Jak zacząć oszczędzać i lepiej zarządzać domowym budżetem? Wciąż żyjecie „od pierwszego do pierwszego” i macie wrażenie, że na nic nie starcza Wam z wypłaty? Z tego tekstu dowiecie się m.in. jak oszczędzać na jedzeniu i płacić mniejsze rachunki.

Jak zacząć oszczędzać? Zacznijcie planować

Wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce 2021 nie jest jeszcze znana w sektorze przedsiębiorstw. Wiemy za to, jaka jest wysokość prognozowanego przez GUS wynagrodzenia w gospodarce narodowej! Jest to 5259 zł – a zatem wcale nie tak mało. Pomimo tego, że nie wszyscy mogą liczyć na miesięczne dochody takiego rzędu, to zwykle każdy pracownik otrzymuje stałą pensję, w ramach której może uczyć się, jak zacząć oszczędzać i lepiej planować swoje wydatki!


Chcesz dowiedzieć się, jak długo trzeba oszczędzać na mieszkanie w Polsce? Przeczytaj nasz tekst i sprawdź, jak wypadamy na tle Europy!


Aby pieniądze z wypłaty starczyły na cały miesiąc  i możliwe było także odłożenie kilku złotych „na czarną godzinę”, dobrze jest zapisywać każdą wydawaną kwotę.

Jak nauczyć się oszczędzać pieniądze? Zapisujcie wydatki

Jednym ze sprawdzonych sposobów na to, jak szybko zaoszczędzić, jest spisywanie wszystkich poniesionych przez nas wydatków w miesiącu. Aby nie pominąć żadnych zakupów i zachować kontrolę nad tym, ile wydajemy, warto przygotować tabelkę w Excelu, gdzie będziemy zapisywać kolejne wydane kwoty!

Nie tylko dowiecie się, gdzie „znika” Wasza pensja, ale też na co wydajecie najwięcej i najczęściej. Mając tego typu listę przed nosem, czasem łatwiej dostrzec jest zbędne wydatki, które z łatwością możecie wyeliminować. To także dobry sposób na to, aby zapanować nad takimi zwyczajami, jak spontaniczne zakupy czy jedzenie na mieście.


SPRAWDŹ TEŻ: Średnie oszczędności Polaków – ile wynoszą w dobie pandemii?


Bądźcie ze sobą uczciwi – jeśli na coś Was nie stać, po prostu lepiej tego nie kupować lub zaoszczędzić na to, rezygnując z innych wydatków. Tak dowiecie się, jak nauczyć się oszczędzać pieniądze!

Aby oszczędzać pieniądze, domowy budżet planujcie z wyprzedzeniem

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze, nie rezygnując ze wszystkich drobnych przyjemności? Jeśli tabelkę z wydatkami prowadzicie już od jakiegoś czasu, łatwo będzie Wam zacząć inaczej podchodzić do planowania domowego budżetu.

Jeśli widzicie, że np. w miesiącu zazwyczaj przeznaczacie około 500 – 600 zł na zakupy produktów spożywczych, możecie zacząć traktować tę kwotę wydatków jako stałą w Waszym budżecie. W ten sposób łatwiej będzie Wam zorientować się, ile pieniędzy pozostaje Wam na pozostałe ruchy i jak wprowadzić oszczędności w budżecie domowym.


MAMY TEŻ DLA CIEBIE: Oszczędzanie na samochód – ile musimy pracować?


O ile pewnych sytuacji, takich jak koszty związane z nagłą chorobą, nie da się w pełni przewidzieć, o tyle już istnieją pozycje, o których możecie zacząć myśleć z finansowym wyprzedzeniem. Powoli kończą Wam się zapasy środków czystości? Obliczcie, ile mniej więcej będziecie musieli na nie wydać i zastanówcie się, z czego zrezygnujecie w kolejnym miesiącu w to miejsce. Zakupy możecie też zacząć robić rzadziej, a w większych sieciach supermarketów, gdzie zazwyczaj trafiamy na niższe ceny, niż np. w osiedlowych sklepach.

Jak oszczędzać pieniądze w domu? Szukajcie tańszych zamienników!

Zarówno spisywanie wydatków, jak i nauka rezygnacji ze zbędnych wydatków bezpośrednio przełożą się na wzrost Waszych oszczędności. Jak wprowadzić system oszczędności w domu, które zapewnią nam „poduszkę bezpieczeństwa” na słabsze finansowo czasy? Szukajcie tańszych rozwiązań i zamienników.

Jak zaoszczędzić na jedzeniu?

Oszczędzanie na jedzeniu nie musi oznaczać od razu diety ubogiej w wartościowe produkty. To może co najwyżej odbić się na Waszym zdrowiu, a więc i efektywności w pracy! Lepiej w to miejsce rozważyć znaczące ograniczenie ilości zamawianych na wynos posiłków, a także zrezygnować z „drobnych” zakupów w osiedlowych sklepach, gdzie ceny potrafią być nawet kilkakrotnie wyższe od tych w dyskontach.

Oszczędzanie wody: sposoby

Jak można oszczędzać wodę, aby rachunki nas nie przygniotły? Jeśli w Waszym domu mieszka więcej, niż trzy osoby, warto ograniczyć ilość kąpieli, na jakie sobie pozwalamy. Tę przyjemność zostawcie sobie jako relaksacyjny rytuał raz na tydzień, podczas gdy na co dzień postawicie na znacznie oszczędniejsze i szybsze prysznice. Nie odkręcajcie też wody w trakcie mycia zębów, czy rąk bez potrzeby! Tu chodzi nie tylko o pieniądze, ale i ekologię. Do tego możecie też zacząć zaopatrywać się w dodatkową wodę np. do gotowania przy lokalnych źródłach oligocenki.

