wróć

Koronawirus i praca w biurze. Czy to jest bezpieczne?

P.fr
15.09.2020 22:27
Ja tam cały ten czas chodziłem do pracy do biura i nic mi nie było ani nikomu zresztą
zdziwiony!
16.09.2020 07:23
@P.fr: czy to znaczy że nie wszyscy pracodawcy musieli zamknąć biuro w czasie kwarantanny ????
Ścinek
19.09.2020 17:50
@P.fr:

U mnie to samo wszyscy zdrowi i każdy pracował, szczerze to ani ja, ani nikt znajomy nie zna osoby, która by zachorowała.

Pin
19.09.2020 22:32
@Ścinek: A u nas jedna osoba która akurat zawsze pracowała zdalnie i nie było z nią jakiś czas kontaktu a potemxsie okazało że ma koronę .
Obojetny
15.09.2020 19:36
Ja tam już nie chcę myśleć o tym , mam już dość tej paniki i tego siedzenia i tego wszystkiego . Chce wreszcie wyjść z domu do ludzi normalnie i już chyba mi wszystko jedno czy coś złapie czy nie
krzysiu
08.09.2020 13:30
gorzej jak to pracodawca oskarży pracownika że coś przyniósł i co wtedy
Benek
08.09.2020 19:17
@krzysiu:

No coś ty. Przeciez nie możesz być winny dlatego, że zachorowałeś. Obie strony wykarzą sie empatią i będzie ok. :)

rytel
14.09.2020 17:33
@Benek: pracodawca i empatia na pewno...
human
15.09.2020 12:18
@rytel:

Oj to zalezy od pracodawcy. Ja mam super szefa. Jak do tej pory walczył o każdego pracownika, żeby zachować każdy etat. Nie każdy pracuje w bezwzględnym korpo.

dorota.k
08.09.2020 13:36
jakoś do tej pory ci co grype zlapali w pracy odszkodowania nie dostawali
elwirka
10.09.2020 14:29
@dorota.k: to może zaczną? :D
dorota.k
14.09.2020 17:32
@elwirka: no super by było tylko szkoda że dopiero teraz bo byłam chora co najmniej dobre kilka razy
brrrrr
08.09.2020 13:31
jak odszkodowanie to tylko od państwa. albo sanepidu ;))))
edyta.jkl
14.09.2020 17:35
@brrrrr: Czyżbyś był pracodawcą? :D
edyta.jkl
08.09.2020 13:26

Tak sobie myślę... Niby pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom środków ochrony, dezynfekcja itd... No ale co jak jednak się zarażę? Do tej pory pracowałam zdalnie, teraz pracodawca zdecydował że wracamy. Do pracy na open space. Przecież to wylęgarnia wirusów. I pytanie mi się nasuwa czy jak się ktoś z nas zarazi w pracy to możemy się od pracodawcy domagać odszkodowania? W końcu kazał przyjść... Jak myślicie? A może coś wiecie o tym? :D

basia.jj
08.09.2020 13:29
@edyta.jkl: ja pracuje w biedronce więc mnie nie spotka ha ha
Mała Mi
08.09.2020 19:01
@basia.jj:

Ha, ha , masz racje, Wszyscy mówia, że w supermarketach jest bezpiecznie, szczególnie w biedronce. Jesteś kasjerką?

Ekspert GoWork
09.09.2020 09:17
@edyta.jkl:

Edyto,

tak jak wskazujesz w swojej wypowiedzi - w obecnej sytuacji pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom środki zapobiegawcze w postaci np. płynów do dezynfekcji, maseczek/przyłbic czy rękawiczek. W zależności oczywiście od miejsca pracy i natężenia kontaktu z innymi ludźmi, poziom tej ochrony powinien być odpowiednio dostosowany, a zatem wyższy (bardziej rygorystyczny) lub niższy. 

Teoretycznie, na podstawie art. 415 Kodeksu cywilnego, można byłoby ubiegać się o odszkodowanie od pracodawcy w przypadku zakażenia się koronawirusem w pracy, ale konieczne byłoby udowodnienie pracodawcy jego winy. A zatem, trzeba byłoby wykazać, że jego działanie lub zaniechanie doprowadziło do zarażenia się przez pracownika. Takim zaniechaniem mogłoby np. być niezapewnienie odpowiednich środków ochrony, ale również nieegzekwowanie konieczności ich stosowania w miejscu pracy.

Niestety pozostaje jeszcze jedna, trudniejsza do udowodnienia kwestia, a mianowicie to, że do zakażenia doszło właśnie w miejscu pracy. Nawet bowiem gdyby pracodawca nie zapewnił odpowiednich środków ochrony albo zapewnił, ale zupełnie nie egzekwował obowiązku ich stosowania - trudno w sposób bezpośredni przyjąć, że tylko z samego tego faktu do zarażenia doszło właśnie w miejscu pracy. W związku z tym, że COVID-19 daje objawy dopiero po kilku dniach, pracownik zaś po skończonej pracy przebywa również w innych miejscach, np.sklepie czy autobusie, nie jest to zupełnie oczywiste, że do zarażenia doszło w miejscu pracy. 

Edyto, podsumowując - teoretycznie w świetle prawa można byłoby się ubiegać o odszkodowanie od pracodawcy, ale byłoby to trudne do udowodnienia.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym Poradniku pod linkiem dostępnym tutaj .

Pozdrawiam

Ekspert GoWork

basia.jj
09.09.2020 09:24
@Mała Mi: tak jestem kasjerką :) ale pracujących na sklepie też nie tyka haha