Młodzi ludzie coraz częściej zamiast o karierze strażaka czy sportowca marzą o zostaniu YouTuberem. Czy to zajęcie może okazać się przyszłościowe? Ile obecnie zarabia najbogatszy YouTuber w Polsce? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących „zawodu” YouTubera znajdziesz w poniższym artykule.

Ile zarabiają youtuberzy

Jak zarabiają YouTuberzy?

Zastanawiasz się, w jaki sposób zarabia YouTuber? Musisz wiedzieć, że jest co najmniej kilka sposobów, by zacząć zarabiać na kanale YouTube. Do najpopularniejszych należą:

 • emisja reklam przy filmach w ramach program Google AdSense,
 • uczestnictwo w programie YouTube Premium,
 • lokowanie produktu podczas nagrywania filmików w ramach indywidualnej współpracy ze sponsorami,
 • sprzedaż gadżetów sygnowanych nazwiskiem YouTubera,
 • prowadzenie streamów, podczas których widzowie mogą przekazywać tzw. donejty,
 • dochody z superczatu i supernaklejek,
 • publikowanie treści w ramach formatu YouTube Shorts.

Dowiedzmy się o tych metodach czegoś więcej.

Transmisje na żywo i filmy sponsorowane stanowią źródło dochodów YouTuberów

Program Google AdSense

Tak bardzo denerwujące widzów reklamy na YouTubie to jeden z podstawowych sposobów na zarabianie za pośrednictwem tego kanału. Nie jest to je jednak takie proste. Żeby móc zarabiać poprzez wyświetlenia reklam, należy spełniać określone warunki. Przede wszystkim YouTuber musi się zakwalifikować do programu Google Ad Sense.

Żeby tak się stało, dany kanał musi posiadać minimum 1000 subskrybentów, a czas oglądanych filmów powinien wynosić co najmniej 4000 godzin.

YouTube Premium

YouTube Premium, czyli płatna wersja tego programu, oferuje możliwość oglądania filmów bez wyświetlania reklam. Twórcy od użytkowników posiadających ten pakiet, otrzymują część zysków z tytułu ich opłat.

Współpraca ze sponsorami

Najpopularniejszy kanał, a co za tym idzie – jego twórca, któr maj już swoją widownię, może też zarabiać na współpracach ze znanymi markami. Firma na takiej współpracy zyskuje większą rozpoznawalność swojej marki, co znacząco przyczynia się do zwiększenia poziomu sprzedaży. Jest to również atrakcyjne dla samego YouTubera, który może zwiększyć swoje dochody i sprawić, że jego kanał stanie się jeszcze popularniejszy.

Na zagranicznym i polskim YouTubie można zarabiać zresztą nie tylko w ten sposób. Bardzo często proponowana jest YouTuberom także współpraca barterowa. Co to oznacza? Zaprezentowany w ramach filmu produkt lub usługa (mowa tu na przykład o produktach kosmetycznych, grach komputerowych czy produktach spożywczych) trafiają do twórcy całkowicie za darmo Jest to jednak forma zarobku możliwa tylko dla najbardziej znanych polskich YouTuberów.

YouTube bada nie tylko wyświetlenia filmów, ale też liczbę osób subskrybujących

Własny brand

Mając już nie tysiąc wyświetleń a np. miliony subskrybentów, YouTuber może pomyśleć o uruchomieniu własne sklepu internetowego z gadżetami sygnowanymi jego imieniem czy pseudonimem.

W przypadku najpopularniejszych youtuberów zarobki z takiej działalności mogą być naprawdę spore. Najczęściej sprzedawane są kubki, bluzy, długopisy czy inne drobne gadżety.

Donate

Najlepiej zarabiający youtuberzy posiłkują się także tzw. donejtami od widzów, które wysyła się w trakcie transmisji na żywo. Najczęśćiej wygląda to tak, że YouTuber prowadzi stream (czasem trwają one nawet kilkanaście godzin bez przerwy!) a w rogu ekranu pojawia się informacja, jak można go wesprzeć finansowo.

Widzowie, którzy zdecydują się na takie wsparcie swojego ulubionego twórcy, mogą też wysłać wiadomość, która pojawi się na ekranie i będzie widoczna dla innych oglądających.

Inną opcją jest założenie profilu na specjalnym portalu, takim jak Patronite i odsyłanie do niego swoich subskrybentów oraz obserwujących.

Aby zacząć zarabiać na YouTubie, należy zakwalifikować się do programu o nazwie AdSense

Dodatkowo, podczas transmisji na żywo niektórzy decydują się udostępnić swoim widzom publikowanie na superczacie i umieszczanie tzw. supernaklejek. Dla twórcy jest to kolejny sposób na zarobek, a dla widzów możliwość poczucia się kimś wyjątkowym.

YouTube Shorts

W ostatnim czasie sporą popularnością cieszą się krótkie filmki w formacie YouTube Shorts. Aby zachęcić do tworzenia tego typu treści, najbardziej angażujące i wartościowe filmiki są przez YouTube specjalnie wynagradzane.

YouTube a podatki

Przy każdym dochodzie powstaje pytanie, jak się z niego rozliczyć z Urzędem Skarbowym. Na pewno trzeba się w ten temat mocniej zagłębić i poznać obowiązujące przepisy. O tym, jak rozliczają się YouTuberzy, więcej możemy przeczytać tutaj.

