Reklama

Jak zakończyć list motywacyjny – przykłady zwrotów. Czego lepiej unikać w zakończeniu listu motywacyjnego?

W procesie rekrutacyjnym każdy moment jest ważny, aby zrobić na pracodawcy lub rekruterach dobre wrażenie. Na początku tej drogi najważniejsze są dobrze przygotowane dokumenty aplikacyjne. Jak zatem prawidłowo zakończyć list motywacyjny, aby ostatni akapit stał się przysłowiową „wisienką na torcie”?

kandydat-podczas-rekrutacji

Często możesz usłyszeć, że jeśli napiszesz profesjonalny list motywacyjny oraz oczywiście spełniasz wszystkie wymagania z ogłoszenia o pracę, to rekruter z pewnością się do Ciebie odezwie. Mało kto jednak przykłada szczegółową wagę do samego zakończenia pisma, twierdząc, że jest to jedynie formalny dodatek. Warto zauważyć, że dokumenty aplikacyjne powinny być unikatowe, zaś sam list powinien wyróżniać Cię na tle pozostałych kandydatów. Staraj się zatem wystrzegać typowego „Jeśli moja kandydatura okazała się dla Państwa interesująca, to proszę o kontakt na adres e-mail…”. Jakie zwroty grzecznościowe najlepiej wykorzystać, jeśli chcesz napisać dobry list motywacyjny? Co powinno znaleźć się w zakończeniu, aby nie znudzić rekrutera, a podtrzymać jego zainteresowanie? Jak zakończyć list motywacyjny? I czy warto pisać list motywacyjny? Sprawdź nasze rady!

List motywacyjny – czy zakończenie listu motywacyjnego jest ważne?

Wiele osób uważa, że pisanie listów motywacyjnych, aby dostać wymarzoną pracę jest przestarzałym i zbędnym sposobem na zwrócenie na siebie uwagi pracodawcy. Jednak z przeprowadzonych badań wynika, że aż 56% rekruterów uważa, że samo CV to za mało, aby dobrze poznać kandydata na stanowisko i podjąć decyzję, czy chce się z nim spotkać podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy też nie. Z tego też względu zawsze warto napisać list motywacyjny.

Co do samego zakończenia pisma, można błędnie uznać, że mało kto przeczyta ostatni akapit. Jeśli list jest słabej jakości, to oczywiście żaden rekruter nie dotrwa nawet do jego połowy. Jednak w przypadku profesjonalnie napisanego dokumentu, trzeba liczyć się z tym, że z zaciekawieniem zostanie przeczytane nawet zdanie końcowe. Warto zatem starać się do samego końca, gdyż nieodpowiednie zakończenie może przekreślić nawet najdoskonalszy list motywacyjny. Zatem jeśli naprawdę zależy Ci na posadzie i chcesz napisać list motywacyjny, to lepiej przyłóż się do niego od „A” do „Z”!

Zakończenie listu motywacyjnego — list motywacyjny: wzór

Jak napisać oryginalne zakończenie listu motywacyjnego? Poniżej przygotowaliśmy wzór listu motywacyjnego z pomysłem, jak możesz prawidłowo zakończyć list motywacyjny. Zauważ, że ostatni akapit jest nie tylko kulturalny i spójny ze stylem pozostałej treści listu, ale też nawiązuje do stanowiska oraz zachęca w ciekawy sposób do kontaktu. Zobacz co może znaleźć się na końcu listu motywacyjnego i jak zakończyć list!

Darmowy wzór zakończenia listu motywacyjnego do pobrania w formacie PDF

 ………………………………

(miejscowość i data)

……………………………

(imię i nazwisko kandydata)

……………………………

……………………………

(adres korespondencyjny)

……………………………

(numer kontaktowy)

……………………………

(adres e-mail)

 ………………………………

(imię i nazwisko adresata)

………………………………

(stanowisko adresata)

………………………………

(nazwa firmy)

.……………………………..

….…………………………..

