Reklama

Praca przy komputerze w ciąży: jak długo? Czy szkodzi?

Zastanawiasz się, czy praca przy komputerze w ciąży jest szkodliwa? Wyjaśniamy, ile czasu ciężarna może spędzić przed monitorem. Czy ciąża i praca przy komputerze upoważniają kobietę do częstszych przerw?

Kobieta wykonuje prace przy komputerze w ciąży

Wiele przyszłych mam obawia się, czy praca przy komputerze w ciąży będzie dla nich bezpieczna. Powstaje obawa, że fale elektromagnetyczne emitowane z ekranu mogą wpłynąć na rozwój płodu. Jeszcze do niedawna obowiązywał przepis, który dopuszczał do pracy w ciąży przy komputerze na maksymalnie cztery godziny w ciągu doby. Jednak zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 2017 roku czas ten mocno się wydłużył. Wyjaśniamy, czy praca przed komputerem jest szkodliwa w ciąży. Jakie są podstawowe zasady BHP? Dowiedz się również, ile godzin przed komputerem w ciąży jest obecnie dozwolone.

Praca przy komputerze w ciąży a prawa pracownicy

Ciężarnej pracownicy przysługują szczególne prawa z Kodeksu pracy. Mowa tu o ochronie oraz uprawnieniach do na przykład limitowanego czasu pracy przy komputerze w ciąży. Obowiązuje ją także zakaz wykonywania prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pracodawca nie może zwolnić kobiety w ciąży ani zmusić jej do ciężkiej pracy fizycznej czy wyrabiania nadgodzin. Jeśli tak się stanie, pracownica może zgłosić sprawę do Inspekcji Pracy. Ponadto zgodnie z artykułem 176 Kodeksu pracy – „Kobiety w ciąży i kobiety karmiące dziecko piersią nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią”.

W niniejszym artykule o pracy przy komputerze w ciąży omawiamy, ile można spędzić czasu przed monitorem i jak często ciężarna powinna robić przerwy. Czy praca przed komputerem jest szkodliwa dla płodu? Co więcej, na naszym Blogu GoWork.pl wyjaśniamy, jak powiedzieć pracodawcy o ciąży. Wiemy, że nie jest to łatwy „orzech do zgryzienia”, gdyż często pojawia się lęk przed jego reakcją. Dlatego przychodzimy z pomocą. Kliknij link i rozwiej wszelkie wątpliwości.

Praca przy komputerze w ciąży a czas pracy

1 maja 2017 roku zmieniły się przepisy dotyczący pracy przy komputerze w ciąży. Wcześniej kobieta nie mogła siedzieć przed monitorem dłużej niż cztery godziny dziennie. Obecnie zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 roku w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią, ciąża a praca przy komputerze jest możliwa nawet dłużej niż cztery godziny na dobę. To znaczy, że czas pracy przy komputerze w ciąży może wynosić nawet 8 godzin dziennie z obowiązkiem 10-minutowych przerw co 50 minut pracy. Podsumowując: dzienny czas pracy kobiety ciężarnej powinien wynosić 6 godzin i 40 minut na dobę.

Czy praca przy komputerze w ciąży jest szkodliwa?

Stare komputery posiadały szkodliwe fale elektromagnetyczne emitowane przez ekran, które w pewnym stopniu mogły wpłynąć na rozwój płodu podczas długotrwałej pracy przy komputerze w ciąży. Obecne urządzenia są nieco bardziej zabezpieczone. Monitory nowej generacji posiadają niski stopień radiacji. Są to głównie ekrany ciekłokrystaliczne LCD o promieniowaniu elektromagnetycznym w bardzo niskim zakresie częstotliwości, który nie wpływa źle na rozwój płodu. Nie zmienia to faktu, że praca przed komputerem w ciąży może być szkodliwa. Wiele godzin spędzonych przed biurkiem w pozycji siedzącej jest sporym obciążeniem dla kręgosłupa i nóg, a co za tym idzie – zaburza prawidłowe krążenie krwi w organizmie. Dlatego tak ważne jest korzystanie z przerw i wybranie się na nawet krótki spacer. Ponadto pracodawca powinien zadbać o prawidłowe warunki pracy przed komputerem w ciąży.

Praca przy komputerze w ciąży: zasady BHP

Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem Rady Ministrów z 2017 roku, praca przy komputerze w ciąży może trwać maksymalnie 8 godzin pod warunkiem, że czas spędzony przy obsłudze monitora ekranowego nie będzie jednorazowo przekraczać 50 minut. Po tym czasie powinna nastąpić co najmniej 10-minutowa przerwa, wliczana do czasu pracy. Pracodawca, jak i ciężarna pracownica powinni stosować się do tych zasad, aby w pełni zadbać o zdrowie kobiety oraz jej dziecka. Pozostałe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy w kontekście pracy przy komputerze w ciąży przysługują tak samo, jak w przypadku pozostałych pracowników.


Szukasz pracy w Bydgoszczy? Aplikuj na nasze oferty praca Bydgoszcz 

Oceń artykuł
3/5 (2)