Reklama

Ile zarabia prawnik? Zarobki w zawodach po prawie

Zarobki prawnika są uzależnione od wielu zmiennych. Liczy się przede wszystkim jego doświadczenie, rodzaj aplikacji i wielkość kancelarii, w której pracuje. Ile zarabiają prawnicy i co trzeba zrobić, aby stać się jednym z nich?

Prawnik - młotek sędziowski

Prawnik to szerokie określenie na przedstawicieli zawodów skupiających się w obszarze prawa. Mianem prawnika określamy osobę, która ukończyła studia prawnicze i zdobyła tytuł magistra prawa. Prawnikiem jest zatem zarówno adwokat, jak i radca prawny. Zarobki prawnika są więc uzależnione od konkretnego stanowiska i uregulowań prawnych. Sprawdź, jakie są pensje prawników, a także ile zarabia sędzia, adwokat, czy doradcy podatkowi.

Ile zarabia prawnik w Polsce?

Zarobki prawnika są stosunkowo wysokie i zależą głównie od wypracowanej pozycji, a także poziomu doświadczenia i wielkości kancelarii, którą reprezentuje. Według raportu wynagrodzenia.pl mediana zarobków średnio doświadczonego specjalisty to około 6810 złotych brutto. To znaczy, że 50% osób osiąga większe wynagrodzenie, a 50% mniejsze niż wyżej wymieniona kwota. Ile zarabiają młodzi prawnicy, a ile doświadczony prawnik?

Według raportu Hays z 2023 roku, prawnicy rozpoczynający karierę (młodszy prawnik) mogą liczyć na od ok. 6500 zł do nawet 10000 zł brutto. Natomiast osoba piastująca stanowisko starszego prawnika w dużej kancelarii osiąga nawet 40000 złotych brutto. Pensje prawników szybko rosną, jeśli weźmiemy pod uwagę dane z raportu z 2018, gdzie górna granica zarobków starszego prawnika osiągała 25 tys. zł.

Prawnik – zarobki na poszczególnych stanowiskach

Sam fakt, że ktoś jest prawnikiem, wcale nie oznacza, że piastuje stanowisko o tej samej nazwie. Według Słownika Języka Polskiego prawnik to bardziej termin oznaczający osobę, która działa zawodowo w obszarze prawa lub też studiuje prawo. Tym samym prawnicy zajmują często stanowiska, które z zasłyszenia z prawem się nie kojarzą lub też świadczą o wysokiej randze stanowiska prawnika. Jeśli sięgniemy do dalszych danych z wyżej wspomnianego raportu Hays, to jesteśmy w stanie poznać zarobki prawników na poszczególnych stanowiskach. Poniżej wyszczególniono kilka z nich.

 • Dyrektor Działu Prawnego/ Menedżer Departamentu Prawnego – jest to osoba, która zajmuje się zarządzaniem i nadzorowaniem pracy zespołu prawnego. Dba o procedury, utrzymuje także kontakt z partnerami. Minimalne zarobki na tym stanowisku utrzymują się w okolicach 20 tys. zł, a maksymalne nawet 35 tys. zł.
 • Prawnik wewnętrzny – zajmuje stanowisko prawnika w firmie, które polega m.in. na negocjowaniu umów, zapewnieniu działania firmy w zgodzie z przepisami prawa, czy szkoleniu pracowników w zakresie nowych przepisów prawnych. Prawnicy wewnętrzni mogą zarobić min. 11 tys. zł, a maksymalnie 25 tys. zł.
 • Asystent prawny – prawnicy zatrudnieni na tym stanowisku zajmują się np. pomocą w przygotowaniu dokumentacji rady prawnego, czy notariusza. Zarobki prawników asystentów zaczynają się od 5 tys. zł.
 • Prawnik kancelarii prawnej – może się zajmować np. doradztwem z zakresu prawa cywilnego, czy handlowego, a także przygotowywaniem dokumentów. Prawnicy w kancelariach prawnych mogą zarobić min. 8 tys. zł i max. 16 tys. zł.
 • Menadżer ds. podatków – to wyjątkowo dobrze płatne stanowisko, na którym najlepsi prawnicy mogą zarobić nawet 35 tys. zł. Wynagrodzenia doradców podatkowych także są wysokie (od 12 tys. zł wzwyż).
 • Specjalista ds. zgodności – to także stanowisko pracy dla prawnika. Zarobki po prawie na tym stanowisku zaczynają się od 10 tys. zł. Nadzoruje zgodność podejmowanych przez firmę działań z regulacjami prawnymi.