(adres firmy)

Szanowni Państwo,

chciałabym móc zaoferować swoją wiedzę oraz 6-letnie doświadczenie podczas pracy na stanowisku głównej księgowej w Państwa firmie.

Niezbędne wykształcenie zdobyłam na studiach z finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Jagiellońskim. Praktykę z kolei doskonaliłam podczas pracy na stanowisku młodszej księgowej przez 6 miesięcy, a następnie przez 5,5 roku na stanowisku starszej księgowej. Jestem dokładna, samodzielna i doskonale odnajduję się w pracy w zespole.

Dlaczego uważam, że sprawdzę się na stanowisku głównej księgowej w Państwa firmie?

  1. Podczas pracy w poprzedniej firmie jako starsza księgowa miałam możliwość zdobyć niezbędne doświadczenie i umiejętności konieczne na stanowisku samodzielnej księgowej, w związku z czym proces wdrażania będzie znacznie krótszy i będę mogła szybciej zająć się obowiązkami.
  2. Obsługuję w stopniu zaawansowanym wszelkie potrzebne programy do pracy na stanowisku samodzielnej księgowej. Mowa tu m.in. o takich programach jak: Excel, QWANT czy WAPRO Fakir. Stale się rozwijam oraz doskonalę swoje umiejętności, dzięki czemu będę mogła wprowadzić wiele korzystnych zmian i zautomatyzować wiele procesów w Państwa firmie.
  3. Jestem osobą zaangażowaną, sumienną oraz ambitną. W pracy w poprzedniej firmie miałam możliwość nadzorować opiekę nad młodszą księgową, dzięki czemu będę przydatna, w sytuacji, kiedy zechcą Państwo poszerzyć dział księgowości.

Chciałabym mieć możliwość spotkania się z Państwem na rozmowie kwalifikacyjnej. Chętnie odpowiem na wszelkie pytania związane z moją kandydaturą i planami zawodowym oraz opowiem, jakie zmiany wprowadziłabym w Państwa dziale księgowości. Byłabym bardzo wdzięczna za jakąkolwiek odpowiedź oraz za uwzględnienie mojej kandydatury.

Z wyrazami szacunku

…………..……………………

(czytelne imię i nazwisko kandydata)

Jak zakończyć list motywacyjny – przykłady

Na początku ustalmy, w jakim celu pisze się zakończenie listu motywacyjnego. Po pierwsze, należy w nim podziękować pracodawcy bądź rekruterowi za poświęcony czas na przeczytanie pisma. Po drugie, trzeba pokazać, że naprawdę zależy Ci na stanowisku. Czy istnieje idealne zakończenie listu motywacyjnego? Poniżej przedstawiamy przykłady na prawidłowe zakończenie listu motywacyjnego.

Wyraź chęć spotkania

Na zakończenie dokumentu, jakim jest list motywacyjny, powinieneś wyrazić nadzieję na spotkanie oraz pokazać, dlaczego warto Cię na nie zaprosić. W ten krótki sposób jednocześnie podsumujesz całą treść pisma. Pokaż, że możliwość spotkania jest dla Ciebie ważna.

Z wielką radością spotkam się z Państwem osobiście, by tym samym dokładniej opowiedzieć o moich kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym.

Wspomnij o pomyśle na rozwiązanie problemu

Jeśli zależy Ci, aby rekruter od razu po przeczytaniu listu motywacyjnego zaprosił Cię na rozmowę kwalifikacyjną, to dobrym sposobem jest zaproponowanie mu kilku pomysłów na rozwiązanie bieżących problemów w firmie. Skąd możesz wziąć informacje na temat trudności? Odpowiedzi szukaj w wymaganiach i obowiązkach zawartych w ogłoszeniu o pracę.

Bardzo chętnie spotkam się z Panią na rozmowie kwalifikacyjnej, by przedstawić mój plan, dzięki któremu firma zyska nowych klientów.