Jak zacząć zarabiać na YouTube?

Trzeba przyznać, że początkujący YouTuber nie ma łatwo i nie może też za dużo zarobić. Najczęściej wygląda to tak, że przez pierwsze kilka miesięcy czy nawet dłużej jego praca nie jest wynagradzana w żaden sposób. Dlaczego? Ponieważ YouTube płaci głównie za wyświetlenie reklam.

Jeśli na danym kanale nie ma dużej ilości obserwujących czy kliknięć, wyświetlonych reklam też nie będzie dużo. Od początku twórca musi więc zadbać o to, żeby jego materiały wideo były interesujące i oryginalne. Później musi uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż liczba wyświetleń się zwiększy. Dopiero kiedy będzie ich kilka tysięcy, może on zacząć tzw. monetyzację konta, czyli właśnie umieszczanie reklam.

Ile zarabia się na Youtube?

Podpięcie konta do AdSense

Aby zarobki na YouTube stały się bardziej odczuwalne, trzeba przejść do następnego kroku, czyli do aktywowania reklamy AdSense. Jak to zrobić?

Należy zalogować się na swój kanał i wybrać zakładkę „Studio twórców”, a następnie „Stan i funkcję”. Po pojawieniu się zakładki „Zarabianie” należy ją włączyć i postępować dalej zgodnie z instrukcjami.

Jeśli już uda nam się podpiąć swoje filmy do reklamodawców, będziemy mogli faktycznie zarabiać na wyświetleniach, choć wciąż na początku będą to raczej niskie kwoty. Swoje pierwsze pieniądze możemy wypłacić po przekroczeniu progu 300 złotych.

Zarobki YouTuberów

Przejdźmy już do kluczowego pytania: ile zarabiają polscy YouTuberzy? Trudno tu oczekiwać jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ stawki za każde 1000 wyświetleń mogą być zróżnicowane (od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych). Natomiast za milion wyświetleń można zarobić już około tysiąca złotych.

Wpływ ma na to samo zachowanie widzów – jeśli skupiają się wyłącznie na publikowanych filmach, blokując reklamy, YouTuberzy zarabiają mniej.

Natomiast współpraca z markami to możliwość zarobienia dodatkowych kilkuset złotych miesięcznie. Trudno z kolei policzyć, ile można zarobić na indywidualnych wpłatach obserwujących czy sprzedaży gadżetów.

Najbogatsi YouTuberzy w Polsce: ile zarabiają ci najpopularniejsi?

Przyjrzyjmy się teraz temu, ile zarabia się na YouTubie, będąc polskim celebrytą. W naszym kraju pensja tych najpopularniejszych sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Rok temu, w czerwcu 2022 znany Nitrozyzniak pochwalił się, że za 16 milionów wyświetleń swojego kanału otrzymał niecałe 20 tysięcy dolarów, co daje w przeliczeniu przeszło 88 tysięcy złotych. A przecież utrzymuje się on także z donejtów czy lokowania produktu.

Łatwo więc zrozumieć, że kariera Youtubera marzy się niejednej osobie, bez względu na to, w jakim wieku czy sytuacji jest obecnie, gdyż roczne zarobki w tym „zawodzie” bywają naprawdę imponujące.

Ranking twórców YouTube w 2023 roku w Polsce

Kto w Polsce jest ostatnio najpopularniejszy? Według raportu DDOB do najpopularniejszych kanałów muzycznych i innych należą:

 1. Dharni (6,06 mln obserwujących),
 2. Karol Friz Wiśniewski (5,09 mln obserwujących),
 3. Blowek (5,07 mln obserwujących),
 4. ReZigiusz (4,74 mln obserwujących),
 5. Stuu (4,23 mln obserwujących),
 6. Step Records (3,85 mln obserwujących),
 7. SA Wardega (3,57 mln obserwujących),
 8. Naruciak (3,48 mln obserwujących),
 9. AbstrachujeTV (3,38 mln obserwujących),
 10. SBM Label (3,36 mln obserwujących).

Ile zarabiają zagraniczni YouTuberzy?

Jakiś czas temu Forbes opublikował ranking najlepiej zarabiających YouTuberów na świecie. Na pierwszym miejscu w tym zestawieniu znalazł się MrBeast, który zarobił w 2021 roku jakiś 54 miliony dolarów. Drugie miejsce zajął JakePaul z łącznym zarobkiem 45 milionów, a na trzecim znalazł się Markiplier, który zarobił w sumie 34 miliony dolarów.

Trzeba przyznać, że najwięksi youtuberzy dorobili się sporych majątków. Jest to więc szansa na zyskanie popularności lub przynajmniej dodatkowe źródło dochodów. Wystarczy, że wpadniemy na pomysł, który spodoba się szerszej grupie odbiorców!

YouTuberzy – afera Pandora Gate

W ostatnim czasie największy rozgłos przyniosły niektórym YouTuberom doniesienia o ich udziale w tzw. aferze Pandora Gate. Jak podaje wiele polskich mediów, chodzi o utrzymywanie niezdrowych (w tym seksualnych) relacji z nieletnimi. Sprawa cały czas jest w toku, niemniej profile zamieszanych w precedens YouTuberów zostały zakwalifikowane do najbardziej szkodliwych obecnie kanałów.

Oceń artykuł
1/5 (1)