Ścieżka kariery prawnika a zarobki

Samo ukończenie studiów prawniczych niestety nie stanowi recepty na sukces. Początkującego prawnika czeka jeszcze dużo pracy. Może zdecydować się na realizację aplikacji, która otworzy przed nim możliwości kariery jako np. adwokat, notariusz, a nawet sędzia. Może także zakończyć swoją edukację już na etapie studiów i zająć się doradztwem prawnym i asystowaniem. Jeśli wyjątkowo lubi jakiś obszar prawa, może się w nim specjalizować. Jednak podwyższając swoje kwalifikacje, znacząco zwiększa także szanse na wyższe zarobki. Warto jednak pamiętać, że już same studia prawnicze nie należą do najtańszych, i najłatwiejszych. Dlatego, warto zaplanować swoją ścieżkę kariery i cele finansowe już na początku edukacji prawniczej.

Dlaczego zarobki prawników są wysokie?

Wysokie zarobki prawnika są wynikiem wielu lat edukacji i doskonałej znajomości przepisów prawa. Po zakończeniu edukacji na studiach prawnicy poświęcają dużo czasu na praktykę i zdanie aplikacji, umożliwiającej im pracę w konkretnej specjalizacji. Sam fakt zdobycia tytułu magistra nie oznacza wysokich zarobków i gwarancji pracy w zawodzie. Warto wiedzieć, że kierunki związane z prawem są w Polsce jednym z najbardziej popularnych wyborów, co oznacza walkę z rosnącą konkurencją na rynku pracy.

Ile zarabia prawnik netto?

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana zarobków prawnika to około 6810 złotych brutto. Dzięki popularnym kalkulatorom wynagrodzeń możemy z łatwością obliczyć, ile to netto w zależności od rodzaju umowy:

 • mediana wynagrodzeń osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę to 5347 złotych netto
 • osoba wykonująca zawód prawnika na podstawie umowy zlecenie zarabia średnio 5843 zł netto
 • mediana wynagrodzeń osoby zatrudnionej na podstawie umowy o dzieło to 6150 złotych netto

Ile zarabia początkujący prawnik?

Na tym stanowisku prawnik zarabia przyzwoicie. Co drugi młodszy specjalista branży prawniczej może zarobić między 4500 zł brutto, a 7130 zł brutto (3398 – 5191 zł brutto). Mediana zarobków młodszych prawników wynosi 5 640 zł brutto (4 175 zł netto). Na starcie swojej kariery prawnicy zarabiają więc całkiem dobrze, lecz wciąż zarobki te nie odbiegają mocno od zarobków specjalistów na innych stanowiskach. Jednak prawnik ma dobre perspektywy na znaczny wzrost wynagrodzenia w przyszłości.

Ile zarabia dobry prawnik z doświadczeniem?

Zgodnie z danymi portalu Wynagrodzenia.pl starszy prawnik może liczyć na zarobki w wysokości od 6 930 zł brutto do nawet 11 250 zł brutto. 25% przedstawicieli zawodu uzyskuje również wyższe, jak i niższe zarobki. Media zarobków starszego prawnika wynosi 8 800 zł brutto, a zatem ponad 6 300 zł „na rękę”.

Zarobki prawnika ze względu na doświadczenie

W zawodzie prawnika staż pracy ma bardzo duże znaczenie. Najbardziej doświadczeni zarabiają nawet 25 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń pozwala określić medianę zarobków prawnika ze względu na doświadczenie:

 • młodszy specjalista to mediana w wysokości 5640 złotych brutto
 • specjalista średniego szczebla zarabia średnio 6810 złotych brutto
 • starszy specjalista to już mediana na poziomie 880 złotych brutto

Warto pamiętać, że wiele zależy od tego, czy prawnik jest zatrudniony na etacie, czy posiada własną kancelarię jako przedsiębiorca. Wielkość miasta i prestiż kancelarii także ma duże znaczenie. Na zdecydowanie wyższe zarobki mogą liczyć prawnicy z dużych miast jak Warszawa, czy Wrocław, a mniej w mniejszych miejscowościach, jak np. Jaworzno, Będzin, czy Inowrocław.

