Gdzie inwestować pieniądze w niepewnym czasie? To pytanie zadają sobie osoby, które nie chcą, by ich oszczędności traciły na wartości. Jednak aby zainwestować pieniądze, trzeba najpierw określić podstawowe założenia typu wysokość kapitału czy czas inwestycji. Sprawdź, jak inwestować oszczędności na różne sposoby.

W co inwestować swoje oszczędności

Oszczędności pozostawione same sobie niestety ze względu na spadek wartości pieniądza mogą za kilka lat być jeszcze mniejsze. Aby je zwiększyć, wiele osób korzysta z różnych instrumentów finansowych oraz wykorzystuje pomysły, które pozwalają osiągnąć zysk.

Gdzie warto inwestować pieniądze? Czy w obecnych czasach da się osiągnąć zysk z oszczędności? Które sposoby lokowania funduszy nie wymagają profesjonalnej wiedzy inwestycyjnej? Czy konto oszczędnościowe jest lepsze od zakupu nieruchomości? Sprawdź, które inwestycje są najbardziej popularne.


PRZECZYTAJ TAKŻE:


Inwestowanie pieniędzy – od czego zacząć?

Inwestowanie pieniędzy to proces, który powinien być przemyślany. Nie można pod wpływem chwili przeznaczać swoich ciężko zarobionych finansów na przedsięwzięcia z góry skazane na porażkę.

Zanim zdecydujemy się na konkretny pomysł na to, jak zainwestować oszczędności, trzeba wcześnie określić podstawowe założenia, typu ile możemy przeznaczyć na ten cel, lub po jakim czasie chcemy osiągnąć zysk. Pomnażanie pieniędzy poprzedza się ustaleniem:

  • kwoty inwestycji – pieniądze, jakie jesteśmy w stanie przeznaczyć do pomnażania (może to być tylko niewielka lub większa część oszczędności);
  • szacowanego ryzyka – inwestowanie na ogół łączy się z ryzykiem, a zazwyczaj im ono większe, tym zysk również przyniesie bardziej zadowalające kwoty – zwiększa się też szansa na utratę pieniędzy;
  • czasu inwestycji – a więc czy inwestycja ma się szybko zwrócić, czy może być ona nastawiona na dłuższy horyzont inwestycyjny.

Bez ustalenia powyższych informacji ciężko będzie wybrać sposób, w jaki najlepiej będzie inwestować oszczędności. Może się bowiem okazać, że otwierając lokatę, liczymy na wysoki zysk, który w rzeczywistości ciężko osiągnąć. Metoda inwestowania musi być dostosowana do oczekiwań inwestora.


Sprawdź też: Stopa zwrotu – co to jest? Jak obliczyć stopę zwrotu?


Lokaty i konta oszczędnościowe w oszczędzaniu

W co inwestować swoje oszczędności?

Sposobów na to, aby inwestować oszczędności, jest wiele. Jedne łączą się z wysokim zarobkiem i ryzykiem dużej straty jednocześnie. Inne formy inwestowania będą z kolei bezpieczniejsze, ale przy tym dają słabe zyski. To, który z nich najlepiej wybrać zależy głównie od indywidualnych potrzeb.

Najpopularniejsze formy inwestowania

Chcąc ulokować gdzieś swoje oszczędności, najlepiej inwestować w coś sprawdzonego. Warto więc zapoznać się z inwestycjami, które cieszą się sporym zainteresowaniem wśród osób pomnażających swój kapitał. Wybór właściwej metody to pierwszy krok do osiągnięcia oczekiwanych zysków.

Jak inwestować małe kwoty

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne to sposób zbiorowego inwestowania, który zakłada lokowanie środków w fundusze tworzone przez TFI, czyli Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Kapitał można przeznaczyć na papiery wartościowe Skarbu Państwa, Narodowego Banku Polskiego, a także na papiery jako przedmiot oferty publicznej. Możliwe jest również inwestowanie w instrumenty rynku pieniężnego oraz w depozyty bankowe.

Fundusze inwestycyjne wiążą się jednak ze sporym ryzykiem, które niekiedy pochłania dużą część lub całość przeznaczonej przez inwestora kwoty. Dotyczy ono również tzw. gwarantowanego zysku czy innych, nieco ukrytych kosztów.


ZOBACZ TEŻ:


Akcje – inwestycje na giełdzie papierów wartościowych

Ten sposób inwestowania pieniędzy polega na tym, że przekazuje się pieniądze na akcje firm notowanych na giełdzie. Inwestycje giełdowe to jednak metoda wymagająca sporej wiedzy na temat analizy rynku i poczynań danego przedsiębiorstwa. Istotne jest w tym przypadku wybranie odpowiedniego brokera. Ze względu na dość niepewne zachowanie firmy, które zależy od sytuacji na rynku, przeznaczanie oszczędności na akcje wiąże się z dużym ryzykiem.

Obligacje skarbowe

Obligacje Skarbu Państwa uznaje się za jeden z najbezpieczniejszych sposobów na to, jak inwestować pieniądze. To papiery wartościowe sprzedawane przez Ministra Finansów reprezentujący Skarb Państwa. Mają one dość prostą konstrukcję, a przy tym nie wymagają od inwestora specjalistycznej wiedzy.

W tym przypadku ryzyko utraty oszczędności jest niskie, jednak gdy zachowa się dłuższy horyzont inwestycyjny. Z drugiej strony zyski z obligacji skarbowych są na ogół wyższe niż w przypadku lokat. Inwestor, który chce ulokować oszczędności w obligacjach skarbowych ma do wyboru kilka wariantów okresu inwestycji (np. 3-miesięczne, roczne, dwuletnie) oraz różne oprocentowanie (stałe, zmienne, oparte na inflacji).


