Reklama

Ulga dla klasy średniej z pułapką? Trzeba będzie zwrócić wszystkie oszczędności

Jakie będą pułapki ulgi dla klasy średniej? Wiele pracowników będzie musiało zrezygnować z premii czy rocznych nagród. To jednak nie wszystko. Sprawdź, jakie pułapki niesie ze sobą nowa ulga dla klasy średniej w Polskim Ładzie.

Mężczyzna pobiera ulgę dla klasy średniej z pułapką

Według ekspertów ulga dla klasy średniej w Polskim Ładzie to pułapka. Wystarczy, że pracownik pod koniec roku otrzyma premię, a wszystko, co zaoszczędził z poprzednich miesięcy dzięki programowi, będzie musiał zwrócić fiskusowi. Jak komentuje w „Gazecie Prawnej” Daniel Więckowski, doradca podatkowy i partner w LTCA, ulga dla klasy średniej z pułapką może doprowadzić do tego, że pracownicy będą odmawiać grudniowych podwyżek oraz rocznych nagród.

Szukasz pracy? Aplikuj na nasze oferty pracy w Gdyni 

Ulga dla klasy średniej z pułapką: widełki

W Polskim Ładzie Morawieckiego znajdzie się tak zwana ulga dla klasy średniej, która będzie dotyczyć wyłącznie osób zatrudnionych na umowie o pracę. Ma ona między innymi złagodzić skutki odliczania podatku od składki zdrowotnej (od przyszłego roku). Ten prowizorycznie dobry program kryje za sobą pewne pułapki. Ulga dla klasy średniej ustanawia, że etatowiec musi mieścić się w widełkach:

  • miesięcznych zarobków od 5 701 złotych do 11 141 złotych,
  • rocznych zarobków od 68 412 złotych do 133 692 złote.

Jeśli przekroczy powyższe kwoty, na przykład otrzymując dodatkową premię, będzie musiał oddać wszystkie oszczędności uzbierane z poprzednich miesięcy. To jednak nie wszystko.

Za przekroczenie kwoty trzeba będzie dopłacić PIT

Oprócz obowiązkowego zwrotu oszczędności po przekroczeniu widełek z ulgi dla klasy średniej w Polsce, pracownik będzie musiał również dopłacić PIT, składając zeznanie roczne. Potwierdziła to w „Dzienniku Gazeta Prawna” doktor Jowita Pustuł, doradca podatkowy i radca prawny w J. Pustuł i Współpracownicy.

Kolejną pułapką ulgi dla klasy średniej jest to, że nie obejmie ona wielu pracowników otrzymujących nieco niższe lub wyższe wynagrodzenie niż podane widełki. Ulga nie będzie przysługiwać również przedsiębiorcom, zleceniobiorcom i osobom zatrudnionych na umowach o dzieło.

Oceń artykuł
3.8/5 (4)