Doceń pracę rekrutera

Zazwyczaj lubimy osoby, którym zależy na naszym zdaniu. Możesz wykorzystać ten chwyt i zapytać się rekrutera o jego opinię na temat Twojej kandydatury. Będzie to również zachęta do interakcji.

Czy według Pana, spełniam Państwa oczekiwania na stanowisko starszego sprzedawcy w Dziale Handlowym? Jeśli są Państwo zainteresowani moją kandydaturą, to chętnie odpowiem na wszystkie pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Zaintryguj rekrutera korzyścią dla firmy

W przypadku niektórych zawodów w łatwy sposób można przedstawić dotychczasowe osiągnięcia. Mowa tu na przykład o datach, statystykach lub liczbach. Jeśli w przypadku Twojego zawodu jest to możliwe, postaraj się jak najbardziej to wykorzystać w treści listu motywacyjnego.

Większość moich uczniów podczas egzaminu maturalnego z matematyki otrzymało wynik powyżej 80%. Chętnie opowiem na rozmowie kwalifikacyjnej, jak udało mi się tego dokonać.

Odwołaj się do wartości firmy

Pamiętaj, że list motywacyjny to również dokument, w którym rekruter pozna Cię bliżej nie tylko jako pracownika, ale też zwykłego człowieka. Z tego powodu możesz odwołać się w zakończeniu listu do wartości wyznawanych w firmie. Możesz znaleźć je na stronie internetowej przedsiębiorstwa, na profilu na Facebooku lub LinkedIn. Pomocne okażą się również kompetencje miękkie wypisane w ogłoszeniu o pracę.

Założenia Państwa firmy są dla mnie bardzo bliskie. Przyjazna atmosfera oraz pozytywne nastawienie do innych współpracowników to wartości wykorzystywane przeze mnie każdego dnia w pracy. Chętniej opowiem o tym podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Zadaj pytanie, by nawiązać interakcję

Rekruterzy podczas czytania kolejnych, nużących zgłoszeń mogą poczuć się znudzeni. Warto zatem rozbudzić ich ciekawość oraz pobudzić kreatywność. Jak można tego dokonać? Poprzez zadanie prostego pytania! Ludzki umysł, kiedy tylko usłyszy pytanie, stara się na nie jak najszybciej odpowiedzieć. Wykorzystaj to na zakończenie listu motywacyjnego.

W pracy na stanowisku menadżera działu HR, chciałabym znaleźć dla Państwa wielu przydatnych i efektywnych pracowników. Czy sądzi Pani, że mam taką szansę?

Pokaż zainteresowanie firmą

Pewnie nie raz uczestnicząc w rozmowach rekrutacyjnych, miałeś okazję usłyszeć tak brzmiące pytania od rekrutera: „Co wiesz o naszej firmie?”, „Pozwolisz, że opowiem teraz nieco o naszej firmie?”. Jeśli śledzisz poczynania przedsiębiorstwa, to jak najbardziej możesz wspomnieć o tym w zakończeniu listu motywacyjnego. Z pewnością zostanie to nie tylko docenione, ale też pokaże rekruterowi, że naprawdę zależy Ci na posadzie w tej konkretnej firmie.

Z ogromnym zainteresowaniem śledzę kampanie marketingowe Państwa marki w mediach społecznościowych. Ufam, że moje doświadczenie i kreatywność pozytywnie wpłyną na dalszy rozwój wizerunku firmy.

Okaż swój zachwyt

Pewnie nie raz słyszałeś, że pracodawcy wolą tych pracowników, dla których praca jest jednocześnie pasją. Warto podkreślić to w sekcji Zainteresowania w CV, ale również w liście motywacyjnym, w ostatnim akapicie.

W wolnych chwilach uwielbiam odkrywać nowe tytuły na sklepowych półkach, dlatego praca w Państwa wydawnictwie będzie dla mnie czystą przyjemnością. Podczas dalszego etapu rekrutacji chętnie opowiem o moim stylu pracy oraz kwalifikacjach.

Pokaż swoje kompetencje

Umiejętności należy opisać dokładnie nie tylko w odpowiedniej sekcji w CV, ale też w liście motywacyjnym. Będzie to szczególnie ważne, jeśli piszesz list motywacyjny bez doświadczenia albo pracujesz w zawodzie, w którym wymagane są konkretne kwalifikacje. Możesz jeszcze raz podkreślić kompetencje na zakończenie listu motywacyjnego.

Jestem pewna, że moje umiejętności doskonale sprawdzą się podczas pracy na stanowisku asystentki dyrektora oraz wspomogą pracę biura. Chętnie spotkam się podczas kolejnych etapów rekrutacji, by tym samym zaprezentować swoje kompetencje.

Podziękuj za poświęcony czas

Co prawda nie jest to najbardziej kreatywny pomysł na zakończenie listu motywacyjnego, ale pozwala na okazanie szacunku rekruterowi oraz zwyczajne podziękowanie mu za poświęcony czas. Warto użyć tego zakończenia, zwłaszcza jeśli piszesz list motywacyjny bez ogłoszenia. Pamiętaj, aby napisać zwykłe dziękuję, a nie „z góry dziękuję” (za na przykład pozytywne rozpatrzenie mojej kandydatury). W ten sposób nie wywrzesz niepotrzebnej presji na rekruterze, co na pewno nie zostałoby zbyt przychylnie odebrane.

Bardzo dziękuję za poświęcenie czasu i zapoznanie się z moimi dokumentami aplikacyjnymi. Chętnie opowiem więcej o moich kwalifikacjach oraz dotychczasowym doświadczeniu, podczas ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej.

Po przeczytaniu wszystkich powyższych przykładów pozostaje tylko dostosowanie idealnego wzoru do swojego zawodu, stylu listu oraz do cech charakteru. Pamiętaj, że niekiedy można również dyskretnie połączyć kilka pomysłów w jeden, dzięki czemu Twój list motywacyjny będzie jeszcze bardziej unikatowy.

Zakończenie listu motywacyjnego — przykłady zwrotów grzecznościowych

Kiedy już napisałeś swój list motywacyjny wraz z doskonałym, ostatnim akapitem, nie pozostaje nic innego jak odpowiednio go zakończyć. Dokument ten, nie dość, że jest pismem dość oficjalnym, to dodatkowo jest listem, zatem rządzi się swoimi prawami. Chcąc rozpocząć list, musisz użyć odpowiednich zwrotów: „Szanowni Państwo” lub „Szanowna Pani/Szanowny Panie”. W podobnym stylu należy użyć zwrotów grzecznościowych pod koniec pisma. Warto wybrać jeden spośród poniższych:

  • Z wyrazami szacunku,
  • Z poważaniem,
  • Łączę wyrazy szacunku.

Pamiętaj, aby po wybranym zwrocie grzecznościowym nigdy nie stawiać przecinka (wspomina o tym, chociażby profesor Uniwersytetu Warszawskiego – Mirosław Bańko). Co ważne, bez względu na to, czy zamierzasz dostarczyć pismo osobiście, czy jedynie wysłać je za pośrednictwem poczty elektronicznej, zawsze musisz złożyć czytelny, własnoręczny podpis na dokumencie.

Jeśli piszesz list motywacyjny w języku angielskim, to również pamiętaj, że należy wykorzystać odpowiednie zwroty grzecznościowe po angielsku. Weź także pod uwagę, wszelkie zmiany, jakie zachodzą w tym języku oraz różnice kulturalne. Nie chcesz przecież popełnić żadnego błędu w liście motywacyjnym.

Najlepiej wykorzystaj takie zwroty, jak:

  • Best regards,
  • With best regards,
  • Kind regards,
  • Thank you,
  • Sincerely.

Zakończenie listu motywacyjnego — zwroty, których lepiej unikać

Już wiesz, jak poprawnie zakończyć list motywacyjny oraz jakich zwrotów grzecznościowych użyć, by rekruter docenił Twoje starania oraz w żadnym momencie nie poczuł się urażony. Pozostaje tylko pytanie – czego lepiej unikać w liście motywacyjnym, aby nie popełnić faux pas?

