Dla wielu osób praca pilota jest spełnieniem marzeń. Ekscytujące jest ciągłe podróżowanie w powietrzu, pilotowanie nowoczesnych maszyn i.. zarobki! Zanim jednak wysokie wynagrodzenia staną się osiągalne, kandydatów czeka dość długa i wymagająca droga. Sprawdzamy, na jakie zarobki mogą liczyć piloci WizzAir.
Zawód pilota jest uważany za dobrze płatny, ale okazuje się również, że jest również przyszłościowy. Po pandemii, która mocno dała się we znaki branży lotniczej, nastąpiło mocne ożywienie podniebnych podróży. Linie lotnicze po zniesieniu ograniczeń przeżywały prawdziwe oblężenie. A większy ruch to także potrzeba zwiększenia liczby kursów i zapotrzebowanie na pilotów.
WizzAir w tej kwestii ma ambitne plany, dlatego kusi kandydatów nie tylko własną akademią pilotażu, ale również atrakcyjnymi kwotami wynagrodzeń. Kto może zostać pilotem samolotu? Jak wygląda szkolenie pilotów w akademii WizzAir? Ile zarabia pilot samolotu pasażerskiego w tej linii lotniczej?
Jak zostać pilotem samolotu?
Pilot samolotu jest rozumiany na różne sposoby. Wszystko zależy od licencji, którą musi uzyskać kandydat na to wymagające stanowisko. Podstawowymi licencjami pilota w lotnictwie cywilnym względem kryteriów Urzędu Lotnictwa Cywilnego jest:
1) PPL(A) – Private Pilot Licence (Aircraft), czyli licencja pilota turystycznego;
2) CPL(A) – Commercial Pilot Licence (Aircraft), czyli licencja pilota zawodowego;
3) ATPL – Airline Transport Pilot Licence, czyli licencja pilota liniowego uprawniająca do latania samolotami wielosilnikowymi.
Każda z tych licencji ma odrębny program szkoleń i określoną długość jego trwania. Upoważnia też do innego typu lotów.
Licencje dla pilotów
Najbardziej podstawowa licencja turystyczna PPL(A) umożliwia latanie rekreacyjne wyłącznie w dobrych warunkach atmosferycznych. Obejmuje ona kurs składający się z części teoretycznej ponad 100 godzin nauki z różnych tematów np. prawo lotnicze lub wiedza o samolotach, a także po zdaniu egzaminu i przeprowadzeniu badań również z części praktycznej złożonej z 45 godzin lotów. Wyrobienie takiej licencji turystycznej to koszt około 30 tys. złotych.
Licencja komercyjna, czyli CPL(A) uprawnia do kierowania samolotu, jednak tylko w przypadku maszyn o masie do 5,7 tony i o pojemności do 9 pasażerów. Przy większych samolotach pracuje jako pierwszy oficer, czyli drugi pilot. W tym przypadku wymagania są zdecydowanie bardziej restrykcyjne – potrzebne jest wyrobienie wielu godzin teorii i praktyki, w tym również lotów nocnych. Koszt wyrobienia licencji komercyjnej to także około 30 tys. złotych.
Licencja liniowa ATPL to najwyższy stopień, który umożliwia zostanie pierwszym pilotem samolotu o masie przekraczającej 5,7 tony i zabierających na pokład powyżej 9 pasażerów. To przedsięwzięcie jest bardzo wymagające i dotyczy ponad 650 godzin szkolenia teoretycznego, w tym szkoleń w kabinie treningowej i ponad 500 godzin pilotowania samolotu w załodze wieloosobowej. Po jej uzyskaniu zdobywa się możliwość pilotowania samolotów liniowych i uzyskiwania najwyższych zarobków.
Jeśli chcesz zostać pilotem musisz również wiedzieć, że same wynagrodzenia zależą nie tylko od doświadczenia i kwalifikacji, ale również od zamożności linii lotniczych. To czynnik decydujący o tym, jakie stawki firma może zaproponować swoim pracownikom.
Sprawdź też: Praca w lotnictwie – nie tylko dla pilotów
Szkolenie lotnicze w WizzAir – jak wygląda?
Jeśli marzysz o karierze pilota, ale nie masz doświadczenia, nadal jest szansa, by zdobyć taką pracę. Jest to możliwe dzięki „The Wizz Air Pilot Academy”. To specjalne szkolenia stworzone przez linię lotniczą, która oferując kurs od zera, chce stworzyć własną, wyszkoloną kadrę. Pomoże to zrealizować ambitne plany firmy, która chce do 2030 roku zatrudnić 4600 nowych pilotów.
Dzięki Akademii Pilotów w WizzAir pilotem samolotów może zostać praktycznie każdy. Linia nie wymaga wcześniejszego doświadczenia pilota ani styczności ze stanowiskami w branży lotniczej. Kurs jest dostępny dla osób, które mogą legalnie pracować w Unii Europejskiej. Praktyczną cechą jest wzrost między 160 a 190 cm, ponieważ ułatwia to dosięganie wszystkich niezbędnych elementów kokpitu. Od kandydatów wymaga się jedynie osiągnięcia pełnoletniości i średniego wykształcenia.
