Reklama

Czy zwolnienia lekarskie mogą się nakładać? Zasady

Istnieją sytuacje, w których pracownik może dostać dwa zwolnienia lekarskie od dwóch różnych specjalistów. Co wtedy? Czy to dozwolone? Odpowiedzi należy szukać w polskim prawie. Wyjaśniamy, co mówią przepisy o posiadaniu podwójnego zwolnienia lekarskiego.

kichająca, chora kobieta, która posiada podwójne zwolnienie lekarskie

Zdarzają się sytuacje, w których otrzymanie zwolnienia lekarskiego to konieczność. W przypadku dłuższej niezdolności do pracy może okazać się, że występuje nakładanie się zwolnień lekarskich. W końcu nie zawsze uda się idealnie dopasować termin końca jednego zwolnienia, z terminem wizyty. Czasami koniec zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do pracy nakłada się kilka dni z początkiem kolejnego zwolnienia lekarskiego. Co wtedy? Przebywasz na zwolnieniu lekarskim i zamierzasz udać się na wizytę do tego samego lub innego specjalisty? Może się okazać, że otrzymasz kolejne L4. Co w przypadku, gdy będziesz mieć wystawione dwa zwolnienia lekarskie w tym samym terminie?

Zwolnienie lekarskie – na czym polega?

Zwolnienie lekarskie dotyczy pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, czyli osób, które odprowadzają składki chorobowe. Popularne L4, czyli zwolnienie lekarskie obecnie wystawiane jest w formie elektronicznej. I choć obecnie wszyscy otrzymują właśnie to elektroniczne zwolnienia lekarskie, to jednak dawna nazwa popularnego formularza L4 nadal utrzymuje się w mowie potocznej. Jednak czym dokładnie jest takie zwolnienie? Jest to wystawione przez lekarza orzeczenie o czasowej niezdolności pracownika do wykonywania obowiązków służbowych. Dzięki temu pracodawca wie, że pracownik przebywa na usprawiedliwionej nieobecności od pracy i w domyśle postępuje według zaleceń lekarskich, aby jak najszybciej wrócić do pracy. Jest to także dokument uprawniający do pobierania zasiłku chorobowego. Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 10 listopada 2015 roku:

Zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres, w którym ubezpieczony ze względu na jego stan zdrowia lub stan zdrowia członka rodziny powinien powstrzymać się od pracy, jednak nie dłuższy niż do dnia, w którym jest niezbędne przeprowadzenie ponownego badania stanu zdrowia ubezpieczonego lub członka rodziny.

Zakres zwolnienia lekarskiego reguluje ustawa stawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy w rozdziale III Świadczenie przysługujące w okresie czasowej niezdolności do pracy, a także Rozporządzenia z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie sposobu i trybu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawianiu zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim.

Nakładanie się zwolnień lekarskich – terminy określone przez przepisy

W Rozporządzeniu o wystawianiu zaświadczenia lekarskiego możemy znaleźć informacje o terminach dotyczących poprawnego wystawiania tego rodzaju dokumentu:

  1. Zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie, lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania.
  2. Zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres rozpoczynający się po dniu badania, nie później jednak niż 4. dnia po dniu badania, jeżeli:

1) bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy;

2) badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej czasowej niezdolności do pracy.

  1. Okres orzeczonej czasowej niezdolności do pracy może obejmować okres nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie, jeżeli jego wyniki wykazują, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy.

Dwa zwolnienia lekarskie w jednym czasie: kiedy to możliwe?

W przypadku stwierdzenia niezdolności do pracy lekarz może wystawić L4. W szczególnych sytuacjach zdarza się, że konieczne jest zwolnienie lekarskie wstecz – np. wówczas, gdy ze względu na złe samopoczucie nie ma możliwości szybszego odwiedzenia specjalisty. Dużo rzadsze, choć spotykane, są także przypadki nakładających się zwolnień lekarskich od różnych lekarzy. Zazwyczaj dochodzi do nich, gdy wizyta odbywa się w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy. Lekarz może wtedy wystawić zwolnienie lekarskie np. od dnia wizyty lub nawet 4 dni do przodu. Mimo to zdarzają się jeszcze przypadki nakładania się zwolnień. Jak to wygląda w praktyce?

Trudno Ci wyobrazić sobie sytuację, w której to możliwe? Oto przykład: osoba będąca po zabiegu lub operacji otrzymała L4 na kolejne dwa tygodnie. Konieczna jest jednak wizyta kontrolna u lekarza medycyny rodzinnej, która ma odbyć się za tydzień lub półtora. Podczas niej stwierdzona zostaje dalsza niezdolność pacjenta do pracy (np. ze względu na powikłania lub dłuższą rekonwalescencję), zatem otrzymuje on kolejne L4. Wówczas dochodzi do tego, że pracownik przebywa na podwójnym zwolnieniu lekarskim. Może to nastąpić także wtedy, gdy pojawią się dwa różne powody niezdolności do pracy. Co na temat pokrywających się zwolnień lekarskich mówią przepisy?

Czy zwolnienia mogą się na siebie nakładać?

L4, które dostaniesz od lekarza, to podstawa do wypłaty zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego. Sytuacje, gdy dwa zwolnienia lekarskie nakładały się na siebie, znacznie częściej zdarzały się w okresie wydawania papierowych zaświadczeń. Obecnie ze względu na fakt, że mamy do czynienia ze zwolnieniami w formie elektronicznej, a lekarz może sprawdzić, czy pacjent posiada wystawione przez innego specjalistę, aktualne e-ZLA, jest to spotykane dużo rzadziej. Mimo to sporadycznie dochodzi do przypadków nakładania się zwolnień.

Przepisy dopuszczają takie sytuacje – w ich świetle pacjent może posiadać podwójne zwolnienie lekarskie. Jeśli zatem otrzymasz dwa różne zaświadczenia o niezdolności do pracy, nie musisz się martwić.

Nakładające się zwolnienia lekarskie: zasady

Wszelkie reguły dotyczące zwolnień lekarskich zapisane są w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz rozporządzeniu w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim.

Przepisy stanowią, że w sytuacji, gdy pracownikowi wystawiono pokrywające się zwolnienia lekarskie, nie otrzymuje on podwójnych świadczeń. Przysługuje mu wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy w wysokości wynikającej z drugiego e-ZLA.


Szukasz zatrudnienia? Na GoWork.pl czekają na Ciebie tysiące ofert pracy w Krakowie i pozostałych miastach.


Można uniknąć nakładania się zwolnień, gdyż lekarz posiada możliwość sprawdzenia, czy pacjent posiada aktualne L4. Specjalista może także wystawić zaświadczenie na trzy dni wstecz oraz nawet na cztery dni w przód (w określonych przypadkach).

Choć obecnie niezwykle rzadko dochodzi do sytuacji, że pacjent posiada dwa zwolnienia lekarskie w jednym czasie, wciąż można się z tym spotkać. Nie jest to jednak powód do zmartwień – przepisy nie przewidują żadnych konsekwencji dla pracownika.

Oceń artykuł
5/5 (5)