Ulga dla klasy średniej a niskie zarobki. Od jakiej kwoty trzeba będzie zwrócić pieniądze?

Jakie problemy związane są z ulgą dla klasy średniej w Polskim Ładzie? Zbyt małe zarobki mogą oznaczać konieczność zwrotu pieniędzy. Okazuje się, że pomysł będzie korzystny tylko dla tych, którzy zmieszczą się w określonych widełkach. Ci, którzy się nie wpasują, będą musieli zwrócić pieniądze.

ulga dla klasy średniej a małe zarobki - gotówka w dłoni

Choć omawiana w Polskim Ładzie ulga miała przynieść Polakom korzyści podatkowe, okazuje się, że wielu może dotknąć rozczarowanie. Osoby chętne do skorzystania z rozwiązania będą musiały osiągnąć odpowiedni próg zarobkowy. Na jaki problem musi się przygotować klasa średnia? Zarobki zbyt niskie, nawet o kilka złotych rocznie sprawią, że ulgę dla klasy średniej trzeba będzie zwrócić.

Ulga dla klasy średniej a niskie zarobki roczne. Z czym to się wiąże?

Ulga ma przysługiwać zatrudnionym na umowie o pracę. Jej celem jest zniwelowanie negatywnych skutków zmian w sposobie naliczania składki zdrowotnej. Dzięki niej Polski Ład ma nie doprowadzić do strat, a być może przyczyni się do zysków. Niestety sposób obliczania ulgi jest niezwykle skomplikowany i rodzi pewne problemy. Jeśli zarobki pracownika klasy średniej wyniosą ponad 5 701 zł brutto, będzie on mógł skorzystać z ulgi. Wówczas każdego miesiąca otrzyma wyższą pensję. Jeśli jednak ostatecznie nie uda mu się osiągnąć przychodów na poziomie 68 412 zł brutto rocznie, wówczas będzie musiał zwrócić środki.


Poszukujesz zatrudnienia? Na GoWork.pl znajdziesz oferty z wielu miast. Sprawdź praca: Katowice lub wybierz własną miejscowość!


W teorii takie rozwiązanie wcale nie oznacza, że zwrot ulgi dla klasy średniej przy niskich zarobkach przyniesie straty. Może natomiast zrodzić sytuację, w której zatrudniony będzie myślał, że w rzeczywistości zarabia więcej. To podczas rozliczenia PIT może spowodować frustrację pracownika, jeśli nagle okaże się, że musi zwrócić pieniądze.

Ulga dla klasy średniej a zbyt małe zarobki. Kto będzie musiał zwrócić środki?

Ci, którzy chcą sobie oszczędzić niemiłej niespodzianki na koniec roku podatkowego, mogą zrezygnować z odliczania ulgi od wynagrodzenia. Dariusz Powaga z TORITE Spółka Doradztwa Podatkowego Sp. z o.o. tłumaczy, że takie oświadczenie będzie można złożyć dla każdego roku podatkowego. Dzięki temu ulga dla klasy średniej i niskie zarobki nie przyniosą stresu i dodatkowych wydatków. W razie osiągnięcia dolnego progu będzie się można natomiast spodziewać zwrotu nieotrzymanych pieniędzy. W najgorszej sytuacji znajdą się osoby, które:

  • każdego miesiąca mają inną pensję,
  • nieregularnie pracują – tylko w niektórych miesiącach,
  • zarabiają poniżej 5701 zł brutto i otrzymują nieregularnie premie.

Niestety, zdaniem ekspertów, ulga dla klasy średniej jest bardzo problematyczna. Za małe zarobki ciężko określić z wyprzedzeniem czasu. Ponadto sposób ich obliczania jest bardzo skomplikowany, co zmusi zarówno pracownika, jak i pracodawcę do większej biurokracji.

Oceń artykuł
0/5 (0)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Chcesz sprawdzić, ile zarabiasz brutto i „na rękę”?
Pomożemy Ci w tym!

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora