Na czym polega poduszka finansowa i co nam daje? To najważniejszy element zabezpieczający finanse osobiste i może się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Tłumaczymy, jak stworzyć poduszkę finansową i ile powinna wynosić, abyście mogli czuć się bezpiecznie.

Poduszka finansowa – definicja

Na czym polega poduszka finansowa? To nic innego, jak odłożone na „czarną godzinę” środki, które wesprą domowy budżet w awaryjnych sytuacjach. Rolą poduszki jest zabezpieczenie nas od strony finansowej, a także psychicznej. Posiadając świadomość, że mamy jeszcze jakiś zapas gotówki, do nagłych problemów podchodzimy z dystansem i czujemy się bezpiecznie.

Jaka poduszka finansowa powinna dać nam już to poczucie spokoju? To, ile powinna wynosić, zależy m.in. od naszych dochodów, liczebności osób, które mamy na utrzymaniu, a także tego, w jakiej sytuacji zawodowej obecnie się znajdujemy.


SPRAWDŹ TEŻ: Jak oszczędzać pieniądze? Porady


Poduszka finansowa, ile powinna wynosić?

To, ile powinna wynosić poduszka finansowa, różni się w zależności od naszych potrzeb i uzyskiwanych dochodów. Jednak zazwyczaj stosuje się trzy warianty poduszki, z czego każdy z nich zapewnia nam już pewien komfort:

  • wartość 3-miesięcznego wynagrodzenia – wariant minimalny
  • wartość 6-miesięcznego wynagrodzenia – wariant optymalny
  • wartość 12-miesięcznego wynagrodzenia – wariant idealny

POLECAMY TEŻ: Oszczędzanie na emeryturę – ranking najlepszych sposobów


Co daje poduszka finansowa?

Odłożona na koncie kwota, gotowa do podjęcia w każdym momencie może przydać się nam w najmniej spodziewanym momencie, takim jak choroba, utrata pracy, czy awaria domowego sprzętu AGD. Im wyższa wartość poduszki finansowej, tym większy Wasz komfort!

Kolejną, niebagatelną korzyścią z posiadania poduszki bezpieczeństwa jest komfort psychiczny, jaki nam zapewnia. Kiedy przykładowo musimy rozstać się z obecnym miejscem pracy, perspektywa czasu, jaki musimy poświęcić na znalezienie kolejnej, może paraliżować. Tymczasem świadomość, że mamy na to moment, bo zadbaliśmy o zabezpieczenie swoich podstawowych potrzeb, może znacznie zmniejszyć nasze obawy!


ZOBACZ TEŻ: Bankructwo banku – co z pieniędzmi na koncie?


Jak zbudować poduszkę finansową? Poradnik krok po kroku

Jak stworzyć poduszkę finansową i nie martwić się o przyszłość? Najczęstszym argumentem, którym bronimy fakt nie odkładania pieniędzy „na czarną godzinę”, są zbyt niskie miesięczne dochody. Czas z tym skończyć!

Aby zbudować bezpieczną poduszkę finansową, wcale nie trzeba należeć do najbardziej zamożnych! Wystarczy, że zmienimy swoje nawyki tak, aby nauczyć się oszczędzać. Choćby niewielkie kwoty na start! Specjalnie dla Was przygotowaliśmy mały poradnik, jak oszczędzać pieniądze na poduszkę finansową.


Szukasz pracy w Bydgoszczy? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


1. Określcie docelową wartość swojej poduszki finansowej

Pierwszym krokiem będzie wybór wariantu poduszki finansowej, jaki jesteśmy w stanie uzbierać. W tym celu warto też przynajmniej przez miesiąc prowadzić tabelkę ze wszystkimi wydatkami. Pomoże to określić, ile pieniędzy powinniśmy odłożyć, a także na jaki czas wystarczy nam wybrana poduszka finansowa.

2. Ustalcie, do kiedy chcecie odłożyć kwotę na wybraną poduszkę bezpieczeństwa

Jeśli ustaliliście już kwotę finansowej poduszki bezpieczeństwa, jaką chcecie odłożyć, czas wyznaczyć sobie na to odpowiednią ilość czasu. Najprostszym sposobem na to będzie podzielenie wartości poduszki przez liczbę miesięcy, dzięki czemu dowiecie się, ile pieniędzy musicie przeznaczyć na ten cel w miesiącu.

Zrobiliście to i ogarnia Was lęk przed tym, że nie dacie rady? Spokojnie – wbrew pozorom zawsze znajdzie się miejsce na oszczędności! Wybór tańszych produktów, korzystanie z promocji, czy oszczędzanie wody i prądu mogą Wam w tym znacząco pomóc. Uwaga! Zacznijcie też eliminować zbędne wydatki na czas „zaciskania pasa”. Ekstrawaganckie szaleństwa zakupowe lepiej odłożyć na późniejszy czas.

3. Zaplanujcie cykliczne przelewy oszczędności na osobne konto

Jak stworzyć poduszkę finansową szybko i skutecznie? Załóżcie osobne konto na oszczędności. Ich miesięczną, ustaloną wcześniej wartość przelewajcie na nie od razu po otrzymaniu wypłaty. W ten sposób nie „uciekną” Wam one z głównego konta do codziennych wydatków. Co więcej, w razie awaryjnej sytuacji macie dostęp do swoich pieniędzy „od ręki”.

Rolą poduszki finansowej nie jest zarabianie na odsetkach! Dlatego w tym przypadku konta oszczędnościowe lub lokaty mogą się nie sprawdzić.

4. Odkładajcie dodatkowe oszczędności

Poduszka bezpieczeństwa rośnie tak długo, jak Wy o tym zdecydujecie. Tempo oszczędzania można jednak znacznie przyśpieszyć, przeznaczając na ten cel każdą nadwyżkę środków. Wiemy, wiemy, mieliście na to trochę inne plany… Jednak za jakiś czas będziecie sobie wdzięczni!

Poduszka finansowa: gdzie trzymać zaoszczędzone pieniądze?

Jeśli udało Wam się już odłożyć jeden z wariantów finansowej poduszki bezpieczeństwa, czas zdecydować, gdzie będziecie trzymać zaoszczędzone pieniądze.

Jak wspominaliśmy, osobne konto przeznaczone do tego celu to jeden z lepszych pomysłów. Nie tylko mamy natychmiastowy dostęp do oszczędności w razie nagłej potrzeby, ale też w każdej chwili mamy możliwość podglądu, ile wynosi ich wartość.

Alternatywą dla fanów tradycyjnych rozwiązań może być także odkładanie gotówki w bezpiecznym miejscu, takim jak domowy sejf czy koperta. Wadą takiej formy przechowywania poduszki finansowej jest jednak łatwość, z jaką możemy po nią sięgnąć. Dlatego warto wykazać odrobinę dyscypliny! Przecena na nowy, wymarzony model butów to raczej nie awaryjna sytuacja.

Oceń artykuł
3/5 (2)