Ile zarabiają prawnicy?

Dzieląc branżę prawniczą na zawody z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, możemy wyszczególnić zarobki poszczególnych przedstawicieli.

 • Co drugi notariusz zarabia od 6090 zł brutto do 9160 zł brutto, czyli 5581 zł netto, a 6575 zł „na rękę”
 • Zarobki sędziego wynoszą od 13370 zł brutto do 19130 zł brutto, czyli 9445 zł netto, a 13371 zł „na rękę”
 • Adwokat zarabia od 6410 zł brutto do 12440 zł brutto. Zarobki adwokatów ” na rękę” to od 4700 zł netto do 8800 zł netto.

Ile zarabia prawnik w USA?

Prawnicy w USA są przedstawicielami jednego z najlepiej płatnych zawodów. Więcej od prawników zarabiają głównie lekarze. Dane z Biura Statystyki Zatrudnienia Stanów Zjednoczonych za rok 2019 wskazują na średnie zarobki rzędu $109 630 rocznie w zawodach związanych z prawem. Na najwyższe pensje mogą liczyć sędziowie. Z kolei według nowszego raportu opublikowanego przez Bureau of Labor Statistics (BLS) średnie wynagrodzenie prawnika waha się od 61 490 USD do więcej niż 208 000 USD.

Ile zarabia prawnik w korporacji?

Prawnik kojarzy się głównie z sądem i kancelariami. Tymczasem wiele przedsiębiorstw ze względu na ryzyko branży i liczne pozwy, zatrudnia własnych prawników. Nie są znane dokładne zarobki prawników prywatnych, jednak mogą oni liczyć na zarobki wyższe niż te oferowane przez organy państwa. Można się natomiast sugerować danymi umieszczonymi w nagłówku artykułu, gdyż obejmują one prawników zatrudnionych różnych miejscach.

Ile zarabia prawnik w Niemczech?

Prawnik pracujący w Niemczech może liczyć na zarobki sięgające nawet 480 tys. zł w ciągu roku. Należy jednak pamiętać, że Polscy absolwenci prawa mogą mieć trudności ze znalezieniem pracy w zawodzie za granicą, gdyż prawa poszczególnych krajów różnią się od siebie. Szanse na zatrudnienie dają instytucje wspólnotowe krajów.

Podobne, choć nieco niższe wynagrodzenia otrzymują prawnicy zatrudnieni w Anglii.

Ile zarabia prawnik bez aplikacji?

Prawnik bez aplikacji ma mniej uprawnień, niż ten, co aplikację zdał. Mimo to może pracować w obszarze prawa. Ma możliwość zajęcia się pozasądowym doradztwem, wydawać opinie prawne, czy kontrolą i sporządzaniem dokumentów urzędowych. Może otworzyć własną firmę doradczą lub zatrudnić się w już istniejącej, gdzie zarobi tyle, ile zaproponuje mu pracodawca.

Jak zostać prawnikiem?

Aby rozpocząć pracę w zawodzie prawnika, w pierwszej kolejności należy ukończyć jednolite studia prawnicze, które kończą się uzyskaniem stopnia magistra. Aby zwiększyć szansę na dobre zarobki po studiach prawniczych, trzeba zdać egzamin zawodowy oraz ukończyć tak zwaną aplikację prawniczą, np. radcy prawnego, czy adwokata. Długość trwania aplikacji zależy od przyszłej specjalizacji zawodowej:

 • radcowska, sędziowska, adwokacka, prokuratorska, rzecznikowska (3 lata)
 • notarialna (3.5 roku)
 • komornicza (2 lata)
 • legislacyjna i kuratorska (1 rok)

Warto wiedzieć, że sama aplikacja jest płatna i kosztuje nawet kilka tysięcy złotych za rok zajęć.

Oferty pracy dla prawnika

Oferty pracy w zawodzie w ciągu roku można znaleźć w wielu miastach Polski, takich jak między innymi Warszawa czy Wrocław. Prawnik z powodzeniem może szukać zatrudnienia nie tylko w sądach i urzędach, lecz również w prywatnych firmach, korporacjach i kancelariach. Ofert pracy można szukać na popularnych portalach z propozycjami zatrudnienia, a także w Centralnej Bazie Ofert Pracy.

Oceń artykuł
3.3/5 (10)