Czym są umiejętności analityczne i dlaczego mogą okazać się bardzo przydatne w pracy? Tłumaczymy, jakie zalety w pracy może mieć analityczny umysł. Jeśli z kolei zdolności analityczne nie są Waszą mocną stroną, nic straconego! Mamy dla Was 5 sprawdzonych sposobów, jak rozwijać umiejętności analityczne i osiągać dzięki nim sukcesy w karierze zawodowej.

Umiejętności analityczne w pracy – dlaczego są tak ważne?

Znaleźliście odpowiadającą Wam ofertę pracy i napotkaliście w jej treści hasło „wysoko rozwinięte umiejętności analityczne” jako jeden z wymogów? Jeśli zastanawiacie się, na czym polegają zdolności analityczne i jak je rozwijać, dobrze trafiliście. Wyjaśniamy, czym są, a także jak nad nimi pracować.

Umiejętności analityczne – co to jest?

Kwalifikacji tego typu poszukuje się często u kandydatów np. na stanowiska kierownicze. Czym są umiejętności analityczne i do czego mogą przydać się w pracy? Polegają one na zdolności rozwiązywania problemów na podstawie posiadanych informacji, a także wyciągania z nich wniosków, oraz podejmowania decyzji na ich podstawie.

Nic dziwnego w tym, że jest to cecha poszukiwana przez pracodawców. Osoby, które je posiadają, są doskonałymi obserwatorami, co może okazać się bardzo przydatne w karierze zawodowej. Umiejętność szybkiego łączenia faktów, jak i spojrzenia na sytuację zarówno z szerszej perspektywy, jak i dostrzegania jej drobnych niuansów pomoże na niejednym stanowisku.

Zdolności analityczne – na jakich stanowiskach są poszukiwane?

Na jakich stanowiskach analityczny umysł odnajdzie się najlepiej? Zawody takie jak księgowy, analityk, programista czy praca w finansach mogą okazać się strzałem w dziesiątkę! Osoby o wysoko rozwiniętych  zdolnościach analitycznych będą czuć się tu jak ryba w wodzie.

Nie oznacza to jednak, że takich umiejętności nie można wykorzystać przy innych ścieżkach kariery. Myślenie analityczne w pracy świetnie sprawdzi się także na stanowiskach związanych z zarządzaniem ludźmi.

Choć zdolności analityczne należą do wrodzonych, można nad nimi także pracować. Jak rozwijać myślenie analityczne tak, aby móc potem z sukcesem wykorzystywać je w pracy? Poniżej znajdziecie wszystkie niezbędne informacje.

Myślenie analityczne w pracy – jak je rozwijać? 5 sposobów

Umiejętności analityczne w pracy nie są kwestią samego talentu. Choć wrodzone predyspozycje mają znaczenie, nad takimi zdolnościami można też popracować, aby lepiej je rozwinąć. Jakie sposoby będą się tu najlepiej sprawdzać? Mamy dla Was 5 ćwiczeń na analityczny umysł!

1. Chcesz mieć analityczny umysł? Dużo czytaj

Aby rozwinąć zdolności analityczne, najlepiej jest jak najwięcej czytać. Nie tylko wpłynie to pozytywnie na rozwój wyobraźni, ale i kojarzenie faktów. Jaką lekturę wybrać, aby przyniosła spodziewane efekty? Polecane są tu zwłaszcza powieści detektywistyczne oraz kryminały.

2. Aby poprawić zdolności analityczne, zadbaj o dobrą formę

Myślenie analityczne można trenować nie tylko pracą umysłu! Równie ważna jest tu dobra forma fizyczna. Regularna aktywność, odpowiednia ilość snu i prawidłowa dieta korzystnie wpłyną na pracę mózgu, zwiększając jego możliwości poznawcze.

3. Gry i łamigłówki pomogą wytrenować myślenie analityczne

Zagadki logiczne, gry i łamigłówki – to pożyteczne narzędzia w treningu analitycznego myślenia. Macie wolną chwilę po pracy? Sięgnijcie po sudoku lub namówcie przyjaciół na wieczór z nieco trudniejszym zestawem puzzli. Macie młodsze rodzeństwo? Możecie pomóc mu w odrabianiu zadań domowych z matematyki. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

4. Nauka nowych rzeczy pozytywnie wpływa na umiejętności analityczne

Jak pobudzić pracę lewej półkuli mózgu, odpowiedzialnej za analityczne myślenie? Dobrą metodą będzie tu nauka nowych rzeczy. Kurs językowy lub na prawo jazdy pozwolą połączyć przyjemne z pożytecznym. Sprawdzą się też manualne czynności, takie jak np. wyplatanie makram.

5. Nie wiesz, czy posiadasz zdolności analityczne? Rozwiązuj testy

Chcecie przetestować swoje umiejętności analityczne, lub sprawdzić postępy ich rozwoju dzięki stosowaniu powyższych metod? Pomóc mogą testy tego typu kompetencji. Wiele z nich znajdziecie online. Nie tylko pozwolą ocenić, czy zdolności, jakie posiadamy, są wysoko rozwinięte, ale też na bieżąco śledzić, jak przebiega ich rozwój.


Szukasz pracy w Sosnowcu? Sprawdź najlepsze oferty pracy na GoWork.pl!


Umiejętności analityczne w CV – dlaczego warto je do niego wpisać?

Stosowaliście nasze sposoby na rozwój umiejętności analitycznych i uważacie, że macie je już wystarczająco opanowane? W takim razie koniecznie pochwalcie się nimi w CV! Dlaczego to może pomóc w procesie rekrutacyjnym?

Pamiętajcie, że rekruterzy nie poszukują jedynie konkretnych kwalifikacji zawodowych, ale też umiejętności! Może to być właśnie myślenie analityczne, komunikatywność, czy zdolności do pracy pod presją. Wpisanie do CV tych, które uważacie za swoje mocne strony, pomoże wyróżnić Waszą kandydaturę i podkreśli zaangażowanie w rekrutację!

Oceń artykuł
5/5 (1)