Poczta Polska to jedna z najważniejszych instytucji państwowych, ciesząca się niesłabnącym zaufaniem zarówno inwestorów, jak i konsumentów. Jest to także jeden z większych pracodawców na terenie naszego kraju, gdzie zatrudnienie można zdobyć w ramach rozmaitych specjalizacji. Bez względu na jej rodzaj, pracownicy mogą cieszyć się godnymi warunkami zatrudnienia i sporą stabilnością, a na uwagę zasługują również dobre zarobki na Poczcie Polskiej.

zarobki-na-poczcie-polskiej

Na jakich stanowiskach można pracować na Poczcie Polskiej? Jak wygląda tu rekrutacja? Jakie są zarobki na Poczcie Polskiej? Jak wyglądają obowiązki na przykład listonosza? Jakie wymagania stawiane są kandydatom i jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Obowiązki listonosza

Zacznijmy od krótkiego wprowadzenia w zawód listonosza. Podstawowym jego obowiązkiem jest dostarczanie korespondencji pod wskazany adres oraz przekazywanie świadczeń pieniężnych, czyli emerytury lub renty bezpośrednio do adresata. Kiedy zachodzi taka potrzeba, listonosz jest też zobowiązany do wystawienia awiza.

Dzień pracy zaczyna się od pobrania listów, przesyłek i świadczeń oraz ich segregacji według adresów. Po takim przygotowaniu listonosz może ruszyć na wyznaczony mu teren pieszo, rowerem lub samochodem. Po doręczeniu wszystkich przesyłek pracownik poczty polskiej musi jeszcze się rozliczyć z wykonanych zadań i wypełnić odpowiednie raporty.

Jak zostać pracownikiem Poczty Polskiej?

Aby zostać pracownikiem Poczty Polskiej należy przede wszystkim spełniać wymagania przewidziane dla pracy na określonym stanowisku. Niemniej, warto przedtem zapoznać się z formułą rekrutacji w rzeczonym przedsiębiorstwie, dzięki czemu perfekcyjnie przygotujemy się do czekającej nas rozmowy rekrutacyjnej.

Jak wygląda rekrutacja na Poczcie Polskiej?

Poczta Polska rekrutuje swoich pracowników bardzo skrupulatnie, bez względu na rodzaj stanowiska. Wszystko zaczyna się od rekrutacji wewnętrznej, którą możemy podzielić na dwa etapy:

  1. Najpierw osoba rekrutująca analizuje nadesłane od kandydatów zgłoszenia. Następnie sprawdza ich umiejętności i posiadane kwalifikacje, by osoby najlepiej spełniające oczekiwania zaprosić na spotkanie rekrutacyjne.

  2. Potem reprezentant działu HR lub potencjalny przełożony sprawdza wiedzę i umiejętności kandydata. Czasami aplikujący proszony jest o rozwiązanie specjalnego testu.

Pracownicy poczty często otrzymują wynagrodzenie minimalne, podczas gdy osoby na najwyższych szczeblach przyznały sobie gigantyczne premie

Jak powinno wyglądać CV?

CV na pracownika Poczty Polskiej nie różni się wiele od innych tego typu dokumentów. Powinno ono zatem być czytelne, przejrzyste oraz oczywiście zgodne z prawdą. Warto pochwalić się swoimi mocnymi stronami. Szczególnie cenione w tym wypadku będzie przestrzeganie kultury osobistej, obowiązkowość i dobra kondycja fizyczna.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Z wybranymi kandydatami poczta kontaktuje się telefonicznie, przeprowadzając wstępne rozmowy telefoniczne. Tych, którzy wypadli podczas nich najlepiej, zaprasza się na spotkanie rekrutacyjne. Na pewno warto więc odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Dobrze byłoby przede wszystkim:

  • zapoznać się z informacjami o Poczcie Polskiej i stanowisku, na które aplikujemy,

  • przygotować sobie w głowie odpowiedzi na temat swojego doświadczenia zawodowego,

  • przygotować pytania, które chcielibyśmy zadać osobie rekrutującej.

Wymagania wobec kandydatów

Idealny kandydat do pracy na Poczcie Polskiej powinien:

  • mieć wykształcenie co najmniej średnie,

  • móc pochwalić się minimum 6-miesięcznym doświadczeniem zawodowym,

  • znać język angielski,

  • odznaczać się cierpliwością, życzliwością i profesjonalizmem,

  • potrafić obsługiwać komputer,

  • być gotowym do pracy w systemie zmianowym,

  • umieć pracować pod presją czasu.