Po napisaniu listu sprawdź uważnie, czy nie popełniłeś nigdzie żadnej pomyłki (np. w adresie lub danych kontaktowych), błędu ortograficznego czy literówki. Takie drobiazgi mogą przekreślić Twoje starania i pokażą rekruterowi, że w podobny, niechlujny sposób będziesz wykonywać powierzone obowiązki. Pamiętaj, że jest to pismo oficjalne, dlatego nie używaj ani potocznych, ani urzędowych sformułowań, gdyż żadne z nich nie zostanie pozytywnie przyjęte.

Staraj się również nie popełniać jednych z najczęstszych błędów popełnianych przez wielu kandydatów. Choć podczas pisania mogą się one wydawać dość subtelne, to w rzeczywistości są po prostu nie na miejscu.

Nagabywanie na kontakt

Jeśli wysłałeś już swoje zgłoszenie wraz z CV i listem motywacyjnym poprzez pocztę elektroniczną lub formularz zgłoszeniowy, to wykonałeś wszystkie niezbędne kroki, aby wziąć udział w procesie rekrutacyjnym. Następny ruch, jak możesz się domyślać, należy do rekrutera. Miej na uwadze również to, że na jedną ofertę pracy odpowiada czasami nawet 250 kandydatów. Oznacza to zatem, że rekruter ma mnóstwo zgłoszeń, z którymi musi się zapoznać. Pisanie wiadomości przypominających o swojej kandydaturze nie doprowadzi do niczego dobrego, tak samo, jak naleganie na kontakt już w ostatnim akapicie listu motywacyjnego. Możesz przeczytać tutaj, jak w kulturalny sposób zapytać o wynik rekrutacji.

Z ogromną radością wezmę udział w rozmowie kwalifikacyjnej. Skontaktuję się ponownie w przyszłym tygodniu, abyśmy mogli ustalić dogodny termin spotkania.

Nadmierna pewność siebie

Mieć poczucie własnej wartości oraz rzetelnie opowiadać o swoich kompetencjach, oraz doświadczeniu to jedno, z kolei niepotrzebne wywyższanie się podczas procesu rekrutacyjnego to już zupełnie co innego. Jak możesz się domyślać, nikt nie przepada za osobami, które należą do tej drugiej grupy. Możesz podkreślić w zakończeniu listu swoje umiejętności, ale pamiętaj o skromności.

Na podstawie powyższych kwalifikacji oraz doświadczenia uważam, że jestem idealnym kandydatem na opisywane przez Państwa stanowisko pracy.

Nieodpowiednie zwroty grzecznościowe

Odpowiednie zakończenie listu wprowadza co prawda dystans między kandydatem, a rekruterem, ale jednocześnie pokazuje temu drugiemu, że masz do niego szacunek. Jakich zwrotów kategorycznie nie można użyć?

  • Pozdrawiam,
  • Do zobaczenia,
  • Żegnam,
  • Trzymaj się,
  • Do usłyszenia wkrótce.

Ich użycie może nie tylko obrazić rekrutera, ale też przekreślić Twoją szansę na nowe stanowisko. Jeśli w końcu zdobędziesz posadę, to z pewnością jeszcze nie raz będziesz miał możliwość wykorzystania któregoś z powyższych zwrotów do Twojego kolegi lub koleżanki z pracy.

Podobnie sytuacja ma miejsce w przypadku listu motywacyjnego w języku angielskim. Wystrzegaj się takich zwrotów, jak:

  • See you soon,
  • Cheers,
  • Best wishes,
  • Have a nice day,
  • Yours faithfully.

Jeśli wykorzystasz powyższe rady podczas pisania swojego listu motywacyjnego, to istnieją ogromne szanse, że uda Ci się zdobyć wymarzone stanowisko. Powodzenia!

Oceń artykuł
1/5 (1)