Może Cię zainteresować: Jak oszczędzać pieniądze? Praktyczne porady dla każdego


Gdzie najlepiej inwestować pieniądze

Lokaty terminowe i konta oszczędnościowe

Popularność kont oszczędnościowych w ostatnim czasie znacznie wzrasta. Wiąże się to głównie z wygodą dostępu. Oszczędności są oprocentowane, a przy tym można je wpłacać w określonej przez bank liczbie. W przypadku lokaty takiej możliwości nie ma, ponieważ środki są zamrożone na określony czas. Inwestor utrzymujący oszczędności na kontach oszczędnościowych w razie potrzeby może skorzystać ze swoich funduszy, nie tracąc przy tym naliczonych odsetek.

Warto pamiętać, że zyski z lokaty i konta oszczędnościowego nie są wysokie. Dodatkowo niskie oprocentowanie, na które mają wpływ stopy procentowe, przyznawane na koncie oszczędnościowym czy lokacie sprawiają, że kapitał może nie zyskać na wartości przez wysoką inflację.

Zakup akcji - sposób na inwestowanie oszczędności

Nieruchomości

Jeśli inwestor dysponuje odpowiednio wysokim kapitałem, dobrym rozwiązaniem jest inwestowanie w rynek nieruchomości. Najlepiej inwestować w lokale mieszkalne, których na rynku jest wciąż mało, a ceny obecnych podlegają częstym wzrostom. Czy dana inwestycja w nieruchomości przyniesie zysk, zależy od wielu czynników, jednak na ogół jest to dość pewne miejsce dla oszczędności.

W tym przypadku można albo kupić mieszkanie i czerpać zyski z wynajmu, albo zdecydować się na flipping, czyli zakup nieruchomości do niewielkiego remontu i w krótkiej perspektywie czasowej dalszą odsprzedaż.

Złoża złota i inne metale szlachetne

Zakup złota i innych metali szlachetnych od dawna był jednym ze sposobów pomnażania kapitału. W przypadku złota można inwestować małe kwoty w monety, które po kilku latach będą warte znacznie więcej. Wynika to z faktu, że koszty jego wydobycia stale rosną.

Dzieła sztuki

Jeśli inwestor ma do dyspozycji kilka lub kilkanaście tysięcy wolnych środków, może wybrać również dzieła sztuki. W tej sytuacji skupuje się obrazy i prace różnych artystów, sprzedawane na aukcjach internetowych czy galeriach. Rynek dzieł sztuki jest jednak dość trudny. Wymaga rozeznania w tej tematyce, które ułatwia określenie prac o największym potencjale do droższej sprzedaży.

Którego typu inwestycję warto wybrać dla oszczędności

Kryptowaluty

Ze względu na dość niestabilny kurs kryptowalut, jest to dość ryzykowny sposób na pomnażanie kapitału. Potrzebna jest tu więc analiza kursu czy wiedza z zakresu cyfrowych walut. Warto pamiętać też, że jest to na ogół inwestycja długoterminowa, a więc na zyski, które mogą być naprawdę spore, trzeba będzie jednak trochę poczekać.


TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:


Gdzie najlepiej inwestować?

Niestety nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o to, gdzie najlepiej inwestować oszczędności. Pomysłów jest wiele, a każdy z nim w mniejszym bądź większym stopniu łączy się z ryzykiem, czyli utratą zgromadzonego kapitału. Na obecne, dość niepewne czasy najbardziej zyskowne (choć nie zawsze przynoszące duże dochody) jest inwestowanie pieniędzy w nieruchomości, złoto, obligacje skarbowe i lokaty.

Większe inwestycje, jednak z dużym ryzykiem są charakterystyczne dla notowań giełdowych i akcji. Z jednej strony przy odrobinie szczęścia można zarobić tam naprawdę dużo. Z drugiej zaś wystarczą niewielkie wahania, by inwestowanie poszło na marne, pochłaniając całe oszczędności. W takim przypadku niezbędna jest duża wiedza, ale również zaangażowanie czy opanowanie. Wszystko to należy wziąć pod uwagę już na etapie wyboru odpowiedniej metody inwestowania. W przeciwnym razie pomysł na zwiększenie własnego kapitału może być z góry skazany na porażkę.

W co inwestować oszczędności - pomysły

Jak rozsądnie inwestować pieniądze?

Inwestując pieniądze, nie można zapominać, że lokowanie środków w różnych miejscach zawsze wiąże się z ryzykiem. Ze względu na liczne wahania gospodarcze ciężko liczyć na pewny zysk. W związku z tym, aby zminimalizować ryzyko strat, warto pomyśleć nad kilkoma założeniami, dzięki którym inwestowanie pieniędzy stanie się nieco łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Po pierwsze pamiętaj, aby nie inwestować wszystkich swoich oszczędności. Ważna jest poduszka finansowa, czyli część z odłożonych pieniędzy, które dla bezpieczeństwa powinny pozostać na koncie w niezmienionej formie. Dzięki niej w razie niepowodzenia inwestycji inwestor nie pozostanie z niczym.

Po drugie ważna jest dywersyfikacja. Odnosi się ona do inwestowania mniejszych kwot na różne sposoby. Przeznaczanie wszystkich oszczędności na jeden cel niesie za sobą ryzyko utraty większych pieniędzy. Inwestowanie na różne sposoby jednocześnie wzmacnia bezpieczeństwo funduszy.

Po trzecie postaw na czas – aby przynieść zysk, zwykle inwestycje potrzebują czasu. Już na samym początku trzeba się więc pogodzić z faktem, że ciężko będzie szybko pomnożyć pieniądze. Istotne jest także, aby stale monitorować uwarunkowania rynkowe, by w razie czego można było modyfikować swój plan inwestycyjny.

Oceń artykuł
2/5 (2)