Wymagania na konkretnych stanowiskach

Należy tutaj dodać, że na różnych stanowiskach takie wymagania będą nieco inne. I tak:

  • na stanowisku listonosza pieszego liczyć się będzie przede wszystkim sprawność fizyczna, samodzielność i odpowiedzialność, natomiast od listonosza samochodowego wymagać się będzie czynnego prawa jazdy kategorii B;

  • doradca klienta musi posiadać minimum średnie wykształcenie, sprawnie obsługiwać komputer i być gotowy do pracy zmianowej;

  • pracownik sortowni powinien być na tyle sprawny fizycznie, by móc poradzić sobie z dźwiganiem ciężkich paczek (do 30 kilogramów), a także odznaczać się rzetelnością i odpowiedzialnością.

Listonosz, który roznosi listy pieszo musi być w dobrej kondycji, a jego praca wiąże się ze znoszeniem uciążliwych warunków pogodowych

Poczta Polska – na jakich stanowiskach możemy pracować?

Na Poczcie Polskiej możemy podjąć pracę nie tylko w charakterze listonosza czy ekspedienta. Dostępne są również następujące stanowiska:

  • w centrum logistycznym – jako kierowca, pracownik sortujący przesyłki lub magazynier,

  • w ochronie (np. imprez okolicznościowych czy lotniska),

  • w centrali – jako specjalista w dziale IT, Sprzedaży, HR, dziale finansowym lub administracyjnym.

Ile zarabia listonosz?

Jak podaje Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, średnie zarobki listonoszy nie są szczególnie wygórowane – mediana wynagrodzeń na tym stanowisku to jedynie 4 260 złotych brutto miesięcznie, a więc niemalże tyle, ile wynosi minimalne wynagrodzenie zasadnicze w 2024 roku. Nieliczni listonosze – szczególnie ci, którzy poruszają się samochodami lub otrzymują dodatki z tytułu swojego doświadczenia – mogą pochwalić się wynagrodzeniem rzędu 5 320 złotych brutto miesięcznie.

Związkowcy obawiają się słusznie, że tak niskie zarobki listonoszy uderzają nie tylko w godność wykonywanego przez nich zawodu, ale stanowią także potwarz dla historycznej i strategicznej wartości, jaką niesie za sobą majestat Poczty Polskiej.

Świadczenia pozapłacowe w Poczcie Polskiej

Pracownicy Poczty Polskiej mogą liczyć na wiele świadczeń pozapłacowych. Chodzi między innymi o dofinansowanie edukacji i wypoczynku dla pracowników i ich dzieci, zapomogi, pożyczki, paczki świąteczne, dodatki stażowe, a także możliwość wykupienia w atrakcyjnej cenie dodatkowego ubezpieczenia na życie, prywatnej opieki medycznej i karty Multisport.

Prawdopodobnie ze względu na niskie zarobki w okolicy najniższej krajowej w całym kraju brakuje pracowników poczty polskiej

Kogo Poczta Polska szuka dziś?

Liczba ofert pracy zamieszczanych przez Pocztę Polską jest z roku na rok coraz większa, co jest zarówno spowodowane realizacją usług niekomercyjnych, do realizacji których Poczta Polska zobowiązana jest z mocy ustawy, jak i poszerzaniem zakresu usług komercyjnych.

Biuro prasowe Poczty Polskiej donosi, że oprócz podstawowych dla jej istnienia stanowisk, takich jak listonosz samochodowy czy listonosz pieszy, poszukiwane są także osoby do obsługi stanowisk kasowych, magazynierzy, księgowi, a także pracownicy biurowi – w tym także członkowie zespołów kreatywnych oraz dyrektorzy czy menadżerowie.

Jaka będzie przyszłość Poczty Polskiej?

Jak przyznają listonosze z wieloletnim doświadczeniem, listów prywatnych jest doręczanych coraz mniej. Takiego spadku nie ma jednak w przypadku listów poleconych lub listów z banków. Tak naprawdę wciąż jest zapotrzebowanie na nowych pracowników, być może także dlatego, że warunki pracy są dość uciążliwe. Z tego też powodu liczba ofert pracy na listonosza czy innego pracownika Poczty Polskiej jest wciąż wysoka. Nie są też planowane zwolnienia grupowe.

Jeśli zatem lubimy pracę z ludźmi, dobrze pracuje się nam w terenie i potrzebujemy stabilnego zatrudnienia, aplikowanie do Poczty Polskiej może okazać się dobrym wyborem.

Aktualne oferty pracy znajdziemy na stronie internetowej Poczty Polskiej w zakładce „Kariera-Oferty pracy”. Jeśli wyszukamy coś interesującego dla siebie, kolejny krok to wybranie opcji Aplikuj. Stąd zostaniemy przeniesieni do wypełnienia formularza zgłoszeniowego, co będzie niezbędne, by proces rekrutacyjny się rozpoczął. Zostaniemy także poproszeni o załączenie swojego CV.

Oceń artykuł
4/5 (1)