Kursy na pilota WizzAir
Kurs Wizz Air Pilot Academy trwa około 18 miesięcy w Akademii Pilotów. Później kandydaci odbywają 5-6 miesięcy zaawansowanego szkolenia prowadzonego przez WizzAir. Szkolenie trwa 8 godzin dziennie, dlatego jest ono bardzo wymagające względem czasu. Trudno połączyć go z pozostałymi zajęciami np. studiami czy innym zajęciem zarobkowym.
Trzeba wziąć pod uwagę również wydatki. Kurs kosztuje około 61 460 euro, a więc ponad 290 tys. złotych. Kandydaci w pierwszej kolejności uiszczają opłatę rekrutacyjną wynoszącą 85 euro, czyli 400 zł. Po zakwalifikowaniu się do szkolenia płacą kolejną część w wysokości 13 950 euro – 65 tys. złotych. Pozostała część wydatków jest płatna w formie miesięcznych rat pobieranych z wynagrodzenia przez pierwszych 5 lat pracy. Po przepracowaniu tego okresu w WizzAir linia umarza lojalnym kandydatom opłatę za pięć ostatnich lat, a więc około 5 tysięcy euro.
Może Cię zainteresować: Jak zostać stewardessą lub stewardem? Wymagania
Jak wyglądają zarobki pilota w WizzAir?
Z racji tego, że linia lotnicza WizzAir planuje w najbliższych latach zwiększyć swoją flotę do 500 samolotów i przewozić 100 milionów pasażerów rocznie, nie tylko samodzielnie szkoli kandydatów, ale też stale poszukuje pilotów z różnym doświadczeniem.
Chętnych mają przyciągać zarobki. Średnia pensja pilota w WizzAir wynosi około 15-20 tys. złotych. Ostateczne kwoty jednak różnią się w zależności od rodzaju lotu, a nawet konkretnie obsługiwanej maszyny. Najlepsi w swoim fachu, a przy tym bardzo doświadczeni piloci mogą zarabiać nawet 50 tys. złotych brutto.
Warto również wziąć pod uwagę specjalne plany rozwojowe firmy. Przykładowo „Direct Entry Captain Program”, który wiąże się z dodatkowymi premiami po trzech latach, które wynoszą dla FO i SFO – bonus za logowanie w wysokości 5 000 euro, bonus za lojalność 25 000 euro, a dla CPT bonus za zapisanie się w wysokości 10 000 euro i bonus za lojalność w wysokości 40 000 euro).
Dodając do tego:
1) możliwość szybkiego awansu z kapitanów bezpieczeństwa na kapitanów szkolenia liniowego, następnie instruktora u pilota zarządzającego;
2) premie roczne do wynagrodzenia podstawowego;
3) liczne szkolenia podwyższające kwalifikacje;
4) nowoczesną flotę samolotów z rodziny Airbus A320 i A321;
5) umowę na czas nieokreślony;
6) ubezpieczenie podróżne na życie oraz wiele innych benefitów;
Praca pilota w WizzAir okazuje się dobrą inwestycją na przyszłość. Można w niej połączyć przyjemne, a więc latanie i podróżowanie, z pożytecznym, a więc atrakcyjnym wynagrodzeniem za wykonywane obowiązki.
Ile zarabiają piloci Wizzair w 2024 roku?
W 2024 roku piloci zatrudnieni przez Wizzair nadal mogą liczyć na konkurencyjne wynagrodzenia i dogodne warunki pracy. Na doświadczonych kapitanów w jednej z największych tanich linii lotniczych w Europie Środkowo-Wschodniej czekają zarobki w wysokości nawet do 108 000 euro rocznie, co daje około 9000 euro miesięcznie. Początkujący piloci, znani jako pierwsi oficerowie, osiągają wynagrodzenie do 60 000 euro rocznie, czyli około 5000 euro miesięcznie.
Wizzair oferuje lokalne kontrakty z uwzględnieniem opodatkowania w kraju, w którym pilot pracuje. Piloci mogą liczyć na gwarantowaną minimalną liczbę godzin pracy oraz różnorodne dodatki, które dodatkowo podnoszą ich wynagrodzenie. Stabilny grafik pracy publikowany z wyprzedzeniem umożliwia zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, co jest istotnym atutem dla zatrudnionych.
Linie te stawiają także na rozwój zawodowy swoich pracowników. Wizzair zapewnia szybkie ścieżki awansu, w tym możliwość szybkiego osiągnięcia stanowiska kapitana. Dynamiczny rozwój floty oraz otwieranie nowych baz stwarza dodatkowe szanse na karierę. Piloci mają dostęp do nowoczesnych technologii lotniczych oraz regularnych szkoleń, co nie tylko podnosi ich kwalifikacje, ale także utrzymuje najwyższe standardy bezpieczeństwa.
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_132682746_m%C4%99%C5%BCczyzna-w-mundurze-naciskaj%C4%85c-przyciski-w-kokpicie-podczas-lotu-stock-photo-koncepcja-dr%C3%B3g.html