Ozdrowieńcy z COVID-19 na L4: ile średnio trwa zwolnienie po covidzie?

Prawie 10 procent ozdrowieńców z COVID-19 na L4 nie jest w stanie wrócić do pracy z powodu ciężkich powikłań. Zwolnienie po covid na rekonwalescencję może trwać nawet trzy miesiące – tak mówią wyniki badań hiszpańskich naukowców z Uniwersytetu w Murcji.

ozdrowieńcy po COVID-19 na zwolnieniu lekarskim

Hiszpańscy naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu w Murcji (UCAM) zbadali ponad milion osób, które w ubiegłym roku zostały wyleczone z COVID-19. Część z nich wymagała długiej hospitalizacji. Statystyki wykazały, że prawie 10 procent ozdrowieńców z COVID-19 na L4 ma ciężkie powikłania po chorobie i nie jest w stanie wrócić do normalnego funkcjonowania. Wśród nich znaleźli się m.in. pracownicy z ochrony zdrowia, którzy mieli najczęstszy kontakt z zakażonymi.

Ozdrowieńcy z COVID-19 na L4: 100 tysięcy osób potrzebuje kwartału na powrót do pracy

Hiszpańscy naukowcy zbadali, że prawie 100 tysięcy osób wyzdrowiałych po koronawirusie w 2020 roku potrzebuje co najmniej kwartału, aby powrócić do pełni zdrowia i móc wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Wśród nich znalazły się osoby, które nie wymagały hospitalizacji, jak i te leczone na oddziałach intensywnej terapii. Z opublikowanego przez uniwersytet artykułu w portalu „Prevencionar” wynika także, że ponad 85 procent ozdrowieńców z COVID-19 na L4 nie potrzebowało po covid-19 zwolnienia lekarskiego dłuższego niż trzy tygodnie.


Szukasz pracy w Białymstoku? Aplikuj na nasze oferty praca Białystok


Jaka grupa zawodowa wymagała najdłuższego zwolnienia po covidzie?

Według badań hiszpańskich naukowców najliczniejsi ozdrowieńcy z COVID-19 na L4 to przedstawiciele ochrony zdrowia (11 procent) oraz pracownicy małych sklepów (8,7 procent). Co ciekawe, ozdrowieńcy niezdolni do pracy przez ponad trzy miesiące deklarowali najczęściej mocne duszności, kaszel i poczucie zmęczenia. Co ciekawe, z badań Hiszpańskiego Towarzystwa Lekarzy Pierwszego Kontaktu (SEMG) wynika, że średnia wieku osób zakażonych koronawirusem to 43 lata, a wśród nich przeważają kobiety. Z kolei przeciętna długość występowania powikłań po COVID-19 wynosi 185 dni.

Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora