Reklama

Pieniądze po zmarłym na subkoncie w ZUS to średnio 29 tys. Co zrobić, aby odzyskać oszczędności po zmarłym członku rodziny?

Część osób prowadziła w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych subkonto, na które regularne wpływały środki. Jak się okazuje, po śmierci te pieniądze należą się rodzinie. Jednak nie każdy o tym wie, a ZUS nie spieszy się, aby informować bliskich o takiej możliwości. Jak dowiedzieć się, czy w ZUS-ie są pieniądze po zmarłym członku rodziny? Jak je odzyskać?

Subkonto w ZUS

Wieloletnia, ciężka praca zawodowa obarczona jest różnymi kosztami, w tym oczywiście składkami na ubezpieczenia społeczne. Jak się okazuje, część aktywnych zawodowo osób prowadziła w ZUS-ie subkonto. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie chciały zapisać się do OFE, a zamiast tego wybrały takie subkonto, jako dodatkową formę zabezpieczenia. Jak możemy przeczytać na stronie ZUS.pl:

Pierwotnie subkonto mogła mieć tylko osoba ubezpieczona, która była członkiem otwartego funduszu emerytalnego (OFE). W 2013 r. weszły w życie zmiany w systemie emerytalnym. Począwszy od 1 lutego 2014 r., osoby, które  po raz pierwszy wchodzą na rynek pracy, mogą zdecydować, czy chcą zawrzeć umowę z otwartym funduszem emerytalnym (OFE). Jeśli taka osoba w terminie 4 miesięcy od rozpoczęcia aktywności zawodowej nie zawrze umowy z OFE, jej składki w całości zostaną zapisane na subkoncie w ZUS. Żeby mieć subkonto w ZUS, nie trzeba zatem być już członkiem OFE.

Są to więc dwie niezależnie formy odkładania na emeryturę, a subkonto zaliczamy do II filaru emerytalnego. Jak wynika z danych z subkont korzysta około 16 milionów Polaków, a średnie oszczędności przypadające na jedną osobę to 29 tysięcy złotych.

Co dzieje się z subkontem po śmierci?

Warto jednak pamiętać, że środki te po śmierci podatnika należą się jego rodzinie. Jest to jednak sytuacja, w której to bliskie osoby muszą upomnieć się o wypłatę tych oszczędności i złożyć stosowane wnioski. Jest to procedura dziedziczenia środków i wiele zależy od tego, czy osoba zmarła miała jednocześnie konto w OFFe, czy nie. Średnio cały proces wypłaty trwa około 3 miesiące, a dokładne instrukcje można znaleźć na stronie ZUS.pl lub w lokalnej placówce.

Oceń artykuł
5/5 (1)