wróć

Koronawirus i praca w biurze. Czy to jest bezpieczne?

edyta.jkl
08.09.2020 13:26

Tak sobie myślę... Niby pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom środków ochrony, dezynfekcja itd... No ale co jak jednak się zarażę? Do tej pory pracowałam zdalnie, teraz pracodawca zdecydował że wracamy. Do pracy na open space. Przecież to wylęgarnia wirusów. I pytanie mi się nasuwa czy jak się ktoś z nas zarazi w pracy to możemy się od pracodawcy domagać odszkodowania? W końcu kazał przyjść... Jak myślicie? A może coś wiecie o tym? :D

basia.jj
08.09.2020 13:29
@edyta.jkl: ja pracuje w biedronce więc mnie nie spotka ha ha
Mała Mi
08.09.2020 19:01
@basia.jj:

Ha, ha , masz racje, Wszyscy mówia, że w supermarketach jest bezpiecznie, szczególnie w biedronce. Jesteś kasjerką?

Ekspert GoWork
09.09.2020 09:17
@edyta.jkl:

Edyto,

tak jak wskazujesz w swojej wypowiedzi - w obecnej sytuacji pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom środki zapobiegawcze w postaci np. płynów do dezynfekcji, maseczek/przyłbic czy rękawiczek. W zależności oczywiście od miejsca pracy i natężenia kontaktu z innymi ludźmi, poziom tej ochrony powinien być odpowiednio dostosowany, a zatem wyższy (bardziej rygorystyczny) lub niższy. 

Teoretycznie, na podstawie art. 415 Kodeksu cywilnego, można byłoby ubiegać się o odszkodowanie od pracodawcy w przypadku zakażenia się koronawirusem w pracy, ale konieczne byłoby udowodnienie pracodawcy jego winy. A zatem, trzeba byłoby wykazać, że jego działanie lub zaniechanie doprowadziło do zarażenia się przez pracownika. Takim zaniechaniem mogłoby np. być niezapewnienie odpowiednich środków ochrony, ale również nieegzekwowanie konieczności ich stosowania w miejscu pracy.

Niestety pozostaje jeszcze jedna, trudniejsza do udowodnienia kwestia, a mianowicie to, że do zakażenia doszło właśnie w miejscu pracy. Nawet bowiem gdyby pracodawca nie zapewnił odpowiednich środków ochrony albo zapewnił, ale zupełnie nie egzekwował obowiązku ich stosowania - trudno w sposób bezpośredni przyjąć, że tylko z samego tego faktu do zarażenia doszło właśnie w miejscu pracy. W związku z tym, że COVID-19 daje objawy dopiero po kilku dniach, pracownik zaś po skończonej pracy przebywa również w innych miejscach, np.sklepie czy autobusie, nie jest to zupełnie oczywiste, że do zarażenia doszło w miejscu pracy. 

Edyto, podsumowując - teoretycznie w świetle prawa można byłoby się ubiegać o odszkodowanie od pracodawcy, ale byłoby to trudne do udowodnienia.

Więcej na temat ewentualnego odszkodowania za zakażenie koronawirusem w pracy przeczytasz w naszym Poradniku.

Pozdrawiam

Ekspert GoWork

basia.jj
09.09.2020 09:24
@Mała Mi: tak jestem kasjerką :) ale pracujących na sklepie też nie tyka haha
Sabina
08.10.2020 11:56
@edyta.jkl:

Wcześniej to jeszcze było z tym wirusem na luzie. Zobacz co teraz się dzieje. Teraz to dopiero ludzie będą się bać zarażenia w biurach jak jest coraz więcej chorych. Ja tam noszę ze sobą środek dezynfekujący i wszystko odkażam.

Piotrunio!
02.11.2020 21:51
@basia.jj:

bo pracownicy biedronki przecież są nieśmiertelni :D ich wirus nie dotyka

żimi
02.11.2020 22:16
@edyta.jkl:

no to chyba ten, kto cię zatrudnia powinien ponosić za to odpowiedzialność. U mnie jest tak, że jeżeli jesteś w delegacji i złapiesz, masz pełną pomoc pracodawcy.

Ferdinand
05.11.2020 12:15
@edyta.jkl:

najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wprowadzenie częściowo chodzenia do pracy. Część zdalnie, część w biurze.  I można prowadizć takie wymiany co tydzień. Mniejszy tłum i więcej bezpieczeństwa

Krzysiek
21.11.2020 17:03
@Ferdinand:

Czyli masz na myśli pracę w systemie hybrydowym. Myślisz że to się bardziej sprawdzi niż praca zdalna dla wszystkich?

Pola
25.11.2020 17:20
@Krzysiek:

Lepsza jest zdalna bo nie trzeba chodzić do biura i jest mniejsza szansa na zarażenie. Chciaz ja osobiście wolę prace w systemie hybrydowym bo chociaż co jakiś czas mogę spotkać się z osobami z którymi pracuje.

nikodem
11.01.2021 11:46
@edyta.jkl: Pracodawca ma obowiązek zapewnić niezbędne środki do zachowania jak największego bezpieczeństwa. Jeśli zauważyłaś jakieś braki w asortymencie możesz mu polecić sklep Dominique, w którego ofercie znajdzie niezbędne stacje bezdotykowe, maseczki, przyłbice i inne urządzenia zapewniające bezpieczne dezynfekowanie rąk.
Kamila.k
22.12.2020 08:48
Dzień dobry zwracam się z ogromną prośbą o uzupełnienie ankiety (link) ->> https://forms.gle/ZJCWMUaeg1suKohQ8, która dotyczy osób pracujących zdalnie i nie tylko w dobie COVID-19. Wyniki z tej ankiety będą służyć do mojej pracy magisterskiej, która będzie dotyczyć porównania pod względem psychofizycznym osób które pracują w trybie stacjonarnym (zakładzie pracy, biurze, placówce) do osób pracujących w trybie zdalnym . Bardzo dziękuje za każdą odpowiedź i życzę wytrwałości w tych trudnych czasach :)
Piwonia
12.10.2020 09:34

Rząd się zastanawia nad wprowadzeniem pracy zdalnej dla seniorów więc chyba nie jest zbyt bezpieczne.

burii
12.10.2020 12:40
@Piwonia:

no też mi coś jak większość starszych raczej nie pracuje w biurach niestety tylko jakiś odsetek

Orzełek
14.10.2020 13:32
@Piwonia:

Super, a przecież znane są przypadki (mnóstwo), że młodzi zmarli, czemu taka dyskryminacja jawna, że tylko starsi ludzie??

Tomasz
24.11.2020 01:14
@Orzełek:

No bo jakby nie patrzeć to jest zupełny margines

Malwa
25.11.2020 17:09
@Piwonia:

Dla seniorów? Przecież seniorów raczej nie pracuje zbyt dużo bo są na emeryturach. Teraz praca zdalna jest zalecana dla wszystkich tych co mogą tak pracować. Nie trzeba być seniorem żeby ciężko przechodzić covid.

Marcin
22.11.2020 23:04

To wyobrazcie sobie co mamy my w zakladach produkcyjnych gdzie jest kilkuset pracownikow. Te wszystkie dezynfekcje to tylko rytualy dla zasady, w takich skupiskach ludzi nie da sie uniknac zakazenia po prostu. Co chwila oglaszaja jakis nowy przypadek. 

Mona
30.10.2020 15:59

Teraz już wszyscy będziemy pracować zdalnie :) A ktoś jeszcze w ogóle jak dotąd nie pracował zdalnie w biurze?

EleaUU
15.10.2020 14:45

W Szwecji lockdownu nie było jakoś to przetrwali przechorowali i teraz inne kraje ją prześcigają w zakażeniach po co zamykać wszystko pracować normalnie mało to do tej pory było chorób? A jeśli już to czemu biura a co to a sklepy piekęgniarki w szpitalach a gastronomia przecież wszyscy mają kontakt z innymi ludźmi to chyba wszędzie jest niebezpiecznie jak już a co to że biuro to tylko tam wirus wejdzie???

Pola
28.10.2020 14:07
@EleaUU:

W Szwecji sporo osób starszych umarło. Ja jednak jestem za ograniczeniem kontaktów bo w domu mam i straszą mamę i babcie i nie chciałabym ich narażać. Na razie pracuję zdalnie i nie usze chodzic do biura, ale czy to uchroni mnie przed zarażeniem to nie wiem.

P.fr
15.09.2020 22:27
Ja tam cały ten czas chodziłem do pracy do biura i nic mi nie było ani nikomu zresztą
zdziwiony!
16.09.2020 07:23
@P.fr: czy to znaczy że nie wszyscy pracodawcy musieli zamknąć biuro w czasie kwarantanny ????
Ścinek
19.09.2020 17:50
@P.fr:

U mnie to samo wszyscy zdrowi i każdy pracował, szczerze to ani ja, ani nikt znajomy nie zna osoby, która by zachorowała.

Pin
19.09.2020 22:32
@Ścinek: A u nas jedna osoba która akurat zawsze pracowała zdalnie i nie było z nią jakiś czas kontaktu a potemxsie okazało że ma koronę .
wirusówka
23.09.2020 17:14
@Ścinek:

A ja myślę że jest wirus. Bo przecież dlaczego wszystkie urzedy, ZUSy, skarbówki się tak zabarykadowały i wpuszczaja tylko po jednym zdezynfekowanym petencie? A ośrodki zdrowia? Chyba od rozpoczęcia pandemii nikogo nie wpuścili tylko teleporady. Jak na to patrze to wierze w wirusa.

sceptyczny
24.09.2020 13:13
@wirusówka:

nie wpuszczają bo korzystają na sytuacji i chcą mieć trochę spokoju a nie zapierdziel ;)

Sandr@
26.09.2020 14:02
@Ścinek: Bo dużo osób choruje bezobjawowo i nawet o tym nie wie, a niewiele osób ląduje w szpitalu pod respiratorem ale to nie znaczy, że wirusa nie ma.
Obojetny
15.09.2020 19:36
Ja tam już nie chcę myśleć o tym , mam już dość tej paniki i tego siedzenia i tego wszystkiego . Chce wreszcie wyjść z domu do ludzi normalnie i już chyba mi wszystko jedno czy coś złapie czy nie
krzysiu
08.09.2020 13:30
gorzej jak to pracodawca oskarży pracownika że coś przyniósł i co wtedy
Benek
08.09.2020 19:17
@krzysiu:

No coś ty. Przeciez nie możesz być winny dlatego, że zachorowałeś. Obie strony wykarzą sie empatią i będzie ok. :)

rytel
14.09.2020 17:33
@Benek: pracodawca i empatia na pewno...
human
15.09.2020 12:18
@rytel:

Oj to zalezy od pracodawcy. Ja mam super szefa. Jak do tej pory walczył o każdego pracownika, żeby zachować każdy etat. Nie każdy pracuje w bezwzględnym korpo.

dorota.k
08.09.2020 13:36
jakoś do tej pory ci co grype zlapali w pracy odszkodowania nie dostawali
elwirka
10.09.2020 14:29
@dorota.k: to może zaczną? :D
dorota.k
14.09.2020 17:32
@elwirka: no super by było tylko szkoda że dopiero teraz bo byłam chora co najmniej dobre kilka razy
brrrrr
08.09.2020 13:31
jak odszkodowanie to tylko od państwa. albo sanepidu ;))))
edyta.jkl
14.09.2020 17:35
@brrrrr: Czyżbyś był pracodawcą? :D