“Po studiach informatycznych pieniądze będą spadać z nieba, a po pedagogice możesz robić karierę w fast-foodzie”. “Po większości kierunków i tak nie znajdziesz pracy zgodnej z wykształceniem”. Ty też często słyszysz takie opinie? Chyba wszyscy się z nimi spotkaliśmy. A jak jest naprawdę? Kto wybrałby drugi raz tę samą drogę zawodową, a kto żałuje podjętych wcześniej decyzji? Zobacz, czy wyniki badań Cię zaskoczą!

praca-studia-wyksztalcenie

Zmiana pracy – jej rodzaj ma znaczenie!

Wbrew często powtarzanej opinii, według raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z 2017 roku większość Polaków nie planuje odejścia z obecnego miejsca zatrudnienia w najbliższym czasie. Takie plany zadeklarowało 13,4% badanych, ale wynik ten zawiera także m.in. osoby chcące udać się na emeryturę, cierpiące z powodu złego stanu zdrowia czy te, które podejmą opiekę nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Jednak aż 40,2% osób zapytanych o powód wskazało na… chęć wykonywania innej pracy! Więc to nie zdarzenia losowe, bliski wiek emerytalny, a nawet brak możliwości rozwoju czy awansu są głównym czynnikiem decydującym o odejściu z miejsca zatrudnienia. Warto również zwrócić uwagę, że nie jest to wyłącznie domeną ludzi po studiach, ale też przebywających dłużej na rynku pracy. W grupie badanych w wieku od 36 do 54 lat chęć podjęcia innej pracy wyraziło aż 44,3% z nich.

 

zatrudnienie-szkola-zadowolenie
Wspomnijmy też o wysokiej gotowości douczenia się osób już zatrudnionych, jednak poszukujących nowej pracy. Taką wolę wyraziło aż 84,6% badanych, w tym 62,7% spośród osób w wieku 55-70 lat. Natomiast wśród osób niepracujących, poszukujących miejsca zatrudnienia, zdobycia nowych kwalifikacji podjęłoby się 81% respondentów.

A gdybyś mógł cofnąć czas?

Według badania PARP wśród osób poniżej 35 lat najwięcej zadowolonych z wybranej ścieżki edukacyjnej jest w grupie absolwentów kierunków z zakresu technologii teleinformacyjnychaż 78% nie zdecydowałoby się na inny fakultet. To akurat nie powinno dziwić. Jednak zaraz za nimi plasują się… absolwenci kierunków związanych ze sztuką i nauk humanistycznych! Aż 77,3% nie żałuje swojej decyzji, co przeczy krzywdzącym stereotypom. Zwróćmy natomiast uwagę, że najniższe zadowolenie wykazują osoby, które ukończyły studia z zakresu nauk społecznych i dziennikarstwa. Zaledwie 53,6% badanych, a więc niewiele ponad połowa, nie zdecydowałaby się na inną ścieżkę edukacji.

Czy humanista będzie smażył frytki?

Jak dane dotyczące zadowolenia z wyboru kierunku kształcenia mają się do pracy w zawodzie? W tej akurat kwestii wcale nie przodują informatycy, którzy zajęli drugie miejsce z wynikiem 82,4%, ale… osoby związane ze zdrowiem i opieką społeczną! Aż 94,6% otrzymało pracę w zawodzie. Dlatego myśląc o przekwalifikowaniu, warto wziąć pod uwagę właśnie tę branżę. Nie musimy od razu rozpoczynać studiów medycznych, możemy postawić na szkołę policealną na kierunku technika masażysty lub asystentki bądź higienistki stomatologicznej i już w 2 lub 4 semestry zdobyć poszukiwaną na rynku profesję! Ponadto tryb zaoczny, oferowany w naszej szkole, pozwoli na jednoczesną pracę i naukę.
A gdzie w tym zestawieniu znajdują się humaniści? Pracę w zawodzie znalazło 72,9%. Czyżby przekonanie, że pracują oni w lokalach gastronomicznych, niekoniecznie tych ekskluzywnych, mijało się z prawdą?
Niezadowoleni absolwenci nauk społecznych i dziennikarstwa zatrudnienie zgodne z wykształceniem deklarują natomiast w 66,8%, zajmując przedostatnie miejsce. Najsłabiej wypadają osoby kształcące się w kierunku świadczenia usług – zaledwie 47% z nich może pochwalić się pracą zgodną ze ścieżką edukacji.

Wbrew obiegowym opiniom, dobrą pracę możemy znaleźć nie tylko po ukończeniu fakultetów z kierunków ścisłych. A jeśli z jakiegoś względu nie jesteśmy zadowoleni z wyboru, zawsze możemy postawić na zdobycie nowych umiejętności!A Wy, od razu odnaleźliście się na rynku pracy, czy postanowiliście zmienić zawód? Jesteście zadowoleni z wybranej drogi? Czekamy na Wasze komentarze!