Reklama

Oszczędności Polaków w dobie pandemii. Ile udaje się nam odłożyć? Wyniki badań nie są optymistyczne

Krajowy Rejestr Długów wziął pod lupę oszczędności Polaków. Jak się okazało, prawie 1/4 osób w naszym kraju nie posiada żadnych oszczędności. Co z pozostałymi? Jaki procent Polaków deklaruje, że oszczędza i posiada oszczędności? Jaki wpływ na stan naszych kont miała pandemia? Sprawdź!

Oszczędności Polaków

Badanie “Barometr oszczędności” wykonane na zlecenie Krajowego Rejestru Długów rzuciło światło na oszczędności Polaków. Trwająca pandemia i niepewna sytuacja ekonomiczna nakłoniła wiele osób do zaciśnięcia pasa. Coraz częściej zastanawiamy się, jak oszczędzać na emeryturę i jak zapewnić sobie poduszkę finansową. Niestety podwyżki cen żywności i opłat, a także stosunkowo niskie zarobki na tle pozostałych krajów UE sprawiły, że średnie oszczędności Polaków wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są statystyki naszych oszczędności?

Szukasz pracy? Praca w Warszawie jest na wyciągnięcie ręki!

Oszczędności Polaków – ile mamy na “czarną godzinę”?

Wyniki badań przedstawionych przez Krajowy Rejestr Długów nie pozostawiają wątpliwości. Oszczędności Polaków nie pozwalają na zmianę pracy i utrzymanie rodziny w przypadku utraty zatrudnienia. Aż 24% ankietowanych deklaruje, że nie posiada żadnej poduszki finansowej, która uchroni ich przed ubóstwem w przypadku utraty pracy. Minimalne oszczędności (do 1000 złotych) zgromadziło 11,5% osób, a kwotę od 1000 do 5000 złotych ma zaledwie 17% ankietowanych. Co z pozostałymi? Prawie 30% obywateli zadeklarowało, że na ich koncie znajduje się więcej, niż 5000 zł “na czarną godzinę”. 

Badania pokazują, że w Polsce mniej więcej tyle samo osób posiada oszczędności finansowe, co nie odkłada w ogóle. Niepokojące jest to, że większość tych drugich nie ma z czego odłożyć. Tymczasem posiadanie pewnej poduszki finansowej jest bardzo ważne właśnie w takich chwilach jak ta, w pandemii, w kryzysie. Na szczęście, wszystko wskazuje na to, że dzięki szczepieniom sytuacja w kraju w najbliższych kilku miesiącach powinna się nieco ustabilizować […] – powiedział Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Oszczędności Polaków – ile możemy przeżyć bez pracy?

Pandemia nakłoniła wiele osób do innego spojrzenia na dotychczasowe wydatki. Zaczęliśmy się zastanawiać, czy lepiej zrobić ten remont teraz, czy może warto poczekać do ustabilizowania sytuacji. Ile procent Polaków ma oszczędności? Z badań wynika, że prawie 52% obywateli nie gromadzi żadnych środków “na czarną godzinę”. Dlaczego? Dla większości ankietowanych głównym powodem jest niewystarczający poziom zarobków. Pozostali nie boją się o swoje finanse, a co dziesiąta osoba walczy ze znacznym wzrostem wydatków. 

Średnie oszczędności Polaków nie pozwalają na swobodną zmianę pracy. Zdecydowana większość zgromadziła środki, za które utrzyma się mniej niż 6 miesięcy. Około 25% ankietowanych deklaruje, że ze swoich oszczędności jest w stanie przeżyć 3 miesiące. Aż 18% Polaków przetrwa zaledwie miesiąc, a 17% maksymalnie pół roku. Co z najlepiej zarabiającymi?

Z wyników badań można wywnioskować, że 13% ankietowanych odłożyło środki, które pozwolą im przeżyć bez pracy ponad 12 miesięcy. To znaczy, że oszczędności Polaków pozwalające mówić o bezpieczeństwie finansowym są udziałem zdecydowanej mniejszości społeczeństwa. 

Średnie oszczędności Polaków w czasie pandemii – ile złotych miesięcznie?

Wiemy już, jaki procent Polaków ma oszczędności. Co z wydatkami w czasie pandemii? Już niedługo minie rok, od kiedy musieliśmy na nowo zdefiniować swoje życie zawodowe i rodzinne. Ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem obniżek wynagrodzeń i niepewności co do zatrudnienia. W związku z tym ponad 42% ankietowanych przekazało, że w czasie pandemii zrezygnowali z niepotrzebnych wydatków. Jakie są średnie oszczędności Polaków w miesiącu?

Około 27% ankietowanych miesięcznie odkłada od 100 do 299 złotych. Do grona osób, które odkładają od 300 do 499 złotych, należy 16% badanych, a 13% od 500 do 999 złotych. Powyżej 1000 złotych miesięcznie odkłada około 13% ankietowanych.

Oceń artykuł
4/5 (4)