Reklama

Praca w korporacji – jak odnaleźć się w korpo świecie?

Praca w korporacji. W zależności od tego jakie masz podejście do życia – właśnie w tym momencie – nasuwa Ci się mnóstwo skojarzeń pozytywnych lub negatywnych. Warto wsłuchać się w ten wewnętrzny głos, przed podjęciem decyzji o pracy w korpo. Czy pracownicy biurowców, to pozbawieni życia prywatnego zombie? A może zalety pracy w korporacji, są ważniejsze, niż jej wady?

Praca w korporacji

Wyjazdy integracyjne, oszklone biurowce, stabilne zatrudnienie i mnóstwo benefitów pracowniczych. Wyścig szczurów, niezdrowa rywalizacja, wewnętrzne intrygi, nadgodziny i bony obiadowe dla pracowników miesiąca. Które z tych wyobrażeń pracy w korporacji jest Ci bliższe? Żeby ułatwić Ci zadanie, najpierw odpowiedz sobie na jedno ważne pytanie: co tak naprawdę chcesz robić w życiu? A później zacznij to robić. Więc jeśli czujesz, że stabilna praca biurowa, przy komputerze, to idealne miejsce dla Ciebie – nic nie stoi na przeszkodzie. Jednak na czym dokładnie polega praca w korporacji? Jakie są jej zalety i wady? W końcu – czy jest w ogóle opłacalna?

Co to jest korporacja?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, co to jest korporacja. To jedno z tych pojęć, które wszyscy znają i rozumieją, jednak jeśli trzeba je dokładnie wyjaśnić, nagle nikt nie wie co powiedzieć. Idąc ulicami wielkich metropolii i mijając te wszystkie wysokie, oszklone wieżowce, doskonale wiemy, że w ich wnętrzach, siedziby mają wielkie, często międzynarodowe korporacje. Oczyma wyobraźni widzimy mężczyzn w drogich garniturach oraz kobiety, w idealnie skrojonych garsonkach. Zawsze się spieszą, rozmawiają przez telefon, trzymając kubek z kawą na wynos w ręku. Szef wszystkich szefów podjeżdża właśnie pod siedzibę firmy, bajecznie drogim samochodem, a z jego prawej strony biegnie atrakcyjna asystentka, dźwigająca tony ważnych dokumentów.

Taki obraz pracy w korporacji wykreował przemysł filmowy. Jednak nie oszukujmy się, wystarczy chwilę postać pod takim biurowcem, żeby przekonać się, że po części, filmy miały rację (szczególnie, co do drogich samochodów prezesa). Warto jednak zauważyć, że nie ma w tym nic złego – to po prostu koloryt lokalny w wydaniu korpo. Jednym będzie on odpowiadał – bo lubią nosić dobrze skrojone garsonki, innym nie – bo wolą wolą wygodne jeasny i t-shirt. Oczywiście, jest to skrót myślowy, który ma tylko zobrazować pewien nadrzędny fakt – są osoby stworzone do pracy w korporacji i są osoby, dla których jest to koszmar na jawie.

Dodatkwo warto zaznaczyć, że korporacja korporacji nierówna. Dla tysięcy pracowników praca w korporacji to stabilne zatrudnienie na umowę o pracę z atrakcyjnym wynagrodzeniem i liczne benefity pracownicze A atomsfera? No cóż, nie zawsze można mieć wszystko, a wiele osób uważae nie zawsze jest tak źle, a praca korporacji budzi niepotrzebne złe skojarzenia.

Definicja – korporacja

Definicja korporacji, doczekała się swojego miejsca w Słowniku Języka Polskiego i zawiera krótkie, acz dosadne wyjaśnienie – to „spółka kapitałowa oparta na kapitale złożonym z udziałów oraz zrzeszenie osób mające na celu realizację określonych celów”. W korporacji panuje ściśle określona hierarchia. W Polsce, określenie to przyjęło się jako potoczna nazwa dla wielkich firm z kapitałem zagranicznym, które zatrudniają kilkuset, bądź więcej, pracowników.

Na czym polega praca w korporacji?

Jak wygląda praca w korporacji? Zazwyczaj jest to praca przy biurku. Na najniższym szczeblu godziny są sztywno ustalone, choć obecnie, coraz więcej firm wprowadza elastyczny czas pracy. Polega to na ustaleniu widełek czasowe, w których pracownik musi wygospodarować codziennie 8 godzin czasu pracy. Jeśli zaczyna o 8:00, kończy o 16:00, zaczyna o 10:00, kończy o 18:00 i tak dalej. Na wyższych szczeblach, dostępny jest także zadaniowy czas pracy – pracownik musi wywiązać się z określonych celów wymaganych w danej firmie. Kiedy i jak to zrobi, to jego sprawa. Warunek jest jeden – musi zdążyć przed deadlinem.