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Oszczędzanie energii elektrycznej może być prostsze, niż myślicie! Wymaga to tylko odrobinę uważności. Opuszczając pokój, pamiętajcie o zgaszeniu światła i nie zostawiajcie go wiecznie zapalonego w kuchni czy przedpokoju.

Aby oszczędzać energię, nauczcie domowników, by nie zostawiali włączonych sprzętów. Telewizor czy komputer koniecznie należy wyłączyć, kiedy kończy się ich używanie. Warto również nie zostawiać podłączonych do kontaktu ładowarek.

Jak oszczędzać gaz?

Choć koszty gazu nie należą do zbyt wysokich przy normalnym zużyciu, sytuacja zmienia się drastycznie, kiedy mamy do czynienia z ogrzewaniem na gaz. Tu oszczędności na gazie mogą być dość spore! Aby zmniejszyć wysokie rachunki, ogrzewajcie dom mądrze. Rozkręcanie kaloryferów przy otwartych oknach to jeden z podstawowych błędów!


Szukasz pracy w Częstochowie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Jak oszczędzać pieniądze w banku? Lokaty, konta oszczędnościowe

O ile drobne oszczędności mogą nie sprawiać nam tylu problemów, o tyle już odłożenie na coś większego, np. wakacyjny wyjazd, to zupełnie inne zadanie. Oszczędzanie w banku może jednak mocno pomóc!


Przeczytaj także: Zarabianie na promocjach bankowych – hit czy kit?


Cashback

Oszczędzanie pieniędzy w banku może oznaczać np. dołączenie do programów zwrotów części wydanych kwot za pośrednictwem kart płatniczych. Cashback to inaczej zwrot części pieniędzy wydanych przez kupującego w sklepie internetowym, a jego wielkość określana jest przez daną markę i zwykle wynosi od 1,5% do nawet 25% wartości naszego zakupu. W programach cashback zwrot pieniędzy nalicza się automatycznie i trafia on na konto kupującego, gdy platforma cashbackowa otrzyma potwierdzenie, że zakupy faktycznie się odbyły i produkt nie został zwrócony.

Jak oszczędzać pieniądze na kontach oszczędnościowych?

Jak oszczędzać pieniądze? Konta oszczędnościowe w banku to jeden z lepszych sposobów! Konta oszczędnościowe różnią się między sobą zmiennym oprocentowaniem, jednak na najlepsze oferty mogą tu liczyć nowi klienci banku. Zgarnąć można nawet 2,25% oprocentowania od regularnie wpłacanych kwot o różnych wysokościach! W przeciwieństwie do lokaty mamy tu również stały dostęp do odłożonych środków, co może przydać się w nagłych przypadkach. Uwaga, nie tracimy wtedy odsetek!


Chcesz podyskutować z innymi o tym, jak oszczędzać pieniądze? Forum GoWork.pl to najlepsze miejsce na wymianę doświadczeń i opinii!


Lokaty terminowe

Jak oszczędzać pieniądze na lokatach oszczędnościowych? To dobre rozwiązanie dla tych, którzy są w stanie odłożyć nieco większą kwotę pieniędzy miesięcznie. Oprocentowanie lokat zazwyczaj nie przekracza 3 – 4% w skali roku. Zazwyczaj najwyżej oprocentowane są lokaty terminowe, gdzie umowa pomiędzy klientem a bankiem zawierana jest na okres 3 lub 6 miesięcy. W większości banków kwoty, od których można zacząć prowadzenie lokaty, to minimum tysiąc złotych, dlatego to świetny sposób na to, jak oszczędzać na większe wydatki!

Podsumowanie – 5 sposobów na oszczędzanie

Jak nauczyć się oszczędzać pieniądze, nawet nie zwracając na to uwagi? Warto przyswoić sobie kilka złotych zasad, dzięki którym Wasze oszczędności wzrosną, a Wy odzyskacie kontrolę nad swoim domowym budżetem!

Specjalnie dla Was mamy krótkie podsumowanie. Oto 5 porad, jak oszczędzać pieniądze!

  • Zapisujcie wszystkie swoje wydatki – dzięki temu lepiej zorientujcie się, na co i ile wydajecie pieniędzy.
  • Wprowadźcie system oszczędności w domu, obniżając rachunki za wodę czy prąd.
  • Co jakiś czas róbcie przegląd Waszych wydatków, aby móc planować je z wyprzedzeniem i eliminować te zbędne.
  • Szukajcie sposobów na to, jak zaoszczędzić – pomóc mogą terminowe lokaty w banku, czy nawet karty lojalnościowe sieci sklepów, w których często robicie zakupy.
  • Skończcie z życiem „ponad stan” – taksówki, zamawianie jedzenia czy wyjścia „na miasto” nie powinny oznaczać braku pieniędzy jeszcze przed kolejną wypłatą! Jeśli chcecie sobie pozwolić na coś specjalnego, najpierw zaplanujcie, z czego zrezygnujecie w to miejsce.

Teraz wiecie już, jak oszczędzać pieniądze na różne sposoby! Nawet jeśli na początku proces zmiany nawyków finansowych może wydawać się trudny, lub nawet frustrujący, z czasem stanie się to naturalne. A do tego dojdzie satysfakcja z tego, że udało Wam się odłożyć np. na wymarzone wakacje czy generalny remont łazienki.

Oceń artykuł
0/5 (0)