Czy żeby otrzymać rente socjalną muszę mieć stopień niepełnosprawności? Ile wynosi taka renta?
Tak. Tylko osoba z niepełnosprawnością, która jest całkowicie niezdolna do pracy nabywa prawo do renty socjalnej. Kwota świadczenia jest corocznie waloryzowana i może również jednocześnie łączyć się z rentą rodzinną.
To zależy jaki mam stopień niepełnosprawności? Na przyklad moge mieć umiarkowany czy raczej znaczny?
Znaczny. Żeby otrzymać rentę socjalną, trzeba być całkowicie niezdolnym do pracy.
Z tego co wiem to musisz stawić się na specjalnej komisji gdzie lekarz orzecznik sprawdza twój stan zdrowia i wydaje orzeczenie o niepełnosprawności.
Zdajesz sobie sprawę Ewo, że komisja bardzo dokładnie bada taką osobe, kóra o rentę po prostu się ubiega?
Hej, sprawa wygląda tak, że osoba która składa wniosek o rentę socjalną musi spełnić kilka warunków. Po pierwsze musi być pelnoletnia (czyli mieć ukończone 18 lat, lub być kobietą która wyszła za mąż po ukończeniu 16 lat), lekarz ZUSowski albo komisja ZUSu musi orzec, że jest całkowicie niezdolny do pracy. Wiadomo, że ustala to na podstawie tego że nastąpiła jakaś niesprawność organizmu - albo przed ukończeniem 18 r.ż, albo na studiach przed ukończeniem 25 r.ż, albo później np. na studiach doktoranckich lub pochodnych.
Wysokość renty wynosi 1200 zł, ale to stan na marzec 2020r.
I jak ma się raz takie orzeczenie to jest ważne już na stałe, czy co roku trzeba jezdzic przed komisje? Bo wiadomo, noga czy reka moga magicznie odrosnac.
Wysokość renty socjalnej została określona w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej. Zgodnie z tymi przepisami renta socjalna wynosi 100% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy ustalonej i podwyższonej zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 marca 2021 r. najniższe świadczenia uległy waloryzacji. Obecnie kwota najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy wynosi 1250,88 zł. Tyle samo wynosi zatem renta socjalna. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak wyżyć za taką kwotę, jeśli nie ma się innego dochodu.
Nikt nikogo nie bada. Moja koleżanka leczy sie onkologicznie i byłaa na takiej komisji. Zwasze jest tylko jeden lekarz i przegląda on papiery które dostacza się ze szpitala z przebiegiem choroby. Do tego trzeba mieć oświadczenie o stanie zdrowiawywpłnione przez lekarza prowadzacego leczenie i to wszystko. Taka komisja trwa z 10 minut. Moja kumpela była akurat w trakcie chemioterapii i dostała znaczny stopień co spowodowało że mogła ubiegać sie o rente socjalną.
Komisja przynaje stopień niepełnopsrawności na rok, dwa lub trzy lata. W bardzo szczególnych przypadkach na 5 lat nigdy na stałe. To że nie masz ręki albo nogi nie oznacza że nie możesz podjąć pracy zarobkowej a właśnie o to chodzi na takich komisjach. Czy możesz zarabiać i się utrzymać czy stan zdrowia na to nie pozwala i musisz otrzymywać rente od państwa.
Jest na pewno ciężko szczególnie jeśli samemu się mieszka i prowadzi gospodarstwo domowe. takie osoby często korzystają z zasiłków z Pomocy Społecznej żeby jakoś przetrwać chyba że mają rodzine która pomaga.
Te komisje te jeden wielki kabaret. Lekarz orzecznik często jest zupełnie innej specjalizacji niż choroba w której orzeka. To łut szczęścia na kogo się trafi bo zdarzały się już cudowne ozdrowienia i potem trzeba o rente walczyc w sądzie.
Oj masz rację raz moja siostra była na takiej komisji i zgadnij jakie było pierwsze pytanie od lekarza prowadzącego?
No jakie? Ostawiam "po co tu pani przyszła bo zdrowo wygląda?"
Na takiej komisji od razu zna się jakie orzeczenie da lekarz czy czeka się aż papiery przyjdą pocztą?
Od czego jest zalezny ten czas, na ktory przyznaja rente? Mozna sie odwolywac jakos od tego? Zastanawiam sie tez, czy to dotyczy wylacznie niepelnosprawnosci fizycznej, czy tez umyslowej.
W ZUSsie dają orzeczenie lekarza orzecznika od razu do ręki po komisji i jest 7 dni zeby się odwołać jakby coś ci się nie podobało.
Zależy od choroby na którą się choruje. Jeżeli jest to rak to z reguły dostaje się na trzy lata a w mniej ciężkich przypadkach na rok lub dwa.
Wysokość renty socjalnej jest określana na podstawie ustawy z 2003 roku o rencie socjalnej. Obecnie jest to 100 procent kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Nie zapominaj że renta socjalna została opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych co oznacza, że pobierana jest zaliczka na podatek. Dodatkowo potrąca się także składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
A do czego tu się odwoływać? Chyba tylko wtedy jak się tej komisji nie przekona
Nie wiadomo jaki będzie skutek odwołania się. Trzeba próbować bo nie zawsze lekarz orzrecznik prawidłowo oceni stan zdrowia.
Myślisz ze bez stopnia niepełnosprawności ci przyznają? No niestety to tak nie działa
Krzysztofie P.,
wszystkiego na temat tego, komu przysługuje renta socjalna oraz ile ona wynosi, dowiesz się z naszego Poradnika.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Sortowanie
Najbardziej drażnią mnie przypadki, kiedy komuś zabierają rentę, choć jest całkowicie niezdatny do pracy. Tak jakby liczyli ze np. Ucięta noga odrośnie. Głupota całkowita
Renta socjalna jest tylko z ZUSu? Można ubiegać się o nią z MOPSu?
Nie tylko z ZUS. Z MOPSU można ubiegać się o czasowe zasiłki jeśli ma się stopień niepełnosprawności umiarkowany albo znaczny.
Można pobierać rentę socjalną równocześnie z innymi zasiłkami i dodatkami czy to się jakoś wyklucza?
Można ale nie mozna przekroczyć ustalonego przychodu bo wtedy renta jest zabierana.
Wszytko wpływa na dochód. Zasiłki, dodatkowa praca czy przychody z najmnu albo dzierżawy. Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu za miesiąc, w którym osoba uprawniona osiągnęła przychód w łącznej kwocie przekraczającej 70% przecietnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS dla celów emerytalnych.
Praca za granicą
Praca w Polsce
Wynagrodzenia pracowników
Koronawirus
"Na luzie"
Życie zawodowe
Rozwój osobisty