Dzień pracy w korporacji zaczyna się często od spotkania, na którym zarząd firmy informuje o tym co się udało, co się nie udało i co trzeba poprawić. Osoby pracujące w niektórych korporacjach, narzekają na ciągłe, bezowocne meetingi, które według nich, są stratą czasu. Jednak, szczególnie dla nowych pracowników, jest to przydatne narzędzie, które pomaga im wbić się w rytm pracy. Na takich spotkaniach dodatkowo omawiane są kluczowe wskaźniki wydajności, które mogą być znaczące dla osób starających się o awans lub podwyżkę.

W wielu polskich firmach komunikacja odbywa się w języku angielskim. Dzieje się tak, ponieważ przejmują one zachodni model korporacyjny oraz, szczególnie w międzynarodowej korporacji, spotkamy się z pracownikami z całego świata. Płynne władanie językiem angielskim jest niezwykle istotne, ponieważ korporacje dorobiły się własnego slangu a większość stanowisk przechwyciły od sąsiadów zza wielkiej wody. Zamiast „sprawy” usłyszysz „case” . Nie idziesz na rozmowę do kierownika ds. kluczowych klientów, tylko do key account managera. Dzięki temu powstaje wiele ciekawych neologizmów, które często przenikają do języka potocznego.

Praca w korporacji — zarobki

Pracownicy korporacji zazwyczaj nie mogą narzekać na niskie zarobki. Zależy to oczywiście od stanowiska i doświadczenia. Znaczenie ma także rodzaj przedsiębiorstwa. Praca w mniejszej firmie będzie gorzej wynagradzana, niż praca w dużej korporacji. Warszawa, jest jednym z miast, w których odnotowano znaczny wzrost zarobków dla pracowników na szczeblach kierowniczych. Światowi giganci, którzy mają siedziby w Polsce, wiedzą jak dbać o swoich pracowników, dlatego oferują atrakcyjne wynagrodzenie, które jest niezaprzeczalnym atutem tej pracy.

Jednak, aby dostać się na wyższy pułap zarobków, trzeba zacząć od samego dołu. Dlatego mediana zarobków na najniższych stanowiskach, oddelegowanych do prac biurowych, to około 3 tysięcy brutto. Dla początkującego pracownika, ścieżka kariery jest dość jasno zarysowana, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby sukcesywnie zwiększać wysokość wypłaty. W wielu korporacjach przygotowane są też nagrody pieniężne dla najlepszych pracowników.

Na dużo wyższe zarobki mogą liczyć osoby z konkretnym wykształceniem oraz doświadczeniem zawodowym. Analitycy i programiści inkasują wypłaty rzędu 6-8 tysięcy brutto. Średnie zarobki kadry kierowniczej zaczynają się od 9 tysięcy brutto i mogą sięgać nawet do kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie. Osiągnięcie takiego pułapu wiąże się jednak z ogromnym nakładem pracy włożonym w edukację i zdobycie doświadczenia.

Praca w korporacji — zalety i wady

Praca w tej wielkiej maszynie jaką jest korporacja, cieszy się złą sławą. Możemy usłyszeć wiele sprzecznych opinii o warunkach i atmosferze w tego rodzaju pracy. Do języka weszły nawet zwroty, które określają negatywny stosunek do korporacji. „Korpo szczur” czy „Mordor” to tylko jedne z wielu przezwisk z jakimi mierzą się pracownicy korporacji. Jednak większość z nich podchodzi z dystansem do tego typu żartów, a nawet tworzy własne.

Zły PR korporacji jest wynikiem obrazu, jaki pozostawili po sobie globalni giganci. Zanieczyszczanie środowiska, wykorzystywanie taniej siły roboczej, przekręty i raje podatkowe podatkowe. Prezesi przestawiani jako ludzie bez skrupułów, zwalniający wieloletnich pracowników bez mrugnięcia okiem. Ten wizerunek z pewnością jest zasłużony, choć obecnie wiele firm, robi co może, aby nie być utożsamianym z praktykami ślizgającymi się po obrzeżach prawa.

Współcześnie korporacje dbają o dobry wizerunek (również employer branding)  i starają się stworzyć dla swoich pracowników przyjazne warunki pracy. Często możemy natknąć się na strefy relaksu, owocowe czwartki i uśmiechnięte zdjęcia na ścianach. Jest to do pewnego momentu przyjemne, jednak czasami pracownicy mają dość wszechobecnej manii pozytywnego myślenia i sztucznych uśmiechów. Warto we wszystkim zachować umiar.

