Kariera pilota samolotu to nie tylko podniebne podróże, ale w wielu przypadkach również doskonałe pieniądze. Jest to szczególnie widoczne, jeśli chodzi o linie lotnicze Ryanair, które należą do tych najlepiej opłacanych. Sprawdzamy, na jakie stawki może liczyć zatrudniony w tej firmie pilot samolotu.

Ile-zarabiają-piloci-Ryanair

Choć o zostaniu pilotem samolotu marzy mnóstwo osób, tylko nieliczni uzyskają odpowiednie kwalifikacje w tym zawodzie. Nie jest prosto uzyskać licencję pilota, ponieważ wymaga to poświęcenia sporych nakładów czasu i.. pieniędzy. Jaką drogę muszą przebyć kandydaci na pilota samolotu w Ryanair? Z czym wiąże się to stanowisko? I w końcu – ile zarabia pilot samolotu w Ryanair?

Kto może zostać pilotem samolotu?

Do pracy pilota potrzebne są żmudne i dość długie przygotowania. Z tym stanowiskiem pracy łączy się bowiem ogromna odpowiedzialność, dlatego każdy kandydat musi dysponować określoną wiedzą i umiejętnościami uzyskanymi po zdaniu egzaminów. Myśląc o karierze w branży lotniczej związanej z kierowaniem samolotu, najważniejsze będzie przede wszystkim zdobycie licencji pilota.

Licencja pilota

W lotnictwie cywilnym funkcjonują trzy główne licencje:

  • PPL(A) — Private Pilot Licence (Aircraft) jako licencja turystyczna (nie można przewozić pasażerów);
  • CPL(A) — Commercial Pilot Licence (Aircraft) jako licencja pilota zawodowego (dotyczy wyłącznie prowadzenia maszyn o masie do 5,7 tony i do 9 pasażerów) – osoba z taką licencją to pierwszy oficer (drugi pilot);
  • ATPL (Airline Transport Pilot Licence) jako licencja liniowa umożliwia kierowanie samolotem o masie powyżej 5,7 tony i przewożącym powyżej 9 pasażerów (pilotowanie samolotem pasażerskim).

Z uzyskaniem licencji pilota w powyższych zakresach wiąże się określony koszt. Pełna licencja pilota uprawniająca do latania samolotami pasażerskimi to wydatek rzędu nawet 200 tys. zł. Jednocześnie trzeba spełnić określone wymogi m.in. wylatać określoną liczbę godzin, w tym również w załodze wieloosobowej.


Sprawdź też: Ile zarabiają piloci WizzAir? Jaką pensję może uzyskać pilot samolotu cywilnego?


Pilot samolotu w Ryanair

Kandydaci marzący o karierze pilota mają idealną okazję, by ją spełnić, decydując się na podjęcie współpracy z Ryanair. To czołowa marka w Europie, która obsługuje ponad 150 milionów pasażerów rocznie. Do 2026 roku linia chce zwiększyć swoje moce przerobowe. To oznacza podwojenie liczby lotów, a więc potrzebę zatrudnienia wielu nowych pilotów. Przez dwa lata ma ich przybyć ponad 2000.

Jakich osób szuka Ryanair? Swoich nowych pracowników szuka wśród absolwentów szkół lotniczych (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie, Politechnika Rzeszowska), jak też wśród osób bez wcześniejszego doświadczenia i licencji. Karierę pilota od zera umożliwia bowiem prowadzenie specjalnego programu mentorskiego.

Program Mentorski Ryanair

Linia lotnicza Ryanair wraz z Bartolini Air, którego prezesem jest Bartłomiej Walas, podjęła współpracę w zakresie szkolenia pilotów zgodnie z obowiązującymi standardami i procedurami. Ukończenie kursu wiąże się ze zdobyciem kwalifikacji umożliwiających zatrudnienie na stanowisku pierwszego oficera w największych europejskich liniach lotniczych.

Celem programu jest założenie „Od zera do kokpitu Boeinga w 18 do 21 miesięcy”. Do wyboru mamy Zintegrowany Program Mentorski Ryanair – Ab Initio, który przeznaczony jest dla osób bez doświadczenia oraz Modułowy Program Mentorski Ryanair, dzięki któremu można wykorzystać kurs pilota do zdobycia kolejnych już uprawnień.

Dwuletnie szkolenie z zakresu teoretycznego i praktycznego wiąże się z wydatkiem dla kandydata w wysokości 59 900 euro, a więc około 271,5 tys. złotych. To nie wszystkie opłaty. Do tego dochodzą również koszty type ratingu (uprawnienia do pilotowania samolotu określonego rodzaju, a więc Boeingów 737). Kurs zdobycia takiego uprawnienia obejmuje 6 miesięcy. Jego koszt to kolejne obciążenie – ponad 30 tys. euro. Na szczęście studenci programu mentorskiego płacą jedynie 6 tys. euro, ponieważ resztę kwoty dopłaca spółka Warsaw Aviation. W zamian za to przyszły kapitan samolotu musi podpisać dokument, w którym zobowiązuje się do latania w liniach Ryanair przez 3-5 lat.


Szukasz pracy w Warszawie? Najlepsze oferty czekają w serwisie GoWork.pl!


Zarobki-pilotów-Ryanair

Ile zarabia pilot samolotu w Ryanair?

Informacja o tym, ile dokładnie zarabia pilot samolotu pasażerskiego w Ryanair, opiera się głównie na szacunkach. Konkretne kwoty brutto zależą bowiem od wielu czynników np. od rodzaju samolotu, czy liczby wylatanych godzin.

Jak wskazuje Michał Kaczmarzyk, dyrektor zarządzający Buzz, czyli polskiej spółki Ryanaira, po rozpoczęciu pracy jako pierwszy oficer, pilot może liczyć na wynagrodzenia oscylujące w kwocie 60-65 tys. euro rocznie. Linie lotnicze Ryanair z roku na roku stają się coraz popularniejsze, dlatego pracując w nich, piloci mają okazję do wysokich nalotów. To z kolei przekłada się na wyższe stawki. Po 3 lub 4 latach pierwsi oficerowie awansują do rangi kapitana. Na tym stanowisku czekają kolejne wysokie zarobki, tym razem sięgające kwot 110-120 tys. euro rocznie.

Jeśli do tych niebotycznych zarobków oraz możliwości szybkiego awansu dołączymy fakt, że Ryanair oferuje również wygodny, przewidywalny grafik obejmujący 5 dni pracy i 4 dni wolnego, stanowisko pilota jednych z największych linii lotniczych w Europie jest dla każdego doskonałą i dochodową perspektywą w rozwoju kariery zawodowej.


ZOBACZ TAKŻE:


Oceń artykuł
3.2/5 (5)