oceń artykuł
0/5 (0)