Zalety pracy w korporacji

Zalet pracy w korporacji z pewnością jest wiele. Jeśli ktoś potrafi się odnaleźć i przystosować do specyfiki pracy, może szczerze polubić swoją pracę. Poniżej przedstawiamy listę kilku podstawowych zalet pracy w korporacji:

 • jasna ścieżka kariery,
 • możliwość rozwoju zawodowego,
 • praca w nowoczesnych biurowcach,
 • wyjazdy integracyjne,
 • prywatna opieka medyczna,
 • poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia (umowa o pracę),
 • praca w stałych godzinach
 • imprezy integracyjne dla nowych pracowników,
 • pakiet udogodnień np. przyzakładowe żłobki.

Wady pracy w korporacji

Teraz czas wspomnieć o wadach. Z pewnością są osoby, które nie dostrzegają żadnej z nich. Wiele zależy od usposobienia i priorytetów. Z pewnością dla singla, możliwość spędzania kilku ponadprogramowych godzin w pracy nie jest tragedią, jednak dla kogoś, kto ma rodzinę, może być to spora przeszkoda. Oto kilka największych wad pracy w korpo:

 • wyścig szczurów,
 • atmosfera ciągłej rywalizacji,
 • brak work life balance – na początku przygody z korporacją, życie prywatne nie istnieje,
 • sztywne reguły dotyczące realizowania celów,
 • duży nakład obowiązków – a co za tym idzie, brak przerw w trakcie pracy,
 • nacisk na najwydajniejsze wykorzystanie czasu pracy,
 • prawdopodobnie szef nigdy nie pozna Twojego imienia – chyba, że awansujesz na wysoki szczebel,
 • praca w nadgodzinach.

Jak dostać pracę w korporacji?

Kiedy już przeanalizowaliśmy listę za i przeciw pracy w korporacji oraz zdecydowaliśmy, że jest to wymarzone miejsce dla nas, to pora zastanowić się, jak dostać pracę w korporacji? Otóż wystarczy spełnić kilka podstawowych warunków, aby dołączyć do korpo świata:

 • Posiadać wykształcenie – nie jest to wymóg konieczny, ale przyda się do awansu. Zależy to także od wymagań stawianych na danym stanowisku. Owszem, zdarzają się sytuacje, że wystarczy sprzedać długopis prezesowi, jednak zazwyczaj student odbywający staż, zostaje w firmie na dłużej.
 • Znać języki obce – w korporacjach ciągle poszukują pracowników z wachlarzem języków. Im bardziej niecodzienny, tym lepiej. Ważne szczególnie w międzynarodowych firmach, działających w wielu państwach. Znajomość języka angielskiego na poziomie C1 to absolutna podstawa.
 • Być pracowitym i zdeterminowanym – to ważne cechy, które szczególnie dla poczatkujących pracowników są bardzo potrzebne, aby utrzymać się w korporacji.
 • Wyróżniać się – aby nie utknąć przy monotonnym uzupełnianiu tabelek w Exelu, trzeba się wyróżnić. Ciekawe rozwiązania, nietuzinkowe podejście lub niecodzienne umiejętności, to doskonały przepis na dostanie pracy w korpo.

Praca w korporacji, jak przetrwać?

Korporacje zatrudniają ogromne ilości ludzi, dlatego często nie przywiązują się do pracowników najniższego szczebla. Jak utrzymać pracę w korporacji? Co zrobić, aby nie dać się pożreć przez współpracowników? Po pierwsze – nie panikować! Praca w korporacji, owszem jest trudna i ma swoją specyfikę, jednak nie jest aż tak straszna jak się ją przestawia.

Oto kilka rad, jak przetrwać w korporacji:

 • nie daj się wciągnąć w wzajemne animozje reszty pracowników,
 • poznaj swój zespół,
 • bierz udział w integracjach,
 • nie buduj swojej pozycji kosztem innych,
 • odmawiaj, gdy masz zbyt dużo obowiązków,
 • pracuj dokładnie i systematycznie,
 • nie poddawaj się po niepowodzeniu,
 • poniedziałkowe poranki witaj z uśmiechem

Jak rzucić pracę w korporacji?

Z tym pytaniem styka się praktycznie każdy pracownik korporacji. Przychodzi moment, gdy jedynym pragnieniem jest rzucenie tego wszystkiego i wyjechanie w Bieszczady. Pod naporem obowiązków, zaczynasz zastanawiać się jak wygląda praca przy hodowli owiec na Podhalu? To ewidentny znak przepracowania. Zdarza się to nawet w małych firmach. Doskonałym sposobem na zdystansowanie się i przemyślenia jest urlop. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na dłuższy wypoczynek, porozmawiaj o jednym dniu urlopowym. Wypróbuj różne techniki relaksacyjne lub zapisz się na boks, żeby wyładować złość. Warto też wprost zasygnalizować przełożonemu, że pojawił się problem z wypaleniem zawodowym.

Jeśli jednak zapadła decyzja – odchodzę! To warto zastanowić się co dalej. Oczywiście na początku trzeba złożyć wypowiedzenie i dotrzymać okresu wypowiedzenia. Później przyjdzie moment, w którym należy zacząć szukać pracy. A może marzysz o tym, żeby rozpocząć własną działalność? Po pracy w korporacji nie ma już rzeczy niemożliwych. Warto poszukać historii osób, które również mają na temat pracy w korporacji, podobne zdanie jak ty. Może zainspirujesz się tym, jak obecnie wygląda praca takich post korporacyjnych pracowników. Pamiętaj tylko, że jest to trudna decyzja, którą należy dokładnie przemyśleć.

Praca w korporacji — gdzie szukać ofert pracy

Szukając ofert pracy w korporacji warto skorzystać z ogłoszeń zamieszczanych w Internecie. Aby zwiększyć swoje szansę i znaleźć pracę, warto wysyłać dokumenty aplikacyjne do każdej firmy, której wymagania pokrywają się z naszymi umiejętnościami. Strony z ofertami pracy oferują zazwyczaj możliwość przefiltrowania wyników wyszukiwania, co znacznie ułatwia odszukanie interesujących ofert.

Zdarza się, że kandydat jest zainteresowany konkretną firmą. Wtedy najlepiej odszukać jej stronę internetową lub udać się do siedziby osobiście i na podstawie ogłoszenia zamieszczonego w miejscu pracy napisać CV oraz list motywacyjny.

Często spotykaną praktyką, jest ogłaszanie naborów do konkretnej korporacji. Znacznie usprawnia to proces rekrutacyjny i pomaga młodym ludziom znaleźć pracę, która jest często ich pierwszym doświadczeniem zawodowym.

Jak napisać CV i list motywacyjny do korporacji

CV i list motywacyjny jest niezwykle ważny, jeśli chcemy dostać wymarzoną pracę. Skuteczne CV może znacząco wpłynąć na szanse uzyskania nowej posady. Estetyczny wygląd dokumentu, pogrubienia, wypunktowania i ciekawy układ, to tylko kilka rzeczy które mogą zainteresować pracodawcę. Praca w korporacji rządzi się swoimi prawami, a na jedną posadę jest zazwyczaj kilku chętnych. Dlatego istotnym punktem jest także list motywacyjny. Skup się na zaletach, zdobytej wiedzy i osiągnięciach. Postaraj się nawet z najmniejszych sukcesów, wyciągnąć to co istotne dla pracodawcy. Korporacje potrzebują świeżych umysłów, dlatego dobry list motywacyjny powinien zawierać jak najwięcej energii do działania.

Praca w korporacji, a rozmowa rekrutacyjna

Skuteczne CV i przydatne dla pracodawcy informacje zawarte w liście motywacyjnym doprowadziły do tego, że zostałeś zaproszony na rozmowę rekrutacyjną? Gratulujemy! Teraz wystarczy przebrnąć przez zupełnie niestresujące spotkanie face to face ze swoim potencjalnym pracodawcą i po krzyku. Jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej żeby zagwarantować sobie miejsce w zespole? Oto kilka przydatnych porad:

 • postaw na naturalność – kreowanie się na osobę, którą nie jesteś, nie przyniesie nikomu korzyści i szybko zostanie skonfrontowane,
 • nie chwal się życiem prywatnym – skup się na rozmowie o pracy, na towarzyskie pogawędki przyjdzie czas później,
 • przedstaw realistyczne wymagania finansowe – korporacje nie zapłacą 7 tysięcy nowemu pracownikowi biurowemu,
 • bądź szczery – nie stawiaj przed sobą wymagań, którym nie jesteś w stanie sprostać,
 • staraj się powstrzymać emocje – jeśli rozmowa nie idzie po Twojej myśli, nie panikuj. Staraj się dostosować do nieprzewidzianej sytuacji.

Pamiętaj, ze osoba z HR przeczytała setki listów motywacyjnych i przeprowadziła tysiące rozmów kwalifikacyjnych. Rekrutowanie i praca w wielkich korporacjach nie ma dla niej tajemnic. Od razu rozszyfruje każde kłamstwo. Nie udawaj kogoś kim nie jesteś i pamiętaj – to tylko rozmowa o pracę.

Oceń artykuł
5/5 (1)